BUI TEN LAN DSCI1E BER1GTEN. opgebragt 96,641,334.01zijnde 2,769,123.68 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1880; 11/12 der raming was ƒ91,706,999.28. Bij liet gymnasium Willem III te Batavia (afdeeling hoogere burger school met vijfjarigen cursus) kan ten behoeve van het onderwijs in de ge schiedenis en in de aardrijkskunde worden geplaatst een leeraar, die in het bezit is van eene acte voor middelbaar onderwijs of van een akademischen graad, die de bevoegdheid geeft tot het geven van onderwijs in de ge noemde vakken. Ook zullen in aanmerking kunnen komen zij, die in een der beide vakken middelbaar onderwijs, en in het andere lager onderwijs kunnen geven. Zjj, die genegen zijn zich in de bedoelde betrekking aan 's lands dienst in Nederl. Indië te verbinden, kunnen zich, uiterlijk tot en met ultimo dezer maand, ter mededinging aanmelden bij een aan het depart, van koloniën gerigl en aan den inspecteur voor het middelbaar onderwijs (adres dr. D. J. Steyn Parvé te 's Gravenhage) in le dienen request. 11. K. II. de groothertogin van Saksen-Weimar-Ëisenach zond voor de Poolexpeditie aan het meteorologisch instituut 500 en deed de verklaring daarbij voegen: dat II. K. II. verheugd is opmerkzaam te zijn gemaakt op de belangrijke onderneming, en gaarne er toe bij te dragen, opdat de Nerierlandsche deelneming daarbij verzekerd worde en waardiglijk kunne optreden. H. K. 11. zal met de meeste belangstelling den gang en de uit komsten der onderneming volgen, in hel bijzonder het aandeel der Neder- landsche expeditie daarin. Door de geneeskundige staatscommissie zijn tot arts bevorderd de bh. G. Bouma, med. doctorandus, en A. van Solms, cand.-arts. Het stoomschip Torringlon, van Batavia naar Rotterdam, is op 11 Dec. te Suez aangekomen. De Koningin Emma, op weg naar Amsterdam, passeerde op dien dag Point de Galte. In het kort tijdsverloop van slechts ééne week zijn. meldt de O. C. te Sassenheim twee ongelukken van vrij ernsligen aard op den stoomtram voorgekomen, beide echter door eigen onvoorzigtigheid. In volle vaart den stoomtram te verlaten vereischt groote oefening, terwjjl zulks geheel onnoolig is, daar aan het verzoek om te stoppen steeds behoorlijk wordt voldaan. Dy het werk der verbouwing van de voormalige marine-gebouwen te Medemblik tot krankzinnigengesticht had Zaturdag ochtend een timmer mansgezel het ongeluk zich zoo vreesselijk met het hoofd tegen een ijzeren bout van een der balken te slooten, dat hij bewusteloos nederstortte en den volgenden ochtend overleed. Woensdag II., bij hel uilgaan van de openbare lagere school te Eede, schold eene elfjarig meisje een achtjarigen jongen uitwaarop deze zoo in drift ontstak, dat hij een steen opnam en haar er mede gooide; hjj raakte haar zoodanigdal men voor het behoud van haar leven vreest. Naar aanleiding van het berigt, betreffende eene vergiftiging op den huize den Eng in de Betuwe, meldt men aan de N. li. C., als de juiste loe- dragt der zaak het volgende: Voor ongeveer 9 weken is eene jufvrouw van gezelschap ongesteld geworden; welke ongesteldheid volgens den doctor door het toedienenvan vergift zoude kunnen ontstaan zijn. Die jufvrouw had woorden gehad met een paar huisgenootenvan welke eene, de werkmeid, voor wangedrag met 1 November de dienst verlaten heeft. Van daar dat de doctor een onderzoek wenschelijk oordeelde. Dit heeft plaats gehad doch tot geen gevolg aanleiding gegeven. Een wagen, met paard bespannen en beladen met aardappelen, moest bij de komst uit Tegelen aan de visitatie der douanen te Kaldenkirchcn onderworpen worden, waarbjj al spoedig bleek, dat er eene groote quanti- teil tabak onder de aardappelen verborgen was, die Pruissen zou binnen gesmokkeld worden. Met achterlating van alles koos de voerman het haze- pad naar dellollandsche grens. "sGRAVENllAGE 13 December. Door Z. M. is, op het daartoe gedaan verzoek, ingetrokken de bjj 's konings besluit van 22 Nov. gedane benoeming van mr. A. Reigersman tol griffier bij het kantongeregt te Rotterdam (eerste kanton), en is benoemd tot griffier bij genoemd kantongeregt mr. A. L. van Caltenbnrch, thans griffier bjj het kantongeregt te Amsterdam (derde kanton). Aan den heer J. H. Kuipscheer is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der registratie voor de burgerlijke aden n°. 