COURANT. LElDSCHfi I'. 204. 1881. DONDERDAG lü NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Os Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentifn is van 1—4 LEIDEN, 9 November. De commissie uit de stalen van Zuidholiand, geroepen van advies te dienen over het voorstel van gedep. stalen om de noodige gelden beschik baar te stelten lol wegruiming van verschillende ondiepten in den Leidschen Vliet, beveelt de goedkeuring van dien maatregel aan, mits onder uitdruk kelijke voorwaarde, niet alleen dal de provincie zoodoende voor zich geenerlei onderhoudspligt aanvaardt, maar ook dat zij geenerlei soortgelijken pligt van anderen weuscht op te hellen. Verder adviseert zij van hei aanbod van Rijnland om een vierde in de kosten bij te dragen geen gebruik te maken, ten einde de quaeslie van den onderhoudspligt niet te praejudicieren. Bij de op 7 Nov. te Amsterdam gehouden aanbesteding van wege het dep. van koloniën was voor perceel 6, de levering van 1100 stuks wollen dekens, minste inschrijver de heer J. Seheltema Jz.voor ƒ4840, en voor perceel 10, de levering van 150 stuks wollen dekens, dezelfde, voor ƒ370.50. Men meldt ons het volgende: In uwe courant van den 2<1"1 komt een berigt voor, dat onder de lelietjes der dalen (Convallaria majalis) eene ziekte jou zijn ontstaan, niet ongelijk aan die, welke onder den aardappel voor komt. In een der nommers van he! Berliner Tageblatt werd dezen zomer gewezen op het geval dat gezonde aardbeziënplanten, geteeld op grond waarop dood-ziekc aardappelen gestaan hadden, die met loof cu al omgespit en daarin verrot waren, dezelfde verschijnselen vertoonden van ziekte op bet blad, als onder den aardappel, en verwelkten, lerwjjl ook de aardbezie geheel onbruikbaar bevonden werd. Wanneer nu de zegeltjes van het lelietje der dalen gepoot zijn op akkers waarop zieke aardappelen geslaan hebben zonder bijkomende omstandigheid dat zjj omgespit zijn en daardoor den grond verpest hebben, zou dan het onheil, ontstaan onder dat lentebloempje, ook daarin reeds kunnen gezocht worden Men weet toch dat de ziekte onder deu aardappel wordt veroorzaakt door een champignon, die onuitroeibaar blijft en woekert bij vochtig weer, zoodal zoolang er aardappelen zulleu geteeld worden de ziekte bljjft bestaan. Welke oorzaak nu het lelietje der dalen een ziekte-proces heeft doen ondergaan, zooveel is zeker dat de meeste pollen krachteloos zijn geworden. Men meldt ons uit Zevenhuizen: In de tweede vergadering van het leesgezelschap: «Tot nut en vermaak" alhier, hadden wjj het genoegen den heer L. Akkerhnys van Schoonhoven als spreker te zien optreden. Zjjn onderwerp: "Komen en gaan" werd door het talrijk publiek, dat zoowel uit onze gemeente als van elders opgekomen was, met onverdeel de aandacht aangehoord. Niet het minst wist genoemde heer in ons ge zelschap een blijvenden indruk achter te laten door zijne meesterlijke voor- dragten, zoowel in proza en poëzy als in ernst en luim. De voorzitter, de heer P. Blok Jr., was zeker wel de tolk van de aanwezigen, toen hij den gevierden declamator dank bragt voor zijn schoon werk, dien avond geleverd, en hem een tot wederzien toeriep. Acte-cxamens te 'sHage, middelbaar onderwijs, aid. taal- en letter kunde. Toegelaten: voor geschiedenis P. J. S. Lentz, van Bergen-op-Zoo.it; één afgewezen; voor aardrijkskunde L. A. E. van der Ley, van Middelburg; ééu afgewezen; voor boekhouden L. Corbeau van Rotterdam, voor huison derwijs; één trok zich terug. Door het prov. kerkbestuur van Overijssel is lot de evangeliebediening bij de herv. kerk toegelaten de heer J. C. Rtiys. Het stoomschip kVyberton is op 8 Nov. te Marseille aangekomen. Het vaartuig moet aldaar 24 uren quarantaine houden. In de duinen nabij Rockanje is een uitcrasbevcr gevangen en gedood, «en dier, dat in de gematigde streken van Z.-Amerika te huis behoort. "Van den snuit lot het einde van den staart is het een meter lang. Waar schijnlijk was hel gevonden exemplaar alkomstig van een schip, dat nabij de kust vergaan is. Eergisteren werd in eene tapperij aan den Meerenbcrgschen weg on der Bloemendaalgenaamd "Land- en Duinzicht", op drie verschillende plaatsen brand ontdekt, wflke evenwel door de spoedig aangebragle hulp weldra gebluscht was. In het huis, hetwelk zeer hoog verzekerd was, werd tijdens den brand eene sterke petroleumlucht waargenomen. Mej. B., die aldaar eene kamer bewoonde, doch afwezig was, heeft door het ver branden van haren inboedel, welke niet verzekerd was, veel schade gele den. Er schijnen vermoedens te bestaan, dat de brand niet aan een ongeluk ie wijten is, althans de subst.-oflic. van justitie van Haarlem heeft een on- De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franca p. p. 2. gels 1.