Het kamperen van troepen In de laatste jaren strekt niet ten nadeele van veldoefeningen op groote schaal; deze blijven onmisbaar voor alle troepen; financiële bezwaren alleen beletten hem ze uit le breiden. Van de wenken omtrent de postduiven-dienst zal hij gaarne partij trekken. Met 1 Jan. aanst. is hij voornemens hel werflbnds en het fonds voor het militair on derwijs op te heffen. Het tegenwoordige voedingsstelsel werkt goed; bij de definitieve regeling dezer aangelegenheid bljjlt hij zich voorstellen het stelsel van voeding door het rjjk toe te passen. Een algemeene maatregel van inwendig bestuur, vaststellende de defini tieve garnizoensi'.ideelingzalhoopt hijnog vóór den aanvang van het openbaar debat in het staatsblad verschijnen. Door de vaststelling er van zal mitsdien een blijvende grondslag voor de verbetering der kazernering zijn verkregen. Hij hoopt dat de kamer thans geen verder bezwaar zal vinden, de gelden, voor de bedoelde verbetering uitgetrokken, toe te staan. Sedert de strengere bepalingen lot keering van het misbruik maken der wapenen door militairen in werking zijn getreden, zijn er geen klaglen meer ontvangen. Tegen intrekking der vergunning aan militairen om bui ten dienst wapenen te dragen, heeft hij overwegende bedenking: men zon zoodoende niet het misbruik onderdrukken, maar slechts de aanleiding daarvoor wegnemen. De bew ering als zou in het leger nog in hoogc mate misbruik worden gemaakt van sterken drank, blijft hij op de gronden, in het verslag ontwikkeldontkennen. Wegens de duurte van het paardenvoeder, zijn de prijzen bij aanbeste ding van fourrages verhoogdwaardoor eene verhooging van hel budget met ƒ74076 noodzakelijk is geworden. Het eindcijfer is thans geworden ƒ21,656,576. 'sGRAVENHAGE, 28 November. Door Z. M. is aan den heer J. A. Mazel eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van zaakgelastigde met den persoonlijken titel van minister resident te Lissabon, en is hij benoemd lot Zr. M'. buitengewonen gezant en gevolmagtigden minister der eerste klasse te St. Petersburg. Aan den gepensioneerden majoor der infanterie W. C. Mohr is de rang verleend van luitenant-kolonel. De plaatsing van den luit. ter zee 2° kl. J. M. P. Kluit aan boord van liet wachtschip te Hellevoetslnis is ingetrokken, en aan boord van genoem den bodem wordt geplaatst de luit. ter zee 2e UI. J. 11. L. J. baron Sweerts de Landas Wijborgh. Blijkens berigt van 7/. M\ gezant te Parijs heeft Zaturdag de onder- teekcuiug plaats gehad van een nieuw handels- en scheepvaart-verdrag tus- schen Nederland en Frankrijk. Ontrent bedoeld tractaal verneemt men, dat het den 9lrn Frcbrttarij a. 8; in werking moet treden. In een bij het tractaal gevoegd protocol wordt verklaard, dat in afwachting van hel sluiten van eene nadere overeenkomst tie artikelen 35, 30 en 37 van het tractaal van 7 Julij 1865, en de con ventie bi ireilende den nadrnk van 29 Maart 1855 en de nadere bepalingen van 27 April 1860 vnoiloopig van kracht blijven. De gemagtigdendie dit tractaal gesloten hebben, waren van de zijde van Frankrijk, Gambetld?- minisler van buitenlandsche zakenRouvier, minister van koophandel eii kolonidn, Tirard, oud-minister van landbouw en handel. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer is ingekomen een adres van den generaal van der Heydcn, waarin deze opkomt tegen hetgeen de minister van koloniën in de zitting van 18 dezer tegen hent heelt medegedeeld. Aangenomen zijn verschillende uitzonderingswetten, die tot bekrachtiging van de provinciale belastingen, onteigening van den spoorweg Hoorn Enk» huizen, afstand spoorweggrond te Rotterdam enz. Morgen is de staatsbe- grooting aan de orde. - De gedeputeerde stalen der provincie Zttidholland hebben, beslissende in geschillen van bestuur, bepaald, dat het kanaalpad, op den legger der wegen en veetpaden der gemeente Katwijk, als loopende van de sluis binnenduins lot de Noordwijker kanaalbrug, ten onregte op dien legger is gebragt en mitsdien daarvan moet worden geroyeerd. De werkman uit de fabriek //de Prins van Oranje", die daar een arm verloor en wiens andere arm in hel gasthuis werd algezet, bevindt zich na die operatie redelijk wel. Zijne patroons hebben Item, indien hij herstelt, een pensioen toegezegd. BUITENLAN ÜSCIIE BERIGTEN. ENGELAKD. LONDEN. 