Door den president der Fransche republiek is de hêer mr. E. N. Ra- husen, president van de onlangs te 's Gravenhage gehouden conferentie tot internationale regeling van de politie op de visscherij in de Noordzee, be noemd tot officier van het Legioen van Eer. Te Schiedam brak Zalurdag morgen, ten gevolge van het springen van den helm van den ketel, brand uit in de branderij van den heer P. C. van der Pant Jr., aan de Hoofdstraat. De branderij met het daarnevens gelegen pakhuis, dienende toL distilleerderij, is geheel afgebrand. Door den heer Freericks te llillegersberg is concessie aangevraagd voor den aanleg van een.stoomtram van Rotterdam over Hillegersberg, Bergschen- hoek, Bleiswijk, Moerkapclle, Zevenhuizen, Nieuwerkerk, Kralingen naar Rotterdam. Uit YVondrichem meldt mendat gisteren ochtend de postschuit drij vende is gevonden met den bodem naar boven. Na onderzoek zjjn de brie ve npakketten gevonden en is het gebleken, dat de schuit bij de overvaart was omgeslagen. De opvarenden, 5 in getal: 2 schippers, de conducteur en de postillonbenevens een milicien der artillerie als passagier, zjjn omgekomen. Te Haarlem zijn door de politie op hceterdaad betrapt een 15-jarig mei-je en een 11-jarige jongen, die zich schuldig maakten aan bedelarij door middel van een valschen bedelbrief, door hen zeiven geschreven; daarin werd om onderstand gevraagd voor eene weduwe met zes kinderen, die in hulp behoevende omstandigheden verkeerden. Reeds hadden zij daarmede ver schillende ingezetenen opgeligt. Blijkens een uitvoerig verhaal in het D. zijn de hoofdpersonen in de geheimzinnige geschiedenis, waarmede de justitie te Amsterdam zich thans bemoeit. Jantje Struijcken of Jeanne Struik, uit Vuren bij Gorkum, en YV. Hoetiug, horlogemaker aldaar. De jufvrouw is aangesproken voor de betaling van ƒ250,100, waarvoor zij accepten geteekend had. De advo caat voor de geldschieters is de heer Benjamins en die voor mej. Struik mr. S. Kalz. Een der geredde schipbreukelingen van hel stoomschip de Koning der Nederlanden meldde zich in de vorige week te Amersfoort aan, ter in schrijving iu de bevolkingsregisters. Het was een jongman van 21 jaar, die als gegageerd O -I. soldaat uil lndië was teruggekeerd. In Februarij jl. had hij in Atjch niet minder dan zeven klewanghouwen bekomen, hjj had drie hreede en diepe lidtcekens over voorhoofd, neus en wangen; bovendien had hij het gebruik van zijn regter arm verloren. Door de schipbreuk was hij van al zijne goederen en papieren beroofd. Dezer dagen is gevankelijk van Vianen naar Tiel gebragt eene boeren dochter uit Heikoop, beschuldigd van valschheid in geschrifte, en wel in een bclasling-billet. Te Loeoen op de Veluwe is de papierfabriek //de Achterste Molen", op een half uur van het dorp gelegen, geheel afgebrand. Ook enkele in de nabijheid staande gebouwen zijn door het vuur vernield. Zalurdag morgen is te Mastenbroek aan de bisschopswetering de boe renwoning van J. Jakobs geheel afgebrand. De schuur, hooibergen, bene vens 40000 halve kg. hooi zijn eene prooi der vlammen geworpen. Toén Vrijdag II. de paardentram het station Tilburg naderde, wilde een 8-jarige jongen op een der rijtuigen springen; hij miste echter zijn sprong en kwam met beide beenen onder het gevaarte teregt. Beide beenen werden verpletterd. Op de hofstede van de wed. de Miliano, onder Groede, zijn vijf paar den, vier runderen en twee vette varkens gestorven, terwijl men een stier heeft moeten slaglen. Twee paarden en drie runderen verkeeren nog in bedenkelijken toestand Men vermoedt dat hier aan vergiftiging moet ge dacht worden In de memorie van toelichting, gevoegd bij het ontwerp lot goedkeu ring van eenige artikelen van hel tractaat van handel en scheepvaart met Frankrijk, wordt in het algemeen het volgende aangevoerd: Bij art. 2 en het daargenoemde tarief A