PER TELEGRAAF. lok, est Iteerde Guiteau zich plotseling om en zeide op zenuwachtigen, scherpen toon: »Ih veins nooit. Ik vertoon mij zooals ik ben. gek of niet". Verder loonde de verdediger aan, dat krankzinnigheid erfelijk was in Guitean's familie- Zijn vader was er door aangetast en van zijne tien ooms wa- ren er vier gek geweest. Voorts vertelde hij de geheele geschiedenis van den moordenaar van zijne eerste kindsheids af en deelde al de dwaasheden en fouten mede, die hij had begaan. Guiteau rilde toen die allen vermeld werden en beweerde, dat Scoville onwaarheid sprak, toen hij hem een mislukten advocaat noemde. Hij zeidedat hij zich met Scoville's theorie „iet behoefde te bemoeijen, maar dat de feiten, die hij aanhaalde, onjuist waren. De jury behoeft, zeide hij, alleen zijne eigenaardigheden maar te begrijpen omdat er mcnschen genoeg waren die onder cede wilden verkla ren, dat hij werkelijk gek was. Overigens was Guiteau in het algemeen jeer tevreden en gevleid met Scoville's verhaal, terwijl hij telkens, vooral bij vermakelijke voorvallen, uitriep: »ga voort, dat is cene zeer belangrjjke en ware geschiedenis". Ten slotte wees de verdediger op de godsdienstige overtuiging van zijn cliënt, op zijn vertrouwen, dat de Heer zijne schulden zou betalen en op den slechten uitslag van zijne lezingen en zijn schrijven. Behalve tal van andere vermakelijke opmerkingenriep Guiteau eens plotse ling uit: //Ik heb ecne regtszaak, waarmeê ik vijfduizend dollars kon ver dienen, laten loopen om den Heer te dienen. Ik gevoelde mij gelukkiger dan ooit, toen ik mjjne lezingen op straat verkocht, want ik werkte voor den Heer". FRANKK1JH. Woensdag is eene vergadering van de republikeinsche meerderheid der kamer gehouden, uitgezonderd van de leden der uiterste linkerzijde, met het doel om de tot nu toe bestaan hebbende groepen, republikeinsche unie, gematigde linkerzijde en linker centrum, zamen te smelten. Er waren ongeveer 200 leden tegenwoordig, de heer Goblet zette de wensche- ijjkheid der zamensmelting uiteen, doch tot een besluit is het nog niet gekomen. De Siècle, die, naar men meent, het gevoelen uitdrukt van den voor zitter der kamer, acht het nagenoeg zeker, dat de buitengewone zitting van de kamer tegen het einde dezer maand zal gesloten worden. In verband daarmede is door eenige afgevaardigden de vraag geopperd, of het niet noodig zou zijn, eene permanente commissie te benoemen. Hiertegen wordt echter de bedenking gemaakt, dat zulk eene permanente commissie der ka mer in strijd zou zijn met den geest der Grondwet van 1875, welke drie groote magten in den staat heeft gevestigd, namelijk: de kamer,den senaat en den president der republiek. De afgevaardigde Amédée, die naar Tunis is geweest om een onder zoek in te stellen naar den toestand van het leger in Tunis en daarover een zeer ongunstig verslag heeft uitgebragt, is overleden aan eene typheuse koorts, waarvan de kiem door hem daar te lande werd opgedaan. Msgr. Guibert, kardinaal-aartsbisschop van Parijs, is Woensdag naar Rome vertrokken. Kort voor zijn vertrek moet hij een langdurig onderhoud Vitbben gehad met president Grévy. Uit Tunis wordt gemeld, dat er langs de kust voortdurend gevochten wordt tusschen de opstandelingen en de Fransche of Tunesische troepen. Shebba, een groot dorp aan de kust ten noorden van Sfax. is door de op standelingen aangevallen en geplunderd. De kalif is ter naauwernood ont komen; zijn oudste zoon is gedood. Er werd eene Fransche kanonneerboot verwacht om de plaats te beschieten. ZWITSERLA.KD. Omtrent de aardbeving van 18 Nov. verneemt mendat die door het geheele oostelijke gedeelte van Zwitserland is waargenomen. De ramen en vensters klapperden, tafels, stoelen en ander dergelijk huisraad schommelde sterk en kleine voorwerpenop een en ander meubelstuk geplaatstvielen om. Te Glarus was de beweging der aardkorst zoo sterk, dat de angst en schrik zich onder de'inwoners verspreidde. Alle slapenden ontwaakten plotseling en