houden Wij hopen daarom dat de commissie op deze wijze moge voortgaan en dat z(j op de medewerking van hendie daartoe door hunne talenten in staat zijnkan rekenen. Afbeeldingen in catalogi, zoo schrijft men ons, van nieuwe planten, bloemen en vruchten zijn dikwijls overdreven. Veel wat voor nieuw in den handel wordt gebragt munt niet uit door vorm of kleur. Hierop heeft uit zondering gemaakt de dubbele bloem van de knol-begonia, die met hare zachte, fijne kleur, tusschen andere bloemen, veel luister aan een bouquet bijzet. Deze dubbele bloem is gekweekt op Nederlands bodem en wordt in geen kweekertj nu meer gemist. In den milden zomertijd schittert deze tijk bloeijende begonia als een eerste in rang. Van niet minder waarde is de aanwinst, die voor den winter verkregen is. De bloemen van Chry santhemum, gemeenlijk winter-aster genoemd, waren onaanzienlijk van vorm en, ofschoon niet eentoonig, somber van kleur. Engelsche kweekers hébben uit dat geslacht uilmuniende bloemen gewonnen. Groot van vorm, komt de witte nu in de eerste plaats voor als ongerepte sneeuw. Dan volgt de zacht paarsche en de steenkleurig purperen. Het ontbreekt thans in de kweekerijen niet aan bloemen Maar, als de winter lang heerscht, geraakt de voorraad uitgeput. Deze Chrysanthemum voorziet voor een ge- wiglig deel in de behoefte aan bloemen voor bouquetlen, waarvan hjj een Wiar sieraad uitmaakt. Blijkens by de regering ingekomen berigt, is de opening van de te Londen te houden internationale tentoonstelling van toestellen voor verwar ming en middelen tot bevordering van rookverbranding uitgesteld tol om streeks 17 dezer, terwijl de sluiting eerst op het eind van December e. k. zal plaats hebben. De minister van binnenlaudsche zaken heeft ter kennis van belang hebbenden gebragt, dat met 1 January 1882 aan de ryks hoogere burger school met vijfjarigen cursus te Groningen te vervullen is de betrekking: óf van leeraar in geschiedenis, jaarwedde ƒ1800; óf van leeraar in geschie denis en staatswetenschappenjaarwedde ƒ2300. Zij, die hiervoor in aan merking wenschen te komen, moeten zich vóór of uiterlijk op 27 Novem ber e. k. aat melden bij den inspecteur van hel middelbaar onderwijs, dr. 1). J. Slcyn Parvë te 's Gravenbage. Ook heeft genoemde minister ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat eerlang zullen benoemd worden de bij het onderwijs aan de rgks-universi- teilen noodige adsistenten voor hel tijdvak van 1 Jan. tot 31 Dec. 1882, bij de rijks-universiteit te Leiden 14, bij die te Utrecht 10, en bij die te Gro ningen 10. Zij. die daartoe in "aanmerking wenschen ie komen, moeten zich voor 1 Dec. aansl. aanmelden bij het collegie van curatoren der univer siteit. waarbij de betrekking wordt verlangd. Actc examens te *s Hage, middelbaar onderwijs, afd. wis- en natuur kundige weieiischappenenz. 14 en 15 November. Geëxamineerd 2 candidalen Voor de acte K4 (beg. der delfstof-, aard-, plant- en dierkunde). Toegelaien de dames P. C. Lindo, van den Haag, en C C. J. Hoevenaar, van Arnhem. 14 en 15 November. Geëxamineerd 3 candidalen voor de acte K' (lagere wiskunde). Een candidaal trok zich gedurende het examen terug. Toege laten voor schoolonderwijs de heer H. J. II. Latiers, van Baarloo (Limburg), en voor huisonderwijs de heer D. Kroon Iz., van Hoorn. Afd. taal- en letterkunde. Toegelaten voor geschiedenis J. L. Pb. Duyser. van tlarlingen. Voor aardrykskunde trok zich een terug, tcrwyl een niet opgekomen was. Voor boekhouden werden 2 afgewezen. Door het gcregtshof te Amsterdam zijn Laurens Maeswinckel Senior en Junior, vader en zoon. beschuldigd van moord op een stukadoor te Utrecht; schuldig verklaard aan hetgeen hun was ten laste gelegd, en veroordeeld de vader tot eene criminele tuchthuisstraf van zes jaren, de zoon tot eene correctionele gevangenisstraf van zes maanden. Te Amsterdam zijn tot predikanten bij de Ned.