afstammelingen afgestane domeingoederen met de domeinen van den staat zullen de domeininkomsten waarschijnlijk met ongeveer ƒ400,000 verhoogd worden. Bij den raad van state is aanhangig een besluit nopens een lager tolgeld dan van het gewone wegenverkeer voor de tramwegen op rijks wegen. Tot afschaffing der staatsloterij kan thans geen voorstel worden gedaan. Behalve andere bezwaren, die daartegen bestaan, kan ook de schatkist de daaruit voortspruitende hate van ƒ430.000 niet missen. Kan bovendien al de staatsloterij als een betrekkelijk kwaad worden aange merkt hare nadeelige werking is door de intrekking der vroegere bepalin gen betredende het verhuren van loten beduidend verminderd, terwijl zij ook het deelnemen tegengaat in niet te controleren buitenlandsche loterijen. De bijdrage van Rotterdam in de kosten van voortzetting der verbetering van den Rotterdamsclien waterweg is toegezegd met de bepaling, dat zij, met uitzondering van den laatsten termijn, zal worden uitgekeerd in ronde sommen van ten minste 300,000 en wel in het jaar volgende op datwaarin zal zijn gebleken dat liet tienvoudig bedrag door den staat zal zijn verwerkt. Daar nu op de dienst 1881 slechts ƒ2,340 000 voor dat werk is toegestaan, zoo kan niet vóór 1883 op den eersten termijn der bijdrage worden gere kend. In de onderstelling, dat hel wetsontwerp betrefïende de schatkist promessen spoedig tot wet zal worden verhevenwordt nu bjj eene nota van wijzigingen ook dit middel van voorziening in het wetsontwerp ver meld. Ten gevolge van verschillende wijzigingen, in dat ontwerp gebragt, worden nti de ontvangsten voor 1882 geraamd op 107,421,555. De minister van marine, het verslag beantwoordende over zijne begroo- ting, is erkentelijk voor het gunstige getuigenis over den toestand en het beheer der zeemagt. Rekening houdende met de onvermijdelijke eischen, zal hij zuinigheid betrachten. Hel materiëel zal steeds belangrijke uitgaven vorderen. Hij acht huiten dienststelling der beide ramtorenschepen in Indië onraadzaam en is voor het behoud der oefeningsdivisie. De bouw bij parti culieren is alleen gestaakt wegens gereedheid van het noodige materiëel. Een krttisser 1' klasse zal nog te Amsterdam op de rijkswerf worden ge bouwd; drie vaartuigen zijn voor hel departement nog bij particulieren in aanbouw. De minister wenscht zich stipt te houden aan het programma voor de naaste tien jaren. 'sGRAVENHAGE23 November. Door Z. II. zijn benoemd in de orde van den Nederlandschen Leeuw: tot kommandeur, de divisie-generaal A. V. C. Cornal, kommandant van hel 4' Fransche armeecorps: tot ridder, de kapiteins F. L. Labatvan het 20e reg. jagers te paard, en J. T. de Swarte Vandamme, van het llle reg. van linie, beiden mede van het Fransche leger. Aan den lieer A. Déking Dura is. op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als ingenieur van den waterstaat 3e kl. Rij de posterijen zijn benoemd: tol commies 2' klasseF. L. C. Plooster, M. C lleniiequinG. IJssel de Schepper, A. Rurkens. J. Tak, jhr. I. J. de Desiers, ,\l. Houw. L M. Snellen van Vollenhoven en A A. Snjjder, thans comiuieseii 3' klasse; tol commies 3' klasse: J. A. van de Velde, P. Ditii- geuius. G K. Wijnen, E. Voorbij, A. G. J. Geysen, H. J. C. Jansen, F. G. van der Ramhorsl de Brouwer, J. J W. Kolderman, J. F. Ooms en J. J. M. Hermans, thans commiescn 4' klasse; tot commies 4" klasse: H. J. Lei- tink. P. F. Vos, J. E. A. Post Uiterwcer, W. Rihhink, T. Jager, T. H. van Mcurs, H. Boonacker, G. J. Scholten, D. J. Braakenburg Jr., C. Smitl Jzh., J. II. E. Raedt en D. J. 11. van Tussenbroekthans surnumerairs der posterijen. Tot directeur van het entrepotdok te Amsterdam is voor den tijd van vier jaren benoemd de heer P. Rahusen aldaar. A ui den officier van gezondheid 1' kl. bij de zeemagt Y. Bakker is, ter zake van ligchaamsgebreketipensioen toegekend. In de zitting van de tweede kamer van beden heeft de heer Rutgers hulde gebragt aan den ijver, de opregtheid en de opgewekte pligtsbetrachting van wijlen den heer Lentiug. De discussie over de Indische begrooting werd voortgezet. Over de opdrijving van de openbare werken werd sterk geklaagd dooi de hh. van