menigeen werd van zijne legerstede geworpen, ten gevolge waarvan men in menigte de huizen in allerijl verliet. Het sterkst voelde men de aardbeving om 4 u. 48 m. en velen vergeleken de door hen ge voelde beweging met de sterke schommeling van een vaartuig. De golvende beweging ging vergezeld van aardschokken in verticale rigting en het ver schijnsel duurde 4 a 5 seconden. Om 4.50 volgde eene tweede of, zoo men wil, eene derde aardbeving, die slechts 2 a 3 minuten aanhield; deze laatste golfvormige beweging der aardoppervlakte ging niet vergezeld van aardschokken. Tc Bern gevoelde men de aardbeving des ochtends ten 5 u., zoomede te Biel, Thun. Munsingen en Oltendoor het gansche kanton Aargau, Lucern, Schweiz, Schaflhausen enz. In het kanton Waadtland had men reeds op 14 Nov. ten 3 u. 55 m. des ochtends een vrij hevigen aardstoot bespeurd. DUST§CIIL A-W SJ. In den rijksdag is de begrooting voor de eerste maal gelezen. De staats-sccretaris Scholz gaf een overzigt van den flnanciClcn toestand in het vorig begroolingsjaar, waarvan de uitslag betrekkelijk gunstig is, daar de inkomsten de raming ongeveer 15 millioen overtroffen. Uit de opbrengst der inkomende regtcn en de tabaksbelasting, waarvan het rijk 130 millioen behield, werd aan de bondsstaten voor 1880/1881 het saldo van 38 millioen toegekend. Op de bcgrooling van liet loopende jaar is voor de bondsstaten eene uitkecring van 66 millioen aangewezen. Bij de nieuwe begrooling is gerekend op eene voortdurend langzame stijging. De verhooging der Malri- kular-bijdrage isvoornamelijk hel gevolg der vermeerdering van de uitga ven voor het rijksleger met 8 millioen. De lieer Richter heeft uitvoerig de geheele economische staatkunde van den rijkskanselier bestreden. Blijkens een bij den rijksdag door de regering ingezonden rapport, in verband met de verlenging van den burgerlijken staat van beleg te Ham burg, Leipzig en andere plaatsen, blijven de woelingen der socialisten steeds aanhouden, en schijnt de beweging veld te winnen. De betrekkingen met buitenlandsche revolutionaire partijen worden uitgebreid. Vooral te Ham burg en Altona worden onder allerlei voorwendselen socialistische bijeen komsten in particuliere huizen gehouden, onder de fabriekwerkers gelden ter bevordering van agitatie ingezameld en verboden geschriften binnenge smokkeld. Van deze laatste zijn aldaar in den tijd van nog geen twee maanden 50000 ingevoerde exemplaren in beslag genomen. Te Leipzig wor den concerten, tooneelvoorstellingen en allerlei openbare vermakelijkheden gehouden, alles in den onschuldigsten vorm, maar in werkelijkheid tot het bijeenbrengen van gelden ter bevordering van het socialisme. Zoowel daar als in andere plaatsen van Saksen heeft men geheime comités ontdektaan het hoold van afdeeliugen, die langzamerhand hare vertakkingen over het geheele land hadden uitgebreid. Een gerucht omtrent de benoeming van een vice-kanselier houdt te Berlijn stand. De K. Zeit. hecht er geloof aan en meent dat men deze benoeming al zeer spoedig kan te gemoet zien. De keus van den rijks kanselier zou vallen op graaf von Hatzfeldt, thans reeds met de voorloopige leiding van het departement van buitenlandsche zaken belast. Uit Hamburg meldt men het volgende: Op de Kaflamachereihe 24a woonde een 28-jarig agent in chemicaliën, Rob. M. Miiller. Deze bevond zich sinds geruimen tijd in geldverlegenheid, was meermalen gedagvaard en was zelfs huur van zijn huis nog schuldig. Hij zou dat eerstdaags moeten verlaten. Deze toestand schijnt Miiller en zijne 27-jarige vrouw tot ver twijfeling te hebben gebragt, zoodat hel echtpaar het besluit nam zich zelf en hunne beide kinderenknapen van 3 en 6 jarendoor rattenkruid het leven te benemen. Dit rampzalig besluit werd, helaas, ten uitvoer gebragt. Toen het dienstmeisje den 21sl,D des morgens de slaapkamer van haar meester binnenkwamvond zij de geheele familie in het bed dood. Op de wasch- tafel stond nog een glas met het overschot van het gebruikte