BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag ó9 December d88óJV°. 2.97. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. per telegiuafT opgave v\\ bhii:vi;\, ENCrELAlfD. LONDEN, 16 December. De Daily Mews deelt uit een schrijven van een lid van de wetgevende vergadering der Kaapkolonie van 22 November het volgende mede: "De zaken in de Transvaal zullen, gelooi ik, langzamerhand in orde komen, zoo wij een weinig geduld hebbenen zoo zijdie er op uit zijn om mocije- lijkheden te doen ontstaan, zich niet te veel roeren. Natuurlijk moeten wij voorbereid zijn op misgrepenen toegevend zijn in ons oordeel over eene regering, die is opgetreden in een hoogst moeijelijk tijdsgewricht, zoo moeijelijk ten gevolge van eene foutdie vier jaar geleden gemaakt is. Het stelsel van belasting, dat de volksraad heeft aangenomen, is, naar wij meenenniet het goede. Maar op het volk van de Transvaal zelf zullen voornamelijk de gevolgen van dwalingen van deze soort neêrkomenen de Transvalers moeten evenals andere liedenwijs worden door lijd en er varing. De volksraad acht het wenschelijk, dat aan Cetewayo de vrijheid worde hergeven en heeft last gegeven, dat 8'jO'inlanders, die door de Engelsche overheden tijdens de annexatie tot een zeker "leerlingschap" genoodzaakt warenweder vrij verklaard zouden worden". FHANKEIJ K, De hh. Delattre en 45 andere afgevaardigden hebben bij de kamer een ontwerp ingediend tot afschaffing der wet van 31 Julrj 1873, waarbjj de oprigting eener kerk van het H. Hart van Jezus op Montmartre als eene zaak van algemeen nut bevolen wordt. De minister van oorlog zal, vergezeld van generaal de Miribel en den staf van zijn kabinet, gedurende het reces eenige versterkte grenssteden inspecteren. Het berigt, volgens hetwelk de bisschop van Grenoble den minister van eeredienst geschreven heeft, dat hij niet van plan is om. als hij zich op reis, buiten zijn diocees, wil begeven, hem verlof te vragen, is onjuist. De bisschop verklaart in den Univers, dat hij op de aanschrijving des ministers niet heeft geantwoord. Rochefort's vrijspraak en de veroordeeling van lloustan in de kosten van het proces verwekken algemeen opzienwant men had dit niet verwacht. Rochefort voert dientengevolge thans een hoog woord. Hij schrijft o. a. in zijn blad: De gezworenen hebben de mannen, die het bloed van Fran- schen om geld hebben doen vloeijen en op hoopen lijken millioenen heb ben gestolen, gebrandmerkt, zooals zij verdienden gebrandmerkt te worden. Hunne uitspraak zegt, dat de regering haar pligt niet heeft gedaan, maar dat ik mijn pligt heb gedaan. Ik zal daarin volharden. Dc prefect van politie, die reeds vroeger zijne aandacht had geschon ken aan de instructiën zijns voorgangers, betreffende de te nemen maat regelen ter voorkoming van brand in schouwburgen, heeft den directeuren der schouwburgen te Parijs thans aangeschreven, dat zij alle uitvoerbare voorzorgsmaatregelen te nemen hebben. DIJITSCIILANO. De rijksraad heeft zich bezig gehouden met eene motie betreffende de onregelmatigheden, welke bij de verkiezingen zijn voorgekomen. Na eene langdurige discussie is de motie naar de commissie voor het onderzoek der geloofsbrieven gezonden, In den loop van het debat verklaarde de heer Bennigsen, dat de verkiezingsstrijd aan vinnigheid al zijne voorgangers had overtroffen. Men had zich niet bepaald tot de bestrijding van de beginselen der tegenstanders, maar hun persoon aangetast. Grootcre verantwoorde lijkheid dan op eenige partij rustte op de regering en de door haar geïn spireerde dagbladen. De toepassing van het in Frankrijk bestaande stelsel, namelijk met gebruikmaking van de ambtenaren, achtte hij in Duitschland onmogelijk. Hij betreurde zeer de uitdrukking, door den heer von Putt- kamer in den rijksdag gebezigd, dat de ambtenaren, die hem bij de ver kiezingen hadden ondersteund, den dank des keizers verdienden. Hij kwam er tegen in verzet, den naam des keizers in den verkiezingsstrijd te mengen. De heer von Puttkamer antwoordde, dat hij van zijne rede niets kon terugnemen. De Pruissische