landerijen eenige vruchten te trekken. Genoemde kerk is dan ook daar door bijna van alle inkomsten beroofd en zal, om de 13 a 14 duizend kubieke meters zand te ruimen, die op hare landerijen zitten, zich in schulden moeten steken, die in geen jaren zullen kunnen worden afgelost, indien de watersnood-commissie niet besluit schadevergoeding te geven. De Volksvriend bevat het volgende stuk, waarvan dal blad de over neming verzocht Aan alle werk verschaffers, hetzij openbare besturen, hetzjj besturen van zedelijke ligchamen of van tiaamlooze vennootschappen, hetzij land bouwers, fabrikanten, kooplieden, aannemers, bazen, enz. enz. Gij weet dat Zijner Majesteils regering met de vertegenwoordigers van het Ncderlandsche volk eene wet hebben tot stand gebragt, die 1 Novem ber jl. in werking trad. om het misbruik van sterken drank tegen te gaan. Onze wetgevende tnagl heeft daarmede haren pligl gedaan; maar zjj kan niet alles. Gij moet medewerken. Doet gij dan nu van uwen kant ook uwen pligl: neemt een kloek en waardig besluit. In groote trekken kome dal besluit hierop neder: Art. 1. (lp onze werkplaatsen (werven, landerijen, fabrieken, pakhui-' zen, kantoren, werkplaatsen enz. enz.) wordt geen jenever noch andere sterke drank meer toegelaten. Art. II. Wanneer een onzer onderhoorigen zich in kennelijken slaat van dronkenschap op onze werkplaats of in onze dienst bevindt, wordt hij (of zij) onmiddellijk onislagen. Art. (II. Een arbeider, die wegens dronkenschap uit zijne dienst is ont slagen, wordt in geen andere dienst aangenomen, tenzij op aannemelijken grond ware te bewijzen dat hij een vol jaar zich van dronkenschap Ijeeft onthouden. Sluit n tot dit einde aan hjj onze verecniging, wier grondwet in deze weinige woorden is zamengevat: //Niet drinken en niet schenken". Of anders, sluit u onderling aan lot een anli-jenever-bond, neemt daarbij de vorenstaande regelen lot grondslag en houdt u streng daaraan. In beide gevallen zult gij de regering krachtig steunen en duizenden werk lieden met hunne gezinnen eene groote weldaad bewijzen. Bij het onderzoek van het VJe hoofdstuk der staatsbegrooling voor 1882 binneulandsche zaken, werd in beschouwingen getreden omtrent hel beleid van den minister en door velen daarover een min gunstig oordeel uitgesproken. Terwijl belangrijke wetten, die eigenaardig tot het beleid van binnenl. zaken belmoren, men deuke slechts aan de gemeentewet, de provinciale wet. de wel op het middelbaar onderwijs, in menig opzigt her ziening eischen, eu reeds sedert meer dan twee jaren aan de verbetering der twee eerstgenoemde de hand is geslagen, heeft deze minister in hel afgeloopen zittingjaar zich bepaald bij de indiening van wetsontwerpen van ondergeschikt belang, en was daarenboven zijne houding bij hel tot stand brengen van de twee meest gewiglige voorstellen, die betreflende "het hoo- ger onderwijs en de kohierenniet van dien aard geweest om eerbied voor zijn wetgevend talent en voor de kracht zijner overtuiging in te boezemen. Dat vooral de gemeentewet noodig herziening vorderde, werd door die leden aaneetoond met o. a. te wijzen op den toestand, waarin de finantiën van vele, en daaronder groote gemeenten, verkeeren. Hel is van algemeene bekendheid, dal hel platte land hoe langer hoe meer door vermogende grondeigenaren wordt verlaten of dal het grondbezit aldaar in handen der in de steden wonende kapitalisten geraakt. Reiden blijven groot belang hebben bij de onlwikkelitiïde welvaart en den bloei der gemeenten waar hunne bezittingen zijn gelegen. Toch dragen zij door de bepalingen van de gemeentewet betrekkelijk weinig bij in de veelal aanzienlijke kosten, die de gemeentebesturen moeten maken ter bevordering van hel verkeer, waarvan de grondeigendom in de eerste plaats door zijne waarde-vermeer- dering de vruchten plukt. Gok sommige groote gemeenten, brandpunten van 'handel, nut en genoegen, ondervinden er bezwaar in