BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsehe Courant van Maandag 7 November Ó88Ó_V°. H6ó. De heer Fawcett, de postmeester-generaalheeft zijn kiezers te Hackney eenige mededeelingen gedaan over het resultaat der jongste hervormingen in het postwezen. Den len Jan. II. werd de maatregel ingevoerd om nieuwe postwissels in te voeren, waarmede ook kleine bedragen tot een minimum van een shilling tegen een laag tarief ter verzending aan de post kunnen worden toevertrouwd. De raming was dat gemiddeld 2 millioen van die postwissels zouden gebruikt worden. Het blijkt nu, dat met 1 November reeds 4 millioen dergelijke postwissels uitgegeven waren, waaronder400,000 voor bedragen van 1 shilling. Freeman'8 Journ. wijst met ingenomenheid op de eerste uitspraak van het Iersche hof. Daarbij is de pacht, waarvan vermindering gevraagd werd, met 25 pCt. verlaagd. De Iersche Land-league spoort nu de pachters aan om allen de tusschen- komst van den landraad in te roepen om herziening van pachtsom te ver krijgen. Er zijn nu reeds 12000 gevallen aan zijne beslissing onderworpen, en als ook de andere pachters komen zullen 50 zulke regtbanken in geen jaren met de behandeling dier zaken gereed kunnen zijn. Als de regering zulk een toevloed had kunnen voorzien zou zij zich zeker niet tot het in het leven roepen van cene enkele commissie voor die reuzentaak bepaald hebben. Men verneemt, dat de voorbereidende onderhandelingen voor het han- delsterdrag tusschen Frankrijk en Engeland zijn afgeloopen. De talrijke vraagpunten van teederen aard, welke ter sprake werden gebragt, zijn door de Engelsche en Fransche commissarissen in een geest van volkomen ver zoening behandeld. De nog onafgedane onderwerpen zullen langs diploma- tieken weg vereffend worden. De vriendschappelijke verhouding tusschen de commissarissen wettigt de verwachting dat eene volledige verstandhou ding niet lang zal uitblijven. Aan de Standard wordt uit Durban geseind, dat de Engelschen den terugtogt der troepen uit Natal voorbereiden, en dat eene reserve te New castle achterblijft. De strijd tusschen de hoofden in Zulu-land duurt onaf gebroken voort. De Times geeft het volgende berigt van het eiland Malta, uit een Napelsch blad afkomstig: Zevenduizend Maltezers hebben te Floriana eene meeting gehouden en ten sterkste geprotesteerd tegen de handelingen van bun plaatselijk bestuur, dat hun de Engelsche taal wil opdringen. Gedurende de meeting werden verscheidene personen in hechtenis genomen, en bij de daardoor ontstane worsteling werden vele politiedienaren gewond. Het schijnt dat 15000 Maltezers zich tot koningin Victoria hebben gewend, met het verzoek, dat een eind moge gemaakt worden aan de willekeurige be sluiten van sommige hoofden der departementen, De heer Adams, gezagvoerder van de Arctic, een walvischvaarder, te Dundee te huis behoorende, is dezer dagen uit de straat Davis teruggekeerd en heeft hoogstbelangrijke mededeelingen aldaar verkregen nopens de togt- genooten van Franklin. Door den hevigen storm was de Arctic, die west waarts van Bouthia lag, weggedreven uit haar zeewater; toen de woede der elementeu wat bedaarde en de dikke nevel was opgeklaardbleek het dat het vaartuig zich bevond op 15 mijlen van Fusy- en Heklastraat. Ter wijl de Arctic aldaar voor anker lag, kwam er een Eskimo aan boord, een man voor zijn slag van zeer buitengewone ontwikkeling en van deze bewoner der Poolstreek vernam de gezagvoerder de volgende bijzonderhe den. Toen ik nog een aankomende jongen was, zoo verhaalde de Eskimo, en nog te huis in de hut mijner ouders woonde, kwamen er op eens drie mannen bij ons binnen: zij hadden een togt over land gedaan en gingen in de rigling van de Rcpulsegolf. Een dier mannen was een man van gewigt en groot hoofdman. Hij stierf ten onzen