Nispen, Bastert en Corver Hooit. De minister verzekerde, dat slechts het onvermijdelijke werd aangevraagd. Het debat is gevorderd lot de vei betering van het westgat te Soerabaija. Morgen voortzetting. Overeenkomstig het kon. besluit van 21 October 1881, heeft heden in het lokaal van het ministerie van financiën, ten overstaan van twee leden der algemeene rekenkamer, door den directeur der staatsloterij, de uitlo ting plaats gehad van dertig reeksen, waarin, ten gevolge van het kon. besluit van 21 Dec. 1845, de toen nog aanwezige 3& percent schuldbeken tenissen ten laste van het voormalig amortisatie-syndicaat zoo na mogelijk zijn verdreld. Uitgeloot zijn de reeksen: 31, 160, 194, 278, 351, 367, 452. 549, 604, 607, 620, 1107, 1217, 1283, 1378, 1397, 1472, 1513, 1544, 1622, 1623, 1624, 1833, 1847, 1869, 2052, 2120,2184,2253,2298. Door Z. M. den koning is aan de koninklijke kapel van het reg. gre nadiers en jagers eene buitengewone gift geschonken van duizend gulden. Door het gouvernement der Fransche republiek zijn benoemd de majoor F. baron van Aerssen Beijeren van Voshol tot officier, en de kapitein jhr. II. Laman Trip, beiden van den generalen staf, tol ridder der orde van het Legioen van Eer. De hoofdingenieur van den waterstaat Waldorp is door de regering van Buenos-Ayres uitgenoodigd, om plannen te maken en vervolgens uil te voeren van verschillende waterstaatswerken. Genoemde hoofdingenieur ver trekt over Southampton naar Buenos-Ayres en neemt ter adsistenlie mede den civieli-ngenicur Dirks. - liet stoflelijk overschot van den heer mr. L. E. Lenting, lid van de tweede kamer voor het hoofdkiesdistrict Zutplienwerd heden voormiddag op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld. Eene breede schare be langstellenden zamengesteld uit de ministers van binnenlandsche zaken bnitenlandsche zaken en justitie, de voorzitter, leden en griffiers der tweede kamer, leden van den raad van state, der eerste kamer en van denhoogen raad, oud-ministers en regterlijke ambtenaren, zoo mede eene deputatie uit het opperbestuur van het Groot-Oosten der Nederlanden, was aan de groeve vereenigd. Alvorens het graf met een vijftal prachtige bloemkransen ge- dekt werd, hield de heer J. J. F. Noordziek eene indrukwekkende rede waarin hij. als medebestuurder der vrijmetselaarsorde, eene gevoelvollehuljj bragt aan den thans ontslapen meester en hem zijnen warmen dank be. tuigde voor de innige toewijding, waarvan bij gedurende 25 jaren had blijk gegeven. Hij schetste vervolgens het groot verlies, door Lenting's dood zoowel aan gade en kinderen als aan den staat en de vrijmetselarij toe«e- bragt en riep hem eindelijk een hartelijk vaarwel toe. Ten slotte betui«de de schoonzoon van den overledene, jh'. Berg van Dnssen Muilkerk, zijne erkentelijkheid aan allen die aan zijn geachten schoonvader de laatste eer hadden bewezen. De sl ,i moord r, e" Het i li uitkom! het Ie Icieren Ooit! igebragt ff- BU1TENLAN DSCIIE BERÏGTEN. Me libber va gk hij iard acte ei niacin BELfilE. De politie van Brussel heelt proces-verbaal opgemaakt tegen een zeven, tienjarig meisje, dat eenige lucifers-koppen in de thee, voor haar vader gereed gemaakt, had geworpen. De moeder had dit gelukkig bij tijds bemerkt. Te Ukkel schijnen de dieven ongestoord te kunnen stelen. Eergisteren nacht hebben zij in de van de Kinderstraat een huis geheel leêg geplunderd, terwijl de bewoners naar de stad waren de dieven hebben alles medegeno. men wat zij konden dragenal de meubelen en zelfs de kagchels zjju ver. dwenen. EXfiEI.A Nf I>. LONDEN, 22 November. De vorige minister van binnenlandsche zaken, sir Rich. Cross, heelt voor zijne kiezers te Golborne en Newton, bij gelegenheid der opening vu een conservative club, in eerstgenoemde plaats eene rede gehouden, waarin hij de houding der regering met betrekking tot den staat van zaken in Ier. land alkeurde. Zij zou vroeg of laat aan het volk van Engeland, Schotland en Ierland, en buitendien van geheel debeschaafde wereld, rekenschap hebben te geven, waarom door hen de verminking van stomme dieren, hd mishandelen en doodschieten van vrouwen en kinderen bij nacht in hunne hutten toegelaten is; en