COURANT. LEI 8 IIE V. 365. VRIJDAG II NOVEMBER. 1881. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlentidn is van 1—4 LEIDEN, 10 November. Naar aanleiding van de gedachteniswisseling, gehouden bij de behande ling der begrooting voor 1882, ten opzigte van het aanzienlijk aantal kin deren uit andere gemeenten, die de openbare scholen alhier bezoeken, heb ben burg. en weth. dienaangaande een voorstel bij den raad gedaan. Zij zjjn tot de overtuiging gekomen, dat in de eerste plaats eene voorziening moet worden genomen ten aanzien van de scholen der 3e kl., scholen voor onvermogenden, die overbevolkt zijn. Voor de drie scholen le zamen bestaat de overcomplete schoolbevolking uit 207 leerlingen, terwijl het getal kinde ren uit andere gemeenten, die de scholen 3« kl. bezoeken, thans 135 be draagt. Burg. en weth. stellen voor te bepalen, dat met ingang van 1 April 1882 geene kinderen uit andere gemeenten op de scholen 3® en 4' klasse alhier zullen worden toegelaten. Die termijn is gekozen om de betrokken gemeentebesturen in de gelegenheid te stellen maatregelen te nemen ten einde in de behoefte aan onderwijs in hunne gemeenten te voorzien. Op de voordragt ter vervulling der vacature in het collegie van zetters, ontstaan door hel overlijden van den heer G. 11. Bertrand, welke voordragt ajtn den Hieer commissaris des konings in deze provincie moet worden inge zonden, zijn door burg. en weth. geplaatst de hh. A Boekwijt en P. Marks alhier. Die voordragt is ter vaststelling aan den raad aangeboden. Gisteren avond, ongeveer 7 ure, is, ten gevolge van het lek worden van een pelroleumtoesteleen begin van brand op eene tafel ontslaan bij ie strijkster E.aan de Hooigracht, die door eenige voorbijgangers met be hulp van dekens is gesmoord, terwijl er geen ongelukken bij plaats hadden. Gisteren avond zijn P. R. en H. II., beiden niet in deze gemeente thuis behoorende, door de politie aangehouden, eerstgenoemde met een gestolen jas bij zich, de tweede wegens diefstal van eene worst uit een winkel. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende dat jhr. J L de Jonge zijn ontslag heeft genomen als lid van de tweede kamer der slaten- generaal, en dat dientengevolge eene verkiezing van een lid dier kamer behoort plaats te hebben in het hoofdkiesdistricl Middelburg, heeft bepaald, dal die veikiezing zal plaats hebben Dingsdag 29 November 1881, en dat herstemming, is die noodig, zal geschieden Dingsdag 13 December daaraanvolgende. Door de geneeskundige staals-commissie is lot arts bevorderd de heer H. J. Rinkes. mcd. doctorandus, en het getuigschrift voor het eerste ge deelte van hel arts examen uitgereikt aan de hh. F. A. Rietema en J. W. G. Meerstadtmed. doctorandi. Acie-examens te 's llage. middelbaar onderwijs, aid. taal- en letter kunde enz. Voor Nederlandsche taal- en letterkunde toegelaten G. C. Hoo- gewerf, van Rotterdam, 1 afgewezen; voor geschiedenis toegelaten K llaze- winkel, van W'ildervank; voor aardrijkskunde toegela'en J. Snijder, van Amsterdam, en D. Aitlon, van Kampen; voor boekhouden, schoolonderwijs, toegelaten J. A. lleinsbroek, van Schiedam, drie afgewezen. De te Dondra (eiland Ceylon) aangekomen sloep van het stoomschip Koning der Nederlanden is hoogstwaarschijnlijk zelf geland en niet aange- bragt. In dat geval heeft de sloep met de 27 geredden 32 dagen noodig gehad om van de plaats des onheils Ceylon le bereiken en heeft zij een afstand van ruim 300 mijl afgelegd. Moeten wij bij ons medelijden eerbied hebben voor den moed eu de volharding der bemanning van die sloep, wij mogen bovendien onze bewondering niet onthouden aan de zeemanskunst, noodig om een dergclijken afstand onder zulke omstandigheden met succes af te leggen. (Bbl.) De hoofdbesturen der Geldersche en der llollandsche Maatschappij van landbouw wenschten in den zomer van 1883 op eene nader te bepalen Plaatsliefst in bel midden des lands, eene uitgebreide zoo mogelijk eene internationale landbouwtentoonstelling te houden. Zal de zaak op degelijke *|jze tot stand worden gebragt, zal zjj een echt Nederlandsch karakter dragendan is daarvoor eendragtige zatnenwerking der verschillende land- bouw-maatschappijen in de provinciën noodig. Daarover hebben de voor- «illers der Geldersche en llollandsche maatschappijen eene bijeenkomst be- lfgd met afgevaardigden uit andere besturen op Dingsdag 10 Januarij c. k., lit het stations-koffijhuis te Utrecht. Tot hoofd der openbare school te llazerswoude is benoemd de lieer De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1,50, franco p. p. f 2. gels 1.iedere regel meer 25 cents. A. Fortgens, onderwijzer 2<lt kl. aan de openbare kostelooze school lelt. B te Haarlem. Door den gemeenteraad van Haarlem is gunstig