huize en dit vervulde de beide andere mannen met groote droefenis, onophoudelijk weeklaagden zij over het verlies van hun grooten hoofdman. De beide overgebleven mannen heb ben gedurende geruimen tijd bij ons aan huis vertoefd en op eene kaart, die hjj den bedoelden gezagvoerder vertoonde, was de plek aangednid, alwaar zij ten laatste rustplaats waren gelegd. Neemt men den leeftijd van den Eskimo daarbij in aanmerking, zoo laat de gezagvoerder van de Arctic daarop volgen, dan mag men zich verzekerd houden, dat de //groote hoofd man", van wien de Eskimo spreekt, niemand anders is geweest dan luite nant Crazier. Mag men zich verlaten op de verdere aanduiding van den Eskimo, dan hebben de drie togtgenooten van Franklin getracht de llud- sonsbaai te bereiken. Er bestaat hoop, dat de gezagvoerder der Arctic nog andere, welligt hoogst belangrijke medededeelingen naar Europa heeft gebragt. In de na- bijheid der Fuzy- en Heklastraat heeft hij brieven en andere geschriften aangetroffendie hjj bij zijne komst in de haven te Dundee onverwijld heeft toegezonden aan de Engelsche admiraliteit. De door de ziekte en den dood van Garfield veroorzaakte kosten wor den op ongeveer 350,000 dollars geschat, van welke som het grootste ge deelte door den staat Ohio en de stad Cleveland gedragen wordt. Uit New-York wordt aan de Daily News gemeld, dat ofschoon de Amerikaansche regering herhaaldelijk onderzoek instelde naar het voorge wende bestaan van saldo's in Europesche banken voor rekening van de zuidelijke staten, en de uitkomst van haar onderzoek altoos negatief is ge weest, niettemin deze zaak het voorwerp blijft harer bijzondere aandacht. De herhaalde reizen van Jefferson Davis naar Europa wekken dienaangaande achterdocht. FRANKRIJK. De senaat heeft bij eerste lezing het wetsontwerp tot vermindering van den werktijd in de fabrieken met 98 tegen 97 stemmen aangenomen, ofschoon de betrokken commissie in tegenovergestelden zin had geadviseerd. De verhouding der stemmen doet verwachten dat het ontwerp later zal ver worpen worden. In de kamer hebben 442 leden deelgenomen aan de verkiezing van een voorzitter. Er waren 22 blanco-billetten in de bus. De heer Brisson werd gekozen met 347 stemmen. De legitimist Larouchefoucauld-Bisaccia bekwam er 33 en de Bonapartist Jolibois 16. De verkiezing van Brisson werd met bjjval begroet. Gambelta was slechts korten tijd in de kamer, enl^el om zjjne stem te geven aan Brisson. De heer Quentindirecteur van het weldadigheids-bureaudat den heer Gambetta ter kamer afvaardigde, spreekt het berigt legen, als zou hij, ge lijk de heer Révillon in de kamer beweerd heeft, de kiezers-bijeenkomst in het Elyse'e-Ménilmontant aan de zijde van den heer Gambetta hebben bijge woond, om aldus pressie op de behoeftige bevolking der wijk uit te oefenen. Hij verklaart, den dag, waarop de vergadering gehouden werd, ziek gele gen te hebben. Met eenige spanning ziet men de interpellatie te gemoet, die in de kamer over de zaken van Tunis zal plaats hebben. Nu en dan worden in de dagbladen voor de regering compromitterende mededeelingen gedaan, zoowel over de aanleiding tot het ondernemen der expeditie, als over de wijze waarop zij wordt uitgevoerd. Een correspondent van den Télégraphe, die de afdeeling van generaal Saussier op marsch naar Kerouan volgde, zegt, dal de hulpmiddelen van den legertrein zóó slecht waren, dat duizend of twaalf honderd vijanden gemakkelijk zich daarvan hadden kunnen meester maken en in de bergachtige terreinen de geheele legerafdeeling kunnen op houden. Verder laat hij zich dus uit: Om de juiste waarheid te zeggen, het hart draait om van dit alles bij jonge zoowel als oude soldaten, die vele veldtogten gezien hebben en die verklaren, dat de expeditie in Tunis eene bittere spotternij is. De marsch