dal kieswet-herziening geschieden kon binnen de perken der grondwet. De heer van Houten zou bij hoofdstuk V eene beslissing daarover uitlokken. De minister van financiën bleef zijn standpunt volhouden. Bij het kieswet- voorstel zullen tevens belasting-plannen worden geopenbaard. Financiële bezwaren beletten de afschaffing van den zeep-accijns. Het algemeen debat is gesloten en hoofdstuk I aangenomen. Maandag is hoofdstuk 11 aan de orde. Het verzoek van de Nederlandsche Bell-Telephoon-maatschappij, om concessie voor den aanleg en de exploitatie van lelephonische geleidingen in de residentie, was gisteren op nieuw bij den gemeenteraad in behandeling, maar ook nu kwam men tot geen eindbeslissing. In de eerste plaats moest herstemd worden over het in de vorige vergadering door den heer de Charro gedaan voorstel tot het verleenen der concessie aan genoemde maatschappij, met uitsluiting van anderen, gedurende de vijf eerste jaren en de uilslag daarvan was. dat dit voorstel thans werd verworpen. Toen deed de heer Stain eene poging om aan de maatschappij de concessie gedurende den ge- heeleii duur van 15 jaren met uitsluiting van anderen toe te kennen, maar b'j stemming verklaarden zich 17 leden voor en 17 leden legen dat voor stel, zoodat het nemen eener beslissing lot eene volgende vergadering moesli worden verdaagd. De raad hield zich vervolgens bezig met het voorstel tot vaststelling der, voorwaarden voor den openbaren verkoop van het gemeente-badhuis. Over het algemeen oordeelde men die voorwaarden wel wat al te bezwarend, lieden zijn de beraadslagingen daarover voortgezet. Onder beschuldiging van moedwillige brandstichting, waardoor het Ie voorzien was dat menschenlevens konden worden in gevaar gebragt, stond gisteren voor het gcregtshof te 'sGravcnhage tcregt C. M. T., oud 29 jaren, bakker en winkplier te Zierikzee Deze persoon vestigde zich in het begin van hel vorige j tar als bakker op de Varremarkt, maar hoewel de zaken -aanvankelijk vrij goed gingen, geraakte hij in schulden, welke al meer en nicer toenamen In September jl. waren die schulden lot ruim ƒ4700 ge stegen en ofschoon hij tol betaling van onderscheidene sommen herhaalde lijk was gedagvaard, bleef bcscli. met de voldoening in gebreke. Besch1 woning, uil eene verdieping bestaande, had boven slechts een zolder, die aan de voorzijde tot kamertje door doek en beplakt linnen was ingerigt ln dat kamertje bevond zich eene kast, die op gelijke ligte wijze was za- mengesleld eii in die kast borg besch. en zijne vrouw hunne kleederen. Na zich met vrouw en zwager in den avond van 30 Sept. jl. ter ruste be geven te hebben, stond hesch.. na een uur gelegen te hebben, op, begaf zich naar boven in het bedoelde kamertje en stak den brand met lucifers in de klcedcreiidie zich toen daar bevonden. Eerst nadat de brand zich had ontwikkeld, wekte tiesCli. zijne vrouw cn haar broeder, die vervolgens liefderijk werden ingenomen door hun overbuur L., die den volgenden ochtend gewaar werd, dat hel bovengedeelte van het pand van T. groeten- deels was vernield en beschadigd. De hesch. bekende, dat, naar aanleiding van zijn ongunstigen financiëlen •toestand, het pl.iu bij hem opgekomen was om de assurantie-penningen te bemagtigen. Zijne bakkerij was namelijk voor ƒ5000 en zijue roerende goederen voor 1500 verzekerd door de Zeeuwsclie brandwaarborg-maat schappij te Zierikzee. Het bleek nog. dat besch. groote verteringen maakte en somtijds zich aan misbruik van sterken drank overgaf. Ten zijnen bc- zware kwam nog aan hel licht', dat besch., die het had laten voorkomen alsof de brand toevallig was ontstaan, een beursje met kleinoodiën zijner vrouw en ongeveer 27 aan geld vóór den brand bij zich had geborgen. Adv.