HET ALGEMEEN BELANG". S. C. KNAPPERT. lu liet midden van November begaf bet paar zicli naar den ambtenaar van den burgerlijken stand, maakte hem hun voornemen bekend, om in het huwelijk te treden, wat dan ook werkelijk, nadat een klein bezwaar om trent de noodige stokken uil den weg was geruimd, Zaturdag jl. 10 dezer zou voltrokken zijn, indien niet de dame twee dagen te voren de wereld met een burger verrijkt had. Inmiddels drongen de fabrikanten al meer en meer aan op de leverantie van de bestelde en gekochte goederen, maar le vens op betaling, wat aanleiding gaf dat de politie met de zaak in kennis werd gesteld, die terstond pogingen aanwendde, om een tip van den ge- heimzinnigen slujjer op te ligten, waarachter de dame in quaestie zich had verscholen. Tegelijkertijd deed zich het geval voor, dat een advocaat hier ter slede de dame opriep ter betaling van eene som van 250.000, waar voor zjj accepten had geteekend. Nu werd het ook voor haar tijd om een regtskundige te raadplegen, wat geschied is, zoodat nu de advocaten aan het snudelen zjjn en derhalve wel spoedig blijken zal, wat van de fabel achtige erfenis waar ol niet waar is. Volgens het Hbl. hebben de officier van justitie en een regter-commissaris een bezoek afgelegd bij de jufvrouw, in hare woning, liet- Bible-höiel. Op verzoek van een crediteur, dieƒ88000 te vorderen heeft, verleende de pre sident der regtbank vergunning tot beslaglegging. Daartoe vervoegde zich een deurwaarder aan het hotel, doch hem werd toegang geweigerd, omdat de officier last had gegeven niemand toe te laten. Diensvolgens werd de hulp ingeroepen van den waarnemenden commissaris der tweede sectie, die instructie vroeg aan den officier. Het gevolg was dat aan den deurwaarder toegang werd verleend. Hij legde toen beslag op niemendal; papieren geldswaarden of kostbaarheden schijnen niet te zijn gevonden. De scbelvischvaugsiwelke in het tegenwoordig saizoen door de beug- visschers wordt uitgeoefend, levert tot heden gunstige resultaten op. Hon derden Zuiderzee-visschersdie langs de lleldersche en Texelsche kusten visschen, brengen dagelijks hun ruime vangst geregeld ter markt en maken, door de hooge prijzen, die er voor bedongen worden, goede zaken; zelfs zijn er schuiten, die gedurende den beugtijd reeds 1800 hebben bedongen. (IV. v.d D.) Men meldt uit Wezepe: Dat men niet te voorzigtig kan zijn met vuur en vooral met vuur waarop men vlas te droogen legtis weder gebleken bij den landbouwer A. Lenderink alhier. Toen zij na schooltijd aan het vlas droogen waren, zaten drie kinderen bij hunnen vader, den jongen boer A. J Hilsegge, in de hut. Door een ongeluk vatte het vlas vuur en in een óogenblik stond alles in volle vlam. De beide grootste jongens konden zich redden en kwamen er met weinig brandwonden af, maar de vader en een jongen van drie jaar zijn er met brandende kleederen uitgekomen en heb ben erge brandwonden bekomen, zoodat zij naar het gasthuis Ie Deventer vervoerd zjjn. Voor de regtbank te Zwolle stond eergisteren leregt W. J. Rampen, wisselwachler bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, beschuldigd van achteloosheid in zijne betrekking op 1 September, waardoor te voorzien was, dat meiischenlevens in gevaar konden komen. Als ge tuigen werden gehoord de stations-chef, een wisselwachter en de machinist van de locomotief van den grindtrein, die door verkeerden wisselstantf in den put van de draaischijf teregtkwam. Het O. M. requireerde voor Rampen schuldigverklaring aan het hem te last gelegde feit en veroordeeling tot eene maand eenzame opsluiting. - De regter-commissaris te Heerenveen heeft een bevel van voorloopige aanhouding verleend tegen den