PER TELEGRAAF. füt. sedrnfn, en moesten nu zien. dal hij dikwijls in hel waarnemen van de belangen van den slaat anders moest handelen dan hij voor vele jaren kon handelen. Tegenover den heer Hanel zeidc hij, dat hij bij al zijne bemoei- Wi iingen de Fortsehrïtls-parlij tegen zich had gehad. Men kon derhalve niet t» zeggen, dat hij aan het centrum de voorkeur had gegeven, maar het cen- ilij iriun had in 1878 by de tol quaestie uit zakelijke gronden zijne oppositie lerii opgegevn en hem ondersteund. Verder verklaarde hij, dal niet het libera-" lisme hem in 1874 bij den Cultuikampf tot het invoeren van het burgerlijk li| huwelijk had bewogen, maar de verklaring der Pruissische ministers, dat t|t ijj zonden altreden, als hel burgerlijk huwelijk niet ingevoerd werd. If Volgens gerucht zou graaf Moltke. op grond van zyn hoogen leeltijd, id Kn plaatsvervanger vragen, maar niettemin toch chef van den generalen l«t staf blijven en de opperste leiding behouden. I(j in Dierdorf. bij Ncuwied, is Zondag een brand uitgebroken, waarbij «t eene gehecle straat vernield is; 42 gezinnen waren dientengevolge zonder bt dak en er is een groot aantal stuks vee verbrand. Men zegt dat er eene kwaadwillige hand bij in het spel geweest is en de vermoedelijke brand stichter zich reeds in hechtenis bevindt. O O S T-IJV 1 E. min BATAVIA. 26 October. ld) pe cholera neemt, volgens de Java-Bode, voortdurend in omvang af. liet rapport over 24 dezer meldt 33 overledenen 9 herstelden en 18 die >h pog in behandeling waren. Juist eene week vroeger waren de getallen voor die rubrieken 6123 en 43 Ofschoon nu de ziekte zich in den t laatsten lijd ook op de kleinere plaatsen, vooral in Midden- en Oost-Java, heeft uitgebreid en de totaalcijfers voor de residential dus nog aanzienlijk ui blijvenis er geen twijfel aan, of de epidemie vermindert sterk. Vooral lit le Ambarawa maakt zij nog slagtoflers en ook tot Bantam drong zij door. Naar 'nel Alg. Dagbl. verneemt, worden er pogingen aangewend om de hoogst merkwaardige bibliotheek, door den heer de Brtiyn Kops nage- "i laten, voor Batavia te behouden, en wel door haar te plaatsen in eene leeskamer, waar ieder, die de maandclijksche contributie betaalt, zou kun- "3 „en komen lezen en boeken zien en ler leen krijgen legen reijtt. ui op Timor zijn door een amokmaker 6 personen op de gruwelijkste ft ffijze omgebragl. De moordenaar is door de kampongbevolking gevat en afgemaakt. I vU-- - at MESSINA, 30 November. In den afgeloopen nacht heeft er eene hevige aanvaring plaats gehad van de Fransche stoomboot Alsace-Lorraine tegen hel Engelsche schip Rhonda. De bemanning van beide schepen is gered; de gezagvoerder van de Fransche stoomboot is gewond. LONbEN, 1 December. De Standard meldt dat de Engelsche oorlogs schepen voor Tunis van daar zijn teruggeroepen, omdat hunne tegen woordigheid aldaar lol bescherming van de Britsche belangen niet langer 11 vereischt wordt, WEENEN, 1 December. Bij de heden gehouden trekking der Oostenrijk- ,l sclte aandeelen van 1864 a 100 fl., zijn de volgende serie» uitgeloot: 411, 528. 547, 710, 1551, 1554, 1729, 2110, 2270, 2348, 2552, 2996. 3172. 11 3789. Bij de daaropvolgende premiëutrekking zijn de volgende nummers met nevensgaande prijzen uitgeloot: serie 1554 n°. 49, 200,000 fl.serie 2348 18 n'. 98 20000 fl., serie 2348 n°. 47, 15001) fl., serie 710, n'. 61, 10000 fl., serie 3789, n". 1 en serie 2270, n°. 