«lonie vlugschriften waren ingevoerd, welke te Konstantinopel zyn gedrukt waarin de Algerijnen tot opstand tegen de "ongeloovigen" worden aan- je zoon van Abd el-Kader zou zich aan het hoofd der beweging stel- (j en door de drie hoofdleiders van den opstand reeds erkend zjjn. Het blad Paris meldt, dat verscheidene bisschoppen, die naar Rome iin gegaan om de heiligverklaring van Benedictus Josephus Labre en drie leren" bij te woneneen brief van den minister van eeredienst hebben «ntvangenwaarin hij hen waarschuwt voortaan hun diocese niet te ver talen zonder voorafgaand verlof van den minister. Eene eenvoudige ken- tisgeving hunnerzijds is niet voldoende. De vereenigiog van socialistische vrouwen Ie Parijs heeft de burgeres léonie Rouzade candidaat gesteld bij de plaats gehad hebbende verkiezing ,in een lid van den gemeenteraed in hel twaalfde arrondissement Die gure is bel publiek bekend gemaakt bij een manliest van het vrouwen site, dat eindigt met den uitroep: «Leve de gelijkheid in de maatschappij Bubertine Auclert heeft in haar blad deze candidaiuur bijzonder aanbevolen. Naar men verzekert, heeft prins Roland Bonaparte, verleden jaar met h jongste dochter van de sedert overleden eigenares der speelbank te Monaco „Imwd, zijn aandeel aan deze imigtiug voor 23 millioen fres. aan eene Ingelsche maatschappij van kapitalisten verkocht. DV1TICHL4N», [ie Duitsche handelsdag heeft zicli met 80 tegen 8 stemmen legen de invoering van het tabaksmonopolie verklaard, en met 68 legen 3 stemmen («en het voortbestaan der regerings-labriek van tabak te Straatsburg. Van den 17JcD lot den 21,lc" dezer zal te Keulen eene tentoonstelling mi kanarievogels gehouden worden. Voor de beste zangers en de fraaiste (ïemplaren zijn prijzen uitgeloofd. OOITENR IJ K. Nog woeden de vlammen in de puinhoopen van hel «Ringlheater" in de brandweermannen verklaren dat er nog vele verkoolde lijken op Blunder gestapeld liggen. De blussching is buitengewoon moeijelijk, omdat Kil het middenpunt, vanwaar hel vuur zich verbreidt, niet bereiken kan. get geheele terrein van den brand is gisteren door carbolhoudend water ontsmetdaar nog vele lijken tol ontbinding overgingen. Men kan met ifjj groole zekertieid berekenen, dal van de personen, die zich op de 4de, 3'1' in 2Je gaanderij bevonden, bijkans geen enkele gered is. Zij, die op de 4Je (iniderij waren, hebben op weinig uilzonderingen na de deur niet kunnen lereiken, zoodat die allen tot renen klomp verbrand zjjn. He procureur- [tucraal. graal' Lamazan, die reeds 20 minuten na hei ontstaan van den hand in liet gebouw binnendrong, en onder de eersten was. die naar de hooger gelegen verdieping snelden, verklaarde, dal toen hij de trap der 2de itrdieping bereikt had, hij stiel op een barricade van menschelijke ligcha- [fii, waaruit noodkreten vernomen werden en waarin handen en beenen jich stuiptrekkend bewogen. Men poogde de levenden nog uit dien muur iaa menschen te trekken, maar dit bleek onmogelijk te zijn, daar men ge- uar liep armen en beenen van het lijl te scheuren, zonder toch in dien tal eeuige beweging te kunnen krijgen. Men moest dus beginnen met de lijjchaoien een voor een van boven af te laden. Zondag had de begrafenis der reeds gevonden slagtoffers plaats. De ge meenteraad had bepaald dal het overbrengen der lijken naar het centraal kerkhof op eenvoudige wijze zou plaats hebben. De kisten