kwam, en had al zoekende het geluk het kind, dat reeds gezonken was, te grijpen en op het drooge te brengen. Eerst nadat het kind door hare zorg weder tot bewustzijn was gebragt, dacht het meisje aan haar eigen toestand, die allesbehalve benijdenswaardig was. Te Breukelen werd eergisteren uit de Vecht het lijk opgehaald van zekeren II. D. De omstandigheid, dat tl. D. den vorigen avond eene hevige vechtpartij had gehad met zekeren v. H., heeft aanleiding gegeven, dat laatstgenoemde voorloopig in hechtenis is genomen. Onder de gemeente St. Geertruid, in Limburg, werden dezer dagen drie stroopers door den rijksveldwachter van den Warenberg betrapt, liet scheen, dat zij de vlugt wilden nemen, doch een hunner keerde zich om, loste een schot op v. d. W. en trof hem in het been. Twee hunner bevin den zich in hechtenis. "s GttAVEMlAGE 10 November. Door Z. M. is den generaal-majoor J. M. van der Star, chel van den gencralen staf, vergunning verleend lot het dragen der versierselen van kom- mandeur van het Legioen van Eer, hem door den president der Fransche republiek geschonken. In de zitting van de tweede kamer van heden is tot toelating van den heer Itutgers van Rozenburg beslotennadat hij de gevorderde eeden zal hebben afgelegd. Tegen Maandag 'ten een uur is aan de orde gesteld de beslissing over de gevraagde interpellation door de hh. Bergsma en van Houten en ve.volgens de begrooting van Nederlandsch Indië voor 1882 en andere wets-ontwerpenwaaronder dat tot afwijking van de regelen der gemeentewet nopens het plaatselijk belastingstelsel. In de zitting van de provinciale staten van Zuidholland van heden was aan de orde de verkiezing van een lid van de eerste kamer der staten- generaal, in de plaats van den heer mr. A. J. Üuymaer van Twist, die als zoodanig zijn ontslag heeft genomen. De uitslag der stemming is, dat wer den nitgrbragt op de heeren: II. Muller Szn. 47 stemmen, jhr. mr. II. A. Stecnaracht van Duivenvoorde 3, mr. VV. G. M. Begram 9, mr. A. van Weel (Oud-Beijrrland) 1, mr. C. Cock 2. baron du Tour 1, graaf van Bijlandt 1 en Scliiinmelpeuiiinck van der Oije 1, blanco 5, zoodat tot lid der eerste kamer gekozen is de heer II. Muller Szn., lid der provinciale staten voor het kiesdistrict Rotterdam. Daarna werd behandeld het rapport der commissie omtrent het besluit tot aanvulling en wijziging van het provinciaal reglement op de wegen en voetpadenwelk reglement met 53 tegen 14 stemmen werd goedgekeurd. Op het verzoek der hervormde gemeente te Spijk, om subsidie tot herstelling en vernieuwing van kerk en pastorie, werd afwijzend beschikt. Voorts wer den onderscheidene wijzigingen in polderreglementen goedgekeurd en is besloten lot beschikbaarstelling der gelden voor de opruiming van ondiepten in den Leidscheu Vliet. Een amendement van den heer Patijn, om van de bijdrage van Rijnland gebruik Ie maken, werd inet 34 legen 33 stem men verworpen. Nadat dp lieer Mnller Sz.onder dankbetuiging voor hel hem heden ver leend bewijs van vertrouwen, van de vergadering afscheid had genomen, werd de volgende vergadering bepaald op Dingsdag 22 November, ten 12 ure. BUITEN LA N DSC IIB B¥R1GTËN7^ BELGIË. Te Brussel is Dingsdag nacht een hevige brand uitgebroken in de Cuerens- straat, in de Icdermagazijnen en werkhuizen van den heer Keulaert. Het vuur had in weinige oogenblikken cene grootc uitbreiding genomen en dreigde zich mede te deelen aan de twee aangrenzende huizen, waarvan een bewoond is door verscheidene huisgezinnen met kinderen. De bewoners haastten zich met hunne kinderen te vlugten en hunne kostbaarste meubelen te redden. De brandweer slaagde er in den brand te beperken. Het magazijn van den heer keulaert is geheel vernield; slechts de vier muren zjjn blijven staan. De schade wordt berekend op ongeveer 100,000 fr.en is s.echts gedeeltelijk verzekerd. ENGELAND. LONDEN, 9 November. Eenige ministers hebben de uitnoodiging van den lord-mayor