zijn voor sommige belangrijke artikelen van onzen uitvoer naar Frankrijk de tegenwoordige regten of vrijstelling be houden (kaas, boter, versche riviervisch en oleïne). De nieuwe regten voor gezouten boter zullen zelfs nog iels lager zijn dan de tegenwoordige, ter wijl oleïne wel vrij was volgens het vorige algemeen tarief, doch volgens iractaten belast kon worden met 5 fr. de 100 kilogram. Voorts zijn ver lagingen van het nieuwe algemeen tarief verkregen voor verschillende an dere artikelen, waarbij onze nijverheid in Frankrijk belang heeft (stearine, vernissen, aardappelenmeel, kaarsen, likeuren, aardewerk, stollen van ka toen en wol, en papier). Bovendien is ons het genot van alle tariefsgunsten verzekerd, die Frankrijk aan Engeland, België of andere natiën mogt toe staan. De vonrregten voor den doorvoer door Nederland van goederen uit liet tolverbond, langs de spoorwegen of ter zee, welke artt. 10 en 18 van het bestaande verdrag ons toekenden, zijn bij artt. 9 en 15 niet alleen bevestigd, maar tot den doorvoer uit België over Nederlandsche zeehavens uitgebreid. Daarentegen bepalen de verbindtenissen van Nederland zich in l.ooldzaak tot de volgende punten1° bestendiging der tegenwoordige in- voerregten of vrijstellingen voor vijftien Fransche artikelen, waarvan een aantal voor onze nijverheid van geen overwegend belang is (geweven stollen, aftreksels van verfhout, sommige soorten van olie, macaroni en dergelijke artikelen, kramerij, meubelen, modewaren, reuk- en parfumeurs- wart n, goud- en zilverwerk, bronswerk, voorwerpen van caoutchouc en guttapercha, papier, aardewerk, gedroogde pruimen, glas en glaswerk); 2" bestendiging van den accijns op Franschen wijn. Wal de in- en uit- voerregten in de koloniën betreft behelst het nieuwe tractaat slechts het wederzijdsche beding van behandeling op den voet der meest begunstigde natie. Dat tractaat stelt voorts in art. 22 de vlaggen van beide landen, ook in hunne koloniën, geheel gelijk, behoudens de wederzijds noodige uit zonderingen voor de kustvaart, de visscherij en de voorregten toegekend aan de Aziatische volkeren in den Indische archipel. •sGRAVENHAGE, 19 December. Tot ontvanger der directe belasting enz. zijn benoemd: te Zweelo de heer H. C. Bergen, commies-verficateur te Gennep; te Beilen de heer M. p Rasch, commies-verficateur te Oldenzaal; te Borculo de heer M. J. Romer thans ontvanger te Rijp; te Domburg de heer jhr. S. Trip, thans ontvanger ie Stavoren. Aan den heer mr. P. Louwerse is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver. verleend als kantonregter-plaatsvervanger te Hilversum, en als zoodanig iS benoemd de heer dr. S. Stratingh Tresling, geneesheer aldaar. Tot notaris zijn benoemd: te St. Michielsgestel, arrond. 's Hertogen, bosch; de heer J. W. B. Eerstens, cand.-notaris te YVamel, en te Gilze arrond. Breda, de heer L. J. F. A. Schmid, cand.-notaris te Breda. Bij het personeel van de geneeskundige dienst van het leger van Ne- derl. Indië is benoemd lot officier van gezondheid 2' kl.de student voor genoemde dienst (arts) J. Th. H. Hermans. Tot opzigter 2C klasse bij den rijkstelegraaf is benoemd de heer G Schild, thans adspirant-opzigter. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden is berigt ingekomen van het overlijden van den heer Arnoldts. Door den heer de Casentbroot werd hulde gebragt aan den overledene. Wat betreft de conversie werd de conclusie voorloopig uitgesteld. Bij de behandeling van het hoofdstuk Marine beloofde o. a. de minister met zijn ambtgenuot van koloniën te zullen overleggen wat nader kan gedaan worden tot opsporing der nog vermiste schipbreukelingen van de Koning der Nederlanden. Aangeno men werd een memoriepost voorgesteld door den heer de Casembroot tot opleiding van scheepsklerken. De hoofdstukken Marine en Nationale schuld werden met