werden, terwijl ie lijkdienst plaats had, onder een katafalk geplaatst, liet gemeenschap pelijk graf der niet herkende lijken was 150 voet lang en 14 voet breed. RV8LAND. Er is thans uitspraak gedaan in het proces legen generaal Mrowinsky e, s Daarbij zjjn de drie beschuldigden, Mrowinsky, Teglefl en Turofl, schuldig verklaard aan nalatigheid bij het nemen van voorzorgen tegen de uuslagen op Alexander II. kort vóór zijn dood. en veroordeeld tot ver banning naar het gouvernement te Archangel, met bevel dat zij gedurende drie jaren de hun aangewezen verblijfplaats niet mogen verlaten. Voorts is Mrowinsky van zijn rang als generaal, en zijn de overigen eveneens van tl limine regtcn en voorregten vervallen verklaard, liet vonnis is door den linisler van justitie aan den keizer voorgelegd. De veroordeelden zijn loverwijld in huis-arrest genomen. De definitive voorlezing der uitspraak zal den 24"'Dcc. geschieden. PEK tklk<;kaaf. BERLIJN, 12 December. Uit eene mededeeling van den rijkskanselier, van Wen. is geblekendat in eenige streken van de Silezische districten Landshut eu Bolkenhain de runderpest is uitgebroken. Dadelijk zijn de bij ie wet voorgeschreven maatregelen uitgevoerd. WASHINGTON, 12 December. De instruction van Blaine aan de gezanten der Vereenigde Staten in Chili en Peru. thans medegedeeld aan het congres, dagieekeneu van Mei en Jttiiij II. In die stukken erkent Blaine, dat wegens den uitslag van den oorlog de eisch van Chili, betreffende afstand van grond gebied, geregtvaardigd zou kunnen schijnen; dat echter zulk een afstand «iet met geweld moest worden verkregen, maar het onderwerp van latere onderhandelingen moest zijn en eerst kon worden vastgesteld na volledige gedachten wisseling tusschen de belanghebbende staten. Ook moest de eisch door Chili niet zijn gesteld als onvermijdelijk preliminair der onderhande lingen over den vrede. Blaine hoopte, dat noch Chili, noch Peru de tus- tcheukomst van eene der Europesche mogendheden zou inroepen. De Ver- eenigde Staten zouden genoodzaakt kunnen worden tot eene meer active lussclienkomst. ingeval er eene poging werd gedaan om door zulk een stap nog meer verwikkeling in de quaestie te brengen. PARIJS, 12 December. Bij de discussie in den senaat over de credieten ten behoeve der expeditie in Tunis, heeft de heer Fresneau een amendement ingediend om het bedrag te verminderen. Na eene rede van Gavardie, waarin de anli-christeljjke politiek van het gouvernement werd gecritiseerd, is het amendement verworpen. De heer Ketdrel verklaarde namens de frac- liên der regterzijde, dat zij voor de credieten zouden stemmen uit sympathie jegens liet leger, maar onder protest tegen dergelijke financiële handelingen. Ten slotte heeft de senaat de credieten goedgekeurd. CAIRO, 12 December. In hel kampement der Egyptische bedevaartgan gers aan de Roode Zee is de cholera uitgebroken. PARIJS. 