regering bevond zich bij den verkiezings strijd in een buitengewonen toestand. Men wierp haar allerlei verachtelijke bedoelingen voor de voetenzij had te kampen met opzettelijke verdraaijing der waarheid en voor de daartegen genomen maatregelen stelde zij zich volkomen verantwoordelijk. Het verwjjt, dat de regering bij de verkie zingen het Fransche stelsel volgde, deerde haar niet. Het 208tc of laatste deel is thans verschenen van het werk getiteld: »üe Duitsch-Fransche oorlog 1870—71, welk werk is uilgegeven onder de leiding van den veldmaarschalk von Molkte. Uit de mededeelingenvoorko mende in dit deel, blijkt, dat het Duitsche leger gedurende den oorlog een verlies heeft geleden van 6247 officieren der verschillende wapenen, met inbegrip der officieren van gezondheid, en van 123,453 onderofficieren en manschappen. Van dit aantal zijn gesneuveld of aan de ontvangen wonden of aan ziekten overleden 40081; de overigen zijn gekwetst geworden. Welke verliezen de vijand heeft geleden is nooit bekend geraakt. Als krijgsgevan genen zijn uit Frankrijk naar Duitschland vervoerd tol half Februari 1871 11860 officieren en 371.981 onderofficieren en manschappen; te Parijs heb ben 7456 officieren en 241,686 onderofficieren en manschappen de wapenen neergelegd en 2991 officieren met 88381 man zijn de Zwitsersche grenzen overgegaan, om in Zwitserland eene wijkplaats te zoeken. Het totaal der Franschen, die de wapenen hebben moeten nederleggeuklimt derhalve tot 21508 officieren en 702,054 manschappen. Veroverd zijn: vaandels en standaarden 107, stukken veld-artillerie met mitrailleuses 1915stukken vestinggeschut 5526, geweren en pistolen 855,000. De totale sterkte van liet Duitsche leger gedurende den oorlog is geweest 44420 officieren en 1,451,944 onderofficieren en manschappen en van dit aantal hebben 33101 officieren en 1,113,254 manschappen een werkzaam aandeel aan den oorlog genomen. OOSTENRIJK. Het administratief onderzoek is nu in een geregtelijk veranderd. De justitie zal de enquête voortzetten. Reeds vroeger moeten enkele schermen in den schouwburg vuur hebben gevat, terwijl het ijzeren brandscherm on bruikbaar was. Bij het opruimen der puinhoopen moet men met de grootste omzigtigheid te werk gaan,'daar de muren door den feilen gloed gespleten en gebarsten, door het water ondermijnd zijn en steeds dreigen in te storten. Politie agenten zjjn overal geposteerd waar de werklieden puin opruimen en ver zamelen de talrijke voorwerpen van waarde, welke voortdurend voor den dag komen. Onder de bijzonderheden, welke zich bij de pamp te Weenen voor doen, behoort ook het feit, dat een hond, die gewoon was steeds buiten op zijn meester te wachten als die zich elders bevond, ook thans zijn meester blijft verbeiden, hoewel die ook onder de ongelukkige slagtoflers wordt geteld. De hond wil, hoeveel moeite men zich ook geeft, het ter rein niet verlaten en doet er nu en dan het akeligst gehuil hooren. Van alle zijden komen giften in voor de nagelalen betrekkingen van de slagtoflers van den schouwburgbrand. Bij de redactie van de iV. Freie Presse kwam op één dag 115.000 fl. voor dat doel in. De koning van Italië en zijne gemalin zonden te zamen 12000 frs in goud voor de betrekkingen der omgekomenen. BERLIJN, 16 December. Naar de Germania berigt heeft de heer Windt- horst, ondersteund door hel centrum, de Polen en de Elzassers, een ont werp ingediend betreffende de opheffing van de wet tot verhindering van het uitoefenen van kerkelijke ambten door onbevoegden, uitgevaardigd 4 Mei 1874. KONSTANTINOPEL16 December. Op raad van Saïd-pacha onthoudt de Sultan voorshands zijne bekrachtiging aan de irade betreffende de schuld regeling. PARIJS, 16 December. De heer Brisson heeft in de kamer een besluit van den president voorgelezen, waarbij de buitengewone zitting gesloten wordt verklaard. Rosas, de nieuwe Peruaansche gezant, heeft eene dépêche uit Lima ont vangen, waarin aangekondigd wordt, dat Pierola zijn ontslag heeft geno men en zich ingescheept heeft naar Europa. PARIJS, 16 December. Men zegt, dat Challemel-Lacour, wiens