leidscie ami, V 1881. V. 278, ZATURDAG 20 NOVEMBER. STADS-BE RICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN brengen bij den ingezetenen in herinnering de voorschriften der Algemeene Polilie- Bordening, vastgesleld den 6dt° November 1879, betreffende de ver- tiling binnen de gemeente, waarbij wordt bepaald dat van iedere fboizing binnen deze gemeente, dus ook van die van de dienstboden, tien veertien dagen na de verhuizingaangifte moet worden gedaan op t bureau van den Rurgerlijken Stand en dat overtreding dier bepaling urdt gestraft met eene boete van een gulden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden24 November 1881. E. KIST, Secretaris. Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd, De grijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50franco p. p. f 2.—. Ijtouderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 25 November. Pe brugwachter Schreuder is gisteren namiddag per ongeluk met den van zijne linkerhand bekneld geraakt lusschen een schalm van den ittiog der Paauwbrug en de' haak waaraan die ketting wordt vastgemaakt, gevolge waarvan de heer Kimmel het eerste lid van dat ligchaamsdeel moeten afzetten. Van de «Haagsche Penkrassen", van den heer J. A. de Bergh. is thans (I verschenen en daarmede de 3' serie gesloten. In dit nommer wordt «I het Badhuis en de Badhuis-quaestie gesproken. Verder zien wij dat te Ae «Penkrassen" de gelegenheid zal worden aangeboden tot plaatsing aankondigingen en dat daarmede reeds een begin is gemaakt. - Acte-examens te 's Hage, middelbaar onderwijs, afd. wis- en natuur- dige wetenschappen enz. 23 en 24 Nov. Geëxamineerd en toegelaten de acte 5 [tuinbouwkunde) de heeren dr. J. F. A. Meilink, van Assen, Crok, van Wageningen, laatstgenoemde voor huisonderwijs. 23 en Not. Geëxamineerd en toegelaten voor de acte K' (lagere wiskunde) de uies J. M. Gleuns, van Groningen, en G. M. de Vos, van Arnhem. Afd. tklandsche taal- en letterkunde enz. Toegelaten: voor geschiedenis, de J. VV. G. van Maanen, van Moordrecht. Voor aardrijkskunde werd 1 pdidaat afgewezen, 1 trok zich terug; voor boekhouden werden 4 candi- iieu afgewezen. - Door de gezamenlijke Nederlandsche exposanten op de internationale ntoonstelling van electriciieit te Parjjs is een prachtig geschenk gegeven lilden heer G. Oijens, commissaris van de Nederlandsche regering op die •toonstellingals bewijs van waardering der diensten, door genoemden «er in het belang der exposanten verrigt. Het uitvoerend comité van het Groene Kruis heeft in cene circulaire ededeeling gedaan van het verhandelde in eene met het centraal bestuur Geldermalsen op 16 Nov. 11. gehouden vergadering. Wat betreft het iliebewjjs, door het Nederlandsche volk aan de stamgenooten in de Trans- ui aan te bieden, bleek uit het door het uitvoerend comité medegedeelde, bet aanvankelijk succes, hoewel niet onbevredigend, toch nog niet zoo- ij was geweest, als men aanvankelijk zich had voorgesteld. In elk nil kon men nog niet er toe overgaan, aan het plan in zijn geheel uit tering te geven. Uit de teruggekomen lijsten bleek, dat er ongeveer #0 handteekeningen verkregen waren uit 235 gemeenten; hel grootste BUI lijsten was echter nog niet ingekomen, daar er 1129 lijsten aan de uittillende gemeentebesturen van ons land verzonden waren. Alvorens definitief besluit te nemen, werd vastgesteld, dat hel comité eerst alle mogelijke pogingen in het werk zon stellen, om het aanial hatid- 'tkeningen te vermeerderen. Als eene bijzonderheid werd er op gewezen, 'He kleine gemeenten het grootste contingent hadden geleverd, terwijl deelneming der groole plaatsen over het algemeen zeer gering was. la deze bijeenkomst werd mede besloten een schrijven te rigten aan de 5 van de Transvaal, om haar voorloopig met de bedoelingen van het We Kruis op de hoogte te stellen, en vooral ook met het oog om de talige gegevens te verkrijgen voor de uitvoering van het hoven omschre- plan. Voorts werd nog een voorstel ter tafel gebragt om de nog in bas van het Groene Kruis aanwezige gelden, gestort ter ondersleuning 11 warmde weduwen en weezen der Transvalers, die gesneueld of vrr- 'i'kt zijn in (|(.n strjjd voor hunne vrijheid, te voegen hij de som voor B bewijs van hulde. Er werd fchter besloten, dit geld niet aan zijne eerste bestemming te onttrekken, maar ter gelegener lijd in handen te stellen van de regering