12 December. Volgens berigten uit Rascloueb, van den 8»'", beeft generaal Logerot de oevers der Jelamma bezet en amnestie verleend, legen betaling eener oorlogsschatting aan twee stammen, die aan den op- Mand medepligtig waren, en zonder schatting aan vier niet medepligtige dammen. NEYV-YORK, 13 December. De stoombooten die verwacht werden komen de een na de ander aan. Alle verhalen van lievige stormenen allen had den min of meer schade geleden van de hevigheid van wind en golven. Van de City of London is nog niets gehoord. Doch men heeft nog geen vrees voor haar behoud. De Bath Ciiydie 10 November uit Bristol zeilde, gelooven de agenten dat verongelukt is. Zij was gepraaid door het stoomschip Marathon 250 mijlen van St. Johns, New-foundland, den 1*° December, met gebroken roer en gekapte voormast. Sedert is zij niet meer gezien. LE ID SCR E SCHOUWBURG. (Voorstelling van 12 December 1881.) „Rosenkrans en Gfuldcnstern of een Doorluchtigheid op reis", Blijspel in 4 Bedrijven uit het lloogduitsch van Michaël Klapp. Mise-en-scène van den Régisseur A. J. Le Gras. Gevolgd door: „Ongezond", Kluchtspel in 1 Bedrijf, uit hel Duitsch van L. Homburg, door Josephina. «Gij zult en moet lachen" schijnt wel de leus te wezen, waaronder «het Nederlandseh looneel", aldeeling Rotterdam, het Leidsch publiek tegentreedt. Blijspelen en nog eens bljjspelen zijn op het menu der dramatische spijzi ging overheerschendzoodat wij, ook door Van Zuylen bediendhel Thédtre du P'audeville" en dat van L'ambigu contigue", beide in Parijs gevestigd, niet missen hoewel in den laatsten lijd op het tooneel van «L'ambigu" het «Assommoir" wordt vertoond, dat volstrekt niet komiek is maar zooveel le meer den wensch koesteren iels in den trant van het Theatre francais', of van de Porte St. Martin" te aanschouwen, natuurlijk uit Nederlandsche stukken bestaande, of althans uit zoodanige vertalingen van groote drama's of treurspelen, welke ons boven de zaken des dagelijkschen levens verheffen en niet daarvap de eenvoudige weerspiegeling zijn. Moch ten wij onze bedoeling toelichtenwe zouden wijzen op «Joan Woutersz", van Schimmel, «Maria Van Utrecht", van Boelen, «George De Lalaing, van Van Heyst, wal de oorspronkelijke aangaat, en wat de vertaalde of nage volgde stukken betrelt, op: «De dochter van Roland", van Alberdingh Thijm, op «De Goudmaker", van A. Van der Hoop J'zn., op «De oude korporaal", wiens vertaler wij ons met herinneren, en op zoo menig stuk van vreem den bodem, dat wel eens met den minder vereerenden naam van «draak" bestempeld, misschien recht had op dien naam, maar toch in elk geval niet tot het vervelende genre behoorde. Na op deze wijze ons hart te hebben lucht gegeven, willen wij het oog vestigen op het bljjspel van Klapp, waarin hij een dier Doorluchligheidjes ten loonecle voert, die in Duitschland zoo welig lierden vóórdal Pruisen daar een weinig schoonmaak gehouden en daar geannexeerd en gemediati- zcerd had. 'lis een goedhartig soort van klein despootje, die Vorst Albert van Liebenslein (door J. Haspels zeer goed weergegeven), die voor zijn zoon Ernst reeds eene echtverbintenis heeft aangegaan met de jeugdige en beminnelijke Klare. Gravin Kienbom, (Mejuffrouw Jeanne De Groot) die echter geen meisje is, wier hand zonder hare voorkennis kan worden weg geschonken. Eer dat de Vorst zjjn zoon een tochtje op de huwelijkszee wil laten ondernemen, verlangt hjj dat zjjn spruit, incognito, en wel onder den naam van Baron Guldenstern, een reisje doe. opdat hij ook zijn roman" hebbe; iets waarin Baron Rosenkrans (Rosier Faassen), zjjn guasi-gouver- neur, hem moet behulpzaam wezen, altjjd onder voorwaarde dat de roman er een in duodecimo en in één deel zjj, met andere woorden dat «de grap" slechts een burgerkind, geene adelijke dame of tooneelkunstenares. tot voor werp hebbe. en men haar. die den roman mede helpt maken, te allen tijde