D 8 H fi AMI, 283, Leides 1 December 1881. E. KISTSecretaris. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 1881, J|f y VRIJDAG 2 DECEMBER. D> Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uilgeionderd, Ifsonderlyke notnmers sijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels 1. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50franco p. p. f 2.- iedere regel meer 25 cents. STADS-BE RICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den llde° November 1880 Gemeente- Hid N'. 4 van 1881). Brengen ter algemeene kennis dat tot het doen Inschrijven van deuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voor bereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegen- ItiJ zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens li meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Fest voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der le klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt; der 1' klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Doommarkl der 2e klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pieterskerk- ttati; der 2® klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Breêstraat; en wel van den 5Jr° tot en met den 17d'n December e. k.dagelijks Ie Zondag uitgezonderd), van des voormiddags half negen tot negen uren, mop Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van half twee tot I«e uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare alkondiging door plaatsing in de Leidsche "mant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. LEIDEN, 1 December. Voor de levering van de benoodigde kleedingstukken len dienste der genten van politie alhier, gedurende de jaren 1882, 1883 en 1884, waar- mi de openbare aanbesteding heden ten raadhuize plaats vond, waren 8 ischrjjviiigs-billeilen ingekomen. De gunning is acht dagen aangehouden. - lieden nammiddag viel van eene schuit in de Mare al spelende in het nier de 6-jarige G., die echter, zonder letsel te hebben bekomen, spoedig lp hel drooge werd gebragt. Even als in vorige jaren zal onder de leden der Vereeniging »Nut en Bewegen" alhier weder eene verloting van levensmiddelen plaats hebben. Ion echter vroeger slechts een derde der leden zich met een prijs ver lijden, thans zullen allen in dit voorregt deelendank zij het legaat door t den heer Weymar aan die vereeniging vermaakt, waarvan een ge- Itelle voor dal doel zal aangewend worden. -Bij den uilgever J. B. Wolters, te Groningen, zijn verschenen//Twaalf tlksliedjes uit het Lied der liefde van G W. Lovendaalwjjzen van J. Worp". Itl is eeue kleine verzameling die aanbeveling verdient en zeker niet on- tbrnikt zal gelaten worden. De uitvoering is uiterst net, en de prijs is w laag gesteld, 5 cents, bij honderdtallen 3 cents - Bij de verkiezing voor een lid van de tweede kamer der st*ten-genc- tal, in hel hoofdkiesdistrict Middelburg, in de plaats van jh'. J. L. de huge, die zijn ontslag heeft genomen, zijn uilgebragt 1962 geldige slem- ito. Volstrekte meerderheid 982. Gekozen de heer H J. Bool met 989 'ramen. De heer mr. P. C. 't Hooft verkreeg 968 stemmen. De minister van binnenlandschc zaken heeft ter kennis van belanghcb tuilen gebragt, dat de commissiën die belast zijn met het afnemen van de namens van apothekersbediende zullen zitting houden te Middelburg en te tocht op Woensdag 7 December e. k. en volgende dagen. - In hel trjdperk van 30 October tot 26 November jl. zijn weder geenc Ibtsberigten omtrent het voorkomen van longziekte onder het rundvee tRkomen. - Door den minister van oorlog is aan de kommandanten der verschil de corpsen infanterie eene opgave gevraagd van luitenants, die een diénst- van 6 a 7 jaren als officier hebben en in aanmerking wenschen te "men om, onder genot van eene gratificatie van ƒ1000, voor 5 jaren bij 1 leger in Oost-lndië te worden gedetacheerd. Door de geneeskundige staats commissie is lot arts bevorderd de heer Bakker Niemejjer, med. doctorandus, en het getuigschrift voor het Me gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan de lilt. 1'. 11. Simon »s en C. B. Tilanus Jr.med. doctorandi. Acte-examens te 'stlage, middelbaar onderwijs, afd. Nederlandsche taal- en letterkunde enz. Toegelaten: voor Nederlandsche taal- en letter kunde mej. A. A. W. van Westrheene, van Rozendaal, en mej. M. E. D. van Bruggen, van Rotterdam; voor aardrijkskunde mej. M. C. de Bruyn, van Geertruidenberg. Voor boekhouden werden drie mannelijke candidaten afgewezen en trok zich één terug. Naar men verneemt is W. M. de Joagh wegens krankzinnigheid uit de gevangenis te Leeuwarden naar hel krankzinnigengesticht te Zulphen over- g eb ragt. Omtrent hel treurige voorval, dat gisteren nacht te Rotterdam plaats had, deelt de iV. R. C. nog o. a. het volgende mede: Het perceel in de Vondelstraat tl". 