BUITENLAN ÜSCIIE BERIGTEN. afsta, waarvoor als jaarljjksche canon zal worden betaald ƒ1, maar na aflossing der leening /4000, afkoopbaar tegen den penning 25. Alsdan kan worden gebouwd een schouwburg naar de eischen des tijds, iugerigt voor ruim 1000 zitplaatsen, verder een hótel en café en een 12-tal winkels langs de heide zjjden. Burg. en weth. hebben zich bereid verklaard dit plan bij den raad te ondersteunen. Te Haarlem is Woensdag 11. eene 93-jarige vrouw overleden, die een nog gezonden man achterlaat van 90 jaren. Den 25,ten dezer zouden zij hunne 71-jarige bruiloft gevierd hebben. Voor het geregtshof te Amsterdam stond eergisteren teregl de opligter- rrcidivist P. P. II. A. Thieman, nu o. a. beschuldigd, dat hij onder voorge ven de zoon te zijn van den reeder A. Hendriks, den heer S.in de Kal vers! raat, had opgeligt. Behalve dit, had hjj zich nog aan valschheid in ge-chrifteu en andere bedriegerijeno. a. onder den naam van Schoouen- burg, zoon van den aannemer van bel rijks-museum, schuldig gemaakt. Uit het rapport van deskundigen, benoemd om een onderzoek naar zijn gees testoestand in te stellen, bleek, dat lig er steeds zijn werk van had ge maakt om, onder het aannemen van allerlei liefst adellijke namen, zich geld te verschaffen voor zijne uitspattingen of zich in fatsoenlijke kringen te introduceren. Vandaar zijne vele vroegere veroordeelingen. De deskun digen spraken evenwel als hunne overtuiging uit, dat er van ontoereken baarheid geen sprake was. Hel openb. ministerie meende, bij monde van den adv-gen. mr. Jolles, dat het met liet geduld van de justitie met dezen beschuldigde uil moest zijn en eischte eene tuchthuisstraf van 5 jaren. De verdediger mr. Moleugraafl drong aan op celstraf. In de gemeente Akersloot is de boercnhuizinge van den landbouwer Kalis eene prooi der vlammen geworden. Vier runderen en een paard zijn mede verbrand. Te Hilversum is een blok huizen, acht woningen, door brand vernield. Bij gelegenheid van een marktdag kregen te Dokkum twee koedrijvers ruzie, hetgeen zoo hoog liep, dat de een den ander met een stok een slag tegen het hoofd gaf. De geslagene klaagde zeer over pijn in het hoofd, doch is na door een geneeskundige verbonden te zijn, naar Bergum. waar hij woonde, teruggekeerd. Dezer dagen echter is lig overleden, hoogst waarschijnlijk aan de gevolgen van dien slag. Omtrent den moord te Broekhuyzenvorst heelt de justitie een onder zot k ingesteld, waarbij geconstateerd werd dat d. II. niet aan het toege- bragte schot, maar aan liet verbrijzelen van de hersepan is overleden. Van liet schot zijn maar een paar hagelkorrels in de schouders gedrongen en deze konden niet doodelijk zijn. zoodat het raadslid II aldaar op vrije voeten is gesteld. Deze bekent wel geschoten, doch niet te weten iemand getroffen te hebben. Deng'ene, die de doodclijke slagen heelt toegebragt, is men nog niet op hel spoor kunnen komen De Surin. C. meldt uit Paramaribo: Op de plantage Accaribo heeft de Porlugesche winkelier een arbeider dier plantage moedwillig doodgeschoten. De verslagene, een Barbadiaan, had ten huize en op uilnoodiging van den Portugees met dezen kaart gespeeld en hem daarbij /80 afgewonnen. Uier- over zeer boos, stond de verliezer op, nam zgn geladeu geweer van den wand en schoot het, zonder eenige aanleiding, op den Barbadiaan af, met dit gevolg, dat deze dood neerviel. De dader, die zich dadelijk uit de voe ten had gemaakt, is den volgenden dag aangehouden en bevindt zich thans in hechtenis. 