hare bevoegdheid tot sluiting ontleende, antwoordde de minister Six: niet op de wet, maar op de gepastheid om den nationaien rouw niet te ver storen. De heer van der lioeven juichte de handeling der regering onder bravo's van verschillende leden toe. Daarna had de eeds-interpellatie van den heer van Houten plaats, die afkeurde, dat de regering voor de vrijheid om eene belofte al te leggen eischle het behooren tot eene godsdienstige gezindte. De minister Six verklaarde, dat allen, wier geloofsleer niet ver biedt het afleggen van den eedverpligt zijn door de wet dien al te leggen. De heer van Houten kondigde eene motie aan. Morgen voortzetting. De minister van binnenl. zaken heeft aan de tweede kamer doen toe komen eene portefeuille met teekeningenbevattende een voorloopig ont werp voor de stichting van de gebouwen ten behoeve der rijks-universiteit te Leiden. Gisteren stond voor het geregtshof alhier leregt VV. Sch., oud 41 jaren, sjouwerman te Schiedam, beschuldigd van moedwilligen doodslag, gepleegd op zijne huisvrouw Antje de J. Wat de feitelijke toedragt dezer zaak be treft, is gebleken, dat besch. den 18J" April 1848 met zijne nu overleden huisvrouw was gehuwd, maar dat misbruik van sterken drank, zoowel door den man als door de vrouw meermalen tot treurige tooneelen in deze huishouding aanleiding gal. Vooral wanneer de vrouw in beschonken toe stand verkeerde, was de man zeer vertoornd en ontzag hjj zich niet zjjne wederhelft op de ergerlijkste wijze te mishandelen. De laatste dagen van Augustus en 1 September moest de vrouw, die zich telkens weder te builen had gegaanliet weder vreesselijk ontgeldenslagenstootenduwen schoppen en trappen waren onophoudelijk haar deel. Op laatstgenoemden dag was zelfs door buren opgemerkt, dat besch. de haren zijner vrouw om zijn hand gewikkeld had, haar van den stoel, waarop zjj gezeten was, aftrok, door het vertrek sleurde en slagen tocbragt. Dien dag moet de man zich echter al zeer barbaarsch gedragen hebben, want de vrouw werd later bewusteloos gevonden in haar beden den 3'» September bezweek zjj aan eene hersenvlies-ontsteking, volgens heeren geneeskundigen ontstaan door tocgebragte kwetsuren aan hel hoofd. Het ligchaam der vrouw was zelfs als met builen en blaauwe plekken overdekt. De besch., duor den president ondervraagd, bekende, dat hij zijne vrouw, wanneer zij beschonken was, mishandelde; dal hij haar op genoemde dagen wel had geslagen, maar hij wist niet of die slagen, welke hij in drift had toegebragt, haren dood zouden hebben ten gevolge gehad. In deze zaak werden 14 getuigen gehoord. Advocaat-generaal mr. Gregory noemde deze zaak een gruwel er. wees er op, daL de dronkenschap, waaraan de vcrslagene zich schuldig maakte, een gevolg was van het ellendige leven, dat zij bij haren man had, zoodat deze ook als de oorzaak daarvan beschouwd moest worden. Z. E. G. A. achtte de feiten voldoende bewezen en requireerde 8 jaren tuchthuisstraf. De verdediger van den besch. trachtte de verklaringen der getuigen te ontzenuwen; z. i. was de voorstelling van de gepleegde mishandelingen zeer overdreven, maar al ware zij juist, dan nog meende pleiter, dat het niet vast stond, dat de dood daardoor was ontstaan. Pleiter achtte het zeer mogeljjk, dat de vrouw in dronkenschap gevallen was en zich ernstig had bezeerd. Hij concludeerde lot vrijspraak en pleitte subsidiair verzachtende omstandigheden. De uitspraak is bepaald op morgen. Voor de regtbarik alhier stond gisteren leregt zekere v. A.van Kat wijk, geëmployeerde bij de Leidsche stoomtramweg-maatschappij, die zich aan misbruik van vertrouwen had schuldig gemaakt. Het O. M. requireerde, nadat de regtbank een aantal getuigen had gehoord, veroordeeling tot één maand celstraf en twee geldboeten van 25. Z. Exc. graaf van der Straelen Ponthoz, laatstelijk buitengewoon ge zant en sevolmagtigd minister bij het