-gen. mr. Gregory wees op de onberekenbare gevolgen, die de brand zou kunnen gehad hebben, wanneer hij niet spoedig ware ontdekt en ge lukkig bedwongen geworden. Niettegenstaande de brandstichtingen in den laatsten tijd epidemisch zijn. mogt het de justitie slechts zelden gelukken den schuldige op te sporen en de zaak tot klaarheid te brengen Wanneer dit echter wel hel geval was, geljjk in deze, dan oordeelde Z. E. G. A het wenschelijk. dat de justitie krachtig lusschen beide trad. Van verzachtende omstandigheden mogt z. i. hier geen sprake zijn. Het requisitoir strekte lot zijne veroordeeling tot 5 jaren tuchthuisstraf. Als verdediger trad op jhr. m'. Qnarles van Ufford. De uitspraak is bepaald op Donderdag aanst. Aan het departement van waterstaat enz. werd heden aanbesteed: het overbrengen met kar en paard van de voorwerpen der pakketpost te Am sterdam, 'sGravenhage en Botterdam, ter bestelling daarvan aan de wonin gen der geadresseerden, gedurende het tijdvak van 1 Maart 1882 tot ultimo Junij 1880. Minste inschrijvers waren: voor Amsterdam, de heer J M. Kofftng voor ƒ10988: voor 'sGravenhage, de heer P. A. van Leeuwen voor ƒ4925; voor Botterdam, de heer L. Goese voor ƒ5975. BUI TENLAN DSCIf K BEK IGTEN. BEI,O IK. De reizigers, die op 28 Nov. van Brussel naar Nancy vertrokken, heb ben de groote lakenfabriek van Laroche in brand geziende honderd vensters van die groote fabriek stonden in vuur. De ramp is groot. Twee honderd werklieden zijn zonder arbeid. De directeur van de fabriek, de heer Collart, is in de vlammen omgekomen. Dij laat eene jonge weduwe, vijl kleine kinderen en geen fortuin na. ENCELANl». LONDEN. 1 December. j O'Donnell heeft te Kilmainham een bezoek gebragt aan ParnclI en de andere gevangen Iersche afgevaardigden. Hij erkent, dat zij goed worden verpleegd maar dat hel leven een ongunstigen invloed heeft op den staat hunner gezondheid. In de katholieke kerk te Kanturk, in Ierland, sprak Zondag II. de kanunnik Donnelly in afkeurenden zin over de onlangs in de stad opge- rigte //Kinder-land-league" en betoogde, dat kinderen, in zulk epne omge ving groot gebragt, zouden worden als de «rooden" van Parjjs, die godsdienst bezitten. Op deze woorden stond een groot gedeelte der meni»|, van hare plaatsen op en verliet te kerk. Te Aghabullogue heeft eene bend, leden der Land-league eene protestautsche kerk vernield. De vuurtoren op Calf Bock, ten noordwesten aan de baai van Bantry in het Iersche graafschap Cork, is door den jongstcn storm grootendcelstm een puinhoop gemaakt. Tijdens dit onheil plaats had, bevonden zich t|| personen op de rots. Terstond nadat het herigt van het voorval ter kennis van de autoriteiten was gekomen is een oorlogschip derwaarts gezonden De storm woedde zoo hevig, dat er geen hulp kon worden loegebragt maar aan boord van bedoelden bodem heelt men seinen gewisseld niet 4 beambten op de rots. Daags na de eerste mislukte proef om de rots it naderen zou eene nieuwe poging daartoe in het werk worden gesteld. Bij de voortzetting van het regtsgeding van Guiteau is hem vergum! eenige mededeelingen te doen omtrent zijn vroeger leven. De verdediger meende, dat daaruit zeker 's mans krankzinnigheid zou blijken. ||jj y vroeger behoord tot de Oneida-secte, maar alstoen verkeerde hij in et, allerjammerlflkslen gemoedstoestand, genoeg om iemand stapelgek Iemaktu Ten laatste besloot hij de gezindte te verlaten en begaf zich naar Ne*. York, om daar een godsdienstig blad te stichten. Je Theocraat genaam maar hij vond geene medewerking. De journalisten, die hjj over de zaak raadpleegde, verklaarden, dat de naam alleen genoeg was om het onmogeljk te maken. Het hoofddenkbeeld, dat hij in zijn blad wilde verwezenlijk» was afbreking van alle kerkgenootschappen, om ze op geheel nieuwe grey, slagen te vestigen. Toen hiervan niets kwam, keerde hij naar de Oneida- sche gemeente terug, doch verliet die een jaar later, in 1866, voorgoed Na zijne verdere lotgevallen te hebben beschrevenverhaalde hijhoe Ij eindelijk te Chicago, 11a eene studie van vijfmaanden, tot de balie wel toegelaten. Mijn goed voorkomen, zeide hij, verschalte mij altijd druk praclijk. lljj verdiende 2000 dollars 'sjaars. maar van lieverlede raakte hij