faillieten koopman G. J. Kamp, vroeger bakker te Wolvega, als verdacht van verduistering van goederen tot zjjnen boedel behoorende. De justitie heeft een onderzoek ingesteld ten huize van den vader van den failliet en aldaar nog eenige goederen gevondenwelke rot den faillieten boedel behooren, doch bij de inventarisatie niet aan den curator zijn opgegeven. Ook bij verscheidene andere personen zijn goederen in beslag genomen. Door den burgemeester van Middelburg is bepaald, dat hij geen ver gunning zal verleenen tot het geven van voorstellingen in den schouwburg, voordat de noodige maatregelen van voorzorg legen brandgevaar in dat ge bouw zullen zijn genomen. - Door de politie te Vlissingen werd eergisteren avond een man op hee- terdaad betrapt op het leggen van een steen op de rails van den tramspoor weg. De dader, een sleper aldaar, heeft, uit wraak tegen hel vervoermid del. zich tot deze misdaad laten vervoeren. Te Bergen op Zoom is dezer dagen voor de weduwe van een plotseling overleden sergeant-majoor, die met zes onverzorgde kinderen achterblijft, langs de huizen, op eene bevolking van tien duizend zielen, ruim duizend gulden gecollecteerd, terwijl tevens ruimschoots is geteekend op een tweetal lijsten voor looneelvoorstellingen, ten voordeele dier weduwe te geven. Ten huize van de wed. Opdenoordt te Venlo wist zich eergisteren nacht een persoon te laten insluiten. Na zich eenige zaken van waarde te hebben toegeëigendverliet hij het huis. Hij werd echter spoedig door de politie opgespoord en gaf toen op te zjjn August Volmer, 29 jaren oud wonende te llilten. Ilij is naar Roermond overgebragt. -- Nabij Gulpen heeft Zóndag avond 11. eene vechiparljj plaats gehad, waarbij een der vechters eeue gevaarlijke snede in den buik bekwam. Men vreest voor zijn leven. •sGUAVENHAGB17 December Tot directeur van het postkantoor te Prinsenluge is benoemd de heer P. Keg Czn.thans commies der posterijen 1' kl. De heer D. J. Sonnenberg, adjunct-commies bij hel dep. van financiën, is benoemd tot ontvanger der directe belasting te liillegersberg c. a. De heer G. L. Wjjnen, ontvanger der directe belastingen te Zaandam, is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Hoorn c. a. De officier van gezondheid le kl. bij de zeemagt, L. I. van Coevorden, uil Oost-lndië teruggekeerdis op non-activiteit gesteld. Door den minister van koloniën is de onderwijzeres, mej. M. A. B. de Klerckgesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl.. Indië, om te worden benoemd tot hulponderwijzeres voor de dienst dair le lande. In de gisteren avond gehouden zitting van de tweede kamer werden de beraadslagingen over hoofdstuk V (Binnenl. Zaken) en wel over aldeeling //Lager Onderwijs" voortgezet. De heer de Savornin Lohman stelde eene motie voor, luidende: »De kamer, van oordeel, dat de wet op het lager onderwijs ook door het beleid vau den minister van binnenl. zaken steeds afkeurenswaardig blijkt le zijn, gaal over tot de orde van den dag." De heer Schaepman verklaarde tegen hel hoofdstuk te zullen stemmen, om een bljjk van afkeuring van het beleid van den minister, in zake het lager onderwijs, te geven. Hij voorzag van de wijze van uitvoering dier welde nadeeligste gevolgen voor hel land. De heer Corver Hooft verklaarde zich tegen de motie, maar zou tegen het hoofdstuk stemmen, daar lijj tot ver. hooging der uitgaven en dus van den financiëlen druk, die daaruit voort, vloeit, niet kon medewerken. Ook de heer Hallmans was tegen de motie, omdat zij geen praclisch resultaat kou hebben. De heer van Wassenaer daarentegen was voor de motie, die door de hecren Bergsoia en Lieftinck sterk werd bestreden, omdat het onbillijk was den minister