LEIP8C COURANT. en, ISSIi ZiATURDAG 12 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. etrektj He ir aai; ;rsiteii >omo(, Kaij 'er i, d It »ack| eo aii van 1°. 206. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50franco p. p, f2.- Uionderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. 'oori dek n, alle fel, den vers tii [>f»i heit fort LEIDEN, 11 November. Heden morgen werd liet stoflelijk overschot van den heer S. A. Andre- son op de Israëlitische begraafplaats te Katwijk ter aarde besteld. Eene talrijke schaar van vrienden had zich aldaar vereenigd om deze plegtige gitvaart bij te wonen. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door de hh. B. S. van Berenstein, oppcr-rabbijn te 's Hage, eu M. J. van Wezel, leeraar alhier, die in hartelijke taal in het licht stelden het verlies, dal door de Israëlitische gemeente door 's mans overlijden geleden werd; de belanscn toch der gemeente werden steeds door hem met naauwgezetheid eaijver behartigd. Voorts voerden nog het woord de hh. R. Ivoopmans van koekeren en prof. J. E. van Iterson, die hutde bragten aan 'smans verdiensten in de verschillende betrekkingen waarin hij hier zoo nuttig werkzaam was. Diep getroffen verlieten allen deze plaats der rouwe. Heden zijn door de politie naar de gevangenis te 'sGravenhage over- gebragt de personen van H. K. en P. R.eerstgenoemde schuldig aan dief- slil van worst en de tweede aan diefstal van twee jassen. Niet onaardig was de aanhouding van den jassendief. Deze toch kwam in beschonken toestand in de tapperij van de weduwe Iv., aan den Ouden Rijn, alwaar km, wrgens zijnen toestand, geen drank verstrekt werd. Daar hij ook niet vertrekken wilde en zelfs begon op te spelen, werd de adsistentie der politic ter zijner verwijdering ingeroepen, bij welke gelegenheid het den agent van politie II. V. bleek, dat R. een nieuwen winterjas bij zich droeg, hetgeen dien politieagent, in verband met de schamele kleeding van R., verdacht toescheen. Aan het politiebureau gebragt, gal R. op den jas van een onbekende gekocht te hebben, maar daar verscheen ook de winkelier ingemaakte kleêren H., die in bedoelden jas zijn kort te voren ontvreemd eigendom herkende. Intusschen bad ook de uitdraagster R. aangifte gedaan, dat ten haren nadeele diefstal van een lialfsleten jas was gepleegd, welke jas bij recherche bleek verkocht te zijn voor de som van f 4 bij den opkoo- per K. Na aanvankelijke ontkentenis, bekende R. beide diefstallen gepleegd Ie hebben. De beide aangehoudenen behooren hier niet te huis. Het bleek ook bij informatie, dat zij reeds vonnissen wegens diefstal ten hunnen laste he! ben. -• lieden voormiddag ten 10 uur is een looper van de Hollandscbe spoor wegmaatschappij, genaamd S. R., door een vrachtwagen van J. II., vracht rijder op Noordwijk, aan den Stationsweg aangereden, ten gevolge waarvan tij legen den grond is gevallen en een klein wondje* boven het linker oog heeft gekregen. - Op een slaat van nalatenschappenalkomstig van officieren, onder officieren en verdere manschappen der landmagt in Ned. Indië, die opge vraagd kunnen worden bij het ministerie van koloniën in Nederland, komt voor die van 11. Ilijzelendooru, in 1849 geboren te Leiden, ten bedrage van ƒ1.33. - De f'o.v Sittdioscrwn meldtEene belangrijke vergadering had er Vrijdag II. (4 Nov.) van Sempre Crescendo plaats. Praeses deelde de verga ring mede, dat de commissie er in geslaagd was een directeur, in de plaats van den heer Wetrcns, te vinden, die in alle opzigten aan de vereischten scheen te voldoen. De commissie durfde de verzekering te geven, dat de heer T. Boers al de talenten bezat om een orchest als d.it van Sempre te dirigerenen om stukken voor opvoering vatbaar te maken, zóó dat zij door voornamelijk strijk-inslrumcntcn konden worden uitgevoerd, liet groote voordeel, dat hieraan verbonden is, was, dat men zich dan minder genood zaakt zag vreemde krachten voor geld zich te verschaffen. Wal aangaat den ijver, die den heer T. Boers bezielde om zijne taak met liefde te aan vaarden, hieraan twijfelde de commissie niet; ook was zij vervuld van de meest sympathieke gevoelens voor zijn persoon. - Acic-cxamens te 'sllage, middelbaar onderwijs, aid. wis- en natuur kundige wetenschappen enz. Geëxamineerd 3 candidaten voor de acte Iv' (lagere wiskunde), een vierde was niet opgekomen. 