Nederl. hof, onlangs in die hoedanig heid te Berlijn benoemd, vertrok heden middag ten 1 ure naar Brussel, ten einde zich van daar in de helft dezer maand naar zijn nieuwen gezantschaps- post te begeven. Eene aanzienlijke schare van amblgenooten en vrienden was aan het station verzameld om den voormaligen deken van het corps diplomatique te 's Hage uitgeleide te doen en den afscheidsgroet te bren gen. De heer van der Straelen was zigtbaar getroffen door al deze bewij zen van belangstelling en hoogachting, welke hem bjj het verlaten van eene betrekking, welke hij ruim 12 jaren hier ter slede bekleedde, mogl te beurt vallen. - In allen eenvoud werd heden voormiddag op de algemeene burger- ljjke begraafplaats aan het Kanaal bet stoffelijk overschot van dr. W. H. Idzerds, lid van de tweede kamer der stalen generaal en oud-inspecteur van de geneeskundige dienst, ter aarde besteld. Behalve door familieleden en betrekkingen, werd de lijkbaar in rijtuigen gevolgd door de mede-afgevaar digden uit Sneek, de heeren VVybenga en van Blom, zoomede door de kamerleden, de heeren de Jong, van Delden, Sickesz, de Buiter Zijlker; Goeman Bnrgesius en Schepel. De tweede kamer werd officieel vertegen woordigd door haren president en griffier. Gisteren had alhier op het R. C. kerkhof de plegtige teraardebestelling plaats van het stoflelrjk overschot van den heer J. F. Cuypers. De lijkstoet werd voorafgegaan door een aantal weezen uit het R.C. weeshuis, waarvan de ontslapene president-regent was. Ook de slippen vau hel lijkkleed werden door weezen gedragen. Bij de betrekkingen en vrienden, die het lijk graf waarts voerden, hadden zich enkele deputation aangesloten, waaronder van het B. C. armbestuur, den hoofdraad van de St. Vincentius-vereeniging en het collegie van zetters, welk laatste vertegenwoordigd was door den pre sident, den wethouder Vaillaul. Nog bevonden zich achter het lijk al de gezellen van de fabriek van den overledene, die ook een prachtigen lijk krans aan de Ijjkbaar hechtten. De plegiigheid der beaarding geschiedde door den eerw. heer Hoogland, rector van het weeshuis, die ook eene treffende lijkrede uitsprak, waarin hij den overledene, na hem te hebben geschetst in zijne veelvuldige werkzaamheid op maatschappelijk gebied, vooral huldigde in hetgeen hij geweest was voor armen, weezen en grijzen. Door den broeder van den ontslapene, den heer C. T. B. Cuypers, tt, Leiden, werd, ook namens weduwe en zoon, aan al de aanwezigen ilam gezegd voor de eer en hulde, den betreurden doode bewezen. Aan het ministerie van waterstaat, enz. werd heden aanbesteed-hg overbrengen van de post met rijtuig en paard tusschen de nagemeld plaatsen a. van Alphen over Oudshoorn en Haarlemmermeer naar Amsterdam v t b. van Alphen over Aarlanderveen en Uithoorn naar Amsterdam v. v.- c. van Alphen naar Gouda v. v.; rf. van Leiden naar Alphen v. v.; e. van Delft door het Weslland naar 'sGravenhage v. v.; Minste inschrijvers waren: a. rit Alphen-Oudshoorn-Haarlemmermeer-Amslerdam v. v.; Gebr. Blom te Gouda, rjjtuig model 6, voor ƒ18175; b. rit Alphen-Aarlanderveen-Uithoorn-Amsterdam v. v.; Gebr. Blom, i( Gouda, rijtuig model b, voor ƒ19675; c. rit Alphen-Gouda v. v.; B. de Grauw, te Aarlanderveen, rjjluig moilti b, voor ƒ3780; rijtuig model c, voor 3000; d. rit Leiden-Alphen v. v.B. de Grauw, te Aarlanderveen, rjjtuig modtl b, voor ƒ3400; rijtuig model c, voor ƒ1800; e. rit Delft-Westland-'s Hage v. v.; J. Klapwijk, te Naaldwijk, rjjtui. model b, voor /5490, en J, Recourt Jr., te Delft, rjjtuig model c, ƒ3697. B U1T ENLANl) S C l I K B K R 1 G T E BËLfSIE. Te Spa is dezer dagen een valsche graaf aangehoudendie zich au bedriegerjj had schuldig gemaakt. Het blijkt dat zijn ware naam is Henri Jourdeuil, geb. te Ber, nabij Dijon. Reeds van zijn 14'jaar heeft hij zich aan diefstal schuldig gemaakt. Nadat hjj eenigen tijd geleden duw de Fransche regtbank veroordeeld was, leverde hij zich over aan smokkelarj op de grenzen en vertrok naar Nederland, waar hjj huwde. Weldra ver- liet hij zijne vrouw, al haar geld meenemende. Uil Nederland kwam hij ie Spa, waar hjj werd aangehouden. KNGKLA X It. LONDEN. 