waarom zij deze bevolking door dwang en vrees er toe gedreven hebben, om den kwaden weg op te gaan en niet te kun nen doen wat regt en billijk is, daar zij werkelijk hun leven niet meer zeker waren. In eene te Dublin gebonden vergadering van Home-Rulers, of voor standers van een lersch parlementwerd besloten een manifest uit te vaar- digen met de verklaring, dat thans het tijdstip is aangebroken om den strijd voor lerland's onafhankelijkheid op wetgevend gebied met ijver doof te zetten en om overal de krachten in te spannen tol bereiking van dit doel. Onder de boeren-arbeiders in Ierland begint zich mede beweging to vertoonen, om te trachten verbetering te verkrijgen in hun locstand, waar aan de pachters zich niet gelegen laten liggen.- Jit Dublin meldt men aan de Times: De werking van de landwet ei de toestand van de natie worden door alle klassen in Ierland, die iets te verliezen hebben, met bezorgdheid gadegeslagen. De tegenwoordige toestand en het vooruitzigt van hetgeen in den winter gebeuren zal. stellen zelfs hen te leur, die met het meeste vertrouwen orde en vrede als het resultaat van de landwet voorspeld hadden. De gruwelijke wandaden, die gedweilde eenigen tijd wat zeldzamer waren geworden, nemen thans weder toe e» in de laatste week hebben er in het zuiden en westen van Ierland drie moordaanslagen cn één moord plaats gehad en men beschouwt deze slechts als den aanvang van eene reeks van zulke misdaden. Brandstichting en vreesaanjaging hebben nog gedurig plaats, ofschoon niet in zoogrootemate: er schijnt eene regelmatige afwisseling in de misdaden voor te komen; moorden en aanvallen, verminken van vee, verbreken van heggen zjju thans meer aan de orde van den dag. De toepassing van de landwet heeft den boozen geest, waaruit deze daden van geweld voortkomen, niet bezworen en dit is niet te verwonderen, want de landwet heeft niets te maken met de klasse van personen die deze misdaden in den regel bedrijven, liet gaat den boerenarbeiders en pachtersknechts, die blaken van woedenden haat tegen de Britsche regeringzeer weinig aan dal de snb-commissiïit voor de landwet de inkomsten der landheeren verlagen. Zij hebben geleerd te gelooven, dat de landheeren met pak en zak uit Ierland moesten wor den weggejaagd. Daarbij komt, dat de landwet aan de arbeiders niet het minste voordeel geeft, omdat de bepalingen, die op hen betrekking hebben, onuitgevoerd blijven, en zij zijn slim genoeg om dit te bemerken. In Schotland is eene beweging gaande lol verkrijging der scheiding tusschen kerk en staat. In eene algemeene vergadering van leden der Vrjje kerk is op voorstel van den voorzitter, den heer Rainy, eene motie aange nomen, waarin wordt verklaard, dat de gevestigde kerk rijk, alvermogend en van aanvallenden aard is geworden, en het tot bescherming der gelijk heid van eeredienst tijd wordt den band Ie verbreken, welke haar aan den staat verbindt. Omtrent den diamanten-diefstal heeft men nog geene nadere ontdek kingen gedaan. Volledige beschrijvingen, voor zoover die bekend zijn van den inhoud der verschillende pakketten, zijn naar Amsterdam, Hamburg. Parijs en andere middelpunten van den juweelenhandel gezonden. Het is echter hoogstwaarschijnlijk dat de dieven de voorwerpen onherkenbaar zul len maken, voor zij ze in de handen van het publiek zullen doen overgaan. Bij de autoriteiten is reeds een groot aantal brieven met allerlei aanwij zingen en onderstellingen ingekomen Men heeft van eenige, die op goeden grond schenen te berusten, gebruik gemaakt, doch de meeste dadelijk te' zijde gelegd. De voor de ontdekking uitgeloofde som is met 200 ver hoogd. Volg ju in Sai Dezer Ijeenkoiu jachten i iljeincene Hgen de ran den Hen bel i he Vol llpbonse jambe t met een slechten moest al ontzien krigtgev groote w de luistei nemen. -Bij groote i rif jaar toor iet! nenlauds minder ecliter oinistei - D< Parijs j ook doe moesten rerklaai een vri aanwez antwoo gen ke - I ring bi baven. - maal zijn bu r bet »I toegela - bestree paald gelijke bested minge sehrifi Bossui bezit en di teren er schre opdra opme ten bekei van waar diens van baar ilrlil

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2