vergif, waar over een papier was gelegd met de woorden: //Niet aanraken! Doodelijk vergif!" Voor zijn boekhouder, huisknecht en het dienstmeisje had Miiller brieven in het kantoor neêrgelegdwaarin hij hun berigtte, dat hij zich en zijn gezin vergiftigd had, uit vrees voor gebrek. Den vorigen avond waren de kinderen met hel meisje nog naar het honden- en apentheater geweest. In 1872 werd de spoorwegwachter Harbaum uit Mesum, bij Rheine, te Munster tot 10 jaar tuchthuisstraf veroordeeld, wegens het vergiftigen van een kind door middel van zwavelzuur. De tfestf. Ztg. meldt nu, dat men dezer dagen tot de ontdekking is gekomen, dat de man geheel onschuldig aan het hem ten laste gelegde is geweest en dat hij bereids op hooger last weder in vrijheid is gesteld. De geneesheeren, op wier onder zoek zijne veroordeeling hoofdzakelijk gevolgd was, schijnen mierenzuur voor zwavelzuur te hebben aangezien en zijn eerst dezer dagen door bet lezen van een Oostenrijksch geneeskundig tijdschrift op de gedachte geko men, dat zij zich vergist konden hebben. Het ljjkje van het bedoélde kind had voor de begrafenis in eene schuur gestaan, waarin mierennesten waren en er schijnen een aantal mieren in de mondholte geloopen te zijn, waar er werkeljjk bij onderzoek ook gevonden waren. De deelneming, in het lot van den man, die onschuldig acht jaar zware tuchthuisstraf heeft ondergaan, is algemeen. PARIJS, 24 November. Het senaatslid Griffe heeft zijn protest betreffende de verkiezing van Lavernière tot levenslang senator ingetrokken en inge diend een voorstel, strekkende om de bepalingen nopens de verkiezingen van onafzelbare senatoren te verduidelijken. Daarna is de verkiezing van Lavernière afgekondigd. PARIJS, 24 November. Allain Targé diende bij de kamer een ontwerp in, om voor Tunis een buitengewoon crediet op de dienst van 1882 te openen. Lockroy stelde voor eene commissie te benoemen, die een onder zoek zou instellen naar de opheffing der octrooijen. PARIJS, 24 November. Bij de toelating der nieuw gekozen leden verde digde de heer Freppel hel regt der geestelijkheid om candidatcn aan te bevelen op den predikstoel. Minister Waldeck-Rousseau antwoordde, dat de regering verwacht, dat de geestelijkheid strikt zich houden zal binnen de grenzen, bij het concordaat aangewezen, en dat zij anders gebruiken zal de middelen, welke de wet tol hare beschikking stelt. De geestelijkheid, zeide hij, moet de constitutie eerbiedigen. Stormachtige toejuichingen volg den. De zitting werd opgeheven. LONDEN, 25 November. De Standard verneemt, dat ten gevolge van het charter aan de //British North Borneo Company" verleend, men besloten heeft onmiddellijk maatregelen te nemen om ecne gewapende politiemagt, onder bevel van degelijke Engelsche officierente vormenten einde leven en eigendom te besehermen. KONSTANTINOPEL23 November. Volgens hier ontvangen berigten, is te Mecca en te Djeddah de cholera aan het afnemen, doch is zij te Yembo, BurtimKakallah en Chehr verschenen. RECLAMES Van alle ziekten, die dagelijks de sterfljjst vermeerderen, is de longtering zeker de meest algemeene, de meest wanhopende voor de huisgezinnen. De ondervinding heeft eerst te Brussel en later bijna overal geleerd, dat de teer, die een harsachtig product is van de dennen, een zeer merkwaar dige!) en gelukkigen invloed heeft op de zieken, die aan tering of bronchitis lijden. De beste wijze om de teer te gebruiken is in den vorm van capsules. De //Teercapsules van Gcvox" zijn een der meest populaire geneesmiddelen voor bovengenoemde ziekten. Gewobnlijk neemt men twee capsules telkens voordat men gaat eten. De weldadige invloed doet zich spoedig bemerken. Ten einde de vervalsching door ieder gelijknamig product, waarvan de heer Guyot noch voor de qua- liteit der teer zelf, noch voor de vervaardiging kan instaan, te vermijden, lette men op de driekleurige handteekening van den heer GUYOT op het etiquet van den flacon.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3