-herv. gemeente beroepen ds. E. A. van der Dussen. pred. te Bennekom en d8. B. van Schelven, pred. te Haarlem. Voorts zijn de volgende alphabetisch gestelde drietallen opge maaktter vervulling van de vacature d8. Sluiter: dr. C. C. Schot Cz., te Aagtekerke; F. van Spall, te Leimuiden en G. Vlug, te Nijkerk op de Veluwe; in de vacature dr. van Bonkei: J. D. Beman Brouwer, te Leiden; E. A. Lasonder, te Zegvelden J. J. A. Ploos van Amstef, te Reitsum. Bij den verkoop van de verzameling-Bierens (oude kunst), gisteren te Amsterdam gehouden, hebben o. a. opgebragl: L. Backhuysen, "Stille Zee" en //Onstuimige Zee", zamen 4400; Nicolaas Berchem, "De Melksters" en "De Drinkplaats", zamem 5000; G. Berckheide, "Stadsgezigt", 1310; B Gr; at. "De Verloren Zoon", 1300; Jan Griffier, Bergachtig Landschap", 950; A. B. van Hecken, //Overpeinzing"280; Pieter de Hooghe, //Hol- landsch Binnenhuis", ƒ9000; Gerard de Lairesse, "Heroïsch Landschap", 235; G. Metzu, "'t Ontbijt", 13000; M van Musscher, //Vrouwenportret", ƒ600; dezellde. //Mansportret", 1150; Adriaan van Ostade, "De Drinke broer", 11000Theodorus van Pee, »Ue Papagaai", 320; P. van Slingeland "De Kantwerkster", 8000; dezelfde, "De Koekenbakster" en //De kleine Bode", zamen 3750; M. Sorg, "De Keuken", 3900; Adriaan van de Velde, //Twee Landschappen met Vee", zamen 7100; G. van der Voort, "Mans portret" en //Vrouwenportret', zamen ƒ2300; B. C. Koekkoek, "Landschap"; 1025; 11. Koekkoek, "Zeestuk", 510; A. Schelfhout, "Wintergezigt", 3100. Daarna werd het kabinet van Gogh onder den hamer gebragt. Twee stukken van D. Bles bragten ƒ3300 en 2100 op, een Bosboom gold 2200, een Ch. Jacqite 2000 en een Jamin 1625. een Bochusscn 900 en een C. Springer 1000. Te Langezwaag, alwaar in den laatslen lijd vele kleine diefstallen plaats hadden, is Zondag nacht ingebroken in de woning van den predi kant Door geweld heeft men de sluiting eener deur verbroken en is in de keuken gedrongen, waar men den volgenden ochtend eenige lucifers op den grond heeft gevonden, terwgl eenige kleederen der dienstbode, enz wer den vermist. De dief schijnt in zijn werk gestoord te zijn, omdattj. aangrenzende huiskamer, waarvan de deur niet gesloten was, onbeja, heeft gelaten. Onder Rottevalle is dezer dagen door iemand een schot gelost, door een meisje, dat daar met eene vriendin passeerde, getroffen Eenige hagels zijn diep in haar been en dij doorgedrongen. De politie tegen den dader proces-verbaal opgemaakt. Hij beweert geen doelied ben gehad, maar het gerucht zegt, dat hij het gedaan heeft uit poi Itlj 'sGRAVENHAGE16 November. Door Z. M. is vergunning verleend aan den luit.-kolonel van den gr# ten staf F. M. B. Alewijnadjudant van Z. M. den koning, tot het van de versierselen van kommandeur der orde van den Witten Valk l door den groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach geschonken, en aani sergeant der infanterie bij het leger in Nederl. Indië F. A. Schumacher het dragen van de Badensche, alsmede van de algemeene Duitsche hèri nerings-medaille voor den oorlog tegen Frankrijk in 1870—1871. Aan den heer dr. Hans Mohr, geboren te Stuttgart, is vergumj verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen,» uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat hij de weiij lijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland telgk nakome. In de zitting van de tweede kamer van heden werd het debat de Indische begrooting voortgezet. De heer Bastert bestreed de begrooi wegens de opdrijving der uitgaven. De heer Gleichman achtte den rtit post voor de leening geregtvaardigd. De hh. van Gennep en de Bti; Kops bestreden het protect ie-stelsel door den heer Bablmann voorgestn De heer Rutgers bestreed de credietopeningen boven de begrooting