dvitighlan». 'sGRAVENHAG'E. 9 November. Door Z. M. z(jn de kolonels von Wismann, kommandant van het 2' reg. infanterie der Pruissische garde, en Stockmarr, kommandant van het Pruissische regiment «Prins Frederik der Nederlanden" (2s Westphaalsche n». 15) benoemd tot ridder 3e kl. der Militaire Willemsorde. De luilt. ter zee 2" kl. L. A. II. Lamie en C. J. G. de Booy, behoo- rende lot de rol van het wachtschip te Amsterdam, worden op non-activi teit gesteld. De twee voornaamste punten op de agenda van de gemeenteraadszit ting van gisteren werden niet lot oplossing gebragt, het voorstel van het dagelijksch bestuur om als proef een gedeelte der gemeente 's nachts door politie-agenten in plaats van nachtwachts te doen bewaken en het voor stel oin de pacht van het gemeentebadhuis te Scheveningen te gunnen aan de hoogste inschrijvers. Die gunning werd aangehouden, naar aanleiding van een ingekomen aan bod van den heer Burgers om het badhuis voor 5 ton aan te koopen, en op voorstel van den heer de Charro werd besloten burg. en wcth. op te dragen in de eerstvolgende zitting praeadvies over dat aanbod uit te brengen. Wel merkte de burgemeester reeds nu op, dat de raad vroeger beslist had het1 badhuis niet te verkoopen, maar verschillende leden vonden, dat, nu er een bepaald bod was gedaanoverwogen diende te worden wat het meest in het belang was der gemeente. Wat de proel betreft van nachtelijke bewaking door politic-agenten, op voorstel van den heer Evers werd met 21 tegen 17 stemmen besloten haar zes maanden uit te stellen. lie politie der le aldeeling heeft gisteren tegen den avond in eene woning aan de Hekkelaan aangehouden zekeren Passchier, in welken per soon zij meent gevonden le hebben den verkooper van de zilveren lepels, ontvreemd bij een der jongste inbraken in de Barendsstraat. De houder en bediende van het huis van verkoop met regt van vvederinkoop in de Twent- straal, alwaar Vrfjdag een onbekende de zilveren voorwerpen te koop bood, hebben in den aangehoudene dien man herkend. Ook werd een ten zijnen huize in beslag genomen demi-saison door den eigenaar herkend als de pas onlangs uit diens woning met behulp van braak ontvreemd, liet kleeding- stuk was echter losgetornd. De politie heeft termen gevonden den 30 jarigen man, als vcrmoedelijkcn dader der jongste inbraken, naar|het huis van arrest te doen overbrengen. De verdachte ontkent alle schuld of medepligtigheid. Verschillende stukjes kaars zijn in de woning gevonden. HU1TENLAN DSCII K liE R I GTEN. E K i. LONDEN, 8 November. Dr. Wilson, voorzitter van bet kou. collegie van geneesheeren, is door de koningin in den adelstand verheven, wegens den milden financiëlen steun dien hij aan de gasthuizen verleend heeft, en wegens het vele, dat hij tol aanmoediging der medische studiën heeft gedaan. De van ottds bekende Guy-Fawkes-dag van 5 Nov. is afgeloopen, zonder aanleiding le geven tot de ongeregeldheden, welke men ditmaal voorspelde. De bevolking der Londensche voorsleden bepaalde zich tot de gewone grappen. In de wijken waar veel Ieren wonenzooals Söulhwark en Hackney, verbrandde men ledepoppendie de heeren Gladstone en Forster moesten voorstellen; elders werd integendeel de heerParnell, naast den zamenzw ceder van 1605, in beeldlenis verbrand. In verscheidene plaatsen werden gemaskerde optogten gehouden. Een zwaie mist hangt over het Kanaal en den mond der Theems. De posl-gemeenschap is afgesneden. Twee Vlissingsche posten bleven uit. De Milwaukee lier. meldtdat een logementhouder te New-York dezer dagen zekeren "Hassan" liet aanhouden wegens opligterij voor een bedrag van 25 dollars, welke "Hasan" daarop bleek de voormalige gouverneur van van den slaat Zuid-Carolina te zijn en Franklin J Mozes te heeten. Eens een rijk en gewiglig man, was deze ex-gouverneur in korten tijd tot een gewoon misdadiger gedaald en reeds meermalen had de politie hem op de hielen gezeten, zonder hem echter te kunnen krijgen of