NEDERLAND EN ORANJE. SLIJM- en MAAGPILLËA REK TKLECiUAl. A V K K T K ïN T S i II. L. A. CAüUPGN. Leiden alleen bij J. T. TERBURG H. gij het meer Tanganyka, in Midden-Afrika, hebben de inboorlingen het hoofd der katholieke zending en nog twee andere daarbjj behoorende personen vermoord, naar men zegt uit vrees, dat de zendelingen den sla- ïenhandel zouden belemmeren. FRAAkK IJ K. Be Tempt deelt mede, dat de ministerraad bel eens geworden is over de wijzigingen in de grondwet, die reeds in January a. s. aan het congres toorgelegd zullen worden. In hoofdzaak komen zjj hierop neder: 1°. uit breiding der grondslagen voor de senaats-verkiezingen in evenredigheid met de grootte en de bevolking der gemeenten; 2°. wijziging der wijze, waarop dc senatoren, die voor hun leven zitting hebben, worden gekozen; 3". be perking van het regt lot amendement op financiële voorstellen. Reeds is gemeld, dat de minister van onderwijs en eeredienst den bisschoppen in herinnering heelt gebragtdal zij zich. volgens de bepalin gen van het concordaat, van hunne diocesen niet mogen verwijderen zonder daartoe magtiging te hebben ontvangen. Thans verneemt men. dat msgr. Fava, bisschop van Grenoble, die zich naar Turijn begeven had, na den minister slechts van zijn vertrek Ie hebben kennis gegeven moet gewei gerd hebben zich aan 's ministers eisch te onderwerpen. In het door den heer Roustan tegen Rochefort ingestelde proces zijn verscheidene hooggcplaaiste getuigen gehoord, waaronder Waddingtnn, Barlhélemy St. Ililaire, Lcsseps en Coutonly, Frankrijk's gezant in Mexico, Alle getuigenissen luiden ten gunste van Roustan, wiens eerlijkheid en goede trouw door allen ten zeerste worden geroemd. Bedoeld regtsgeding is uitgelokt door de mededeeling van Rochefort, dat Roustan de geheele Tunesische expeditie had uitgelokt in overleg met den heer Gambetta, ten einde gedaan te krijgen, dat de Tunesische schuld door Frankrijk zou worden overgenomen, waarby hjj zelf en zijne genooten goede zaken hoopten te doen. Vrijdag II. nam zekere Mairesse. directeur van bel //Comptoir de Cou pons", wonende op de Place de la Bourse te Parijs, de vlugt, in zijne kas ecu aanzienlijk tekort latende. Woensdag werd hy te Dieppe aangehouden, op het punt zijnde naar Engeland te stevenen. Zondag zijn te Arbespine-Gart twee landbouwerswoningen door een brand vernield. Toen bet vuur reeds vrij hevig was, is een 6-jarig meisje ineen der brandende huizen gedrongen, zonder dat men haar bemerkt had, ooi de pop te redden, die zij op St. Nicolaas had gekregen. Gelukkig heelt die daad van zelfopoflering geen ongevallen veroorzaakt. Het kind kwam behouden uit de vlammen terug, hare pop iu de armen houdende. DlltTSCULAND. De heer de Saint-Vallier heeft in een plegtig afscheidsgehoor den kei ter zijne brieven van terugroeping als Fransch gezant overhandigd. Vervol gens is bij ook door dc keizerin ten gehoore ontvangen. Daarna had er te zyner eere een groot diner by den keizer plaats. In de Deutsche Revue komt een brief voor van den heer de Sainl- Vallier, afgetreden vertegenwoordiger van Frankrijk te Bei lijn. Het is een antwoord op een schrijven, waarin leedwezen werd betuigd over zjjn aftre den. De heer de Sainl-Vallier schrijft: Het is niet zonder spijt, dat ik mijne betrekking in Duitschland verlaat, waar ik zooveel welwillendheid gevonden heb; het is eene strikte noodzakelijkheid waarvoor ik buig; maar ik wil de hoop niet Toarwel zeggen, dal de omstandigheden mij te ccniger tijd zullen teroorloven naar Berlijn terug ie keeren. De zending, die ik hier vier jaren lang vervuld heb. was de voortzetting van de taak, die de beroemde Thiers