niet worden voorbijgezien. De kosten voor voltooijing der restauratie van het oud-stadhouderlijk kwartier zijn geraamd op 85600. Voor de verdere verbouwing van de gebouwen langs den vijver is nog geen voorstel gedaan, omdat voor de indeeling van die gebouwen ten behoeve van de dienst van het dept. van binnenlandsche zaken nog geen zekerheid beslaat. De kosten van hel nieuwe justitie-departement met inbegrip van de inwendige inrig- ting, begroot op ƒ300,000, zullen ruim ƒ880,1.00 bedragen. Dat de veiligheid van het spoorwegverkeer te wenschen overlaat, kan niet worden toegegeven. De verhouding der ongevallen hier te lande met het buitenland is gunstig te noemen. Zoodra de vereischie gelden door particuliere bijdragen zullen zijn bijeen- gebragt. zal de minister een voorstel doen tot toekenning van een rijks subsidie voor deelneming aan de internationale meteorologische waarnemingen in de poolstreken. Het uitzigt is geopend aan de heeren Tindal en Scholten, voor cene te gemoetkoming van 1500 voor elke reis wegens vervoer der brievenmalen, bij het tot stand komen ecner regtstreeksche stoomvaart tusschen Neder land en West-Indië. Eene ondergrondstelegraafleiding van Amsterdam met den Haag en Amster dam en Haarlem—Zandvoort zou 742,185 kosten. De minister acht het niet geraden nu reeds tot het besteden van zulk eene aanzienlijke som over te gaan. Voldoende aan het verlangen der kamer, geeft de minister van justitie, in zijne memorie van beantwoording over de begrooling voor de rijksge stichten Ommerschans en Veenhuizenzjjn gevoelen te kennen over de werking dier gestichten en de mogelijkheid om ze binnen korteren of lange- ren tijd op te heffen. Voorop stellende, dat deze gestichten steeds zijn be stemd geweest tot opneming èn van veroordeelde bedelaars of landloopers èn van behoeftigen die vrijwillig opneming in die gestichten mogten ver langen, geelt de minister een historisch overzigt van de werking dier ge stichten, om ten slotte te concluderen, dat zij, ook als rijksgestichten, gebleken zijn niet het meest geschikte middel aan te bieden tot het krachtig tegengaan der bedelarij. Nu het nieuwe Strafwetboek met het karakter van armenzorg heeft gebroken en rijkswerkinrigliugen heeft ingesteld, die zoodanig ingerigt zullen moeten zijn, dat de verpleegden gevoelen straf te ondergaan, is de vraag gedaan of de bestaande bedelaarsgestichten als rijkswerkinrigtingen kunnen en behooren te worden gehandhaafd. Deze vraag beantwoordt de minister zonder aarzeling ontkennend. Afdoende hervorming der gestichten Ommerschans en Veenhuizen acht hij onmogelijk en zou bovendien groote kosten veroorzaken. Boven zoodanige hervorming zou eene verplaatsing naar elders moeten worden verkozen. Toch mag van eene verplaatsing van de tegenwoordig in de gestichten verblijfhoudende geënerveerde bevolking geen sprake zijn. Wat alzoo te doen is, schijnt niet twijfelachtig. Men late zoowel de localiteit als de verpleging en den arbeid in de gestichten voor het tegenwoordige onveranderd en bestemme zoo spoedig mogelijkbepaaldelijk voor de in het vervolg door den regter voor de eerste maal tot opzending naar een bedelaarsgesticht of rijkswerk- inrigting veroordeelde personen, een ander gebouw of gesticht, waar van den aanvang af een betere geest en strengere tucht heersche. 'sGRAVENHAGE, 25 November. Z. M. de koning-groothertog heeft jhr. Sandberg tot Essenburg, te Apeldoorn, intendant van het domein het Loo, benoemd tot kommandeur der orde van de Eikenkroou. Tot griffier bij het kantongeregt te Rotterdam (eerste kanton) is be noemd de heer mr. A. Reigersmanthans griffier der arrondissements-regt- bank te Breda, en tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kan- longcregten in het arrond. Rotterdam, voor de kantons Rotterdam (eerste kanton) en Schoonhoven, ter standplaats Rotterdam, de heer mr. J. P. van Outeren, advocaat te 'sGravenbage en beöedigd klerk ter griffie van de arrond.