—iedere regel meer 25 cents. derzoek ingesteld, waarvan het gevolg is geweest, dat een persoon, in Amsterdam woonachtig, in het Hotel Kennemerland is gearresteerd ge worden. Sedert de invoering van de drankwet op 1 Nov. is te Amsterdam tegen 75 personen, die zich aan openbare dronkenschap schuldig maakten, proces-verbaal opgemaakt. De arrond.-regtbank te Assen heeft, volgens de Bsser C., op de vor dering van de vrouw, een huwelijk door echtscheiding ontbonden op grond van kwaadwillige verlating. De man, die anders niets tegen zijne vrouw had. beschuldigde haar van te kunnen tooveren en te behooren tot eene familie, die reeds lang deze kunst verstond. Hij schreef daaraan toe, dat zjj eene koe hadden verloren en hij eenigen tijd ziek was geweest. Hij wilde daarom niet langer met zijne vrouw zamenwoncn, bij wie hij een kind had, verliet de gemeenschappelijke woning en weigerde aan de her haalde aanzoeken, namens de vrouw aan Item gedaan, om tot haar terug te keeren, te voldoen, tenzij de vrouw hem plegtig wilde beloven, dat hij nooit weer ziek zou worden. Eenigen tijd geleden werd de koetsier Agcma, na door de regtbank te Leeuwarden te zijn veroordeeld wegens bedreiging van zijn meester, in hoo- ger beroep vrijgesproken. Zijn verdediger mr. S. Katz, te Amsterdam, wees toen het honorarium van de hand, dat in Friesland was bijeengebragtonder degenen, die den veroordeelde voor onschuldig hielden. De uitgevers van het Friesch Volksblad hebben thans de gelden, by hen voor die zaak ingeko men, besteed om den verdediger een zilveren schenkblad met het wapen van Friesland en een opschrift in de Frieschc taal aan te bieden. De regtbank te Winschoten heeft eene beslissing genomen in zake de levering van geneesmiddelen door apotheekhoudende geneeskundigen, waarbjj de belangen van een gevestigden apotheker betrokken zijn. Ge noemde regtbank heeft nam. een geneeskundige te Hoogezand, die genees middelen had afgeleverd, veroordeeld tot zes geldboeten, elk van ƒ1 en de kosten. In de gemeente Hoogezand is een apotheker gevestigd, maar het was twijfelachtig of beiden, geneeskundige en apotheker, in verschillende plaatsen (dorp Hoogezand en Maarlenshoek) van dezelfde gemeente woon den. De regtbank heelt beslist, dat beiden in dezelfde plaats wonen. Te Termunterzijl is het berigt ontvangen dat het aldaar te huis be- hoorende schoonerbrikschip Vriendschapmet hout geladen, op de reis van Riga naar Delfzijlop de kust van Jutland is gestrand. De bemanning is behouden aan wal gekomen. Te Zevenhuizen, in Groningen, had Zondag II. een treurig voorval plaats in de voormiddag godsdienstoefening der herv. gemeente. Nadat de predikant d'. P. Cremer de dienst eenigen tijd geleid had, gevoelde hij zich niet wel en verzocht de gemeente te zingen, doch onder het voorlezen Van het gezang zakte hij in eenviel met het hoofd op den trap van den preek stoel, en blies kort daarna, tot groote verslagenheid der gemeente, den laatsten adem uit. Men meldt uit Vlissingen aan de N. R. C.: Het vermoeden, dat reeds sedert eenige dagen bestonddat de bedrijver van den moord te Veere zon aait te wijzen zijn, schijnt thans g/noegzame zekerheid bekomen te hebben. Een jong mensch, zoon der wed. R. aldaar, zou de afschuwelijke misdaad gepleegd hebben. Op den dag van den moord is hij 's avonds uit Veere vertrokken, en heelt later niets meer van zich doen Itooren. De antece denten van dit jonge mensch moeten verre van gunstig zijn. Hij was sui kerbakker van beroep. Men zal zich herinneren dat er vermoeden bestond dat de steken aan het slagtoder door een vreemd soort mes, in dit geval een sttikerbakkersmes, zouden zijn toegebragt. De familie van het ellendige jongmensch, die ais algemeen geacht bekend staat, is radeloos en in diepe smart gedompeld. Zijne moeder en zuster zijn ernstig ongesteld. Dezer dagen had een landbouwer onder Heenvlict last van een jong paard, dat weigerde een wagen te trekken. Nu is het een feit dat een paard, onwillig om voort tc gaan, zich vaak gemakkelijk een eind weegs bij de tong laat leiden, maar de bedoelde landbouwer past dit middel op een onbeschrijflijk barbaarsche manier toe. Nadat men de tong van het paard door middel van een touw verbonden had aan deu staart van een ander paard, dal voor het jonge brest geplaatst werd, zette men het voorste paard tot trekken aan. Het jonge dier bleef echter weigeren, met dat ge volg, dal hem de tong ttii den bek werd gerukt. Het dier overleed den volgenden dag. Hel is te hopen, dat er termen gevond n kunnen worden om zulke wreedheid Ie slraflcn. V. r. d D.)

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1