LE1ÖSCIIE COURANT. i°. 200. 1881. ZATURDAG 17 DECEMBER. NATIONALE MILITIE. pows If %lsa23g^f>. l)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, lie prijs dn Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. Afimderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs dor Advertenlifn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. ST ADS-BE RICIITEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van Johan Adam Reuther, spekslager, wonende alhier, houdende verzoek lot oprichting van eene slachterij en rookerij in het per- teel aan de Hoogewoerd n°. 74; Gelet op de artt. 6 en 7 der wel van 2 Juni 1875 (Staatsblad n®. 95); Geren bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de hjjlagenop de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is: alsmede dat op Vrijdag den 30'"D December aanst., 's voormiddags te e//uren, op het Raadhuisgelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek i te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiren, 16 December 1881. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op artikel 19 der Wet van den 19deD Augustus 1861, (Staatsblad N°. 72) betrekkelijk de Nationale Militie; Herinneren lien, die op den lstcD Januarj 1882 hun 19de jaar zijn ingetreden alzoo de geborenen in het jaar 18G3, alsmede hen, die eerst na het in treden van hun 19dc jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20st€, ingezetenen tijngewordende verplichting tot het doen van de aangifte voor de nationale militie, de maand Januari 1882. Zij geven daarbij kennis: dat, wie moet worden ingeschreven en wie voor ingezeten wordt gehouden, om* wlireven is bij de artikelen 15 en 20 van genoemde wet, dus luidende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den l8ten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt, gehouden: 1°, hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overle den, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28stcn Juli 1850 (Staatsblad n°. 44) hij, die, geen ouders*of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het inde eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maan den in Nederland verblijf hield; 3°, hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpenof waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van lijn 20sle, ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaatsheeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden, dat, wie niet wordt ingeschreven, is bepaald bij art. 17, van den volgenden inhoud Voor de militie wordt niet ingeschreven 1". de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Neder lander is 2®. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten; 3*. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont; dat, in welke gemeente men moet worden ingeschreven, te vinden is in art. 16 der wet, waarbij is verordend: De inschrijving geschiedt: 1*. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2*. van een gehuwde of van een weduwenaar in de gemeente waar hij woont; 3°. van hem, die geen vader, moeder of voogd beeft, of door dezen is achtergela ten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar bij woont; 1°. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Voorts, dat, door wie de aangifte moet worden gedaan, te vinden is in art. 18, badende het voorschrift Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den l8lcn en den 31sten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overledenzijn voogd lot het doen van die aangifte verplicht. Nog doen Burgemeester en Wethouders le weten dat tol deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des vopr- aidrUgs 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 9 Januari, voor de bewoners van de wijken 1 Dinsdag 10 a a a 4 a Woensdag 11 a 6 Donderdag »12 7, Vrijdag a 13 a a a a 8 en 9 of de buitenwijk, 2 en 3, en 5 Eindelijk, dat de geboorte-akten, die de l»elanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behooren over te leggen, dage lijks, de Zon- en Feestdagen uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geborenaanvrage ter ver- krijging dier akten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant van den 17,!en, den 24slen en den 31sleD dezer maand afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 16 December 1881. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST Secretaris. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 16 December. Heden beeft in de Stads-Gehoorzabl de openbare les plaats van de leerlin gen der muziekschool van de Maatschappij voor Toonkunst alhier. Heden namiddag verschenen de leerlingen der lagere klassen, heden avond zullen de overige klassen aan de beui t komen. Ouders en belangstellende leden worden daardoor in staat gesteld kennis te maken met de vorderingen der leerlingen en met het aan de school gegeven ouderwijs. Heden middag, omstreeks half drie. is aan den Rjjnsburgsclien weg een rijtuig, dour hel schrikken van liet paard, legen een boom gereden, tenge volge waardoor dat rijtuig is gebroken; de personen, die er in zaten, zjjn met den schrik vrijgekomen. Hel rijtuig behoorde aan zekeren van Steyn te Voorhout. Gisteren avond, omstreeks half zeven ure, is een begin van schoorsteen brand. ten gevolge van roelverzamehng, ontstaan hij den heer B. d. 1. R., hoek Larigebrtig en Rapenburg, die echter spoedig door de brandmeesters de Zwart en Verhoog, niet aanwending van kardoezen, werd gebluscht. Van de Uaagsche Penkrassendoor den heer J. A. de Bergli, is thans li®. 31 in het licht verschenen. In dit nornmer zet de schrjjver zjjne be schouwingen over Scheveningen en het badhuis voort en vindt men als bijvoegsel eeue opwekking aan de Haagsche kiezers, om een der drie heeren die het initiatief namen om zich hij verzoekschrift tot den gemeenteraad te wenden, om meer en beter nachleljjk politie-toezigl, bij de bestaande vacature tot lid van den raad te kiezen. - Naar men verneemt zullen de depothouders van postzegels enz. in het vervolg tevens heiast zijn niet de uitgifte van formulieren, dienende voor inlagen in de rijkspostspaarbank door middel van frankeerzegels. Zjj zijn verpligt de formulieren geheel kosteloos uit te reiken aan ieder, die zich daartoe aanmeldt. Volgens een (15 December) uit Indië ontvangen telegramheeft het stoomschip Gouverneur-Generaal van Lansbergedat uitgezonden was ter opsporing van de nog vermiste booten van het verongelukte stoomschip Koning der Nederlanden niets gevonden en keert het terug van Point-de- Galle naar Batavia. Door de geneeskundige staatscommissie zijn tot arts bevorderd de lib. L. A. U. Jansen, P. F. lluizinga en Th. Rinsema, med. doctorenJi, en is liet getuigschrift voor het eerste gedeelte van het aits-examen uitgereikt aan den heer Schreinemacher, med doctorandus. De commissie, zitting houdende te Middelburg, heeft als apothekers bediende toegelaten den lieer C M. J. A. Struman, van Dellt1 candidaat werd algewezen en 2 trokken zich gedurende het examen terug. Door de com missie, zitting houdende le Utrecht, zjjn als zoodanig toegelaten de hh. van den Berg en Wybrandi; 1 candidaat werd afgewezen. Heden is door die commissie nog als zoodanig toegelaten mej. C. Witpenn, aan wie vroeger reeds hel diploma van leerling-apotheker was toegekend. -- Hel stoomschip Prins Hendrik, van Amsterdam naar Batavia, is op 14 Dec. te Padang aangekomen. De Drenthe, op weg naar Batavia, is op 15 Dec. te Port-Said aangekomen. Te Haarlem is door eene commissie, die zich ten doel stelt de stich ting van een nieuwen schouwburg aldaar, besloten zich tot den gemeente raad te wenden met het verzoek, dat de gemeente, ten einde eenen schouw burg te verkrjjgende rente en aflossing (in 41 jaren) waarborge van eene door de op te rigien vennootschap te sluiten geldleening van ƒ400.000, met de gezamenlijke gebouwen lot onderpand; om die vennootschap te vormen zal er eerst een aandeclen-kapitaal van ƒ200,000 hijeengebragt moeten wor den; verder dat de gemeente geve een jaarlrjksch subsidie van ƒ5000; en ten slotte liet terrein, waar tegenwoordig het Proveniershuis staat in de Groole Houtstraat hij de lloulharrière, in erfpacht aan de vennootschap

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1