in tegenspoed en in schuld en werd gedemoraliseerd door theologie. Als ge aan lager wal raakt, zeide'hij, loopt iedereen toe om u een schop te geven. Herhaaldelijk geraakte hij in de gevangenis, maar nooit we;« eeltig misdrijf. De fabrieken der «American Rubber Company" te Boston zijn afgebrand. De schade wordt op 500,000 dollars geraamd. FKASikK IJ K. De minister van onderwijs heeft, op het rapport van den dircclm van het lager onderwijs, een besluit genomen, waarbij eene commissi benoemd wordt lot het bijeenbrengen cn openbaar maken der stukken, betrekking hebben op de geschiedenis van het openbaar onderwijs in Frankrp van 1589 tol i808. Volgens "het rapport is de geschiedenis van dal oudn- wjjs gedurende bedoeld tijdvak niet in de bijzonderheden bestudeerd. Naar de uitkomsten der verkiezingen van de gemagtigden der gemeei- teraden voor de senaats-vei kiezingen berekent men dat de republikein» 19 leden zullen winnen. riTSGHLAND. In den rjjksdag is de beraadslaging geopend over de begrooliug m het rijks-departement van binnenlandsche zaken Bij den post der bezoldi ging van den staatssecretaris wees de heer Windthorst op de bezwaren vu de bijeenkomst van de Pruissische provinciale landdagen te Munster, bussel- dorp en in Zuid-Duitschlandop denzellden tijd dal de rijksdag vergaderd is. De staatssecretaris Bölticher erkende de ongelegenheden daarvan. 1)1 die te voorkomen heelt de regering reeds dit jaar een voorstel gedaanover eenkomstig het verlangen van den heer Bickert, om den rijksdag bijeen It roepen vóórdat de Pruissische landdagen bijeenkomen. Verdere ongele;» heden konden voorkomen worden, indien de rijksdag het systeem van twee jarige begrootingen aannam. Bovendien was zelfbeperking bij de beraaddt- gingen ook een middel om ten deze verbetering aan te brengen. In de toelichting van het bij den rijksdag ingediend wets-ontwerp tol verlenging met één jaar van den beperkten staal van beleg te Berlijn cn ii andere plaatsen betoogt de rijkskanselier dat de verlenging noodzakelijk is, omdat het gevaar voor de openbare veiligheid ook thans nog niet als gewe ken kan beschouwd worden. De laatste verkiezingen voor den rijksilij hebben het bewijs geleverd, dat de beweging door de genomen maatregelen niet voor goed gebroken is. Het onlangs gevoerde regtsgeding wegens hoos- verraad heeft in het licht gesteld, dat de voornamelijk van het buitenhui uitgaande oprnijing in Duitschland veel ingang heeft gevonden. De besluiten van het sociaal-rcvolulionnair congres te Londen zijn geenszins van thenre- tischen aard gebleven; de uitvoering er van wordt reeds voorbereid. Voor lezingen worden gehouden over de vervaardiging en het gebruik van ont plofbare stoffen; er wordt beraadslaagd over de middelen om zich groote sommen aan te schaften en talrijke handlangers worden voornamelijk ook naar Duitschland gezonden, tol vorming van geheime clubs en het plegen van gewelddadigheid, waar zich de gelegenheid daartoe aanbiedt. In eene onlangs gehouden gemeenschappelijke zitting van de Londensche propaga»- distenclub en het uitvoerend comité van het congres w erd berigtdal de vorming van revolutionaire vereenigingen en de verspreiding van dus- schriften overal merkbare vorderingen maaktendat aanzienlijke geldmil' delen ter beschikking stonden en een groote voorraad ontplofbare sloft» reeds voorhanden was. De vrouw van den lieer H. te Berlijn ontving dezer dagen gelijktijdig met hare nicht en schoonzuster, mede daar woonachtigde tijding, dat hare zuster cn nicht, Martha Forsler, te Banschwitz, bij Glogau, in de» bloeijenden leeftijd van twintig jaren overleden was aan typhus. Heidi vrouwen reisden met hare mannen naar hare geboorteplaats en vonden haar bloedverwante reeds in de met bloemen versierde doodkist liggen, ft» jonkman., die haar zeer genegen was geweest, had verzocht om een mf' then krans op bet hoofd van liet meisje te mogen plaatsen, welke uciisfl

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2