van de Transvaal. Het bestuur der stoomvaart-maatschappij «Nederland" berigt, dat de /'rins van Oranje op 24 Nov. van Aden is vertrokken en zonder vrucht Minicoy bezocht, ter opsporing der nog niet gevonden booten saaie Koning der Nederlanden. Het stoomschip Madura, van Batavia naar Amsterdam, is op 24 Nov. van Port-SaïJ vertrokken. De Prins Hendrik, op weg naar Batavia, is mede op dien dag van Port-Saïd vertrokken. Naar men uit Amsterdam meldt zou het plan bestaan het postkantoor aldaar electrisch te verlichten. Dat licht, reeds in het telegraafkantoor aan- gebragtbleek goed te voldoen. Behalve de reeds opgegeven beschikkingen, zijn nog door den heer F. Franke, in leven notaris te Amsterdam, de volgende legaten gemaakt: aan de inrigting voor blinden op de Heerengracht over de Warmoesgracht aldaar 1000, aan de maatschappij «Caecilia" aldaar ƒ1000; aan de vereeniging «Tot heil des volks" aldaar 1000, aan het Koning-Willemshuis aldaar ƒ1000 en aan de inrigting voor doofstommen te Rotterdam /600. Dezer dagen heeft zich te Aaitcn en te Winterswijk een Duitschcr op gehouden om vette varkens legen zeer hooge prijzen op Ie koopen. Hij be stelde. dat de opgekochte varkens Maandag in het logement «de Roskam" te Aalten moesten gebragt worden om in ontvangst genomen te worden. Ilij liet zich goed opdisschen en logies verschaffen, wat men gaarne voor hem overhad om de hooge prijzen. Maandag was echter de gewaande koop man niet ter plaatse om de varkens in ontvangst te nemen. Voor de vrouwelijke veroordeelden wegens overtreding der drankwet wordt aan het eerste geslicht te Veenhuizen cene zaal in gereedheid gebragt; terwijl voor de mannelijke veroordeelden ééne of meer zalen aan de Ornmer- sclians bestemd zijn. Dingsdag avond kregen I wee verpleegden aan het tweede gesticht te Veen- huizen, terwijl zij in de zaal waren, twist. De een, klompenmaker van beroep, maakte gebruik van zijn gevaarlijk mes en bragt zijne tegenpartij eene ernstige wond in den buik toe. Daarop dreigde hij ieder, die hem dorst naderen, met zijn gevaarlijk werktuig, liet mogt den rijksveldwachter Tobi gelukken hem het mes afhandig te maken. Doch nu vlogen zoovele verpleegden op hunnen verraderlijken kameraad aandal het heel wat moeite kostlc om den booswicht tegen die aanvallen ie beschermen. In een woonhuis en herberg Ie Kruildijk (Groede) is Maandag avond brand onlstaan. Alles is verbrand, doch was bij, verschillende maatschap pijen verzekerd. De eigenaar van het pand, die als werkman hij een land bouwer diende en reeds voorlvluglig was, is door de politie nog in tijds als vermoedelijke brandstichter aangehouden. Uit de memorie van beantwoording omtrent hoofdstuk IX (Waterstaat) der staatsbegrooling blijkt o. a. het volgende: Eerlang stelt de minister zich voor een voorstel te doen omtrent toeken ning van een rijks-subsidie aan de gemeente Zaandam lot geljjk bedrag als de provincie heeft toegestaanvoor de verbinding van de Voorzaan met het Noordzee-Kanaal. De aanvankelijke memorie-post voor het Kanaal van Amsterdam naar de Merwede is thans hjj nota van wijziging vervangen door 5 artt.als: aanleg 1,165.000; jaarwedden ƒ29000; bureau- en lokaal-behoeften ƒ6000; reis- en verblijfkosten /5000 en kosten voor de werkzaamheden van het uitba- kenen 15000 De minister kan zich met de voor Zuidholland gestelde voorwaarden van een subsidie voor verbetering van den waterweg A s'.erdam— Rotterdam (de rigiing via Gouda) niet vereenigen en daar, zoolang de staten van Zuidhol land niet op hun besluit terugkomen, de voorwaarde niet is vervuld, waarop de regering zich tol uitvoering van het werk bereid heeft verklaard, kan van die uitvoering vooreerst geen sprake zijn. Inmiddels is voorziening in den toestand van de Mallegatsluis bij Gouda dringend noodig, een plan ter harer vervanging voor eene nieuwe verbinding tusschen den Hollandschei) IJssel en de Gouwe, is in bewerking. Voor eene algemeene regeling van het tramwegwezen acht de minister vooralsnog het oogenblik niet gekomen, maar meent hij te moeten afwach ten wat de ondervinding zal leeren, te meer nu de staten van de provin ciën zelf de regeling ter hand hebben genomen. Mogt eene geschikte gelegenheid voorkomen tot het verkrijgen van nieuwe rijksgebouwen voor 'slands dienst ie 's Gravenhage, dan zal die gelegenheid

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1