-regtbank aldaar. De heer J. M. Beende, commies-veriliealeur der eerste categorie voor de actieve dienst der directe belastingen invoerregten en accijnsen te Mid delburg, is benoemd tot ontvanger der gemelde middelen en der haven- en schotgelden op het kanaal van Walcheren te Veere. De heer S. H. A. Bege- mann, ontvanger der invoerregten en accjjnsen te Vlodrop, station, is be noemd tot ontvanger der directe belastingen te Valkenswaard, en de heer R. J. Jannette, ontvanger der directe belastingen enz. te Beek, is benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Dragten. Aan den heer A. Picnot, geb. te Leeds (Engeland), is, mits hij overigens aan de daartoe bij de wet gestelde eisehen voldoe, vergunning verleend tot het geven van middelbaar onderwijs hier te lande. Aan den heer A. J. G. Paardekooper is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Middelburg. In de zitting van de tweede kamer van heden is het hoofdstuk Uit gaven in Nederland van de Indische begrooting aangenomen met 52 tegen 7 stemmen, na verwerping, met 54 tegen 12 stemmen, van een amende ment van den heer Bastert c. s., om den rentepost van 7% ton voor eene eventuele lecning tol dekking der Indische tekorten te schrappen. De overige hoofdstukken zijn met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens zijn nog eenige ontwerpen aangenomen, waaronder die vergunnende aan 12 gemeenten nog 5 jaar verbruiksbelastingen te heffen, na verwerping van een amendement om dit slechts nog 3 jaar te vergunnen. De gemeenteraad alhier heeft gisteren zijne goedkeuring verleend aan een ontwerp-adres aan Z. M. den koning, houdende verzoek om ontheffing te vcrleenen van de verpligting^tot hel oprigten en onderhouden eener bnr- gerdagschool. H. K. II. prinses Hendrik is gisteren namiddag in de residentie terug gekeerd. Aan het departement van marine werd heden aanbesteed de levering van: 1°. 1800 meter voeringbaai, minste inschrijvers de hh. L. V. Ledeboer Zoon te Tilburg, schrijvers de Wed. voor 3726; 2°. 1300 stuks wollen dekens, mjnS|( A. Parmcntier en Zoon te Leiden, voor 5265; 3" |j stuks bontlinnen overtrekken voor matrassen en 2000 stuks dito sens (in één perceel), eenige inschrijvers de hh. van Zeeland C". te tum, voor 3588, en 4°. onderscheidingsteckcnen op laken en linnen schepelingen, minste inschrijver de heer A. J. Marynessen tc U voor 3680. Gisteren ochtend is door een paar werklieden op den Vijverberg l(jkje van een pasgeboren kind, gewikkeld in een witten doek, ni|| water ogehaald. BU1TENLAN DSCHE BERIGTEN. ESGELAN®, LONDEN. 24 November. Wederom wordt melding gemaakt van in Ierland gepleegde daden geweld. In Wcstmeath is een pachter, Green, door een onbekende geschoten, omdat hij het gewaagd had zijne pacht te betalen. Twee ters van sir John Ennis, in Athlone, ontsnapten te naauwernood aanb zelfde lol; ook zij hadden hunne pacht betaald. Een priester, del Iliekey, vond zijne koeijen gruwelijk verminkt, omdat hij zich had tegen het laatste manifest der League. De Times is van meening, dat de regering, het moge kosten wall wil, het onwettig verzet, het vrees aanjagen en de agrarische wandtl van allerlei aard behoort te onderdrukken. Nu eenmaal zelfs de avanceerde Engelsche radikalen, waartoe o. a. de minister Chamberlaiij hoort, verzekeren, dat in geen geval Ierland van Engeland kan gesche] worden, nu moet de regering dan ook orde en wet in Ierland handlij® Te Liverpool is uitspraak gedaan in het onderzoek naar de omsiaij hedenwaaronder het stoomschip Clan Mac üuff vergaan is. Het ge® hof oordeelde, dat het schip overladen was en de zeemanschap kapitein veel te wenschen overliet. De gezagvoerder wordt scherp