beschikt op het ver zoek van den heer S. A. Klaasenom vergunning lot hel leggen van eene brug over de Leidsche vaart nabij het spoorwegstation Pietgjjzenbrug, en van rails in den weg langs die vaart van Noordwijkerhoek af lot dat station voor zijne stoomtram-onderneming Pielgijzenbrng-Noordwijk aan Zee. Door de politie te Haarlem is aangebonden en naar het huis van arrest overgebragt een 22-jarig soldaat van het koloniaal werldepöt tc Har derwijk, die sedert de vorige maand was gedeserteerd. Ruim ƒ300 heeft hij in dien tijd zoekgemaakt, en bjj zijne aanhouding had hjj geen cent meer op zak. Voor het geregtshof te Amsterdam stonden gisteren teregt Laurens Maaswinckel, vader en zoon, beiden uit Utrecht en beschuldigd van moord op zekeren J. J. van Deulekom, stucadoor. Den 31" Julij II., des avonds omstreeks 10 ure, had er in de üonkerstraat te Utrecht een groote oploop plaats, daar een der bewoners dier straat, v. D. voornoemd, in eene vecht partij door een messteek doodelijk was gewond en weldra bezweek. De daders waren ontvlugt, maar het openbaar gerucht wees de beschuldigden als de daders aan, en geen uur na het voorval kwam een agent van politie ten huize van den eersten beschuldigde om hem te arresteren en een on derzoek in te stellen. De tweede was militien in garnizoen op hel fort de Bildt, waar hij den volgenden morgen eveneens in hechtenis genomen werd. De vader deed zijn uiterste best om een onverschillig uiterlijk aan te nemen. Ja zelfs verzocht hij verlof om eerst nog een boterham te ge bruiken met een kop koffij. Maar dit ging niet van harte, want slechts met de grootste moeite kon hij eenige slokken kofïij naar binnen krijgen, terwijl hjj de overige op den grond wierp. Uit het ingestelde geregteljjk onderzoek bleek nu spoedig, dat de zaak zich ongeveer als volgt had toe gedragen. Van een reeds zes jaar vroeger gerezen twist tusschen den eersten beschuldigde en den verslagene dagteekeude eene gespannen ver houding tusschen hen, en zelfs moet beschuldigde reeds toen aan zijn later slagtoffer de woorden hebben toegevoegd: «Vroeg of laat ben je mijn man". Maar tot nu toe was die veete nog niet lot uitbarsting gekomen, toen op den dag van den moord de beide beschuldigden, volgens hun voorgeven, al zoekende naar hun zwager, in de Donkerslraat kwamen en daar den ver slagene voor zijne woning zagen zitten. En van uitlartende blikken en gebaren kwam het spoedig tot woorden, van woorden tot daden, tctdat het eindelijk aan eenige buren gelukte de vechtenden te scheiden. De zoon was toen in uniform en had zelfs zijn bajonet getrokken om zijn vader te ontzetten, die door den verslagene deerlijk werd in hel naauw gebragt. Maar hierbij bleef het niet; de vader had een blaauw oog gekregen en was vast besloten zich nu voor goed le wreken. Hij ging naar huis, trok an dere kleederen aan, liet ook zijn zoon het militaire pakje tegen civiele kleeding verwisselen, opdat hjj minder in het oog zou loopen, sleep een mes, welke handeling duideljjk door de buren werd gehoord, kocht boven dien nog twee telhouten en ging daarop met zjjn zoon op nieuw naar de Donkerstraat, ten einde den afgebroken strijd te hervatten. Op nieuw werd de verslagene door hen gesard, op nieuw werden partijen handge meen. en terwijl de zoon hem met zijn knuppel deerlijk toetakelde, trof hem de vader met zijn mes in het hart, zoodat hjj terstond neerviel en bijna onmiddellijk daarop overleed. Beschuldigden namen de vlugt, maar ongelukkig had de vader de scheede van zijn mes naast den verslagene op straat laten vallen, terwijl beiden bovendien reeds voldoende waren her kend. De zoon aarzelde dan ook niet eene bijna volledige bekentenis af le leggen, ofschoon onder bijvoeging, dal hij oorspronkelijk nooit moord, maar alleen mishandeling had bedoeld. De vader daarentegen bleef volhou den, dat de bij de eerste vechtpartij ontvangen slagen hem zoo hadden be dwelmd. dat hij zich van het later voorgevallene niets meer met zekerheid wist te herinneren. Maar desniettegenstaande achtte de advocaat-generaal m'. A. E. J. Jolles het ten laste gelegde voldoende, wettig en overtuigend bewezen. Hij concludeerde dat de beschuldigden zouden worden schuldig verklaard aan moord, met veroordeeling van den eersten lot eene tucht huisstraf van zes jaren en van den tweeden tot eene celstraf van twee jaar. De bh. mr. D. Josephus Jilta en mr. 11 I, Drucker traden als verdedigers op. De uitspraak is bepaald op Dingsdag 15 November. Te Overhoven, onder Sittard, viel Maandag II. ren 2-jarig kind in ecu diepen mestpoel. Een boerenmeisje, Sybtlla Uolaris Gold. sprong moedig in ('en stinkenden poel, waarvan liet water haar bijna lot aan de schouder*

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1