aan le vallen, die de wef uitvoerde. Die wet moge niet volmaakt zijn, haar principe wi||e0 de liberalen hoog houden. De minister van binnenl. zaken gaf nader aan den heer van Nispen te kennen, dal voortaan de besluiten betreffende rege lingen van het lager onderwijs hel eerst in de Staatscourant zouden ver schijnen. Het subsidie bestreed hij, daar hij de beginselen der openbare school moest handhaven. Ten slotte werd het subsidie met 49 tegen 21 slem- men verworpen. Bij art. 120 staakten de stemmen over een amendemrnl-dc Brnyn Kops lot verhooging voor hel gymnastiek-onderwijs aan de rijkskweekscholen. Een amendement-van der Hoop, om 50000 te schrappen voor de nor maallessen als overbodig, werd verworpen met 43 tegen 29 stemmen, eo met 37 tegen 26 stemmen werd verworpen een amendemenl-Donner, om de verhooging voor de kweekschool voor bewaarschoolhouderessen te Leiden te schrappen. Daarentegen werd met 28 tegen 27 stemmen aangenomen een amendement-Viruly. dat sterk door den minister was bestreden, om te schrappen de aangevraagde gelden voor meer personeel tot onderzoek van de schoolbouw plannen. In de zit ling van de tweede kamer van heden zijn bij de voortzetting der beraadslagingen over hoofdstuk V verschillende amendementen aange nomen, o. a. dat om de reorganisatie van het rijksarchief te voorkomen. De subsidiën voor historische monumenten zjjn alle toegestaan, liet subsidie voor de koninklijke muziekschool is verminderd. Eene inoiie van den heer Lieftinck, de regering uitnoodigeude om den prijs van hel Bijblad te ver minderen lot /3, is aangenomen. Een amendement van den lieer de Hruyn I' Kops om gelden toe le staan voor gymnastiekonderwijs aan de kweekscholen is aangenomen. Ten slotte is hoofds uk V aangenomen met 52 legen 14 stemmen. Maandag is hel huoidstuk Marine aan de orde. De subst.-officier mr. van der Kemp heeft in de gisteren gehouden zitting vau de regtbank alhier conclusie genomen in de zaak van het R. C. armbestuur te Leiden, welke zaak op Vrjjdag 18 November voor dat regis- collegie bepleit werd. Na eene uitvoerige toelichting concludeerde het O. M. tot niet ontvankeljjk-verklaring van den eischer (het R. C. parochiaal- armbestuur) of subsidiair tot ontzegging van de door hem ingestelde vorde ring. De regtbank zal op den 27" Januarij uitspraak doen. Het gebouw van de Algemeene Landsdrukkerij zal door eene telefoni sche geleiding in verbinding worden gebragt met het locaal van de tweede kamer der slaten-geueraal. Aan bet station van den llollandschen spoorweg alhier had heden de eerste aanbesteding plaats voor den Westlandschen stoomtram. Die be steding betrof namelijk: hel verbouwen van twee bestaande sleenen bruggen en het bouwen van twee nieuwe bruggen, in den straatweg lusschen den Haag en Loosduinen. Er waren 21 inschrijvingsbilletten in gezonden. liet minst had ingeschreven de heer N. J. Boeis, te 's Graven- hage, alle bruggen voor ƒ12247, en met weglating van de vierde brug voor 1 7950. (Zie verder het Bijvoegsel). A D V K II T K IN T I li IN- Al degenen, die iels te vorderen hebben van of verschul digd zjjn aan den boedel van wijlen den Heer JAN ALT, gewoond hebbende te Leiden en aldaar op den 184" No vember 1881 overleden, worden verzocht daarvan vóór den )0d" Januari 1882 opgaaf of betaling te doen ten kantore vau A. VAN LEEUWEN, Notaris te Leiden. 11 KIE S V E RE E N 1 G 1 N G De Kiesvereeniging heeft besloten bij de verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad, op Dinsdag 20 December a. s., Candidaat te stellen den Heer: Het Bestuur der Kiesvereeniging, Dr. A. I1EYNSIUS, Voorzitter. Mr. F. WAS, Secretaris.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2