2 candidaten trokken zich gedurende het examen terug. De derde, de heer F. de Vries, van leen war denwerd toegelaten Afd. Nederlandsclie taal- en letterkunde: voor Nedeilandsche taal- en letterkunde toegelaten de lieer M. J. van Dug- terenvan buiksloot1 trok zich terug; voor geschiedenis toegelaten de lieer 11. Snijders, van 'sGravenhage; voor aardrijkskunde toegelaten de heer K. J. Witte, van Groningen, 1 afgewezen; voor boekhouden, huisonderwijs, toegelaten de hh. J. Oerder, van Rotterdam, en S. L. Boersma, van Delft, 2 afgewezen. Het stoomschip Koningin Emma is op 8 Nov. te Batavia aangekomeu. Het bestuur der Ncderlandsche Jurislen-vereeniging heeft voor de aanstaande algemeene vergadering, te Maastricht, aan de orde van behan deling gesteld: I. Is bij ons huwelijksregt genoegzaam gewaakt voor de vrouw, ten opzigte zoowel van haar persoons als van haar vermogensregten? Zoo neen, welke verbeteringen komen voornamelijk in aanmerking? Praead- viseurs m™. S. van Houten en Th. Borret. II. Welke hoofdbeginselen bebooren bij eene nieuwe regeling der ven nootschappen en commandite (zoowel de gewone als die op aandeelen) in de wet te worden neêrgelegd? I'raeadviscurs m". W. Binger en A. Heemskerk. III. Is wijziging van de regelen voor het bewijs in strafzaken wensche- lijk? Zoo ja, in hoever moet liet wettelijk bewijs worden behouden? Praeadviseurs m". C. J. M. Willeumier en Gust. Tripels. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Haarlem is door burg. en weth. rapport uitgebragt op het adres tol liet verzetten van de kermis en door hen voorgesteld, in liet verzoek niet te treden. Dit voorstel is met 13 tegen 6 stemmen verworpen en besloten, burg. en weth. uit te noodigen, de zaak in nadere overweging te nemen, om ingevolge liet genomen besluit een voorstel aan den raad te doen. Te Haarlem zijn door de politie twee bekende sluwe dieven en in sluipers, genaamd Jacobus Flamand en Johannes Klein, beiden woonachtig te Leiden, die reeds verschillende vonnissen wegens diefstal hebben onder gaan, aangehouden en naar de gevangenis ovei'gebragt. Zij hadden de geld- lade bestolen in eene tapperij in de Nieuwsteeg en werden op heeterdaad door de kasteleines betrapt. De koetsier, die Zondag II. met zijne vigilante in de Lijnbaansgracht te Amsterdam geraakte, waardoor het verlies van twee menschenlevens te betreuren is, heeft zich dit ongeval zoodanig aangetrokken, dat hij lijdende is aan volslagen verstandsverbijstering. Te Groningen is in eene vergadering van voorstanders van het alge meen stemregt een Noord-Nederlandsch verbond opgerigt tot bevordering van het algemeen stemregt. Uit Groningen meldt men, dat de heer 0., wonende aan de Winscho terkade, Maandag avond, omstreeks 7% uur, met zijne huishoudster T. D. een bezoek ging afleggen bij een familielid van laatstgenoemde. Na aldaar eenigen tijd vertoefd te hebben, vertrokken zij en wipten gezamenlijk nog even bij den tapper J. r. V.een goede kennis van hen, in. De vrouw van den tapper was alleen thuis en tracteerde al spoedig de gasten op een bor reltje. Ongeveer een uur later kwam ook de man en eindelijk werd het gezelschap nog vermeerderd door een zoon van t. V. en diens vrouw. Ge zellig werd nu nog een uurtje gesleten en legen twaalf ure vertrokken O. met zijne huishoudster, in gezelschap van hunne huren, naar lmnne wonin gen. Wie schetst echter de verbazing en schrik van cerstgenoemdenloen zij, in de keuken gekomen, ontwaarden dat eene glasruit was uitgesneden, de achterdeur openstond cn eene linnenkast was opengebroken. Het eerste werk was den inbond van dat meubelstuk te inspecteren en men kwam lot de treurige ontdekking, dat een aantal gouden en zilveren sieraden en eene betrekkelijk groote hoeveelheid geld verdwenen waren. De politie werd daarop terstond met het gebeurde in kennis gesteld, die dan ook weldra ter plaatse aanwezig was en een naauwkeurig onderzoek instelde. Spoedig reeds kreeg zij eenig spoor van den vermoedelijken dader, en wel met zulk een gunstig gevolg, dat de verdachte denzelfden nacht ten ongeveer vier unr, toen hij zich met liet gestolene in volkomen veiligheid waande, van zijn bed opgeligt en naar het politiebureau overgebragt werd. Daarop volgde eene naauwkenrige huiszoeking met het gunstig resultaat, dat een groot aantal goederen, van den diefstal afkomstig, werd gevonden en in beslag genomen. De vermoedelijke dader is niemand anders dan de goede kennis, die de bestolenen van hun geld en goed beroofde tijdens zij bij zijne vrouw op visite waren. Men meldt uit Nieuw knik aan de /V. li. C.: De naweeën van de doorbraak doen zich in onze streken nog duchtig gevoelen. Eene groote uitgestrektheid land van verschillende eigenaren, waaronder voor een aanzienlijk gedeelte de gemeente Vlijmen cn de hervormde kerk en diaconie van Vlijmen, zit nog geheel onder het zand. Tot nog loe is door de watersnood-commissie niet niet zekerheid uitgemaakt of daarvoor schadevergoeding zal worden gegeven, wal wel eenigszins zonderling mag hecten. Grooler en gevoeliger schade kan men zich wel piel voorstellen, daar hel onmogelijk is van die

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1