overtuigen. Uil New-Yoik wordt gemeld, dat in Spaansch Honduras eene uitge- bre de nverslrooming in den omtrek van Puerto Cortes ontzaggelijke schade heelt aangerigt. ook aan den spoorweg. Verscheidene menschen moeten hel leven verloren hebben. FKdKkltUK. Bij de voortzetting der interpellatiën in de kamer over Tunis hebben Naquet en Lefaure het woord gevoerd. Toen de credieten werden aange vraagd, verklaarde de heer Naquet, dal de Tunesische roofloglen te keer zouden worden gegaan; van eene bezetting van het regentschap en van een oorlog was toen geen sprake. De beperkte som der credieten sloot boven dien elk denkbeeld van eene langdurige expeditie uit. De motie van ver trouwen, bij de interpellatie van den heer Janvier de la Motte op 11 April voor de regering uitgebragt, was verkregen, omdat de kamer geloofde, dal de oorlog niet verklaard zou worden zonder goedkeuring van het parle ment, gelijk de constitutie het voorschrijft. Na het sluiten van het tractaat met den Bey was het de pligt der regering aan de kamer te zeggen, wat de militaire gevolgen er van konden zijn. Dit heeft de regering nagelalen. Wat der regering verweten wordt, is, dat zij niet openhartig is geweest jegens de vertegenwoordiging; dat zij de biurienlandsche staatkunde ver mengd heeft met de zaken van Tunis; dat de verkiezingen haar door het hoofd spookten. Zij heeft de lauweren der overwinning om haar linold willen vlechten, en het doen voorkomen alsof de lauweren verkregen waren zondir oorlog. Van daar de dubbelzinnige toestand in Tunis, die van het eerste oogenblik der expeditie beslaan heeft. Wat voorts de expeditie uit een militair oogpunt aangaat, zij was treurig. Geen transport was gereed en met de ambulance-dienst was het jammerlijk gesteld. Het terugroept, der militairen was een misslag; de redenen, die daarvoor werden opgeg(. ven, zijn van bedenkelijken aard. Daar echter, zeide de spreker, het minis, terie verklaard heeft zijn ontslag le zullen aanbieden, zoo is het niet aan deze ministers, dat men de vraag moet stellen, hoe uit dit avontuur te ge. raken. Die vraag moet gedaan worden aan de nieuwe ministers. De heer Lefaure sprak over hel militaire beleid en de ambulance-dienst Toen de ligting van 1876 naar huis was gezondenmoest er voorzien nor. den in het gebrek aan troepen in Tunis. Wat had men gedaan? Htt effectief ginds werd op nieuw verminderd door hel verleencn van verlof op groote schaal, zoodal er slechts 30000 a 40000 man in hel regentschap bleven. Een regiment had slechts 384 man voor de dienst, eene compagnit slechts 7 man beschikbaar, eene andere compagnie lelde zelfs twee man! De minister van oorlog zette daarna uiteen, dat er dadelijk bij de expt. ditie de noodige maatregelen genomen waren voor de gezondheid en ik goede verzorging der troepen. Niets was nagelaten voor hunne uitrusting en voedsel. Dagelijks werd er wijn en brandewijn aan hen uitgedeeld. Aan die goede zorgen is bet dan ook te danken, dat ons leger de rampenis ontgaan, die de troepen in Afrika maar al te zeer getroffen hebben. Hei materiëel voor de geneeskundige dienst is op ruime schaal georganiseerd, De hospitalen aan de kust waren doeltreflend ingerigt voor hel opnemen der zieken, en sedentaire ambulances bevonden zich op alle door onze troe pen bezette posten. Hij verdedigde verder de wijze, waarop hij hel expe ditie-corps had zamengesleld. Hij had gemeend, dat hij door het zenden van twee bataillous per regiment naar Tunis de mobilisatie in Frankrijk niet in gevaar bragt. Met de twee overblijvende bataillons kon die nog tot stand komen. In de Paris leest men: De meest uitecnloopende geruchten zijn in cm- loop over de waarschijnlijke plannen van den heer Gambetta; door eeniji bladen worden namen, zelfs lijsten genoemd. De waarheid is, dat de heer Gambetta nog aan niemand iets van zijne plannen medegedeeld heeft; geen der tegenwoordige ministers, noch zij, die hen zouden kunnen vervangen, zijn door hem