naar Kerouan en zijne gevolgen zijn het onderwerp van hunne dagelijksche grappen. Meen niet dat ik overdrijf in hetgeen ik meld. Iedereen, die den marsch van gisteren heeft gezien, kan getuigen wat er van aan is. De Justice, het orgaan van Clémenceau, en l'Intransigeanthet blad van Rochefort, maken eene ontwerp-overeenkomst openbaar tot stichting van eene bank van grondcrediet te Tunis, welk ontwerp, naar zij verkla ren, Le'on Renault, gesteund door den consul Rohstan, den Bey ter teeke- ning heeft voorgelegd, en zij herhalen, dat des Bey's weigering om die overeenkomst te teekenen, en niet de strooptogten der Kroumirs, de wezen lijke oorzaak was van den oorlog in het regentschap. Volgens de bewering dier bladen was hetgeen van den Bey verlangd werd zoo buitensporig mo gelijk. De Bey zou een Franschman magligen eene bank op aandeelen op te rigten, met een kapitaal van 500 millioen fr.met onbeperkte magt om het kapitaal te vergrooten. De bank zou geld geven op hypotheek en ook op andere wijze aan de inwoners in Tunis geld voorschieten, bankbilletten uitgeven, een monopolie krijgen voor 99 jaren en door den staat gewaar borgd zijn tegen alle mogelijk verlies. Dit alles, wordt gezegd, zal gestaafd worden bij de behandeling van het proces, dat Roustan tegen l'Intransigeant heeft ingesteld. Volgens den correspondent van de Times te Parijs heeft er eene ont moeting plaats gehad tusschen den prins van Wales, die met zijne gemalin eenige dagen in de hoofdstad had doorgebragt, en den heer Gambetta, en wel aan een déjeuner in een eenigzins afgelegen, voor onbescheiden nieuws gierigheid veiligen restaurant, de //Moulin Rouge", in de Avenue Dantin. Het gezelschap bestond uit zes personen, waaronder sir Charles Dilke en men bleef twee en een half uur bijeen. Bij deze gelegenheid heeft de heer Gambetta eindelijk stellig verklaard, driemaal in Duitschland geweest te zijn, maar nooit er aan gedacht te hebben prins von Bismarck te bezoeken. Het Parijsche hof van assises heeft weder een meisje vrijgesproken dat, door haar minnaar verlaten, dezen met een revolverschot ernstig ge wond had. De bemanning van de Prosper Come, die op de reede van Pauillac geankerd was, had aan wal den gezagvoerder begraven en keerde, bij diepe duisternis, naar boord terug. Nabij het schip gekomen, begon de boot, waarin de vijftien mannen digt op elkaêr gezeten waren, water te j scheppen en zonk bijna onmiddellijk. Slechts drie der ongelukkigen konden gered worden; de overigen vonden hun dood in de golven. Laffon, de redacteur van het te Alexandrie verschijnende Fransche blad, dat opgeheven werd wegens oneerbiedige uitdrukkingen omtrent Maho med, heeft moeten besluiten die stad te verlaten, omdat de woedende Mahomedaansche inwoners hem naar het leven stonden. Hij ontving eene waarschuwing van het Fransche consulaat, en zou vroeg in den morgen, onder een sterk geleide, zich op een Fransch vaartuig inschepen. DUITüCHLANffi. Volgens de Germania zal de centrumpartij bij de herstemmingen han delen naar gelang van omstandigheden. Waar eene keuze tusschen candi- daten van andere partijen moet worden gedaan, moet er worden getracht voor de stemmen der centrumpartij in het eene district de stemmen cener andere partij te winnen ten hehoeve van een uitramontaanschen candidaat, die in een ander district in herstemming komt, ten einde ook daar de be noeming van een centrumcandidaat te verzekeren. Waar zulk eene overeen komst is gesloten, moet ook eerlijk er aan worden vastgehouden, zoodat de ultramontaansche kiezers ijverig voor den candidaat der contracterende partij opkomen. Maar evenzoo moet er worden gezorgd, dat laatsgenoemde partij dit in haar district wederkecrig voor den candidaat der centrum partij doet.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 5