en stelsel eener vaste bijdrage. De beer van der Hoeven was ingenomen» de voorstellen betreffende de openbare werken en de afschaffing der pu jensdiensten. De heer de Casembroot bleef de invoering van het civiel besla in Atjeh afkeuren. De heer Corver Hooft bestreed de financiële beschouw gen van de hh. van Gennep en Kops. Morgen voortzetting. De gemeenteraad heeft heden, na verwerping van een voorstel van heer Mouton omtrent het badhuis, goedgekeurd een voorstel van denk Evers om te besluiten tot verkoop van hel badhuis, met uitsluiting der tenbaden tegen een minimumprijs van 5 ton, en burg, en wetli. uit Ie noodip vóór 1 Jan. 1882 omtrent de wijze en de voorwaarden van verkoop ait praeadvies uit te brengen. De toestand van het lid der tweede kamer, den heer Lentingj zeer zorgelijk. Aan het departement van waterstaat, handel en ngverheid werd hd aanbesteed: 1°. de voortzetting der restauratie van het Oud-Stadhouderlijk kwarii op het Binnenhof te 'sGravenbage. Minste inschrijvers waren de hh. Klools en W. Langkamp, te 's Gravenbage, voor ƒ81285; 2°. het maken en stellen van den metalen bovenbouw voor de brug den Ryn nabij Rhenen (raming 955,000). Het minst werd iugescluig door de Gute Hoffnungshiitte Actien-Verein für Bergbau und Hütteiilietii te Oberhausen II, voor 834,909 3". het maken van de grondwerken, de kunstwerken, den bovenboti de overgangswerken en eenige beveilisings- en aideelingswerken voor spoorweg Groningen-Delfzijl (raming 1,432.000). Minste iuschriji was de beer B. A. Wiegerink, te Groenlo, voor ƒ1.267.000, en 4". de levering van bureaubehoeften voor de onderscheidene bureaux staatsspoorwegen, gedurende het jaar 1882. Minste inschrijver was heer G. 11. Buurman, te Amsterdam, voor 26 pCt beueden den tariefpr B U IT EN L A N DSC H E B E R I GTEN. tul tei tti EN G ELAN 11, LONDEN, 15 November. Te Bradford heelt een toeval aanleiding gegeven dat de politie k hand heeft gelegd op eene kist met revolvers en patronen, toebehooreili aan eene Feniansche vereeniging daar Ier stede, wier bestaan men al la« had vermoed. In de kist vond men mede eenige papieren, o. a. eene lijs van al de leden der bedoelde vereeniging. en, naar men zegt, eene 0(151» van de namen en adressen der voornaamste Fenians in het gehcele land. De Standard heelt reeds verontrustende berigten ontvangen uit Dut ban. Er zou eene botsing ontslaan zijn tusschen de Boeren te Standertoi en de Britsche inwoners. Deze laatsten weigeren te gehoorzamen aan k velen van de zijde der Boeren. De correspondent zegt, dat het vredestnt- taat eene doode letter is, dal er eene algemeene moedeloosheid heers* dat de handel stilstaat wegens onzekerheid der toekomst. FRANKRIJK. De heer Gambetta heelt in de kamer van afgevaardigden de volgenit verklaring afgelegd: "Ten derde male sedert 1875 heeft het algemeen si® regt in de volheid zijner souvereiniteit als zijn wil te kennen gegeven, de republiek bevestigd worde, en dat zij worde omringd van democratisch instellingen. Door het vertrouwen der republiek geroepen lot het vort» van een nieuw bestuur, hebben wij geen ander programma dan dat, lui welk Frankrijk zelf heeft verlangd, als het werktuig bij uitnemendheid M eene geleidelijk doch vastberaden hervormende politiek. De nieuwe rege ring zal altoos gereed worden bevonden om de belangen der natie in handeling te nemen voor hare vergenwoordigers, en om hun rekenschap geven van hare daden; en tevens zal zij aan alle graden van de openbare dienst eerbied, gehoorzaamheid en arbeidzaamheid weten op te leggen, rekent in de beide kamers eene meerderheid te vinden, wier vertrouwen geniet, en die haar zal willen ondersteunen; en, om haar te dienen, e® welgeordende, degelijke en eerlijke administratie, vrij van allen persoonlij-

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2