van Lon den aangenomen voor het feestmaal, dat heden op Guildhall zal ge houden worden. Er zullen 800 genoodi°den zijn. Men verwacht daarbij eene toespraak van den heer Gladstone. -- Als bewijs van erkentelijkheid wegens het hijschen en begroeten van de Engelsche vlag bjj gelegenheid van het Noord-Amerikaansche onafhan- kelijkheidsfeest, zal, op last van het gemeentebestuur van Londen, in den lord-mayors optogt aan de vlag der Vereenigde Stalen de-eereplaats worden aangewezen onmiddellijk vóór den slaalsiekaros van den Sheriff". Zij zal daar omringd worden door eene uil de sergeanten der Londensche schutterij gevormde eerewacht. Zoodra de stoet het paleis van West-minster zal zijn genaderd, wordt aan de vlag op de binnenplaats van het paleis onder het spelen van het Amerikaanse!) volkslied militaire eer bewezen. Nadat het Amerikaanse!) gezantschap te Londen van dit voornemen kennis had gekre gen, heeft de gezant eene dankbetuiging aan den lord-mayor geschreven, met de verzekering, dat deze attentie jegens de Unie alom in de Vereenigde Staten een uitmuntenden indruk zon maken. In Ierland beginnen nu de landheeren te klagen. Een der bepalingen van de nieuwe landwet is dat de pachters, die zich op den landraad beroe pen hebben, niet vervolgd mogen worden wegens wanbetaling van pacht, zoolang er geen uitspraak in hunne zaak is gedaan. Geen der duizenden pachters, die deze beslissing hebben ingeroepen, denkt er dus aan om Ie betalen en het is. onmogelijk te zien wanneer de uitspraak zal kunnen vol gen. De reglsgeleeide raadslieden, die de landheeren in den aim hebben genomen, om althans niet geheel weerloos tegenover de beschuldigingen der pachters te staan, zijn er hel best aan toe, want zij rekenen drie guinjes per dag en hebben evenmin haast als de pachters zeiven. Vrijdag II. sloeg de walvischvaarder Delia Hodgkins op de hoogte van Nantucket (Massachusetts) om. De bemanning vijftien in getal, redde ziel, in de boot en werd den volgenden dag opgenomen, nadat echter vijf hunner van uitputting waren bezweken. De Star, van Washington, bevat bijzonderheden over een kabinets- j, raad, na den terugkeer der ministers te Yorklown gehouden. President j Arthur had den raad bijeengeroepen, om over het regtsgeding legen Guiteau te beraadslagen. Hij verlangde, dat de procureur-generaal tegen den moor denaar zou optreden, maar de heer Mac Veagh was van oordcel, dat het geding niet hem, maar den districts-procureur aanging. President Arthur was, volgens het blad, hierover zeer verbolgen; hij wilde niet, dat de moord op den eersten magistraatspersoon der republiek als eene gewone zaak zou behandeld worden. Tot overeenstemming schijnt men niet geko men te zijn. In de haven van New-York, te lloboken, is hel Eagle-dok afgebrand met twee volle ladingen goederen. De eene lading was juist ontscheept uit de Rialto van Huil, de andere zou ingescheept worden voor Londen. Het verlies wordt geschat op 300,000 doll. Het waren grootendeels stalen rails en balen katoen, behoorende aan kooplieden uit New-York. Verscheidene f liglers zijn mede verbrand; de Rialto was alleen wat in hel tuig bescha- digd. De verwoesting zou veel minder geweest zijn, als niet de brandweer te Hoboken wegens oneenighcid met het stadsbestuur een uur getalmd had, totdat haar voldoende waarborgen door den mayor waren gegeven, alvorens aan het blusschen Ie gaan. Inmiddels w aren reeds spuiten uil New-York en 1 Jersey City aangesnelddie goede hulp boden. ËBANHK ÏJ li. V ln de zitting van de kamer van afgevaardigden van Dingsdag heeft de lieer Clémenceau zich zeer scherp-over de zaken van Tunis uitgelaten. Hij erkende, dat er aan de Algerijnsche Tunesische grenzen rooftoglen hebben plaats gehad, waarop de regering hare aandacht had te vestigen. Maat meestal was langs minnelijken weg voldoening gegeven. De oprigiin» echter, zeide hij. van eene maatschappij van grondcrediet in Tunis bood groote