'sGRAVENHAGE, 16 December Aan den heer F. J. Behr is eervol ontslag verleend als waterschout te Scheveningen. t Aan de hli. L. L. LCbct, geb. te Neuchatel (Zwitserland), en E. Guthrie, geb. te Gateshead (Engeland), is, mits zij overigens aan de daartoe b(j de Wet gevorderde vereischlen voldoen, vergunning verleend tot het geven van middelbaar onderwijs hier te lande. De luit. ter zee le kl. R. Wijmans is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. In de zitting van de tweede kamer van heden is de beraadslaging over hoofdst. V der staatsbegrooling voortgezet. De heer Viruly heeft zijn amen dement tot oprigting van een rgks-tuinbouwschool ingetrokken. Hel amen dement van den heer van Asclt van Wijckom aan Utrecht geen subsidie voor eene middelbare meisjesschool toe te kennen, werd verworpen. Bij het lager onderwijs ontwikkelden de lili. Rofill, Borgesius, Beaufort, Mackay en van Nispen grieven legen de uitvoering der schoolwet. De minister verde digde zich en verzekerde o. a.dat de vragen over bijbellezing buiten hem om en zonder zijn wil door de inspecteurs waren gedaan. Heden avond voortzetting. Voor liet geregtshof alhier stond gisteren teregt de persoon van G. B. oud 33 jaren, laatstelijk magazijnmeester bij de Haagsche tramweg-maat schappij. Aan dezen beschuldigde wordt ten laste gelegd het bjj onderge- teekend geschrift bedreigen met moord, met bevel om eene voorwaarde te vervullen. In den loop van den zomer van dit jaar was er bij besch. het denkbeeld ontslaan, dat er door hèt personeel van de tramway-maatschappjj oneerlijkheden werden gepleegd. IIij gaf daarvan kennis, zoowel aan zijne chefs, als later aan de politie, maar toen liet hem voorkwam, dat zjjne klagt tot geen resultaat leidde en daar hij inmiddels zijn ontslag had beko men, wendde hij zich tot den snbst.-officier mr. Pape. Herhaalde malen drong hjj zoowel mondeling als schriftelijk (er zijn een aantal brieven en briefkaarten in hel proces) op onderzoek en vervolging aan, maar toen hij zag, dal hij zijn doel niet bereikte, vervoegde hij zich lot het hoofd van het parket bij de regtbank met eene klagt over het stilzitten der justitie. Het daarop bekomen antwoord, dat hij zich met een eenvoudig schrijven, wanneer hij meende, dat er verzuimen waren gepleegd, tot den president der regtbank kon rigten, sloeg hij echter in den wind, en bleef hij voort gaan met schrijven aan den lieer mr. I'. Zelfs had hij een plakkaat ver vaardigdwaarin beieedigende uitdrukkingen voor de justitie voorkwam^ hetwelk hij zoowel aan het wachtlokaal van den tram op den Vnverh als aan de deur van de woning van den heer P. aangeplakt had. oecJ respondentie werd eindelijk besloten met het volgend schrijven: "Mijnheer zijl gij voornemens mij eindelijk regl Ie doen; de komedie is geëindigd i tragedie is begonnen. Gelukkig zjjt gij gisteren aan mijne handen on% men, doch ik verwittig u, dat, al zoudt gij u morgen ook tusschend- agenten of in het midden der door u berschermde dieven bevinden, ft U zal vinden en wjj zullen beginnen af te rekenen. Weet wel en voor btt laatst handhaaf of liever doe mij regt in deze zoo schandelijke zaak of zal ons beiden ongelukkig maken, welligt ons beider leven kosten h« hebt gij die arme familie Geijer, hoe hebt gjj mij doen lijden, doch nu ook regt of raak(get.) Gijsberl Banis". In dit schrijven zag het openb. ministerie eene bedreiging met moord Uit de ondervraging van besch. bleek, dat hem hoegenaamd geen controle noch van zijn chefs, noch van politie of justitie opgedragen was, ua,J tevens kwam aan hel licht, dat zijne klagt wel degelijk grondig onder zocht was en zelfs de vervaardigde schrifturen met bijlagen tot beoordeelii. aan den regter-commissaris waren toegezonden. De beschuldigingen waren echter le onbestemd geweest om vervolgingen in te stellen. Hel ten |ast( gelegde werd door besch. bekend, maar lig had volstrekt geen ligchatnelijk leed tegen den heer P. bedoeld. De geïncrimineerde uitdrukkingen golden het personeel van den tram. De advocaat-generaal zag in den besch. een persoon ten prooi aan hoo>- moed en ijdelheid brieven schrijvende onder het diclé van menschen, win lens het was in troebel «vatcr te visschen Zjjn requisitoir strekte tot oordeeling van besch. tot 6 maanden celstraf. De verdediger, mr. Vollgrafl