LEID8CHE MKffA COURANT V. 298, 188! i DINGSDAG 20 DECEMBER. STADS-BE RICÏIT EN. BTNNENLANDSCHE 13 E RIG T EN. y£S»«,i I)e Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd, /t/tonderlijke tummers sijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Adverlentifn is ran 1—4 regels 1. De prijs tier Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p. 2. iedere regel meer 25 cents. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den I 22i'" December 1881des namiddags te twee uren. I Verzoek van mej. S. M. Van Iperen om continuatie als stads-vroed- vrouw. (266) 2'. Benoeming van vier leden der Plaatselijke Schoolcommissie. (267) 3'. Idem van een derden ouderwijzer aan de jongensschool der llte klasse. (268) I p. Verzoek van mej. J. Van Sonsbeekom ontslag als derde onderwijzeres aan de school ne. 3 van de derde klasse. (269) 5«. Voordracht tot wijziging van de besluiten betrekkelijk de heffing en invordering van het recht voor het verleenen der vergunning tot het uitoefenen van den kleinhandel in sterken drank. (270) LEIDEN, 19 December. Bij hel gemeentebestuur van Leiden zijn tot heden 213 verzoekschriften tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank na 1" Mei 1882, ingekomen. - Ten overstaan van burg. en weth. had heden ten raadhnize alhier de openbare herverbnring plaats van hel weiland, gelegen in den Stadspolder onder Leiderdorp, waarvan de huur bij de onlangs gehouden publieke ver huring niet was torgewezen. Thans is bij afmijning voor de som van 7275 de huur gegund aan den heer J. Zwetslootlandbouwer onder Leiderdorp. -- Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen »au 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen /44, ƒ22 50, ƒ480 en /2.30, de laagste /44, ƒ22.50, ƒ4.50 en 2.25 - Met leedwezen vernam men gisteren liet plotseling overlijden van een hoog geacht ingezeten onzer gemeente, den heer mr. J. L. Kfaverwjjden, die zich als notaris steeds in veler vertrouwen mogt verheugen. Gok als regent ran het B. C. wees- en oudeliedenhuis en andere betrekkingen was hij nut tig werkzaam. - Zaterdag middag had de opening van de nieuwe sociëteit Amicitia plaats. Ongetwijfeld droeg de inrigting van het gebouw aller goedkeuring weg. De netheid en doelmatigheid, die b(j alles in acht genomen was, viel ieder in hel oog en kon niet anders dan een gevoel van erkentelijkheid op wekken aan hh. commissarissen voor de veelvuldige bemoeijingendie zij ziclt, in het belang der zaak, wel hadden willen getroosten. Dit gaf dan ook den heer Jager aanleiding om op de vergaderingZalurdag gehou den, een voorstel te doen om de namen der commissarissen in een wil marmeren steen met gulden letters te vermelden, welk voorstel, blijkens de langdurige bijvalsbetuigingen met algemeene ingenomenheid begroet werd. Na afloop dezer vergadering begaven allen zich naar de benedenlokalen om hel gehecle gebouw itt oogenschouw te nemen, terwijl de kapel van liet 4' reg. infanterie, onder directie van den heer Grentzius, hen met een w,el- komslied ontving. Des avonds werd de sociëteit ook ter bezigliging open gesteld voor de dames der leden. Zeer velen hadden van deze gelegenheid gebruik gemaakt. Dit (eest eindigde met een bal, dat zeer geanimeerd mogt heeten en tot laat in den nacht voortduurde. Des Zondags kwamen nogmaals, tu weerwil van het gure weder, vel; leden, vergezeld van hunne dames, in de net ingerigte lokaleu, letwjjl het muziek corps van het 3' reg. huzaren, uit 'sGraweuhageverscheidene goed geko zen stukken ten beste gaf. Zoowel dc ontwei per en archiiectde heer W. F. an der Heiden, als de aannemer, de lieer P. G. de Vrind, mogen tnel voldoening op het zoo goed geslaagde werk hederzien. - In eene door de theologische faculteit te Leiden gehouden vergadering is besloten een adres te zenden aan de synode, ten einde haar tc verzoeken aan prof. Acquoy. totdal zijn opvolger is gekomen, hel regt toe te kennen examen af te nemen en voor te zitten bij proerpreekenopdat zij, die in Mei 1882 proponents examen willen afleggen, geen vertraging zouden onder vinden. Daarna bragt hel bestuur ter sprak", dat men uit het oogpunt van regt en billijkheid zeker algemeen onaangenaam getroden was door de bij de synode ingediende voordragt ter vervanging van prof. Acquoy, omdat de moderne, rig ing hierbij geheel was voorbijgegaan. Van de 6 professoren, nu door de synode benoemd, toch. zou er dan geen enkele belmoren tot eene ligtitig, die toch waarlijk niet als dood mag aangemerkt worden De com missie van voordragt ontkent hierdoor feitelijk hel regt van bestaan der moderne rigting. Daar natuurlijk de benoeming niet kan worden verhin derd, stelde de praeses voor. aan drie predikanten, welke werden aanbe»o ien, een gdijkluidenden brief te