De slad Nottingham was Zalurdag in rep en roer, wegens een dttbbe- uoord, gepleegd door Henry Weslby, op zyn vader, een tabaksver- en diens bediende William Onions. De moordenaar is aangehouden. Het onderzoek omtrent den brand op het stoomschip Alway heeft tot uitkomst geleid, dat de jury verklaarde, dat de 14 personen, die daarbij liet leven kwamen, door een ongelukkig toeval verbrand zyn, en de (jjeren en bemanning van alle schuld zijn vrijgesproken. Omirent de verwonding, aan Guiteau bij het verlaten der gercgtszaal igebrast, wordt nog gemeld, dal toen hij zich gewond gevoelde, hij uit- I* «Men heelt op mij gescholen; waarschuw majoor Brook (de bevel- jjjer van het escorte) en zeg hem. dat hij den misdadiger behandele. tlijk hij verdient; het is een lafaard!" De soldalen gingen den man te urd achterna en haalden hem in. Het is een boer, William Jones ge- jWii. en twee mijlen ten noorden van Washington woonachtig. Men tracht nog altijd dat Guiteau voor liet einde van het proces zal vermoord lorden. Volgens berigt uit San Francisco, van 15 November jl., had er dien Ig in San José eene aardbeving plaats. K K A N li K IJ K. Dezer dagen hield de rcpublikeiusche linkerzijde van den senaat eene jjeenkoiustwaarin over het vraagstuk der grondwetsherziening van gc- icliien is gewisseld. De noodzakelijkheid daarvan werd in beginsel met iliemeene stemmen aangenomen. De groote meerderheid had geen bezwaar l^fn de uitbreiding van het kiezerscorps, van hetwelk de zamenstelling tu den senaat uitgaat. Maar in geen geval zouden, wat de onafzetbare den betreft, de voor te stellen hervormingen eene terugwerkende kracht logen hebben; die leden zouden blijven. Volgens den Parijschen correspondent van den Times heeft baron (Iphonse Rothschild, op het vernemen van hel plan om den heer Denor- Utidie als gouverneur der bank door den lieer Magnin te vervangen, zich Kt een mededirecteur bij den heer Gambelta vervoegdom dezen den dethlen indruk onder het oog te brengen, welken deze maatregel maken noest als een leeken. dat eeue instelling, tot dusver door alle regeringen ontzien, voortaan van politieke wisselingen afhankelijk zou wezen. De kerigtgever verneemt, dat de beide heeren door den minister-president met pootc wreveligheid weiden ontvangen. Als gij liier komt met een protest, mi de heer Gambelta uilgeroepen hebben, dan behoef ik niet eens naar u Ie luisteren, lvomt gij met ten verzoek, dan kunnen wij het in overweging nemen. Bij de optreding van het nieuwe ministerie wordt gewezen op het groote verbruik van ministers door de derde republiek. In iets meer dan olf jaar heelt men 13 kabinetten met 159 ministers gehad, wat gemiddeld roor ieder kabinet een duur geeft van 314 dagen. Het ministerie van bin- lenlaudsehe zaken was bet meest aan verandering onderhevig, daar er niet minder dan 28 titularissen zijn geweest. Onder de 159 ministers komen tchter herhaaldelijk dezelfde namen voor. Léon Say was b. v. zevenmaal minister; de Cissey, Decazes en Teisserenc de Bort zesmaal, enz. - De socialistische revolutionairen hebben weder eene bijeenkomst te Parijs gehouden, die bijgewoond werd door enkele Duitsche socialisten en ook door drie militairen van hel 24' liuie-regimenl. Gambetla en Clemenceau moesten zwaren aanvallen verduren. Louise Michel, die herhaaldelijk sprak, verklaarde dat alleen Gambetla de strafbare, de schuldige is. Emil Gauthicr, ten vriend van Louise, predikte openlijk den burgeroorlog. Toen een der aanwezigen het denkbeeld opperde eene lijst van verdachten op te maken, miwoordde Louise, dat dit onnoodig was, aangezien een ieder de schuldi gen kende. - De Voltaire zegt gemagtigd te zijn mede te deelen. dat de rege ring besloten heeft, den heer Camescasse als prefect van politie te hand haven. - Op het voorbeeld van Duitschland is ook hier te lande een aanvang