LEIDNCHR COURANT. V. 284. 1881. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Z\TURDAG 3 DECEMBER Os Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 LEIDEN2 December. Hebben wij onlangs, Ier eere van de hoogeschool in ons midden en Itn blijke der waardei i»g *a» den wetenschappelijke» arbeid barer leeraren, vermelddat liet werk v,m prof. Kern: «De godsdienst va» hel Buddhisme" in liet Duitsch vertaald wordt en dat een werk van prof. Tiele in het Pfjnscli vertaald en met eene aanbeveling van den heer Réville te Parijs uitgegeven is, thans haasten wij ons dit beiigt aan te vullen met de mede- ieeling. dat dezer dagen weder een belangrijk en uitgebreid werk van den lustenden hoogleeraar Scholten, namelijk: «Het Paulinisch Evangelie" in het Duitsch vertaald is geworden (dit is minstens het zesde zijner werken). In 1870 verschenen, werd het terstond in hel Dnilsch overgebragt door jr. Redepenning, pred. te Ilfeld, in den Harz. De oorlog tusschen Frank rijk en Dtiitschland uitgebroken verhinderde echter de uitgave. Thans is i'. Redepenning, in overleg met den uitgever, den heer Friedrichs te Elber- ftld. op dat voornemen teruggekomen en heeft hij zich te dier zake tot prof. Scholten zeiven gewend. Deze heeft zjjn arbeid herzien en vooral het zesde ol laatste deel overeenkomstig zijne voortgezette historisch-critische studiënvolgens welke de auteur van de Handelingen der Apostelen niet le schrijver van het Lttcas-Evangclie zijn kan, geheel omgewerkt, zoodat deze Duitsche vertaling in waarheid eene tweede veel verbeterde uitgave tan zijn vroegeren arbeid geworden is. - Zelden of, beter gezegd, nooit zagen wij, althans tijdens eene looneel- rooïsielling. de schouwburgzaal zoo ledig als gisteren avond het geval was. kis helmplanten op een half verstoven duin werden hier en daar eenige toe- schnuwers zigtbaar, die zich echter bljjkbaar goed amuseerden, daar de vertconers na iedere acte werden teruggeroepen. Waaruit die geringe be langstelling voortsproot is even onmogelijk te zeggen, als wij gaarne ver haren dal de acteurs en actrices, die gisteren avond «l'n voyage d'agré- «ent" door onzen gewonen verslaggever in ons blad va» 23 November jl. besproken ten tooneele bragten, hun noodlot niet verdienden. Het aar- dige stukje werd voorlreflelijk afgespeeld, dank zij niet het minst den teren Demanne en Jaeger en mad. de Briane, hoewel de laatste onzes iaaiens hare rol van Angéliqne minder gelukkig opvatte dan mevrouw Bur- ligc het in onze taal deed. Het «lever de rideau", anders gezegd het voor- siukje: «Comme elles sont toutes", was niet veel bijzonders, al deden de lames Delacroix en Kat'ly al het mogelijke om er iets van te maken. Dat lij en de overige verlooners zich zooveel moeite gaven om het in zoo klei nen getale opgekomen publiek te behagen, moge ten bewijze strekken dat «ij hier met talsoenlijke lieden te doen hadden, die niet. Uit gekwetsten kunstenaarstrotskonden besluiten dat stellig welwillend opgekomen publiek Itleur te stellen, ter wille van hen, die niet verschenen waren. - Naar aanleiding van ons verslag van de laatste vergadering der afd. luiden van de Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde schrijft men ons: •ij de behandeling van het misgewas der Convallaria majalis of hel lelielje- der-dalenin de vergadering van de afdeeling Leiden en omstreken der Ne- lerlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, op den 2{P,tD No- letnber II. gehouden, is als resultaat aangenomen, dal de ziekte onder dat (twas niet ontstaat op het blad, maar bij den stengel. Alzoo is het berigt nopens die ziekte in de courant van den 2li,n November in zoover onjuist pacht, dal daarin niet van den stengel, maar van het blad. dat roestvlek- p) Itn kreeg, gesproken werd. Het is echter niet uit de discussie, in die Wtadering gehouden, gebleken, dat men de oorzaak dier ziekte heeft k»n- itn opsporen, aanwijzen of de middelen heeft opgegeven om er legen te «aken. hetzij die ziekte dan ontstaat in den stengel of op het blad. - lu de maand November werden door den Leidsclien tramway vervoerd 23039 personen. - Acle-examens te 'sHage, middelbaar onderwijs. Afd. Nederlandsche M- en letterkunde. Toegelaten: voor aardrijkskunde de dames J. Y. de Coolevan Arnhem, en J. A. Nuiver, van Groningen; voor boekhouden, teonderwijs, de heeren H. Padt en G. Asmes, beiden van Amsterdam, en 0 J. Faure, van Dordrecht. Afgewezen werd een candidaat voor de acte boekhoudentcrwjjl zich twee vrouwelijke candidaten voor de acte Neder- !andsche taal- en letterkunde terugtrokken. Voor de acte in Ned. taal- en letterkunde werd heden toegelaten mej. C Slothouwer, van Leiden. - Het stoomschip Prins Alexander is op 30 Nov. te Batavia aangeko- De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50franco p. p. 2. [els 1.