27 November. Het Britsch museum heeft eene aanzienlijke verzameling üoslersche handschriften aangekocht, die voor de vaststelling van den tekst en de ver klaring van het Oude Testament van groot belang worden geacht. De handschriften ziju uit Zuid-Arabic aikomstig, ongeveer 40 in aantal, onder welke 15 llebreeiiwsche. Twee van deze zijn waarschijnlijk de oudste hand schriften van het O. T.. welke bekend zijn. In de zaak van Lefroy is thans een nieuw bewijs voor zijne schuld gevonden. Zijn revolver namelijk, dien hij in eene bank van leening den dag vóór den moord had gelostwaarmede hij op den heer Gould geschoten had en dien hij uit den trein had geworpen, was nog maar altijd niet ge vonden. Woensdag is hij eindelijk door een werkman bezijden den spoor- wegdijk toevallig ontdekt. Er waren bloedvlekken op te bespeuren, en de houder van de bank van leening heeft den revolver als den door Lefroy gelosten herkend. Door den heer Pease, een bankier te Newcastle, is, ofschoon hij tot de Kwakers behoort, aan het fonds van de staatskerk te Newcastle een kasteel ten geschenke gegeven, ter waarde van 12000 om als woonplaats voor den bU-chop te dicucn. Aan de Daily Mews wordt uit Pietermaritzburg eene beschrijving ge, zonden van de hevige gevechten en bloedbaden, die in het land der Zulu'; tusschen de stammen plaats hebben. De berigtgever is van oordeel, dat er maar twee wegen zijn om hieraan een einde te maken. Men moet Celewayi weder als koning naar Zulu-land laten terugkeeren, of men moet het lam geheel onder Engelsch bestuur brengen. Blijkens berigten uit New-York bleek het in den loop van hel Tcrhoor van Guiteau, dat hij in 1877 reeds voor sommige dagen achter slot badge- zelen, daar hjj moeijelijkheden met een cliënt had gehad. Toen de heer Scoville Guiteau's brieven niet naar volgorde oplas, viel de gevangene heoi in de rede en verzocht hem de brieven in volgorde op Ie lezen. Gedurendi de geheele zitting hinderde Guiteau iedereen, door bij de minste gelegenheid telkens op te vliegen en overal aanmerkingen bij te maken Dr. Pice ver. klaarde in 1876 tot de overtuiging te zijn gekomen dal de gevangene eene sterke overerfelijke voorbeschikking lot krankzinnigheid had. Verscheidei andere getuigen wezen ook op feilen, die de krankzinnigheid moesik aantoonen. Het publiek is zeer ontevreden over de behandeling van het proces. Aan den regler wordt verweten, dat hij den gevangene niet binnen de perken heeft gehouden en de demonstraties van het publiek niet heeft belet. Zulk een verhoor zou in geen ander geregtshof of land mogelijk kunnen zijn. F K IS Si II IJ li. Zaturdag morgen' is het handelsverdrag tusschen Frankrijk en Neder land aan het ministerie van buitenlandsche zaken geteekend. Gambctta ver klaarde aan baron van Zuylen van Nycvelt, dat hij verheugd was over de vriendschappelijke betrekkingen, welke tusschen Nederland en Frankrijk be staan, en dal het verdrag zal strekken om die betrekkingen te versterken en inniger te maken. Baron van Nyevelt dankte voor de heuschheid et vriendschappelijkheid van de Fransche gevolmagtigdendie de onderbande- lingen gemakkelijker maakten, en dankte Gamhetla voor de beteekenis, welke hij aan de onderteekening van het verdrag wel wilde gefen. De minister van binnenlandsche zaken heeft den prefecten last gege«et hem naauwkettrige