mij in 1871 had opgedragen, en hel is mijn innigste wensch mijn leven voorlaan te kunnen wijden aan het werk van goede verstandhouding en toenadering, dat het doel was van mijn pogen. Dezer dagen is men te Einden aangevangen met het leggen van een nieuwen telegraafkabel naar Ierland, die Dtiitschlaml door een van dc dra den van den Iransatlautischen kabel onmiddellijk met Amerika in verbin ding zal brengen. De republiek Liberia heeft aan Üiiitschlauds eisclten voldaan en 5000 dollars schadevergoeding betaald voor de benadceliiig waaraan de Duilsche stoomboot Carlos indertijd iu genoemde republiek bloot stond. De voltooijing van den St. Goihard-ti nnel is officieel aangekondigd, en de opening voor het geregeld verkeer op 1 Januarij a. s. bepaald. De kos ten der onderneming hebben 56,808.620 fr. bedragen. OOSTEAK1JK. Het is uit verschillende omstandigheden nog nader gebleken, dat werkelijk de brandweer en de politie in den waan hebben verkeerd, dat al de personen, in het //Ringtheater" aanwezig, zich hadden kunnen redden. Een man, die met zijne zuster en zijn neef op de vierde gaandery gezeten was, doet daaromtrent een merkwaardig verhaal, dal hij bereid is voorden regtrr te beëedigen. Hij wist zich te redden en ook zijne zuster en zijn neef omkwamen; zij hadden gezamentlijk den uitgang der gaanderij weten te bereiken nog even voordat de gaslichten uitgingen, maar waren toen gescheiden geraakt en langs verschillende wegen buiten het gebouw ge komen. Zij zochten toen natuurlijk elkander en waren in wanhoop bij de gedachte, dal de niet gevondene nog in een der gangen of op een der trappen zou zijn eu gered kon worden. Maar het hielp niels, of zij zich hij de politie vervoegden of tot een officier der soldalen, die het terrein afsloteneene bede om hulp riglten. Men dreigde hen in hechtenis te nemen, indien zij voortgingen het gerucht te verbreiden, dat er nog men- sclien in het gebouw waren, en een inspecteur vau politie trachtte e'én hunner lot kalmte te brengen door de verzekering, dat een kapitein der brandweer hem zooeven verklaard had: «Er is niemand meer in het theater". Toen de man daarop antwoordde met den jammerkreet: «-Om Godswil, red ding Breng ladders! De lieden stikken iu den rook! Ik zelf ben over lijken gestruikeld! Er is het dringendste gevaar!" werd hern toegeduwd: //Bemoei n niet met onze dieustpligtenga naar den stads-timmerwinkel om ladders vragen". Een paar metselaars, die het theater hadden helpen bouwen en, met de geheele inrigting goed bekend, hulp wilden bieden, werden voor dieven aangezien en met geweld tegengehouden. Men verneemt nog, dat eene familie, die eene loge in den schouwburg gehuurd had, gespaard bleef ten gevolge van een verzuim van den koetsier, die een kwartier te laat met het rijtuig voorkwam. Het merkwaardigste is, dat dezelfde familie door een dergelijk verzuim van denzelfdcn koetsier ook bij den schouwburgbrand te Nizza aan hel gevaar ontsnapte. Bij het wegruimen van de puitihoopeu van het //Ringthcaier" zijn nog een aantal lijken gevonden, waarvan vele geheel ongeschonden waren. Het mid dengedeelte van den vloer, de plaats van de stalles en hel orchest waren ingestort. PARIJS, 15 December. De commissie der kamer heeft het onderzoek van hel Fransch-Nederlandsch handelstractaat ten einde gebragt. Zy heeft om trent twee artikelen een voorbehoud gemaakt, die zij nader den minister ter overweging wil aanbevelen. De commissie wil vooral het regt op het papier eu dc geweveu goederen vervangen zien door hetzelfde regt als be paald is iu hel Fransch-Belgisch handelstractaat. PARIJS. 