algemeene stemmen aangenomen. Een memoriepost, voor gesteld door den heer Gratama, tol voorbereiding der uitbreiding van het kapitaal der muntbillelten werd aangenomen. Het hoofdstuk Financiën werd mede aangenomen. -- De leden van de eerste kamer der staten-generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dingsdag 27 December e. k., des namiddags ten drie ure, BUI T ENLA N I)SC II E B E R 1 GTEN. BELfilE. De Moniteur bevat het kon besluit, waarbij de heer Gh. Buis tot bur gemeester der hoofdstad is benoemd De betrekking was reeds ge-ruimen tijd vacant geweest. EYT. ELA IS. LONDEN, 18 December. Te Rathdrum, in het Iersche graafschap YVicklow, heeft men onlangs, met veel beweging, Parnell's land beploegd en bemest. Eene meniste van 3000 menschen volbragt het werk, waarbij 183 ploegen en 500 karren gebruikt werden, alles rijk met groen en linten versierd. Na afloop der werkzaamheden hieldeu de Iersche parlementsleden Gorbett en Radmond toespraken tot de vergaderde menigte. De Fransche minister van marine zou, volgens eene dépêche uit Parijs, berigt hebben ontvangendat een visscber van Persigny aan het kanaal bjj zee het lijk van het Engelsche parlementslid Powell gevonden heeftver ward in den luchtballon, waarmede hij dezer dagen was opgestegen. Bjj de voortzetting van het proces van Guiteau hebben verschillende personen verklaringen afgelegd ten gunste van den staat zijner geestver mogens. o. a. de predikant Rush Shipper, die van de maand April aftotden dag van den moord toe met Guiteau in hetzelfde kosthuis woonde. Hij zeidc, »ele gesprekken met den beschuldigde gehad te hebben, waarbij hij nooit iets zonderlings bij hem had opgemerkt. Dezen getuige liet Guiteau ongehinderd spreken, ofschoon hij het thans weder niet aan uitvallen liet ontbreken, b. v. verklarende, dat zijn verdediger niet zooveel gezond ver stand had als een karrepaard. Bij de opening der zitting hield hij eene aanspraak ten behoeve van de gezworenen Deze brave mannen, zeide hij, waren voor een deel niet aan hel goede voedsel gewoon, dat zij nukregen, en derhalve aan slechte spijsvertering onderhevig waarom hij er op aandrong, dat het hof hun gelasten zou eiken ochtend vóór hel ontbijt een uur Ie wandelen. FRANKRIJK. De minister van oorlog heeft den kommandanten der legercorpen aan geschreven. de soldalen geen 40 maanden onder de wapens te houden, zooals door zijn voorganger was bevolen, daar dit stelsel niet de voordeden heeft afgeworpendie er van verwacht waren. De uitspraak der jury in de zaak van Roustan wordt nog druk be sproken. Het Journ. des f)eb. is van meening, dat de jury blijkbaar be vreesd is geworden voor de verantwoordelijkheid, welke op hem rustte, en zijn ontkennend antwoord op de drie Item voorgelegde vragen heeft voor namelijk de beteekenis van onthouding. Hij wilde zich niet verklaren en meende dus, dat het eenige geschikte middel hierin bestond om den dag bladschrijver, die voor hem verscheen, van reglsvervolging te ontslaan. Het blad meentdat de minister van buitenlandsche zaken van het vorig kabinet de eenige is, die voor het instellen en den uilslag van dit regis- geding verantwoordelijk kan geacht worden. Hij moet wel zeer slecht bekend geweest zijn met den geest, welke Parijsche jnry's bezielt, om te onderstellen, dat eene veroordeeling uil dit proces noodzakelijk moest voort spruiten. Daags nadat de jury den heer Rochefort vrijsprak, is de heer Roustan tot den heer Gamhetta gegaan, met verzoek Item op wachtgeld te stellen, daar hij door de aandoeningen van het proces behoefte had aan rust. Volgens den Figaro heeft de president van den ministerraad den heer Iloustan geantwoord, dat hij aan zijn verzoek niet kon voldoen, daar dit den schijn zou hebben, alsof de regering eenig gewigt hechtte aan de

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2