9 wordt beneden bewoond door een melkverkoopcr. Het bovenhuis is betimmerd voor vier gezinnen. Al deze bovenwoningen waren bewoond door gezinnen met kinderen. De gezinnen van Gijssemijter, win kelbediende van beroep (voorkamer der tweede verdieping), en van Kalkert, pakhuisbaas (achterkamer der tweede verdieping) gingen op zeer vertrouwe- lijkett voet met elkander op en neer, en zoo kwam het dat men tol inden vroegnachl van Dingsdag op Woensdag bijeenbleef en tol omstreeks half twee een kaartje maakte. Eene tante van de vrouw van van Kalkert zou waarschijnlijk, omdat het zoo laat was geworden, den nacht bij hare nicht doorbrengen en zou zich daartoe met hel keukentje behelpen. Een der kinderen van Gijssemijter bleef, toen de twee echtparen van elkander scheid den en zich ter ruste begaven, bij de kinderen van van Kalkert slapen. Ruim ten 2 ure had in de achterkamer der eerste verdieping, bewoond d«or het gezin van van Nieuwenhuizen, het navolgende plaats. De vrouw- stond op om voor het kleinste kind pap te bereiden. Daartoe had zjj een petroleumloestel gereed gezet, dat zij met behulp van een lucifer aanstak, met het gevolg echter, dat de vlam er uitsloeg. Zij had de tegenwoordig heid van geest den jas van haar man te grijpen, en wierp het kleedingstuk over den petroleumtoeslel, met het doel om de vlammen le smoren, maai de worp was niet goed berekend. De toestel viel om en de brandende petroleum tastte zonder dralen om zich heen. Wat toen volgde, laat zich niet beschrijven. Er moet één gil geslaakt zijn, en toen hebben allen, die er door gewekt werden, hunne bezinning verloren, of liever aller zin was aanvankelijk op eigen redding gerigt. Van Nieuwenhuizen en zijne vrouw grepen hunne kinderen en renden er mede de trap af. De man en de vrouw van de voorkamer der eerste verdieping deden hetzelfde. Gijssemijter met vrouw en kinderen bereikten ongedeerd de straat, en daar zij van de van Kalkerts hoegenaamd niets gehoord hadden, verbeeldden zjj zich dat deze reeds beneden waren. De ontsteltenis was groot toen men ontdekte, dat zij zich nog in hel huis moesten bevinden, en met hen het vreemde kind en de tante Gijssemijter begaf zich weder naar boven, slaagde er in tot de keuken van van Kalkert door te dringen, struikelde er over diens ligcltaam, deed nog een stap in de kamer, greep uit de bedstede een kind, zeker wel in de hoop het zi'ne le redden, doch stikte bij den altogt schier van den rook, liet half bewus teloos het kind op het portaal vallen en kwam met Ieege handen terug. Dat kind was, zooals later bleek, niet het zijne, maar een kind van van Kalkert; de kleine op hel portaal liggende, waar de rook iets minder was, heeft aan die omstandigheid het leven te danken, daar het door de inmid dels van alle kanten aangesnelde hulp, het eerst werd gevonden en naar builen gebragt. Daarna werden de echtgenooten van Kalkert, de tante en de drie kinderen tiaar beneden gedragen en in verschillende woningen in de buurt ter verpleging opgenomen, maar in spijt van alle pogingen mogl het slechts gelukken de levensgeesten van de vrouw van van Kalkert en haar tante op te wekken. Van Kalkert zelf, zijne twee kinderen Johannes en Marlinus (oud 7 en 1 jaar), en George, hel vijfjarig zoontje van Gijsse mijter, waren gestikt. De vloer van de achterkamer der tweede verdieping had gedeeltelijk open naden: bovendien had het vuur er weldra eene ope ning in gemaakt, en zoo drong al de rook van de benedenachterkamer naar boven. Van Kalkert is er wakker door geworden, maar heeft het niet verder dan het keukentje kunnen brengenhetzij door den verschrikkelij- ken rook overweldigd, hetzij door een der toevallen neergeworpen, waaraan hij wel eens lijdende was. Een Dordlsch lid van de Nederlandsche Vereeniging le Parijs verzocht aan de Dorclr. C. het volgende mede te deelen: De heer van Zttylen van Nyevell. ministro plénipoten'iuire van Nederland te dezer slede, heelt zich Maandag avond, bij monde van den heer van Lier, consul der Nederlanden, als lid der Nederlandsche Vereeniging laten inschrijven. De vergadering.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1