kunne «ontslaan", zooals het despootje, ook al in duodecimo, het niet 'oneigenaardig noemt, wanneer een meisjeshart gebroken wordt door een vorstclijken losbol. Dat incognito reizen heeft echter ten gevolge dat juist datgene gebeurt, waartegen Rosenkrans had behooren te waken. Graaf Ernst en hij worden voor leden van hel Meininger tooneelgezelschap en hunne ernstige gesprekken voor repetiliën aangezien. De eerste wint het hart zjjner nicht Mina During, inderdaad actrice en dochter van eene zuster des Vorsten Van Liebensleinwelke zuster insgelijks de tooneelloopbaan gekozen heeft en daarom steeds door hem genegeerd is; terwjjl Rosenkrans, de niet mneicljjke taak van Ernst overneemt en ondanks zijne vijfendertig jaren eigenlijk tant soi peu door de jeugdige Gravin, die een man van ondervin ding verlangt, ten huweljjk gevraagd wordt, liet stuk eindigt met het sluiten der beide verbintenissen, namelijk van Rosenkrans met Klare, en van Ernst met Mina. Vorst Albert wil zijne toestemming lol laatstgemeld huwelijk niet onthouden, omdat hjj op deze wijze de schim zijner gestor vene zuster, weuschl le verzoenen. Is dit menschkundigZou men dit ver wachten bij een uiau, wiens hart veel moet hebben van een stuk perka ment. waarop blazoenen geschilderd en titels geschreven staan 't Is mogelijk! In elk geval heeft wellicht de Duitsche auteur eene uitzondering willen schilderen, en zeker heeft hij ons harteljjk doen lagchen bjj sommige scènes, hoewel hel geheel niet als een stuk van kunstwaarde kan beschouwd wor den. 't Is niet onaardig. Poila tout! De uitvoering was zeer verdienstelijk, hoewel Faassen ons toeschijnt min der aanleg voor het weergeven van een adelijken losbol le hebben dan voor andere creaties, welke niet op Rozenkrans gelijken. Graaf Ernst vond in Poolman, Professor During in Schramade, Justus Schmalich in Bouwmeester en Anton Sanftleben in Muiters een goeden vertegenwoordiger. Mej. Van Eyken was eene charmante Mina en werkte met Mcj. De Groot krachtig mede tot het succes van den avond, voorzooveel dit verkregen is. Ook Juffrouw Bouret speelde als Truitje zoo los, dat men onwillekeurig aan Bogaers' «Truitje" dacht, dat zoowat op «bruidje" rjjmt; terwijl nog den Heer Van der Lugt de eer toekomt den Engelschman goed te hebben weêrgegeven. «Ongezond" geeft lachwekkende tooneelen ten beste en is als zoodanig niet ongezond, omdat het den lever nu en dan in trilling brengt. Overigens is het idee van een vader, die vooral in zjjn schoonzoon spierkracht en bloedrijkdom wenscht en daarom iedere huwelijkscandidaat, ten behoeve zij ner dochter, onderzoekt en heiast, zoo echt germaansch, dat wij, die nu eenmaal minder dweepen met physieke kracht dan met die des geestes, zulke voorstellingen gaarne aan onze Duitsche naburen overlaten. Daarbij is het type van een meisje, dat den eersten man den beste wil aannemen, zoo al waar wat wij betwijfelen toch niet verkwikkelijk om aan te zien, al deed Mevr. Poolman - Httyzers haar best van de rol van Thérèse Marquardt iets te maken. Leiden, 13 December 1881. AKADEMIE-NÏIEU1VS. PROMOTIE AAN DE LEIDSGHE UNIVERSITEIT. De 13Je° December de heer A. W. A. van der Mey, geb. te Kerkwerve, in de regtswetenschap, na verdediging van zijn akadcmisch proefschrift: De redenen ran tanking in het burgerlijk proces. Art. 30 ffetb. r. Burg. Bechtsv.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3