1 le Amsterdam; voorts zijn benoemd: tot ontvanger der registratie te Gorinchem, de heer D. F. J. van Walsem, thans te Oud-Beijerland, en tot ontvanger der directe belastingen enz. te Gouda (buitengemeenten), de heer J. C. E. Sala, thans te Schoonhoven. De majoor R. C. L. Blaauw, magazijnmeester der artillerie te Dordrecht, is op pensioen gesteld, onder toekenning van den rang van luit-kolonel. De kapitein J. J. Matthijsen, magazijnmeester der artillerie bij deconstructie- mtgazijnen le Delft, is in rang en betrekking verplaatst naar Dordrecht. De 2' luit.-kwartiermeester J. Sneep, van hel 7e reg. infanterie, is in rang en ancienncteit overgeplaatst bij het personeel der militaire administratie van het leger in Nederl. Indië, en bij den plaatselijken staf is benoemd tot plaatselijk adjudant le Helder, de kapitein J. J. Sas, van het 5' reg. infanterie. De met verlof in Europa aanwezige ritmeester der cavalerie van het leger in Nederl. Indië, J. J. Bjjlcveld is, op zijn verzoek, eervol uit de militaire dienst ontslagenen de officier van gezondheid 2e kl. bij de kon. Ned. marine, J. Bijleveld (arts), is, op zijn verzoek, eervol uit die betrek king ontslagen, en benoemd tot officier van gezondheid 2f kl. bjj het per soneel van de geneeskundige dienst der landmagt in Nederl. Indië. De luit. ter zee 2' kl. P. J. L. deGijselaar, uil Oost-lndië teruggekeerd is op non-activiteit gesteld. De ministers van financiën, die van waterstaat enz. en die van marine zullen in deze week geen gehoor verlecnen. In de zitting van de tweede kamer van heden, bij de beraadslagingen over hoofdstuk V, Binnenlandsche zaken drong de heer van Eysinga aan op de herziening van het plaatselijk belastingwezen en klaagden de hh. Schaep. man, Kerkwijk, Borgcsius en Corver Hooft over de burgermeesters-benoe mingen, waarbij op de wenschen der ingezetenen niet genoeg werd gelet. De minister hield voldat er geen redenen tot klagten bestonden. Verworpen is een amendement om de verhooging te schrappen voor ambtenaren van verschillende provinciale griffien en is die verhooging ook toegestaan voor Friesland. Verschillende leden keurden de benoeming af van een nieuwen commissaris des konings in Utrecht, terwijl de tegenwoordige eerst met Mei aftreedt. Er werd uitvoerig gediscussieerd over de vaccinatie en de crematie. Morgen voortzetting. De commissie, belast met het onderzoek van de geloofsbrieven van den heer H. J. Bool, heeft in de zitting der tweede kamer van 12 dezer haar verslag uitgebragt. Daarin zijn twee conclusiën voorgesteld, een van de- meerderheid en een van de minderheid. De meerderheid stelt voor te be sluiten: //overeenkomstig art. 5, 2* lid van het reglement van orde, den minister van binnenlandsche zaken uit te noodigen, de 16 ongeopend ter zijde gelegde stembriefjes uit de bus van het onderkiesdistrict Retranchement met hel proces-verbaal van steminlevering van dat onderkiesdistrict aan de kamer te doen toekomenden voorzitter te magligen een en ander na de ontvangst in handen te stellen van de commissie, ten einde haar in staat te stellen, na opening der briefjes, van hare bevinding verslag uit te brengea en omtrent den geloofsbrief van den heer H. J. Bool nieuwe voorstellen aan de kamer le doen". De minderheid der commissie stelt voor: //te besluiten, dat, door het ter zijde stellen van de briefjes, aanwezig in de slembus van Retranchement, welke briefjes op de uitgebragte stemming van invloed hadden kunnen zjjn, de stemming in het kiesdistrict Middelburg niet overeenkomstig de kies wet heeft plaats gehad, en den heer Bool alzoo niet als lid der tweede kamer kan worden toegelaten; den minister van binnenlandsche zaken van dit besluit kennis te geven". -- Naar men verneemt zijn HH. MM. dc koning en de koningin voorne mens zich den 28cn dezer van het Loo weder naar de residentie te be geven, alwaar 1111. MM. een gcrtiimen lijd zouden vertoeven. EAGEDA .V LONDEN. 