15 December. In hel proces Rnchelort werd door den procureur- generaal Dauphin diens veroordeeling geëischt, ten einde Ronstan's eer te beschermen. WEENEN, 15 December. Het heerenhuis beraadslaagde over de wet, i%efke Int huis van afgevaardigden heeft aangenomen, tol wijziging der wet op het volksonderwijs, om den schoolpligt te verminderen. De meerderheid der commissie, welke over die wet rapport uitbragt, adviseerde de onder wijswet te laten zooals zij is; de minderheid stelde voor het besluit van het huis van afgevaardigden goed te keuren Na langdurige beraadslaging werd het voorstel der meerderheid met 72 legen 62 stemmen aangenomen. PARIJS, 15 December. De jury heeft een ontkennend verdict gegeven op de vraag, of Rochefort en Delpterre, de gérant van den Intransigent, in hunne aanvallen legen Roustan zich vergrepen hadden. Rochefort en Del- ïrre zijn vrijgesproken, en Roustan is, als civiele partij, veroordeeld in de islen. Het verdict baart groot opzien en er wordt druk over gesproken' DUBLIN, 15 December. De politie bezocht lieden het bureau van de United Irelandhet orgaan der Land-league, en arresteerde den onder redacteur en een der beambten. Het papier, de machine en andere toe stellen werden in beslag genomen. Men was juist bezig met maatregelen, om hel bureau van het dagblad van Dublin naar Engeland over te brengen. PERA, 16 December. Het lradé houdende goedkeuring van de schikking door de Porie met de fondsenhouders gesloten, zal heden den Sultan ter bekrachtiging aangeboden worden. RECLAJlËii Er zijn weinig ziektenwelke zoovele geneesmiddelen in het leven hebben geroepen als het asthma. De meeste dezer middelenmin of meer onvol doende, zijn in eene welverdiende vergetelheid geraakt. De bewonderens waardige werking der teer op de longen, en de slijmdeelen in het algemeen heeft talrijke proefnemingen uitgelokt, waaruit thans blijktdat een der beste behandelingen tegen asthma bestaal in de aanwending der. //Teercap- stiles van Guyot". In de meeste gevallen geven twee of drie capsules, by eiken maaltijd ingenomen, eene snelle verlichting; wij voegen er echter bij, dat wanneer de kwaal reeds verouderd is, men gedurende eenigen tijd met deze behandeling moet voortgaan; overigens, na dc spoedige verlichting die zij daarvan ondervindenzijn de zieken zelden geneigd het gebruik der ïeercapsules al te schaften, alvorens zij geheel zijn hersteld. Deze wijze van behandeling komt op zeer geringe kosten te staan, ongeveer 5 a 7% cent per dag. Sedert de heer Guyot het gebruik van teer opgang heeft doen maken, door het toe te dienen onder den vorm van capsules, zijn er talrijke na maaksels in de wereld gebragt. Ofschoon zijn fabrieksmerk geregeld in Holland gedeponeerd is. heeft men getracht het zoo goed mogelijk na te maken. De vervalschers en namakers hebben slechts een doel; namelijk het publiek op een dwaalspoor te brengen. Ten einde het publiek in de gelegenheid te stellen de echte //Teercapsules van Guyot" te herkennen, brengen-wij hun in herinnering d it de etiquetten der flacons de driekleurige handteekening dragen van //E. GUYOT". De Kiesvereeniging „Nederland en Oranje,, heeft beslotenbij de verkiezing van een Lid voor den Gemeenteraad, op Dinsdag20Decem ber a. s.Candidaat te stellen den Heer Het Bestuur der Kiesvereeniging, A. TIELEMAN, Voorz. L. DEN HOUTER Wz., Secret. (SCHREUDER'S PILLEN) zijn maagversterkendzacht laxerend, bijzonder goed tegen slijm en bevorderen de spijsvertering. 32% Gts per doos, ver krijgbaar te Uien tvachte zich voor natnaahscls Elk doosje is gewikkeld in een billet met de naamteekening van den vervaardiger: J. J. 8CUREUDER, Apotheker.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3