om hen, die dikwerf in ruime mate genieten van de voordeelen welke de gemeente der bevolking biedt, iu verhouding tot dat genot te doen bijdragen in de kosten daaraan besteed. Hel wonen in eene andere naburige gemeente, het ver laten van de stad in zomer of winter, om met achterlating van huis en goed zich elders tijdelijk op te houden, zjjn zoovele redenen, die de hier bedoelde gemeenten verhinderen om allen, die in de door haar bezorgde voordeelen en gemakken deelennaar verhouding tot hun vermogen ook te doen dragen in de kosten der gemeentelijke huishouding. Dat de minister zich nog niet aan eene herziening van de kieswet had gewaagd, kon met het oog op het standpunt der regering als "Cabinet d'affaires" door som migen begrijpelijk worden genoemd, doch een onderwerp als het hiervoren genoemde, de verbetering van het gemeentelijk finanliewezen door regeling der verhouding van rijks- en gemeentebelasting, had in het oog van velen verdienddat de minister er zijne krachten aan had gewijd. Zjj hoopten dan ook te vernemen, dat spoedig door den minister een ontwerp tot her ziening van de gemeentewet bij de vertegenwoordiging zoude worden ge bragt, en dat binnen een niet te lang tijdsbestek de provinciale wet zoude volgen, evenals de wet op het middelbaar onderwijs. Wat de begrooting zelve betreft, werd in enkele afdeelingen de mecning geuit, dat zij in vergelijking met het vorige jaar op verschillende punten beier was toegelicht en meer gespecificeerd, maar aan den anderen kant werd beweerd, dat die toelichting dikwerf meer schijn was dan wezen. Viij algemeen was men het daarover eens, dat van een gewenschlen bezui- nigingsziu in de nu voorgedragen begrooling weinig viel te bespeuren en dal onderscheidene verhoogiugenzij het al sommige van weinig belang, werden voorgesteld, waarvan de noodzakelijkheid niet voldoende werd aangetoond. liet voorstel tol uitbreiding van het ambtenaarspersoncel aan het depart. Ii gil 0 itrt tilo tne itls lei lier 0 ld toil irsc Al eve erla ape gid; wp aar teri foor feu gen do; vond geen onverdeelde goedkeuring. Eene specificatie van de ambtenarei per afdeeling werd voor het vervolg wenschelijk geacht. Gaarne wiljt men wetenhoe de verhouding is geregeld van de twee referendarissen li de afd. onderwijs. Vrij algemeen werd de tegenwoordige regeling ten aanzien van de kostq der provinciale huishouding abnormaal geacht. Het was een aandrang i| meer lot hervorming der provinciale wet. Ook werd het denkbeeld geop. perd tot vereeniging van Utrecht en Drenthe met de omliggende gewesteg Anderzjjds werd dit niet aanbevelingswaardig geacht, noch uit het oogpunt van bezuiniging noch uil andere oogpunten. In meer dan eene afdeeling werd door enkele leden gevraagd wat de vet. eeniging voor statistiek in dit jaar had gedaan, hetwelk het bestendigd van een subsidie van /2000 wettigde. In eene afdeeling werd ter sprake gebragt de ongelijke toepassing vj, art. 21 der wet op de besmettelijke ziekten. Het scheendat de medewet, king der geneeskundigen, om de wet gelijkmatig en naar geesten bedoelin; in uitvoering te doen komen, niet overal even krachtig was, en dit k« niet anders dan nadeelig werken op den eerbied aan haar verschuldigd. Ten opzigte van het hooger onderwijs werden in alle afdeelingen klagi# aangeheven over de groote kosten van dat onderwijs. Ten aanzien van hu middelbaar onderwijs werd door zeer vele leden de herziening van die wti den minister aanbevolen. In de menigte vakken en vooral in de examim behoort verandering en vereenvoudiging te worden gebragt. Door de hoogt eischen werd het middelbaar onderwjjs hoe langer hoe minder populair. Betrekkelijk het lager onderwijs werden onderscheidene punten ter spralt gebragt. Zoo werd geklaagd, dat de minister de voorlichting der inspec- tcttrs schaars inwon en belangrijke besluiten had genomen, zonder dn zij daarin zjjn gekend. De werkzaamheden lusschen de districts- en