LEID8CRE COURANT. (111 1881. 10 MAANDAG 14 NOVEMBER. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. I) V E R r E N I I E N ut. 41- ■I M 31- I «D, N'. 207. Os Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentiën is van 14 regels 1 De prijs der Courant is per vierettdeel jaars 1.50franco p. p. f 2. iedere regel meer 25 cents. deze Courant behoort een Bijvoegsel. LEIDEN, 12 November. Lands middelen hebben over de tien eerste maanden van 1881 opgebragt 86,495,523.51 zijnde 2,753,104.99 meer dan in hetzelfde tjjdvak van 1880; 10/12 der raming was ƒ83,369,999.30. - Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende te week dagelijks van 48 tot 72 volwassen personen en 7 tol 12 kinderen. Blijkens een van den gouverneur-generaal van Nederl. Indie ontvangen legraruis de laatste in dit jaar te Batavia te houden gouvernements H»A»fIij veiling, welke op 15 November e. k. zou plaats hebben, uitgesteld lot 13 December a. s. - Acic-examens te 's tlage, middelbaar onderwijs, afd. taal- en letter kunde enz. Voor Nederlandsche taal- en letterkunde toegelaten B J. F. Varenhorst, van Rijswijk, 1 afgewezen; voor geschiedenis toegelaten J. M. Vos, van Amsterdam, 1 had zich teruggetrokken; voor boekhouden toege- lalen A. J Stoon. van Rotterdam, voor huisonderwijs, 1 afgewezen. - De jury, door Z. M. den koning benoemd ter toewijzing van de ko ninklijke medailles op de tentoonstelling van schilderijen, door Arti el Aoiciiiae te Amsterdam gehouden, heeft de gouden medaille toegewezen aan tnej. Thérèse Schwartze voor haar portret van den heer Toewater, de zil- rereu medaille aan d n heer II. Koekkoek Jr. te Londen voor zijn slrand- gezigt «Luccombe Bay", en de bronzen medaille aan den beer E. S. Wilt- kamp Jr. te Amsterdam voor zjjne schilderij /.Langs de straal". De jury vond geene termen om de groote gouden medaille met diploma toe te kennen. - Meermalen betreuren wij het, dat de werken van onze geleerden, door de taal waarin zij geschreven zijn, slechts binnen de al te enge grenzen tan ons land nut kunnen stichten. Daarom waarderen wjj te meer, wanneer een degelijk bock, dat ons land tot eer strekt, in een der wereldtalen voor kring toegankelijk wordt gemaakt. De heer G. Collins heeft dit gedaan voor het werk, waarin professor C. P. Tiele de resultaten van zijne ]j studiën op het gebied der bijbelsche critiek, der Egyptologie en Assyriologie len beste gaf. Onder den titel cHistoire composée des anciennes religious de l'Egypte et des peuples sémitiqoes" zag de vertaling te Parijs het licht. Prof. Tiele heelt daarvoor de uitkomsten van zjjn voortgezet onderzoek al- jestaan, zoodat de FransGhe uitgave de oorspronkelijke overtreft. Gaarne brengen wij den heer G. Collins hulde voor de keurige wijze, waarop hij zijne zware taak vervulde, en wjj danken hem voor een arbeid, waardoor lij het wetenschappelijk Nederland aan zich verpliglle. Prof. A Réville schreef eenc inleiding, waarin hij op de meest gracieuse wijze het werk 'an zijn gewezen ambtgenoot aanbeveelt. Ook hem mag men erkentelijk wezen voor dat bewijs, dat hij ons nog niet heeft vergeten. (IV. R. C - Z. K. II. prins Alexander, kroonprins der Nederlanden, heeft aan het hoofdbestuur der Vereeniging van gepensioneerde onderofficieren en minderfn 'an het Nederlandsche leger, onder betuiging van H. Ds sympathie voor het sireven dezer vereeniging, eene geldeljjke bijdrage voor het volgende bce'tjaar doen toekomen. - Het stoomschip Prinses Marie, van Batavia naar Amsterdam, is op II Nov. van Napels vertrokken. De Prins Alexander, op weg naar Bata- 'ia, is op 10 Nov. van Suez vertrokken. - Door het prov. kerkbestuur van Drenthe zijn tot de Evangelie-bedie- "ing bjj de herv. kerk toegelaten de hh. J. Rjjnenberg en J. J. van Noort. - D\ C. P. N. Pikaar, pred. Ie Harmclcn, heeft hel beroep naar de herv. gemeente te Leiderdorp aangenomen. - Door wijlen den heer J. D. Viruly JDz.te Loosduinen overleden, is aan de diaconie der herv. gemeente te Rijswijk ƒ2000 gelegateerd en aan de weezeninrigting te Neerbosch ƒ4000. - De moerasbeverdie in de duinen nabij Rockanje gevangen en gedood III was niet, zooals men meende, afkomstig van een schip, maar uit de holttrdaaische diergaarde ontsnapt, waar eene gansche familie dezer merk waardige knaagdieren sedert jaren leeft en voortteelt.' Twee andere, die door hetzelfde gaatje waren ontsnapt, werden te Overschie gevangen. - Door wijlen