moeijelijkheden aan met bet oog op de wetgeving van het land. De maatschappij werd echter gevormd, en de heer Léon Renault is met goed keuring van den minister van buitenlandsche zaken naar Tunis gegaan, om den Bey die zaak voor te stellen. Het Gele boek heelt doen zien, dal de heer Roustan het plan krachtig heeft ondersteund. De regering zegge dus niet, dat zij zich buiten die zaak. almede eene beurs-speculatie. had geliou- i den. Dit alles nu kon de expeditie niet regtvaardigendie ondernomen t werd onder voorwendsel van de Kroumirs te tuchtigen. Een legercorps is n in Tunis gekomen, en den Bey is het tractaat opgedrongen. Er is geweld i gebruikt; een oorlog is ondernomen; de constitutie is geschonden. De ka- tl mer, voor een «fait accompli" gebragt, heeft het tractaat goedgekeurd, li liever omdat het beschouwd en aangekondigd werd als hel einde der cxpi n ditie. Een van beiden: óf de regering wist niet wat zij wilde, óf zij heeft de kamer misleid. Hoe dit zij. er is nog eene expeditie na het tractaat; er is oorlog gevoerd, er is schending van de constitutie. Ten aanzien van het financiëel bestuur heeft de regering voorts de regten der kamer aange tast door haar stelsel van overschrijvingen, liet regt der vertegenwoordi ging, om de uitgaven al dan niet goed te keuren, is onbetwistbaar. Kortom, 1 de regering heeft het land in avonturen gewikkeld. Niet van haar is vol- f doende opheldering te verkrijgen. Eene enquête dient er plaats te hebben. De vaderlandsliefde bestaat niet in het bezigen van groflle phrases; zij be staat in het opsporen der waarheid. De enquête moet uitmaken, bij wie de verantwoordelijkheid schuilten in hoever de verantwoordelijkheid gaal; zij moet de gebreken der militaire organisatie en de beste wijze om tot een einde der Tunesische quaestie te komen aan het licht brengen. In de zitting van gisteren heelt de minister-president, de heer Jules Ferry, I nader de verschillende sprekers beantwoord. De regering, zeide hij, cn hij staafde dit met verscheidene stukken, heelt hel «Crédit fancier" voor Tunis niet gesteund noch de hand gehad in ecnigerlei zaak, welke vreemd was aan de oorzaak en het doel van den oorlog. Deze vond zijn oorsprong alleen in onbedriegelijke kenteekenen. waaruit bleekdat men bezig was Frankrijk te dringen uil zijn regtmalig aandeel in den vreemden invloed in Tunis. In zijne verdere verdediging der regering verklaarde hij, dat haar de eer toekwam van op het juiste tijdstip eene noodzakelijke ex peditie te hebben ondernomen. Ten slotte verwierp hij, in naam der ge- hcele regering, elk denkbeeld eener enquête. Nadat nog verscheidene sprekers het woord gevoerd hadden en de priori teit voor verscheidene moties verworpen was, onder welke zoowel die, welke wantrouwen en afkeuring uitspraken, als de eenvoudige orde van den dag, stelde Gambetta voor, dat de kamer, verklarende, dat Frankrijk vast besloten is aan de bepalingen van het Bardo-lractaat loyaal de hand te houden, over zou gaan tot de orde van den dag. Deze motie werd aange nomen met 379 legen 71 stemmen. Daarna werd de zitting opgeheven, die tol 9 uur 30 min. duurde. De regering heeft bij de kamer een ontwerp ingediend, waarbijzij gemagtigd wordt om boven het bij de wet bepaalde getal benoemingen te doen in het Legioen van Eer; als 4 tot kommandeur, 8 lol officier en 30 tot ridder. Die benoemingen zullen strekken ter onderscheiding van leden van het electriciteits-congrcs, van exposanten op de electriciteits-ieiitoon- stelling en van jury-leden. De verschillende gezanten te Parijs hebben het volgend, telegram ont vangen Wcsteljjk Tonking. Vreesselijkc typhoon. Twee-honderd kerken, vier-en-dertig pasloriën zijn omgeworpen. Twee-duizend huizen van Christe nen zijn vernield. Zestig-duizend Christenen zijn geruïneerd. De verliezen zijn onberekenbaar. Groote ellende. Wordt hulp gevraagd. V

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2