opgave te doen van alle overtredingen, door de dienaren van de godsdienst in de uitoefening van hun ambt begaan. De regering is w besloten, vergrijpen, door de geestelijkheid legen de wetten gepleegd, nib door de vingers te zien, maar voor den strafreglcr te brengen. De ministe^Can binnenlandsche zaken heeft eene circulaire gerigt au de prefeeünwaarin hij kennis geeft, dat elke aanvraag om eene beirrl- kin#of om verhooging in ambt, alsmede elke aanbeveling, die niet door insschenkomst van den prefect tol hem komt, onbeantwoord zal worth teruggezonden. Aan de prefecten wordt aanbevolen, elk kanton ecnmail in hel jaar te bezoeken buiten de gewone rondreizen, en voorts hun li verpligting opgelegd, om elke maand een overzigt mede te rieelen van 4 zaken, die aan de kennisneming van den prefect zijn onderworpen, van 4 maatregelen, die hij heeft bevolen, en de verder genomen beschikkingen. In zake de scheiding van kerk en slaat hebben thans de bh. Boysset, Clémenceau en zestig anderen een in twee artikelen vervat welsonlwf ingediend, strekkende om het concordaat af te schaffen, ingaande mei 1 Januarij 1883. Van dien datum af zal noch de katholieke, noch eenigt andere eeredienst door den staat worden erkend, noch zullen daarvoor toelagen worden verstrekt. De kiezers in het arrond. Aries en in het eerste district van het acht tiende arrond. te Parijs zijn tegen 18 December bijeengeroepen ler vei kiezig van een afgevaardigde, doordien de heer C.lemenceau, die aldaar gekozti was, het mandaat van het tweede district jvan het achttiende arrond li Parijs heeft aangenomen. Sinds geruim en lijd hebben de timmerlieden te Parijs den arbeid »t- slaakt, ten gevolge waarvan de aanbouw en het herstellingswerk der huizei stilstonden, vooral van het raadhuis. Ook is er door de werkstakers gewelf gepleegd jegens lien, die, zich buiten de zamenspanning houdende, den arbeid hebben willen voortzetten. Die geweldenarijen hebben tot eene gereglelpt vervolging geleid, en legen de schuldigen is eene gevangenisstraf van een tot zes maanden uilgesproken. In weerwil van alle genomen voorzorgen bij het overbrengen ut aangeteekende brieven en pakketten voor bankiers- en handelshuizen heeft een behendige dief le Parijs zich toegang weten te verschaffen tot den wa gen, waarmede die overbrenging plaats heeft, en zich van 26 brieven met waarden meester gemaakt. Voor de regtbank van Marseille zal dezer dagen een zonderling proces behandeld worden. In Jttnij II. maakte de eclitgenooten Rivoire, die ett villa in de omstreken der stad bewoonden, op de Loire, met eenige iriet- deneen watertoglje. Toen zjj zich in bet midden der rivier bevonden, voer eene stoomboot voorbij, met het ongelukkig gevolg, dat deze het liglt vaartuig deed omkantelen. Beiden verdronken. Het lijk van mevr. Rivoire werd teruggevonden, dat van den heer Rivoire niet. Mevr. Rivoire W een testament gemaaktten voordecie van haar manin geval zij bet eerst kwam te sterven. De regtbank zal nn de vraag moeten oplossen, wdkt van beide ecliigenoolen het eerst overleden is, en wie dus de erfgenaam zijn van mevr. Rivoire, die ongeveer twee millioen bezat. »VIT§CHLAN». De Md. dllg. Zcit. ontkent, dal de gezondheidstoestand des keizers eenige bezorgdheid zou inboezemen. De geneesheeren moeten echter grooie voorzigligheid hebben aangeraden. Op een Donderdag II. aan de rijkskanselarij gehouden diner heeft pró' Bismarck zich op vertrouwelijke wijze met zijne gasten onderhouden. Hf maakte, zeide hij o. a.geen aanspraak op onfeilbaarheid en kon zich ver gissen maar zijne verantwoordelijkheid eischte dat hij den rijksdag'1 voorstellen deed, die hij naar eer en geweien de beste achtte. Wauw" hjj daarin verzet bij den rijksdag vond, zou hy overwegen wat hemic'0"1

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2