8 December. In het Iersche graafschap Kerry doel zich nu een treurig vcrschjjnscl voor. Daar trekt sedert eenige dagen 's nachts eene bepaalde roovcrbemle van gemaskerde co gewapende mannen rond, die in de huizen der pachters dringen en hun geld afpersen met voorbeeldelooze ombeschaamdheid es ruwheid. De Daily News bevat nadere bcrigten omtrent de bloedbaden, die in October en November jl. in Zulu-land hebben plaats gehad. Een van ft dertien door de Engelschen benoemde Zulu-hoofden heeft den stam der Aba qtiilisis bijna geheel uitgemoord. Twaalf honderd mannen en eene menigte vrouwen en kinderen werden omgebragt. De Daily News is van oordeel dat aan dezen toestand spoedig een einde moest gemaakt worden. Ilamu, schrijft men, had zich meester gemaakt van het vee van den stam der Abaquilisi, en laatstgenoemden waren gestemd tot krachtig verzet «I weerwraak, doch werden bevredigd en overgehaald om uiteen te gaan door de verzekering, dat de heer Osborne, de Britsche resident, een onderzoek zou instellen. Zeker deel van den stam met de hoogere en lagere hoofdei bleef echter om den heer Osborne te ontmoeten. Hamu gaf hun evenwel deze gelegenheid niet. Zijn krijgsvolk overviel hen plotseling en doodde een 1200 man. De bloeddorstige krijgers spreidden zich vervolgens over bel landovervielen een aantal kraals bchoorende aan de Abaquilisimoordende mannen, vrouwen en kinderen, waar zjj ze ook vonden, die geene gelegen beid hadden kunnen vinden om te ontvlieden, liet blijkt, dat toen Hami den heer Osborne ontmoette, hij hem nog durlde vragen om een pas zoodat hjj naar de Transvaal mogt zenden, om uitlevering van het vee der Abaquilisi, hetwelk derwaarts had kunnen ontsnappen. Ongelukki, is onder de Zulu's de indruk heerschend, dat van al die ellende en dat bloedvergieten Engeland de schuld heeft. Eene der grootste Amerikaansche spoorwegljjnendie van New-York- Pennsylvanié—Ohio, heeft alle pleiziertreinen en de koopmansgoederentra nen op Zondag afgeschaft. Eene uitzondering is alleen gemaakt voor trei nen met levend vee en met sommige koopwarendie door het verbljjven ia het station zouden kunnen bederven. Volgens den Mon. industriel is onlangs eene lading petroleum naar New-York gezonden in vaten van papier. De vaten zijn vervaardigd dot» eene compagnie, die te dien einde drie werkplaatsen, te Hartford, te Cle veland en te Toledo, bezit. Zij levert thans dageljjks 3000 vaten per dag aan den handel. De vaten zijn blaauw geverfd en voorzien van ijzeren ban den; zij kosten 1 dollar 35 c. het stuk. Vermits de vaten uit één stuk zijn, is het gevaar van lekken veel geringer. Ook zijn zjj zeer elastisch en dus sterker dan de gewone houten vaten. FKAVKRIJ K. In de kamer van afgevaardigden is beraadslaagd over de credieten ten behoeve van de beide nieuwe minisleriën. De heer Ribot hield, uit naam der commissie, het regt der kamer slaande, om haar oordeel over de op rigting der nieuwe minisleriën uit te spreken. Hjj stelde verder de aanne ming der credieten voor. doch onder voorbehoud, dat de kamer voortaan bij de vorming van nieuwe minisleriën vooraf .zou gekend worden. Een ander lid gaf in scherpe bewoordingen zijne afkeuring te kennen over het besluit der regering. De heer Proust, minister van fraaije kunsten, verde digde de cprigting van dit ministerie uit het oogpunt van algemeen belang De lieer Gambetla verdedigde daarop de oprigting van de beide ministerie en drong aan op de intrekking van den door de commissie uitgedrukte wensch, dal de kamer voortaan bij de vorming van nieuwe minisleriën

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2