— iedere regel meer 25 cents. men; de Maduraop weg naar Amsterdam, is op dien dag van Napels vertrokken. De Celebes, op weg naar Batavia, passeerde 29 Nov. Gibraltar. Volgens het Fad. is het berigt omtrent de krankzinnigheid van W. M. de Jongh onjuist. Een ander veroordeelde te Leeuwarden, wiens naam met dien van eerstgenoemde veel overeenkomst heeft, is krankzinnig geworden en naar het krankzinnigengesticht te Zutpheu overgebragt. Te Rotterdam is gisteren ook eene der vrouwen, die in bewusteloozen toestand uit hel brandende huis in de Vondelstraat werden gehaald, in het ziekenhuis overleden. Dit vijfde slagtoffer van de ramp is de weduwe van Marinus van Kalkert en 32 jaar oud. De dmst. C. verneemtdat de chef-kellner van hel Café-Krasnapolsky zich met eene belangrijke som gelds, men spreekt van 30 mille, ten nadeele van zijnen meester heeft verwijderd. Men vermoedt dat de dief medeplig- tigen heeft. Op hel verzoek van den gemeente-ontvanger te Obdam, om zijne be trekking met het bedrijf van kastelein te mogen blijven waarnemen, is door gedeputeerde stalen van Noordholland afwijzend beschikt. Het berigt, dat door gedep. staten van Friesland aan den raad der gemeente Dokkum de opmerking zou zijn gemaakt, dat aan de schatters van de huurwaarde voor de toepassing der drankwet de verpligting moet worden opgelegd, om, indien zij niet tot de Doopsgezinde gemeente belmo ren, een eed volgens hunne godsdienstige overtuiging af te leggen, is, naar men nader verneemt, onjuist. Door gedep. staten is, bij het mededeelen van op- en aanmerkingen op het besluit tot heffing van vergunningsregl, alleen cr op gewezen, dat in het besluit melding moet worden gemaakt van den door de schatters en herschatters in handen van den burgemeester of die hem vervangt af te leggen eed. De commissie uit gedep. staten van Friesland, belast met het beheer over het, ten dienste der landbouwkunde, door wijlen dr. L. A. Buma aan de provincie Friesland vermaakt legaat, looft een prijs van ƒ500 uit, voor de beste, mits goedgekeurde: «Verhandeling over de bevruchting van de cultuurplanten, die vooral belangrijk zijn voor den Nederlandschen landbouw". In den nacht van Zondag op Maandag heeft te Winschoten een bloedig gevecht plaats gehadwaarbij zekere Izadk Heineman erg aan den pols van den regterarm werd verwond. Van deze misdaad wordt beschuldigd Aron S. Bargeboer, oud 27 jaren, koopman en slager te Winschoten, die in verzekerde bewaring is gesteld. Het aantal vreemdelingen, meldt men uit Maastricht aan de IV. F. C., dal men hier over de grenzen ziet brengen, is thans veel grooter dan vroe ger. De reden hiervan is, dat België alle vreemdelingen, onverschillig van welke nationaliteit zij ook mogen zijn, over onze grenzen zet. Zoo ge beurt het, dat Franschen, Italianen, Spanjaarden, enz. over onze grenzen worden gebragt, niettegenstaande zij weder naar België, als de rigting naar hun vaderland, worden geleid. Het gebeurt dan ook zeer dikwijls, dat zulke vreemdelingen ten tweeden of derden male in België opgepakt en over onze grenzen gezet worden, om even zoovele malen naar België terugge voerd te worden. 's GR A VENHAGE 2 December. Door Z. M. is de heer W. A. F. baron Gevers benoemd lol gezant- schapsallaché. De officier van gezondheid 2kl. J. H. Reintjes. van hel personeel van de geneeskundige dienst der landmagt, is op nou-activiteit gesteld. De officier van administratie 2e kl. VV. E. Muller wordt geplaatst aan boord van het schroefstoomschip Alkmaaren de daar aan boord dienende officier van administratie 3< kl. J. A. M. Korpershoek van der Kooy over geplaatst aan boord van het wachtschip te Willemsoord. Voorts wordt de officier van administratie 3' kl. S. J. A. Deylldienende aan boord van het wachtschip te Htllevoelsiuis, op non-activiteit gesteld en vervangen door den officier van administratie 3« kl. J. J. van der Ley. De luit. ter zee 2' kl. J. C. Cramer, dienende aan boord van het wachtschip te Wil lemsoord. wordt op non-acliviLeil gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2kl. C. J. G. de Booy. In de zitting van de tweede kamer van heden, bij de algemeenc be raadslagingen over de begrooting, gaf de heer van der Kaay de voorkeur aan belasting hervorming boven kieswet-herziening. De heer de Brnyn Kops wilde terugkomen op den aistand van 4/5 van het personeel en art. 45 der schoolwel. De heer Viruly kwam op teeen de politieke benoemingen der regering. De lieer van Nispen bestreed den heer Gleichman en hel libe ralisme. He lieer van der Linden hield tegenover den heer van Houten vol

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1