gepolst en de zaken zullen zoo blijven zoolang de heet Gambetta nog niet officieel met de vorming van een kabinet belast zal zijn, De Fransche kolonie te Tunis heeft een adres geteekend en aan presidenten der beide kamers gezonden, dat in de krachtigste bewoordingen gesteld is om te protesteren tegen elke gedachte om de Fransche troepen Tunis te doen verlaten. Te Parijs is Zondag weder eene vergadering gehouden van socialisten en revolutionairen. Burger Vivant verklaarde, dat men, lid wordende va, de parlementaire vergadering, binnen drie maanden verrot was. Tony lit- villon (die afwezig was gebleven) was al rot geworden binnen drie dagen. Ook verklaarde hijdat het parlement altijd noodlottig zal zijn voor lm volk, als het niet twee millioen revolutionaire chassepots achter zich heelt, gereed om de rampzalige mannen weg te jagen en hun te zeggen: «Maakt plaats voor de kinderen des volks!" Voorts werden de brandstichtingen der commune verheerlijkt; men zou bel op nieuw doen als liet zijn moest. Zaturdag II. is er eene buitengewone vergadering gehouden van dt «Union générale", de met kapitaal van Katholieken opgerigte en door gods dienstige orden ondersteunde bank ter bestrijding van de kapitalen d« Israeliten en vrijdenkers. De correspondent van de Times te Parijs zegt daaromtrent, dat de reden van den directeur, den lieer Bomoux, wel se- schikt was om lien, die aan de tallooze geruchten betreffende den staat der "Union" het oor hadden geleend, in verbazing le brengen. Tot liet laatste oogenblik had men beweerd, dat de vereeniging slechts nieuwe aandeden uitgaf omdat zij ondermijnd was, en dat er van dividend geen sprake zon zijn, enz. De lieer Bontoux en de administrateur Feder constateerden in tegendeel. dat de winsten tot 30 Sept. 36 millioen bedroegen. Wij hebben een half milliard kapitaal tot onze beschikking en onze operatiën strekken zich uit van Brazilië tot Rusland. Als eene beleediging wijs ik de insinuatie af, als speculeerden wij op het godsdienstig gevoel; want dit gevoel roept altijd tot opoffering, mag nimmer door belang worden bezield. In den nacht van Vrijdag op Zaturdag zijn de koffijhuizen en de win keltjes, die zich in den tuin der Tuileriën bevinden, door eene bende boos doeners geplunderd en verwoest. Dat zoo iets in het hartje van Parijs moge lijk is, verwekt natuurlijk groot opzien, men heeft zelfs de daders nog niet kunnen ontdekken, l e groote onveiligheid van de hoofdstad wordt vooreen deel toegeschreven aan den minister van oorlog, generaal Farre. die bjjni alle militaire wachtposten in de stad heeft opgeheven en daaronder ook die bij de ingangen der Tuileriëh en op het Concorde-plein. De Herl. Post bevat een artikel, waarin gezegd wordt, dat Bismarck voornemens zou zijn in den loop dezer week terug te keerenen den keizer, met hel oog op den uitslag der verkiezingen, omtrenlde toekomstige zamelt- stelling der regering een voorstel te doen. Naar de Post vernam, heeft de rijkskanselier zich uitgelaten dat hij het moede is het mikpunt te zijn voor al de boosheid, de laagheden, de lasteringen en de kwaadaardige verzinsels, welke er onder eene bevolking van 45 millioen zielen worden uitgebroed. Het artikel komt tot de slotsom, dal de opvolger van Bismarck, aangezien er met de Fortschriits-parlij niet monarchaal te regeren valt, met hulp der Katholieken eene tol regeren toereikend krachtige meerderheid vormen moet, daar de nationaal-Iiberale partij, op welke Bismarck bij zijnen veeljarigen strijd tegen het centrum vertrouwde, hem in den steek gelaten heeft, en de leiding op meer radicale partijen overgegaan is. PEP» TELEGRAAF.. MADRID, 8 November. De minister van financiën heeft verklaard, dal dt schatkist de 176 millioen pesetas van het nieuwe rentehedrag zal betalen, te beginnen met 1882. De minister logenstralte het gerucht van het sluiten eener leening ten behoeve van openbare werken

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2