LE1D8CHE JOERAliT. 1881. HF. 276. DONDERDAG 24 NOVEMBER. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCIiE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Afzonderlijke nommers lijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlentiën is van 1-^4 De prijs der Courant is per vierendeel gaars 1.50franco p. p. f 2.—. regels 1.iedere regel meer 25 cenls. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Herinneren bij deze den ingezetenen der gemeente aan de bepaling van art. 201 der Algemecne Politieverordening van den 6J,n November 1879 (Gemeenteblad n°. 4), houdende, dat ten minste tweemaal in het jaar. en wel eens in het voor- en eens in het najaar, op kennisgeving van Burge meester en Wethouders, schoorsteenen en stookplaatsen gereinigd moeten worden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Lf.idek, 22 November 1881. DE KANTER. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 23 November. Door de commissie van toezigt op de scholen voor middelbaar onder wijs alhier zijn. ter vervulling der vacature in dat collegie, ontstaan door het door den lieer mr. P. A. van der Lith genomen ontslag, voorgedragen de lih. d'. W. Pleyte en J. M. J. Brute! de la Rivière. Door burg. en welh. zijn aan den raad overgelegd staten van af- en over schrijving, strekkende om enkele posten der begrooting voor dit jaar, welke «iet voldoende zijn gebleken voor de behoeften, te verhoogen door afschrij- ling van den post voor onvoorziene uitgaven, met een bedrag van 15253.52. Tevens wordt door burg. en weth. medegedeeld, dat door den onlangs ge woed hebbenden storm niet onbelangrijke schade is tocgebragt aan onder scheidene gemeente-gebouwen, waarvan de kosten voorloopig zijn geraamd op 1940. Daar het later nog wel kan blijken dat meerdere uitgaven zul len worden vereischt, stellen zij voor een crediet van ƒ2200 te verleenen. De verkoop der omgewaaide boomen heelt 700 opgebragt. Naar aanleiding van de laatstelijk bij de behandeling van het voorstel tol aanvulling van het uitkeerings- en vernieuwingsfonds der gasfabriek, gehou den beraadslagingen, waarbij door burg. en weth. een voorstel werd toege legd lot nadere regeling van het onderzoek van de lichtsterkte van het gas, en op grond dat van het onderzoek, zooals het thans geschiedt, geene afdoende resultaten te wachten zijn, stellen burg. en welh. thans voor te besluitendat door den gemeenteraad een ambtenaar zal worden aangesteld, belast met het onderzoek van de hoedanigheid en de lichtsterkte •an het gaslicht, op een nader te bepalen jaarwedde, en hun collegie uit ie noodigen eene instructie voor dien ambtenaar te ontwerpen en aan den raad ter vaststelling aan te bieden. Door den directeur der IJssel-stoomtramwegmaatschappijden heer J. 11. Mulleris vergunning gevraagd om ten behoeve van een aan te leggen noomtramweg tusschen 's llage en Goudamet een zjjlak van Stompwjjk aaar Leiden, rails te leggen en te doen berijden in de Doezastraat, alsmede een station te plaatsen op de Ruïne. Overeenkomstig het rapport van de commissie van fabricage stellen burg. en weth. voor daarop afwijzend te beschikken. De beschikking over de Ruïne toch behoort op dit oogenblik Diet aan de gemeente, en al ware dit het geval, dan zou de afstand van «o gedeelte ten behoeve van den stoomtram alligt evenluële bouwplannen kemoeijelijken. Ook zoude eene verandering van de Doezabrug noodzakelijk lijn, daar die niet bestand is voor de passage van een stoomtram zonder We belangrijke versterking. Bovendien schijnt er bij het eventueel tot stand komen van het plan aan het doorrijden tot de Ruïne geene volstrekte behoefte te bestaan, daar zonder bezwaar een station aan den Zoeterwoud- schen straatweg zou kunnen opgerigt worden. Door burg. en weth. is bij den raad ook ingediend het vroeger toegezegde plan voor de verbetering van de riolering in de buurt van het Ziekenhuis; waarin is opgenomen de demping van de Eerste Binntnveslgracht bij de Duiten-Societeit. De kosten zijn geraamd op 8500. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt, ter zake van het 'trkoopen van een zilveren lepeltje, hetwelk door twee vuilnisophaalders ia hel huisvuil was gevonden eu toebehoorde aan den heer S.aan de Mare. Ook is proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van een 40-tal scliapen- 'achtenten nadeele van den landbouwer V. alhier, gepleegd door C. G., die, °P verzoek der politie alhier, te Rotterdam werd aangehouden en naar fae gemeente is overgebragt. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Voor de nagelaten betrekkin gen van de verongelukte visschers werd alhier 11. Zondag in twee godsdienst* oefeningen der hervormde gemeente gecollecteerd de som van ƒ395. Van 19 tot 22 dezer zjjn 3 schuiten aangekomen, gezamenljjk met 240 kantjes sleur- en pekelharing. Voor pekelharing werd besteed ƒ19 per'ton, voor sleurharing ƒ13 a 18 per 1000. Acte-examens te 'sHage, middelbaar onderwjjs, afd. Nederlandsche taal- en letterkunde. Toegelaten: voor geschiedenis, F. van Rijsen, van Deinum; voor aardrijkskunde, P. Kat Pz., van Zutphen, en A. Dibbels, van Arnhem. Voor boekhouden twee afgewezen. Afd. wis- en natuurkundige wetenschappen enz. Geëxamineerd en toegelaten voor de acte 1 (zeevaart* kunde) de heer P. J. Klinkenberg, van Nederhorst den Berg. Hel Court Journal meldtdat prins Leopold George Duncan Albert, hertog van Saksen, jongste zoon van koningin Victoria, verloofd is met prinses Helena Frederika Augusta, dochter van George Victor, vorst van Waldeek-Pyrmout, zuster van de koningin der Nederlanden. De prins is geboren 7 April 1853, de prinses 17 February 1861. Te Goudswaard ontstond in den nacbl van Maandag op Dingsdag brand in de woning van den landbouwer Maris. Op 0 Nov. jl. was ook in diens woning brand outstaandie spoedig gcbluscht werd. Thans was men niet zoo gelukkig. Door den hevigen winti aangewakkerd, stonden woning, bouwscliuur en wagenkce! in korte oogenblikken in vlam. Paarden, vee en varkens liectl men gelukkig nog kunnen redden; al het overige, zooals huis raad, wagens, de granen enz is eene prooi der vlammen geworden. Hel gcregtshot te Amsterdam veroordeelde gisteren twee Du it sellers, Fricke en Buckhollz, waarvan de eerste uit de gevangenis te Wolfenbuttel ontsnapt en de tweede een Pruissische deserteur is, ter zake van de dicl- stalleu met braak ouder Haarlem, waarvoor zij in de vorige week teregt stonden. Fricke kreeg eene tuchthuisstraf van vijf, Ruckholtz, onder aan neming van verzachtende omstandigheden, eene celstraf van twee jaren. De vrouw van Fricke werd vrijgesproken van de aanklagt van medepligtig- heid. door hel helen der gestolen goederen'en gelden, op grond dal het bewijs van hare bekendheid met de misdadige herkomst niet is geleverd. Op de uitgestrekte mient- eu duingrouden van Texel is men sedert eenige dagen bezig met het inzamelen van heidestruiken, welke door de Firma Koning C". in pakken geperst in den handel worden gebragt. Deze heidestruiken, die tot heden als zonder eenige waarde werden be schouwd, moeten bijzonder goed branden en als zoodanig uitstekende diensten: aan bakkers kunnen hewjjzen. In de jongste vergadering der ysclub tc Leeuwarden werd door den voorzitter medegedeelddat in eene in Augustus jl. te Amsterdam gehouden bijeenkomst van vertegenwoordigers van verschillende clubs in Nederland is goedgevonden, voor het houden van eene internationale hardrijderij pp schaatsen, prijzen lot een gezamenlijk bedrag van ƒ1200 uil te loven. De lengte der baan was op 1000 meter bepaald. Amsterdam, Groningen eu Leeuwarden bleken elk eene geschikte gelegenheid tot het houden van een wedstrijd op te leveren. Gisteren nacht is eene stoomboot gestooten legen eene brug over het Eemskanaal bij Warflum. Van eene vrouw werd de borst verpletterd en twee mannen verdronken. Onder Klundert is Zondag avond bij eene weduwe ingebroken. Men heeft een stuk van een venster gebroken en is door het raam binnengedron gen. De bewoonster, die afwezig was, vond bij hare tehuiskomst uit een kabinet 12 rijksdaalders ontvreemd, terwijl een gouden (tentje en sieraden onaangeroerd waren gebleven. Te Tilburg is in een put het lijkje gevonden van een pasgeboren kind, dat vermoedelijk daar levend in is geworpen. De politie heeft do schuldige nog niet ontdekt. Uit de memorie van beantwoording van den minister van financiën over de wet op de middelen voor 1882 blijkt, dal bij herziening van bet be lastingstelsel ook die van het pateniregt zeker niet uit het oog zal worden verloren. Naar hel gevoelen van den minister laat de regeling van den suiker-accijns, niettegenstaande de in hel vorig jaar aangebragte verbeterin gen nog ie wenschen over. Maatregelen, om in deze lot een mferzuiveren toestand te gerakenworden door hem overwogen. Nopens de door ver schillende fabriekanten ook aan de regering ingediende verzoeken tot wjj- zigiug der wet op den waarborg is nog een overleg aanhangig met het departement van waterstaat enz. Door de vereenieina der bij de wet van 25 Mei 1816 {Stbl. n°. 25) aan wijlen prins Frederik en zijne mannelijke

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1