12 December. Volgens Freeman's Journal, een Iersch blad, is door de regering eene circulaire aan de politie afgevaardigd, waarin zij wordt gemagtigd ooi aan personen, die geheime inlichtingen omtrent beraamde wandaden geven, welke leiden tot ontdekking en aanhouding der schuldigen, eene belooniug toe te kennen. Zulke personen zullen geen getuigenis voor de regtbank behoeven af te leggen en hun naam zal stipt geheim worden gehouden, De belooningen, die van 20 lot 100 d kunnen bedragen, zullen hooger zijn, naarmate de misdaad, die verhoed wordt, en het aantal van hen, die gevangengenomen worden, grooter zijn. De lord-mayor heeft een schrjjven in de bladen geplaatst, waarin bij zijn voornemen te kennen geeft om eene beweging op groote schaal ler bescherming van leven en eigendom der goedgezinde leren in Engeland le doen ontstaan. Vrijdag II. hing er over de hoofdstad een dikke mist. Overal moest bij kunstlicht gewerkt worden en de winkels en winkelramen waren even als 's avonds verlicht. Alleen de straatlantaarns werden niet ontstoken, waardoor de verwarring er niet op verbeterde. Omtrent bet spoorwegongeluk, dat Zaturdag op den North-London- Railway plaats had, meldt de Globe, dat in den tunnel tnsschrn Kitts- bttrypark en Highbury, een trein, die op weg naar Broadstrect was, ont spoorde, juist op het oogenblik toen hij een anderen trein moest passeren, Eene geweldige botsing was hel gevolg en de toestand in den tunnel reeds treurig genoeg. Maar het ongeluk werd nog zeer vergroot door het konten van een derden trein in den tunnel, die met een geweldigen schok op de ten deele omgeworpen en verbrjjzelde wagens stootte, waaruil de gewonden en stervenden nog niet eens te voorschijn waren gebragt. De senaat der Vereenigde Stalen heeft een ontwerp goedgekeurd, waarbij aan mevr. Garfield het privilege van vrije briefwisseling wordt toe gekend. - Omtrent den loop van hel regtsgeding van Guiteau wordt gemeld, dat het hooren der getuigen meer en meer de overtuiging heeft versterkt, dat hij niet krankzinnig, maar een geslepen booswicht is. Hoe ongunstiger de getuigenissen werden, des te woedender gedroeg zich Guiteau Hij be weerde, dat ieder, die een slecht getuigenis omtrent hem aflegde, een schuldeischer van hem was, dien hjj niet kon betalen. Een getuige ver klaarde, dal de man reeds in 1874 gezegd had zich beroemd te willen ma ken door ecu hooggeplaatst persoon te dooden wat Guiteau natuurlijk ver ontwaardigd tegensprak. Een ander, die herhaaldelijk in de reden gevallen werd, merkte op, dal zijn gemeenzame omgang met de Godheid hem geen goede manieren had geleerd. Zijn woede kende geen palen meertoen de procureur-generaal, na de getuigenis van een door hem opgeroepen geeste lijke opmerkte, dal wel voldoende bleek, hoe 'smans beweerde krankzin nigheid niet anders was dan eene dutvelsche verdorvenheid, en toen het pu bliek deze woorden met luiden bijval bevestigde. FKASRRIJK. De Temps bevat een briel uit Saida, waarin wordt beweerd, dat de tegenwoordige opstand in een deel van Algerië slechts het voorspel is van eene algemeene oproerige beweging, welke onder de bevolking van bet zuidwesten zou ontstaan en uit Konstantinopel begunstigd, zoo niet van daar uitgelokt wordt. Reeds in September verwittigde de Fransche minister van buitenlandsche zaken den gouverneur van Algeriëdat in de Fransche

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2