gtlii omdat hij het schip verliet toen nog zeventien personen zich aan bood vonden. Dit oordeelt het hof een trenrig gebrek in de eigenschappen een Engelsch scheepskapitein moeten onderscheiden. In den nacht van Zondag op Maandag heeft in Schotland een li storm gewoed. Nabij Dundee is een gedeelte van de Caledonian-spw weggespoeld en het verkeer dientengevolge gestremd. Te Glasgow 4 verscheiden huizen in en verloor een aantal personen daarbij hel It liet aantal schipbreuken op de westkusten is bijzonder groot geweest Te Air ontstond, toen de storm op het hevigst was, een zware te die zich, door de windvlagen aangewakkerd, met groote snelheid breidde, en weldra 16 huizen in de asch gelegd had. De bewoDern kwamen met groote moeite, bijna zonder kleederen aan het lijf. 100 personen zijn door het ongeluk van alles beroofd. In eene bijeenkomst van de /-Law Amendment Society", Jfaij gehouden, deed sir John Smale, gewezen opperregter te Hongtaj, mededeeling, dat er in die Britsche kolonie, onder de Brilsche vlag, minder dan 20000 menschelijke wezens in een toestand van slavernij jé den worden. Westby, de onverlaat, die te Nottingham den loopjongen vas patroon en zijn vader vermoordde, heeft eene volledige bekentenis afjtl Eerst vermoordde hij den knaap, om zooals hij zeide, zich te oefenen eij zenuwen te harden. Daarop kocht hij een revolver, oefende zich in bruik van hel wapen en schoot er zijn vader mede dood, uit wrok de vader den knaap dikwijls onderhield over diens buitensporig levensgtl Betreffende den diamanten-diefstal zou aan de politie eene nietoi langrijke mededeeling zijn gedaan door een der voornaamste ambtenar verbonden aan het tuchthuis te Dortmoutb. De bijzonderheden warenI medegedeeld door een der gevangenen te Dortmouth, aan wien het pi» die onderneming bekend schijnt te zijn geweest. Eerst kort bevindt doelde veroordeelde zich in het tuchthuis, en het is derhalve zeer nop dat hij werkelijk ingewijd is in de zaak. Omtrent de Londensche knapen die dezer dagen te Konstanlint zijn gevonden onder een troep kunstenaars, wordt nog gemeld, dal het bleken is, dat zjj door hunne ouders aan den Arabier, die den troep a voert, verkocht waren voor 18 a 30 gulden per jongen, allen op een lerfl tusschen en 6 jaren. De koopcontracten waren gesloten in t vorm, dat de ouders hunne kinderen voor een tijd van 10 of 14 jat» den Arabier afstonden //als leerjongens", onder bijvoeging, dat zij jt vrijwillig en met eigen goedvinden bij hem in de leer gingen. Zij «li gevonden, opgesloten in een eng vertrek, zonder behoorlijke kleediij voedsel; zonder cenig speelgoed; zonder iets geleerd te hebben, behalve kunsten, die zij moesten vertoonenvol lidteekens van de slagen, ontvingen of van bij hunne kunstoefeningen opgedane wonden. llet British Med. Journal deelt mede, dat te Pesjawer in Brits Indië een chirurgijn van het Engelsche leger een geval van hondsdol' genezen heeft, door den patiënt een aftreksel van Indischen hennep tot dienen. Hij deed dit louter om de pijnen van den lijder te stillen na, ten gevolge van het pijnstillend middel, tien uur lang geslapen te W'1 was de lijder geheel hersteld. De Daily News bevat een berigt uit Sofia, volgens hetwelk»1 Turksche officieren en soldaten te Luca, een dorp in Macedonië, een ten gezin vermoord en bovendien 4 mannen. 3 vrouwen, 6 kinder» voor eene waarde van 200 medegevoerd hebben. De dorpen tania worden geplunderd en in geheel Macedonië heerschte ordeloosheid. Omtrent de voortzetting van het regtsgeding van Guiteau meldt i dat zijn verdedigerde heer Scovillebij zijn verder pleidooi beweerd', de aanklager moest bewijzen, dat Gniteau werkelijk bij zjjn verstand'1 Toen hij zinspeelde op de bewering, dat de man zich krankzinnig' liii

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2