den heer L. Visser is aan de diaconie-armen der herv. ge rente te Brielle vermaakt 1000 en eene gelijke som aan de spijs-com- fliissic aldaar. Ui 71 13 871 ülj 911 .181 341 171 471 951 De heer J.. rijks-commies te Haarlem, die voor dienstzaken te Ben- nebroek moest zijn, sprong van den stoomtram, terwijl deze nog in bewe ging was. Onder een waggon geraakt, reed deze over het linker been, dat daardoor ernstig werd gekneusd. Wijlen mevrouw de douairière Lycklama a Nyeholt, den 1" dezer te Oldeboorn, gem. Utingeradeel, overleden, heeft aan de diaconie der herv. kerk aldaar vermaakt de som van ƒ2000, aan elk der beide Doopsgezinde gemeenten 200 en aan de ter plaatse bestaande werkverschaffing ƒ1000, alles vrij van successie-regten. Bovendien komt door haar overlijden aan de gemeente Utingeradeel eene boerenplaats ter waarde van ongeveer /40000, welke plaats door wijlen haren echtgenoot jhr. W. H. Lycklama a Nyeholt aan de gemeente was vermaakt. Omtrent den vermoedelijkén moordenaar van den rentenier S. te Veere deelt de Midd. Cour. nog het volgende mede: De verdenking, die tegen den 24-jarigen suikerbakkersknecht R. gerezen iszou op de volgende feiten steunen. Aan den avond van den dag, waarop de moord gepleegd is, moet R. bij een zijner kennissen Ie Middelburg gekomen zjjn met won den aan de handen en bloed aan zjjne kleederen. Hij moet die wonden daar door de vrouw des huizes hebben laten verbinden, onder voorgeven dat bij met een Vlissinger had gevochten Bij onderzoek, dat, wijl hij den naam van den persoon, waarmede hij zou gevochten hebben, had genoemd, later kon worden ingesteld, moet gebleken zijn dat dit verzonnen was. In den namiddag van Maandag moet R., opgevende naar Bergen op Zoom te gaan, per spoor vertrokken zijn. Te Bergen op Zoom schijnt hij echter niet te zijn geweest, maar wel te Antwerpen, waar men zijn spoor moet verloren hebben. Het mes, waarmede de moord gepleegd is, en dat om zijn zon derlingen vorm goed herkenbaar is, was uit de fabriek van Herder, en het heft er van, ruw bewerkt, had den vorm van den greep der bekende bowieknifes, dus geen suikerbakkersmes, zooals sommige bladen meldden. R., die een zeer ongunstig verleden moet hebben, schijnt vroeger ook in eigenaardige relatie tot den vermoorde gestaan te hebben en zich wel eens bedreigingen tegen hem te hebben laten ontvallen. Tot nog toe moet het de justitie niet gelukt zijn, de verblijfplaats van den verdachte op te sporen. De politie te Roermond is eene dievenbende van 8 jongens, van 7 tot 13 jaren oud, op bet spoor gekomen, die zich schuldig maakten aan het wegnemen van sigaren, doeken enz. en zakkenrollen. Van eene geloofwaardige zijde verneemt de Surinnamsche Courant, dal de toestand in Demerari wat betreft de aldaar heerschende epidemie, onveranderd is, terwijl die in Barbados kalmer en afnemende wordt. Het Rbl. deelt een brief mede uit Marseille houdende bijzonderheden omtrent het vergaan van de Koning der Nederlanden. Die brief is ge schreven door iemand, die zich aan boord van de Wyberton heeft begeven en den quarantainetijd heeft medegemaakt. Zjjne mededeelingen heeft hij mondeling ontvangen van den heer Drooglever Fortnyn en anderen gered- leest men o. a. daarin, hoorde men des avonds, de passagiers vrolijk op dek zaten te pralen, slag, vergezeld van ontzettend geraas en ge- Het was als stootte het vaartuig op koraalriffen, geweldige zeebeving met woeste kracht geschud. Eene reeks stoolcn en schokken volgde; de machine, die viecsselijk snel draaide, werd onmiddelljjk gestopt, de sloom ontsnapte met snerpend geluid en het schip lag als een wrak op het water. De schroefas, de groote spil, de mastboom van staal onder in het schip was gebroken. Onmiddellijk werden de pompen gepeild en bevonden, dat in het achterruim 20 duim water stond. Achterpiek en magazijnen stonden half onder water, waaruitbleek.dat waarschijnlijk de zware metalen asboom. brekende, en de gescheurde en Zie verder het Bijvoegsel). den. Dingsdag 4 October, even voor 7 uur, terwjjl eensklaps een geweldigen kraak in het achterschip, als werd het door eene Voorspoedig bevallen van eene I»ocI«<er II. .1. DEUSS—FISCHER. Rotterdam, 10 Nov. 1881. Voor de belangstelling, bij de geboorte van onzen Zoon ontvangen, betuigen wij onzen harlelijken dank. G. W. GRUNDEMANN. Lf.iden, 12 Nov. 1881. II. M GRÜNüEMANN, Bots,

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1