zenden, waarin (met de bescheidenheid die aan studenten tegenover een aanstaanden hoogleeraar past) werd uit eengezel. dat den studenten in de theologie deze voordrag! verre van aan genaam was. Na eene levendige discussie werd het voorstel in stemming gebragt; de stemmen staakten, zoodat eene volgende vergadering hierover zal moeten beslissen, flet argument er tegen was: eischt de billijkheid al, dat een modern hoogleeraar wordt benoemd, die billijkheid verbood thans hierover hen aan te vallendie builen eigen toedoen w erden voorgedragen. Bovenbedoelde nadere vergadering had heden middag plaats. Daarin werd, op voorstel van den praeses, de volgende motie aangenomen: De vergade ring, kennis genomen hebbende van de voordragt voor de benoeming van een hoogleeraar ter vervanging van d', 4. G. R. Acquoy, spreekt hare ver wondering en haar leedwezen uitdat daarin geen rekening is gehouden met de moderne rigting. en gaat over lot de orde van den dag. N.R.C Heden werd aan het lokaal van het provinciaal bestuur te 's Hage aanbesteed het maken van een ijzeren afsluithek rondom de Kleine Ruïne alhier. Minste inschrjjver was de heer D. J. Bokslag, te Deventer, voor 9270 Dc barometer, meldt men ons, die hoog stond met.kalm weer, begon sterk te dalen. Van harden wind uit het zuiden ontstond Zaturdag avond storm met zwaren regen. De wind verminderde, slak Zondag morgen weer op, liep naar het westen en weldra stormde het op nieuw mei geweldige vlagen. De waarnemingen waren hoogst ongunstig. Als op al de stormen, die in een kleine drie maanden uit den zuid westelijken hoek gewoed hebben, een noordoostelijke wind moet volgen, als keerwiqd, gal het weer dezen winter lang niet malsch zijn. Men schrijft ons uit Zoeterwoudc: De weleerwaarde heer Ignatius Sarot, pastoor aan den lloogen Rjjndjjkonder Zoeterwoude, vierde heden een dubbel leest: gedachtenis van zijn 50-jarig' priesterschap en de vervul ling van zijn 25-jarig herderlijk ambt aldaar, lie datum der wijding tot priester was gisteren en het was een jaar geleden dgt vpor een kwarteeuw het herderschap werd aanvaard, waarvan de viering tot heden wgrd uitge steld Toen in 1856 de Sint-Jcsephskerk aan het iJlrechlscbe Veer Ie Leiden werd opgeheven, was de welcerw. heer Sarot aldaar sedert 1849 pastoor, in de plaats van pater Theedorus Dinnysius Dodelvan de orde der Neder- duitsche Carmelieten. Als zoodanig draagt pastoor Sarot de kloosternamen van: Theophilus Fidelis Francisctts Sarot. Ignatius A. S. Aloysio Gonzaga. Hij werd op 18 December 1831 tot priester gewijd te Rome in de basiliek van den H. Joannes van Lateranen. Op last van mgr. F. J. van Vree. des tijds bisschop van Haarlemwerd in September 1855 eene parochie gesticht op het buitengoed Oud-Meerburg, gelegen aan den Hoogen Rijndijk, onder Zoeterwoude, die werd toegewijd aan (de H. Maria van C.armelus) O. L. Vrouwe Onbev. Ontv. liet voormalige koetshuis van Oud-Meerburg tol kerk met toren ingerigt, werd op 31 December 1855 ingewijd door mgr- E S. van der llaagen, deken van en pastoor Ie Zoeterwoude. als wij-bis schop. Pater Sarot werd op 14 Maart 1855 aldaar als deservitor en op 9 Jitnij 1862 als pastoor benoemd. De parochie is niet sroolzij begon met 280 communianten, welk getal tot 400 is gestegen; doch zij heeft zeer het geluk gewaardeerd van eenen zoo braven herder te mogen bezitten en zjj toonde dit ook lieden door hare feestelijke stemming en godsdienstzin bij de plegtigheid, die in het ook met zinnebeeldige opschriften versierde bedehuis, ter eere van den jubilaris, plaats had. Naar men verneemt, heeft de minister van marine bepaald, dat de straf, aan de schrijvers op de rijkswerf te Amsterdam opgelegd, omdat zij, in strijd met de verordeningenzich reglstreeks tot den minister hadden gewend met een verzoek om tractementsverhooging, moet worden geroyeerd en de ingehouden gelden hun moeten worden teruggegeven. De Staatscourant bevat eene opgave der actcn van den burgerlijken stand, opgemaakt door de Nederlandsche consulaire ambtenaren (art. 12 der wet van 25 Jnlij 1871). Eene soortgelijke opgave zal in het vervolg telken jare, zoo mogelijk omstreeks de maand December, in de Ned. Staatscourant worden geplaatst. Bij de rijks-postspaarbank is gedurende de maand November ingc- bragt 7140.151 72% en terugbetaald 59885.82% alzoo gedurende de maand November meer ingelegd dan terugbetaald ƒ80265.90. Aan het einde der maand October was, ten name der verschillende inleggers, ingeschreven een bedrag vpu ƒ695,334.89, zoodat de som der inlagen tol einde November bedraagt ƒ775.600.79. Het stoomschip Prins Hendrik is op 17 Dec. te Batavia aangekomen. De Conrad vertrok op 17 Dec. van Batavia naar Amsterdam,

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1