gemaakt met eene ondcrgrondsche telegraafleiding. Tusschen Parijs en Lyon zijn buizen gelegd met drie kabels, ieder van zeven draden. - Prins Victor Napoleon heeft aan de Sorbonue zijn examen gedaan voor liet «Baccalauréat des sciences". Van de 57 candidaten werden slechts 7 toegelaten. - De electricitcits-tentoonsielling, die uit particuliere middelen wordt bestreden, sluit met een batig saldo van 400.000 fr. Reeds vooruit is be- pnald dat, mogt de expositie eenig voordeel opleveren, dit voor wetenschap pelijke doeleinden zou worden besteed. Men is voornemens hel saldo te besteden voor hel oprigten van werkplaatsen voor electrische proefne mingen. - Men verneemt dat in een kasteel door M. Augtiste Menard de hand schriften zijn ontdekt van de lessen die den zoon van Lodewijk XIV door tesuet. Huet en Monlausier zijn gegeven. Door handschriften, die in het bezit zijn van boekeryen te Parjjs, is deze kostbare ontdekking aangevuld, en de heeren Firmin Didot zullen er eerstdaags het eerste deel van uit geven en wel //Juvenalis". met de vertaling en ophelderingen, die Bossuet er voor zijn pupil bijvoegde en onmiddellijk door een klerk werden opge schreven. Het boek is opgedragen aan Grévy, en de president heeft de opdragt welwillend aangenomen wegens den liberalen loon van Bossuets opmerkingen. - Een merkwaardig geval van somnambulisme, dat zeer treurige gevol- gen had kunnen hebben, wordt uit Parijs gemeld. Gravin F., eene zeer bekende dame, had haar verblijf gevestigd op haar kasteel in de nabijheid van Parijs. Sedert eenigen tijd bemerkte zij het verdwijnen van dingen van waarde, kanten en kostbare toiletzaken. De eerlijkheid en trouw barer dienstboden schenen haar zoo beproeld, dat zij hen geen oogenblik verdacht yan de ontvreemding der voorwerpen. Haar zoon echter, een officier, die haar dezer dagen bezocht, was echter niet zoo goed van vertrouwen en sh'hle zich op wacht in een langen gang, die om het geheele kasteel loopt en wachtte of zjjn vermoeden zich zou bevestigen. Na 1 uur des middef- nachts verscheen eene gedaante aan het andere einde van den gang; de officier vuurde zijn pistool in die rigting af, gelukkig zonder haar te tref fen; zonder het te weten had hij op zijne moeder geschoten, die, in een toestand van slaapwandelen, de kostbaarheden uit haar boudoir wegnam om ze in een vervallen nis van den gang te verbergen, waarin ook de ontbre kende zaken teruggevonden werden. Een makelaar in juweelen kreeg Zalurdag in de vestibule van een spoorwegstation te Parijs ecu toeval. Onder tal van lieden, die hem te hulp schoten, wierp eene vrouw zich in radelooze droefheid op hem, zoodat het medeljjrien met hare smart algemeen was en men op haar verzoek haar man naar eene stille kamer droeg. Toen hij bijkwam was zij verdwenen en wel met alles wat de bestolene, die in het geheel niet getrouwd is, aan kostbaarheden bij zich had. De gemeenteraad van Romans heeft met algemeene stemmen een adres aan den heer Gambelta aangenomen, en hem daarin met zjjne komst aan de regering geluk gewenscht. Uit Oran wordt gemeld, dal de opstandelingen een rooftogt onderno men hebben naar Kreider en 1200 kameeleu hebben weggevoerd. Bou- Amema en Sidi-Kaddour schijnen eene voorwaartsche beweging in het zuiden gedaan Ie hebben. DU1T8CHL.AN». Te Bremen hebben de aanzienlijkste handelaren en reeders sedert eenige maanden zich bezig gehouden met liet vestigen van eene stoombootvaart- maatschappij. De zaak is thans tot stand gekomen, en de inschrijving vtor de benoodigde kapitalen zal dezer dagen geopend worden. Hel voornemen is. de groote vaart met booten van 2500 tot 3000 Ion laadvermogen, de Middellandsche Zeevaart met booten van 12- a 1500 Ion en de Oostzeevaart met kleine booten van 600 ton te ondernemen. Te Bcrnburg, in Auhall, is een persoon aangehouden op hel oogen blik dat hij