LEIOSCHD COURANT. V. 280. 1881. DINGSDAG 29 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is }nr vierendeel jaars /1.60, fiance p. p. f 2.—. f ftonder lij ke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prjjs der Advertenliën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 28 November. Tegen Mei 1882 wordt van het 4e reg. infanterie het 3' bataillon ver matst van Leiden naar Haarlem, het 4* van Haarlem naar Leiden. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen tan 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 50, f 25, ƒ5.10 en ƒ2.60, de laagste ƒ50, f 25, 5 en ƒ2.50. Tegtn eenen student is proces-verbaal opgemaakt wegens het zich bevinden in kennelijkcn staat van dronkenschap, op eene openbare plaats (schouwburg)en het verstoren aldaar van de goede orde. - De boekhandelaar J. W. van Leeuwen zal Donderdag en Vrijdag 1 en 2 [tcember verkooping houden van eene kleine, maar fraaije verzameling boe len, nagelaten door de hh. G. G. Bongaerls, buitengewooiT^oheim-kamer- van Z. H. den Paus, M. van Rjjn, deken en pastoor t^Hoorn, en P. A. Claasendeken en pastoor te Ouderkerk. De catalogus is reeds ^zonden Vooral verdienen de aandacht de in deze verzameling voorkomende wer^yn over geschiedenis en letterkunde in het algemeenen Oostersche taal- en letterkunde in het bijzouderalsmede de plaatwerken. De verkoop dier afdeeiingen zal Vrijdag avond plaats hebben. - liet 6' Orientalisten-congres moet in 1883 of 1884 te Leiden worden pbouden. De regelings-commissie beeft nu 1883 gekozen, met het oog op Ie ktj^niale tentoonstelling te Amsterdam. Tot bestuursleden der commissie tan 14 leden zijn benoemd: prof. R. Dozy, president; prof A. Kuenen, vice- pnwlenl: prof. M. J. de Goeje, le secretaris; prof. C. P. Tjele, 2' secreta ris, en dr. W. Pleyte, thesaurier. - Acte-examens te 'sllage, middelbaar onderwjjs. Afd. Nederlandsche taal-en letterkunde. Voor aardrijkskunde toegelaten de beer T. Wesseling, tan Haarlemmermeer. Voor geschiedenis afgewezen 1. Voor boekhouden heeft ticb teruggetrokken 1zijn afgewezen 3. Afd. wis- en natuurkundige weten- schappen enz. 26 November. Geëxamineerd 2 candidaten voor de acte in le landbouwkunde, lager onderwijs. Toegelaten: de heer J. J. Corbrjn, van Voordeloos. De examens van laatstgenoemde afdeeliug zijn hiermede afgeloopen. - Voor het examen in nuttige handwerken werden door de vereeniging Tesselschade" nog 17 candidaten opgeroepen, waarvan 1 niet opkwam, 12 ttrden afgewezen en 4 het diploma ontvingen, zijnde de dames: Helmhout, lit Edam; Hoijer, uit Rotterdam; Meerburg en Swart, uit Zaandam. Het turnen is hiermede afgeloopen. In het voorjaar zal //Tesselschade" weder ten examen in nuttige handwerken afnemen, waartoe ook toegelaten wor- len dames, die geen acte als onderwijzeres bezitten. De eischen van be- hvaamlieid zullen alsdan eenigzins hooger gesteld worden dan nu het ge tal was. -De justitie te Rotterdam heeft gesignaleerd: Bernhardt Wijprecbt, (ticb dus noemende), oud ongeveer 35 jaar, gestalte klein, met West-Azia- tisch uiterlijk, aangezigt ovaal, kleur bleek, haar en wenkbraauw zwart, hard en knevel vol en zwart, oogen donkerbruin, voorhoofd laag, neus t« mond gewoon; vlug van bewegingen, haastig en daardoor stotLeren in «ju spreken. Tegen hem is bij beschikking van het geregtshof te 'sGra- Mhage, van 21 Nov. jl.wegens opligting, bevel van gevangenneming 'trieend. - Op 30 Oct. jl.'s avonds omstreeks 8 nur, is door den heer Zwigtman 'U Noppen, kassier en houthandelaar te Kralingen, in eene hulpbrieven- hs aan den Oostzeedjjk te Rotterdam geworpen een brief aan het adres 'la den wei-edel geb. heer Dominicus te 's Bosch, inhoudende: 1 wissel, goot 250, geaccepteerd door Zwigtman van Noppen, vervallen op 1 De- e.k., 1 contra-wissel voor hetzelfde bedrag, niet geaccepteerd. Die hief is niet aan het adres bezorgd. - Het de Voorwaarts zal op 14 Januarij naar Indië vertrekken een detachement marine-schepelingen, onder bevel van den luit. ter zee 1' kl. hron van Plettenberg. - D'. Pikaar, pred. te Harmeien, heeft, naar men thans meldt, voor het htoep naar Leiderdorp bedankt. De schokker, welke uit de haven te Pernis werd vermist, is aan den "wdijk teruggevonden. - Door wrjlen den heer Th. J. Alberdingk Thrjm is een legaat van 1000 Oproken aan de algemeene armen van Amsterdam. - Te Amsterdam is een jongmensch aangehouden, verdacht van valsch- in geschriften. Door zijn patroon wegens wangedrag van het kantoor gejaagd, heeft lift zich bij de firma Boele Zoon op een