98, ieder 5000 fl. 11 KAAPSTAD, 29 November. Het is ntt zeker, dat Celawayo in het aanstaande voorjaar Engeland zal bezoekenvergezeld van den heer 8 Henriquez Sliepstone, die reeds op de mailboot plaats had genomen, doch, «p verzoek van den gouverneur, voor liet bovengenoemde doel hier blijft. BERLIJN, 29 November. Gisteren bragt de graaf de St. Vallier een be zoek bij prins Bismarck, die hem zeer hartelijk ontving. De graaf deelde den kanselier mede, dal baron de Courcel tol zijn opvolger was benoemd dien hjj «t iets later "zijn besten vriend" noemde. Daarop antwoordde Bismarck«Dan be lt hoeft ge er geen woord van lof meer bij te voegen. Wat gezegt, is mij vol- i doende waarborg dal bij dezelfde staatkunde zal volgen als gij. Dtl zal hem hier dan ook de besle ontvangst bezorgen." INGEKONDEIV. 18GG 3 DECEMBER 1881, voor lo jaren. »Wij hebben de eer UEd. Achtbaren kennis le geven, dat zich onder de ingezetenen dezer stad, onder den naam van Leidscbe Scherpschutters, eene Vereeniging heeft gevormd, welke zich ten doel stelt, door oefening in den wapenhandel, doch voornamelijk in hel schieten, tot 'stands weerbaarheid hij te dragen, en bij eene eventuele algemccne volkswapening nuttige dien sten le kunnen pracsleren. De Vereeniging vleit zich, ook met het oog op de aanschrijving van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche zaken aan de gewestelijke be sturen, dd. 14 Sept. II.. van wege UEd. Achtbaren, desvereischt, alle die ondersteuning te mogen ondervinden, welke in UEd. Achtbaren werkkring gelegen ligt en waardoor zij alleen in staat gesteld zal worden het hooge en nuttige doel. dat zij zich voorstelt, le kunnen bereiken, terwijl zy met dankbaarheid de haar reeds gedane welwillende toezeggingen heeft c vernomen". Dit waren de eerste regelen, die voor 15 jaren aan Burgemeester en Wet- t houders gesebreven werden door eenige ingezetenen, zeker met innige over tuigingdat het doel, wat zij beoogden, rijke vruchten zou dragen. Hoever zij dat gewenschte, doel bereikt hebben, staal niel aan mij le hc- oordeelenalleen wenschte ik na le gaan wat er door en voor de Leidsche Scherpscluilters-Vereeniging gedaan is. Zoo hier als elders stonden er mannen op, die, door vaderlandsliefde ge dreven, bij het zien opkomen van donkere wolken aan den staatkundigen horizon, een verbond sloten om, als hel land in gevaar kwam, onze onzij digheid te bewaren of die gereed zouden slaan om eiken aanval met goed geoefende, krachtige aimen af le slaan. Dat daar prijs op gesteld werd bewees de missive van den Minister van Binnenlandsche zaken, ook die van den Minister van Oorlog, die niet alleen gunstig beschikten op de aanvragen voor geweren, munitie en instructeurs, maar door wien ook de leden werden hevoorregt, indien zij in de termen van de militie vielen, door den diensttijd te verkorten, indien zij toonden genoeg geoefend le zijn, door bevordering in titulaire rangen, zelfs konden zij hunne eigene kamers betrekken. Hoog werd zelfs het schoone doel der Leidsche Scherpschulters-Vereeni- ging gewaardeerd door de dames van de leden van den gemeenteraad, die onderling die vaderlandlievende mannen, als blijk van hare hooge inge nomenheid, met een vaandel wilden vereeren, hetgeen met warmte werd aangenomen, en waarvan de plcgtigc uitreiking plaats had op Maandag den 17"<0 Juljj 1867 op het raadhuis, in tegenwoordigheid dier dames, leden van den gemeenteraad, autoriteiten en genoodigden; des avonds werd met hel vaandel eene serenade aan de dames gebrast met muziek en fakkellicht de vaderlandsche liederen weerklonken door Lcidens straten, hel was een waar feest voor allen; de leden waren trolsch op dat blijk van ingenomen heid en zwoeren dat vaandel in eere le houden en zich bekwaam te maken om het te verdedigen. Maar helaas, "niet steeds is de liefde bestendig van duur". Dit moglen de edele geefsters in lateren lijd op dat schoone vaandel wel loepassen; de geefsters, die met zooveel vertrouwen den vaderlandlievende» Leidenaren het vaandei hadden geschonken en toevertrouwd om dal in eere le houden, hebben met