zich in den spoortrein wilde begeven. Het is een Duitscher, die jaren lang in Noord-Amerika heeft gewoond. Hij had bij een werktuigkun dige een zoogenaamd heisch uurwerk of Thomas-klok gekocht, en over de bestemming van dit uurwerk zal by zich moeten verantwoorden. Zondag II. heeft er eene botsing plaats gehad tusschen den spoortrein van Stuttgart naar Galw en dien van Ludwigshaven naar eerstgenoemde plaats. Vijf personen zijn zwaar en vele anderen ligt gekwetst. OOSTENRIJK. Voor de regering schijnen er in Dalaiatië moeyelykheden te verrjjzen. Het wordt aldaar meer en meer onrustig. Volgens de officiële lijdingen zjjn het rooverbenden uit de Herzcgowina. die in Dalmatië de orde komen sto ren en de regering lot het nemen van buitengewone, maatregelen noodzaken. Maar volgens particuliere berigten speelt de ontevredenheid over de invoe ring van de verpligtc landweerdienst brj deze ongeregeldheden eene rol. en zou er reden zijn otn voor eene herhaling van den opstand van 1869 te vreczen. De bisschop van Cattaro. die door de regering naar de grensdor pen gezonden was om de bevolking met de genoemde invoering te verzoe nen is aangehouden en gedwongen terug te kceren. Dezelfde lieden be dreigen Bisano en hebben een bergvesting, die de Oostenrijksche troepen meenden te moeten ontruimenbezet. PEK TELEGRAAF. BERLIJN, 22 November. De bondsraad besloot heden, op grond van de socialistenwet, den kleinen staat van beleg voor Berlijn een jaar te verlengen. PARIJS, 22 November. In den senaat werd de vernietiging geëischt van de verkiezing van Laveruière, aangezien geen der beide candidaten de vol strekte meerderheid verkreeg. MADRID, 21 November. De Spaausche Cortes hebben aangenomen het ontwerp van wet betrenende hel maken van een spoorweg van lluesca naar Canfranc, met een staatssubsidie van 60000 pesetas per kilometer. De kosten voor den bouw van den tuimel door de Pyreneëii worden geschat op 13 millioen pesetas, waarvan Frankrijk en Spanje ieder de helft zullen betalen. IStirgcrltjkc Slanb. Van 17 tot en met 33 November 1881. BEVALLEN: A. C. W. v. Overeem. geb. Heerens, D C. van As,geb. Plat- teel, Z. R. v. Geldcren, geb. de Vries, Z. J. v. d. Poel, geb. Dolle, Z. C. Gans. geb. Cornel, Z. J. Bakker, geb. Dee, D. M. L: T. Goes. geb. Pallme, Z. H. Pont, geb. de Zwart, Z. J. v. Veen, geb. de Jonge, Z. J. Diiyverman, geb. Sloos, D. A. v. Hensden. geb. v. Rossum, D'. J. J. v. d. Wijngaard, geb. Leugering. 1). C. M. Pauw, geb. Cornelisse, Z. J. Trouwee, geb. Wagemaker, D. J. M. de Haan. geb. Golz, D. S. M. Kramers, geb. Hakkaart, D. L. Hansen, geb. Brus, Z. C. M. Koel. geb. Gans, D. A. J. C. Schouten, geb. Duchattel, D. C. Zuurdeeg, geb. Coppy, Z. J. Vermond, geb. v. d. Velden, D. - C. Korenhof, geb, Louwrier, Z. J. Hensing, geb. Biegstraaten, D. - H. M. Maas, geb. v. d. Burg, D. GEHUWD: L. A. Niesten, wed', en E. de Vet, jd. J. Buis, wed', cn J. C. van der Reek, jd.--A. F. Spierenburg, jm. en M. C. Uiltenhout.jd. 11. van dei- Zeeuw, jm. en E. C. Roman, jd. H. van der Veer, jm. en A. Smit, jd. N. Selier.jm. en M. Spierenburg, jd. B.C. van Dieren, jm. en A. van Egmond.jd. - J. Heuvels, jm. en C. M. de Haas, jd. T. Eichhorn, jm. en C. C. J. la Feber, jd.— J. van Schravendijk, jm. en J. A. van Schravendijk, jd. OVERLEDEN: J. D. Schuuring. D„ 4 m. J. C. van Kaathoven. Z..4 j. S. van der Kamp, 70 j. W. Chaudron, D., 7 m. —I. Brok kaar, geb. Regeer. 53 j. G Gont, Z.. 3 d. J. Alt, 68 j. C. Robbertse, Z.,4 m. - J N. S. Dee, D., 3 j. H. van Leeuwen, wed'., 65 j. M. C. van Leersum. vr.,80j. C. J. La Rivière, Z 1 m. - M. Sierag, D„ 1 m. A. M. van Wingen, D., 4 j. J. C. Peyster. D., 20 j. H. Boezaard, Z., 6 m. G. O. Verhoeven, D.. 15 m. In de vorige opgave staat als overleden J. MieremetD.dit moet zjjn J. van der Laangeb. Mieremet.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3