arrondissements-schoolopzieners zijn zoodanig geregeld, dat de eersten over. kropt zijn mpt werk, de anderen nagenoeg niets te doen hebben. Ooi klaagde men, dat niet geregeld was, aan welke der hoogere autoriteitent lagere zich hadden te wenden om advies. De uitvoering der onderwijswti gaf volgens velen geen blijk van praclischen zin. Van verschillende zrjdej werd nog eene gestrenge toepassing der wetsbepalingen nopens de neutral teit aanbevolen. Door enkele gemeentebesturen werd de neutraliteit niet naai behooren in acht genomen, namelijk door het handwerkonderwijs niet de openbare scholen te doen gevenmaar dit in andere localen over te lala aan derden, bijv. kloosterzusters ol vrouwen van hoogst gestrenge godsdienst begrippen, die, vurig daarvoor ijverende, de godsdienst niet van het onderwj afgescheiden wisten te houden. Over de hooge opvoering der kosten van het ziekenhuis te Leiden werfn bijzonder geklaagd. Het voorstel tot aanstelling van een directeur voor het ethnographisd museum ten vorigen Jare verworpen werd op nicnw bestreden. In alle sectiën werd door de meerderheid met bevreemding kennis gent' men van de uitlegging door den minister gegeven aan de onlangs in ft tweede kamer gevoerde beraadslaging over de teruggave der zoogenaanilt Ruïne aan de gemeente Leiden en achtte men haar op zijn minst cinte'"™ twistbaar. Velen meenden, dat, na de belangrijke uitbreiding in de laatslt jaren aan de akademische gebouwen gegeven, er van stichting vau m nieuw akademiegebouw geen sprake meer kon zijn. In alle sectiën verhieven zich krachtige stemmen om in plaats va» eenen hooglccraar Brill er drie nieuwe te benoemen. In eene afd. werd afgekeurd, dat hetgeen den schoolbouw hetreft nif wordt geregeld en bepaald door de afd. onderwijsmaar door die vat kunsten en wetenschappen. De oprigting eener hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus te Bergei jj op Zoom vond bij velen tegenstand. Hel subsidie ten behoeve der tuinbouwmaalschappij «Linnaeus" voni bestrijdingdaar men Linnaeus als plaats om goede tuinlieden te vormei en den tuinbouw in ons land vooruit te brengenvan zeer geringe belet kenis hield. Enkele leden drongen er op aan den vacantielijd voer het houden dei examens M. 0. te bestemmen. Door eenige leden werd aangedrongen op verligting van de examen-pr# gramma's lager onderwijs en op het instellen van twee afzonderlijke e» men-commissiëneene voor het openbaar, de ander voor het bijzonder onderwijs. In eene afd. werd er op gewezen, dat nog vele gemeenten niets voor ltd onderwijs hebben verrigt, en de 30 pCt. in de kas laten vloeijen zonder iets voor te doen. Is het toch niet noodig, zoo vroegen verschillende leden, dat die gemeenten worden aangezet om de voorschiften der onderwijswtl beter op te volgen 'sGRAVENHAGE11 November Aan den heer C. J. F. van den Enden is, op zijn verzoek, eervol slag verleend als burgemeester der gemeente Chaam. Ter correctionele teregtzitting van het geregtshof te 's Gravenhafi werd heden uitspraak gedaan ten aanzien van de appellen jl. Zaturdag k handeld. Hel hof bevestigde het vonnis der Haagsche regtbank, waarbij d( student J II. M. te Valkenburg is veroordeeld tol 3 dagen celstraf, wege» geweldadigheid legen een magistraatspersoon; alsmede het vonnis der rest bank te Dordrecht, waarbij de sjouwer J. v. d. B. aldaar is vrijgesproken ter zake van moedwillige mishandeling. Mietje de Leeuw is door het kantongeregt alhier voor den 89™ ke# wegens openbare dronkenschap veroordeeld. Theodorus Schiffel voor de 79' en Scheidele voor de 45' maal. Gisteren nacht werd te Schevenitigen ingebroken bij den heer A. Ho# genraad in zijn kantoor in de Weststraat. De dief of dieven hebben alk boeken door elkander gesmeten, de kasten opengebroken en namen ong# veer /80 a /90 specie als buit mede. rost l'Ao life ïfva digd Ie i rel toel aan geit aan M

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2