concludeerde tot vrijspraak. De uitspraak is bepaald op Donderdag aanst De heer mr. J. C. Sasse heeft in de heden gehouden zitting van du Imogen raad den eed afgelegd als advocaat en procureur. Naar men verneemt hebben HH. MM. de koning en de koningin het voornemen om in Maart of April a. s. zich naar Engeland le begeven, tu einde de trouwplcgtigheid van de zuster van II. M. met den jongsten tooi van de koningin van Engeland bjj te wonen. De nieuwe Belgische gezant bij hel Nederlandsche hof, baron d'Anetlm heeft heden het hotel Paulez verlaten en de voor hem in gereedheid gebrapt woning in het Willemspark betrokken. Ter eere van het nieuw e hootd van het Belgische gezantschap haft de diplomatieke vertegenwoordiger van Engeland hier ter stede gisteren gastmaal van 25 couverts gegeven. BELGIE. In de kamer van afgevaardigden hebben de lib. Malou, Jacobs, Tack Nothomb en Debruin, leden van de reglerzgde, een wets ontwerp ingediend tot uitbreiding van het kiesregt binnen de bij de constitutie bepaalde gren zen, door middel eener herziening der fiscale wetten. De heer Malou ver dedigde het voorstel en zeide, dat de grondslagen van het kiesregt ruimer getrokken moesten worden, zonder aan de constitutie te raken en zonder lot het algemeen stemregt te komen. De kamer heeft de beraadslaging over bet ontwerp bepaald op Woensdag aanst. In het mijndislrict Grand-Combe is eene werkstaking uitgebroken. ENG E 1. A X LONDEN. 15 December. Volgens officiéle opgave zijn er in Ierland gedurende de maand Novem ber 520 agrarische misdaden gepleegd. Er zijn doodgeschoten 2 personen; aanslagen op hel leven van pachters, die limine pacht hadden betaald, of op landeigenaren, zijn 17 in getal; er hebben plaats gehad 46 gewapenderhand gepleegde diefstallen. Het meerendeel der aanslagen is gepleegd in het graaf schap Munster, nameljjk 237. de minste in Ulster en wel 44. De naastbcslaandcn van het met een luchtballon zeewaarts gedreven en zeer waarschijnlijk verongelukte parlementslid Powell hebben 200 uitgeloofd voor dengene, die hem of zijn lijk weel te vinden; 100 voor den eersten vinder van den vermisten ballon en 50 voor eenig te ver trouwen berigt omtrent deu ballon of den luchtreiziger. Er bestaat plan om op de Theemskade te Londen een gedenkteeken op te rigten voor William Tyndallden strijder voor de kerkhervorming, ilie o. a. ook het eerst het Nieuwe Testament in hel Engelsch vertaald heeft en wiens werk bij de officiële bijbelvertaling groote diensten bewezen heelt. Bij het onderzoek omtrent het spoorwegongeluk in den tunnel bij Canonbury is gebleken, dat het le wijten is aan hel verkeerd begrijpen van een sein door den baanwachter van den Great Northernspoorweg. die de treinen in den tunnel liet gaan met eene waarschuwing tol voorzigtisheid, terwijl zij Diet hadden mogen doorrijden. Het onderzoek wordt nog voort gezet. ünder de booten, die in den laatslen tjjd te New-York zijn aangekomen, was ook de Nederland. Dit vaartuig had het erg te verantwoorden gehad. Zij had storm en orkaan geheel de reis lang. Den 27,D Nov. sloeg de zee golf aan golf over dek en spoelde alles weg, ontredderde de raderkast, brak het roer. enz. De glazen bedekking van de machinekamer werd mede weggeslagen, zoo ook het charthouse. De vuren van de machine en van den kok werden gedoofd. 48 uren lang werd de boot door de zee beheerscht zonder roer en zonder vuur, toen het der bemanning gelukte den stuur-toestel eenigzins te repareren. Zes man waren erg bezeerd, de bootsman had de dg gebroken. Vijl dagen lang kwam niemand boven dan de uitkijkers en de officieren en die bonden zich vast aan de brug. Eene dame onder de passagiers stierf van uitputting en schrik, en werd in zee bigraven. Op twee na waren de booten weggeslagen. Bjj aankomst te Sandy Hook weid den kapitein door de passagiers pleglig dank betuigd.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2