leede oogen moeten zien, dat er maar een paar aan getrouw gebleven zijn. Van wege de gemeente kregen zij eene schietbaan, die ongelukkigerwijs door onkundigen in eene verkeerde rigting werd gelegd, waardoor zy ten laatste moest afgekeurd worden en geslecht om misschien aldaar nimmer meer te verryzen. Dat schoone vaandei heeft treurige dagen doorleefddagenwaarin de Vereeniging met ondergang werd bedreigd. Van lijd tot tijd, hoewel gering, j had zij wel eenigen steun van haren betreurden beschermheer Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden; maar de steun, dien zij behoefde, ontbrak haar, namelyk die der ingezetenen, die der oprigters, mannen, waarvan velen hun steun konden schenken, maar wier vaderlandsliefde gedoofd scheen te zyn. De steun, welken de Vereeniging zoo noodig heeft, is medewerking van oud-leden, die gezworen hadden dat schoone vaandel in eere te houden en ;die zich nu niet meer om haar bestaan bekommeren; zij behield slectfls 2 a 3 leden, 1 donateur en 1 begunstiger. Scherpschutters van 1866! wat zondt gij zeggen, indien die edele geefsters, die trotsch waren op uwe vaderlandsliefde, u vroegen: wat hebt gij voor ons s vaandel gedaan Schaamrood zoudt gij moeten bekennen, dat gij hel miskend hebt, dat gij hel aan zijn lot hebt overgelaten en het van de eene in de andere hand hebt over laten gaanzonder er acht op te slaan. Maar neen, edele geefslers! er is aan liet donker verleden een lichtpunt gebleven, een paar leden zijn het getrouw gebleven, anderen hebben de plaats ingenomen van de leden aan wien gij het aanboodt, die, wel is waar, niet aan u beloofden trouw aan het vaandel te blijven, maar die als Nederlanders trouw aan hun vaderland zwoeren, en, indien het noodig mogt zyn, uw vaandel, omstrengeld door de Oranje-vaanzullen verdedigen en bescherm n. Om dat vaandel eene eereplaats le bereiden onder de vele vaandels van hare zusler^verecnigingénbehoeven de leden eeue aanhoudende oefening, om het le kunnen verrijken met eer-metaal, met eene behaalde overwin ning, zij moeten tooncn vaardig te zijn, met geoefend oog en vaste hand; enkelen hebben dat reeds geloond op verschillende wedstrijden, maar veree- nigd nog nimmer. Daar de schietbanen in Katwijks duinen, die ons welwillend door den garnizoens-kommaudant ler beschikking worden gesteldte ver zyn afgele gen om ons veel te kunnen oefenen en ook, daar de Vereeniging eenigen tijd kwijnende is geweest, heeft het bestuur gemeend stappen te moeten doen om eene schietbaan in de onmiddellijke nabijheid der stad te verkrij gen. Daartoe heeft het aan het gemeentebestuur gevraagd een stuk grond, om eene schietbaan op te rigtrnzoowel voor haar, als voor de zuster verenigingen. schutterij en leger. Mogten die pogingen met goeden uitslag beloond worden, opdat de Vereeniging, haar 16" jaar intredende, eene schoone toekomst te gemoet moge gaan. Edele geefsters, het vaandel, dat door anderen uil uwe handen werd ont vangen, zullen wij behoeden voor ondergang, opdat daaraan niet op het Historisch museum een plaatsje behoeft aangewezen te worden lot aanden ken van wat in Leiden bestaan heeft. Het is bewezen dat de weerbaarheid de ruslende schutterij uil haren slaap heeft gewekt; dat de Leidsche Scherpschutters-Vereenigingzonder trolsch te zijn, hare siadgenooten en schutterij uit den slaap moge wekken, opdat zy haar den steun schenken dien ze behoeft, opdat de Leidsche dames, de edele geefsters van het vaandel der Leidsche Scherpschutlers-Verecniging, ons zullen kunnen toeroepen: "Wat ook vall', trouw staat pal". Mijnheer de Redacteur, u dank zeggende voor de aan mij verleende plaats ruimte, heb ik de eer te zijn UEd. Dv. Dienaar, J. E. VLAANDEREN J'.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3