gezond heid is aangetast, weldra Londen zal verlaten. Er is sprake van dat Tissot hem zal opvolgenterwijl Noailles Tissot zal vervangen. WASHINGTON, 16 December. Het huis van vertegenwoordigers heeft besloten 21 December uiteen te gaan tot 5 Januarij. WEENEN, 16 December. De Weener geneeskundige courant deelt mede, dat twee Schotsche geneeskundigen Macvie en Wadellsinds den brand van het Ringthedter vermist worden. Men vreestdat zij in de vlammen zijn omgekomen. Lijken zijn er niet meer gevonden, maar wel komen telkens beenen en menschelijke overblijfselen te voorschijn. INGEfiUNOEI, Mijnheer de Redacteur! Vergun mij een enkel woord in het midden te brengen over de openbare uitvoering der muziekschool, aan de Maatschappij voor Toonkunst verbon den, op gisteren avond. Mijn doel is niet om in eene beoordeeling te treden over de muziekstukken of de uitvoering zelve, maar ik wensch aan hh. Commissarissen te verzoeken om maatregelen te beramen, ten einde de orde in de zaal in het vervolg beter te handhaven. In het vorige jaar toch was die orde zoo flink, waarom nu niet? Ieder van de kinderen ging thans zitten, waar bjj verkoos; voor de dames solozangeressen geen gereserveerde plaatsen; deze dames, die toch geen kin deren meer zijn, zalen verspreid tusschen en werden den geheelen avond gehinderd door altijd pratende kinderen van 7 en 8 jaar. De solozang werd meermalen onmogelijk gemaakt door het leven der leerlingen; onder de uit voering na de pauze hingen er een twaalftal meisjes aan het orkest en stonden er eenige in een hoek op het orkest zich te vermaken, door te praten, te lachen cn hare kousen vast te binden. En dan in de pauze: in de zaal geen Commissaris, geen Directeur, geen Leeraar, zelfs geen knecht om de orde te bewaren. Door de leerlingen werden toen in de zaal ciga rettes gerookt!! Eu een oogenblik daarna moest in diezelfde zaal wor den gezongen Hebben de Commissarissen wel overwogen, dat zij verplicht zijn het pu bliek op fatsoenlijke wijze te ontvangen? Leiden, 17 December 1881. Een lid der Maatschappij. AKADEHIE-NiËCWI. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNTVERSITÊFR Den 17d,n December de heer C. Jentink, geb. te Sexbierum, in de regls- wetenschap, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Het zooge naamde Dnchesne-misdrijf. welke in de eerste helft der maand November door het postkantoor te Leiden zijn verzonden cn die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: J. J. Delruel, mej. Z. Overhuis, J. de Boer, Wijte-bach, A. de Klerk, C. H. Ilessefelt, L. Derkzen, C. G. van Aaken, allen te Amsterdam; G. Roll, te Bergen op Zoom; D. van den Bos, te Delft; mej. Scboule, te 's Gravenhage; G. Smits, mevr. Swarte, beiden te Haarlem; H. van Veen, te Haarlemmerliede, H. Veldhuisen, te lloogeveeu; II. Stroot- man, te Leiden; Mevr. Bink. te 's Molenaarsbrug; Verschier, te Noordwijk- Binnen; W. Caspers, te Noordwijkerhout: mevr. van Houten, te Nijkerk Teunisse, Andrics beiden te Rotterdam; J. Bouwmeester, te Sparwoudervveg; mej. S. Roskom te Valburg; J. T. C. Pool, te Willemstad; J. Schakenbos, te Warmond. Briefkaart: M. van der Beek, te 's Gravenhage. ZWOLLE, 16 December. Tarwe 10 ƒ10.25; rogge 8 h, ƒ8.50; boekweit ƒ6.50 a 6.75 gerst 6.25 a ƒ6.75; panrdeboonen 8.50 b, 8.75aardappelen 1.75 h, ƒ2.25; alles per HL. Boter. Aanvoer 730/8 en 550/16 vaien en 800/2 KG. stukgoed. Totale aanvoer 41000/2 KG. Middelmarkt ƒ1.10 per KG. Handelswaarde ƒ22550. Notitie van lieden: per KG. ƒ1 a 1.20; per 20 KG. of vat prima kwal. 28 tt ƒ31; afwijkende soort ƒ25.50 tv ƒ27; tweede soort f 19 tv 21. Eijeren: ƒ4.50 a 5.50 per 100 stuks. De veehandel was deze week op de Zwollerkerspel voonnavkt, de stalhandel ge durende de geheele week en de heden gehouden weekmarkt levendig gestemd. Veel vraag voor Duitschland en België tot verhoogde prijzen. Op de varkensmarkt was de aanvoer ruim 700 biggen en 250 magere, drachtige en vette varkens. De markt was ook hier willig en de prijzen waren iets hooger dan vorige week. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 5