volgbriefje, met den naam van zijn vroegeren patroon geteekend, voor eene waarde van/30 aan sigaren doen afgeven. Toen over het geld beschikt werd, bleek, dat de handteekening nagemaakt was. Het V. D. verneemt, dat voor eenige weken een onzer officiereu van de torpedodienst eene stoutmoedige daad verriglte. Toen na het opruimen van wrakken de torpedostoomboot naar den Briel terugkeerde, kwam zij in ligle aanvaring met de Zierikzeesche boot. Door den schrik bevangen trachtte een der miliciens van de torpedoboot op de Zierikzeesche boot over te springen, maar kwam in het water (eregt. Niettegenstaande het gevaar, vooral door de zuiging en beweging der twee stoombooten, sprong de 1* luit. de B in volle kleeding over boord; hij poogde den drenkeling le grij pen, die hem echter ontglipte; hij riep om een touw, dat hem werd toe geworpen; dit hield hij met de eene hand vast, dook, greep den drenke ling. die reeds gezonken was, en bragt hem bewusteloos, maar levend, aan boord. Tc Workum had Vrijdag II. de loods van Schelt inga het ongeluk bij het binnenloodsen ecner palingschuit buiten boord te geraken. AHe pogingen om hem te redden waren vruchteloos. De overledene stond bekend als een oppassend werkman. -- Het provinciaal kerkbestuur van Groningen beeft den predikant 11. Udcn Masman Jr., te Vierhuizen, wegens onchristelijken wandel, uit zijn kerkelijk ambt ontzet. Bij het vertrek van den trein, die het circus Carré uit Groningen ver voerde. is Viijdag nacht de fraaije Ulmer dog van den heer Carré met een der waggons in aanraking gekomenwaardoor het dier de linker-voorpoot werd afgesneden en de linker-achterpoot geheel werd verbrijzeld. De hpnd werd afgemaakt. Volgens de F eend. C. is de burgemeester van Eexta bekeurd door zijn eigen politie-agentrijksveldwachter Rottkes, wegens jagen zonder acte. Uit de memorie van beantwoording op Hoofdstuk VIII (oorlog) der staatsbegrooting blijkt o.a. het volgende: Van eene gelijktijdige behandeling door de wetgevende magt, van alle regelingen op militair gebied: militie, schutterijen, legerorganisatie, dislo-. catie en kazernering, zou de minister geen practische uitkomst verwachten. Eene geleidelijke voorziening in de bestaande gebreken verdient z. i. de voorkeur. Ook aan de verbetering der kazernering kan zoo doende reeds dadelijk, naar een vast plan, de hand worden geslagen. De ontwerpen op de militie en schutterij slaan met elkander in het naauwste verband: bij verwerping van een dier voorstellen gott ook het andere niet in uitvoering kunnen komen, terwijl alsdan eene wijziging in de regering niet zou uitblijven. Eerst na het tol stand komen dier nieuwe regelingenzal kunnen worden overwogen op welke wijze de legerorgani satie definitief zou kunnen worden vastgesteld. Iljj betwijfelt echter of van eene organisatie bjj de wet, uit een financiëel oogpunt, voordeelen voor den staat zouden zijn le wachten en meent, dat zoowel in dit opzigt als ten aanzien van de stabiliteit der organisatie in al hare onderdeden de voorstanders dier wettelijke regeling zouden worden te leur gesteld. Volkomen erkennende de noodzakelijkheid van voorziening in het nog steeds bestaande gebrek aan kader, heelt lijj verschillende maatregelen ont worpen, ook om het kwaad weg te nemen, dat het aanwezige kader over het algemeen le jong is, waarom hij vertrouwt, dat de staten-gcneraal he« hun stem niet zullen ontzeggen. Persoonlijke dienstpligl is z. i. geenszins het middel om in den kadernood te voorzien. Wel lotsverbetering van den onderofficier, nog meer dan lot heden daarvoor is gedaan. Tot die maat regelen behoort in de eerste plaats eene wijziging in de regeling der sol dijen, met het doel om den onderofficier telkens nadat hij. gerekend van het 18'° levensjaar, drie en zes jaar als zoodanig zal hebben gediend, eene eenigzins beduidende vermeerdering van inkomsten te verzekeren: eerlang zal de minister de middelen vragen om deze regeling in werking te "bren gen. Voorts het op ruime schaal verfeenen van de vergunning om te huwen. Ook overweegt hij als zoodanige middelen: het vermeerderen van de kans op bevordering in de onderofficiersgraden, het toekennen van de proportionele pensioenen na bepaalde diensttijden en hel geven van ruimer uitzigt op plaatsing in burger betrekkingen mede na het volbrengen van bepaalde diensttijden. Inlusschen hoopt hij eenige bepalingen te treffen om het leven van de onderofficieren te veraangenamen en htm prestige le verhoogen.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1