BU1TENLAN DSCU E li R I G TE N. renteloos heeft liggen, productief te maken. Op nieuw werd aangedrongen, op eene herziening der verordeningeu betrekkelijk het grootboek der natio nale schuld, en geklaagd over de langzame en door tijdverlies voor de betrokken personen zeer kostbare behandeling van zaken aan genoemd bureau. Andere leden zagen juist in de gestrenge bepaling'en der bestaande wetgeving een noodzakclrjken waarborg voor de zekerheid der belegging en legen eventuele misbruiken. Naar aanleiding van den post voor kosten, vallende op de vernieuwing der munlbillettenwerd door den heer Gratama eene nota overlegd met de strekking om uitbreiding te verkrijgen van het kapitaal der munlbilletten tot ƒ15,000,000, met welk betoog verscheidene leden dier afdecling instemden. In eenige afdeelingen werd aangedrongen op spoedig voorlwerken met de herziening der belastbare opbrengst voor de ongebouwde eigendommen en de voorbereiding daarvan. De vraag werd nog gedaan of er uitzigt be staat, dat de regering zich spoedig in het bezit zou kunnen stellen van de domeinen, door wijlen prins Frederik bezeten, onder herinnering in deze aan het belang van den staat. Wat denkt, zoo vroeg men, de regering over eene afrekening met de kerkgenootschappen, waarbij aan deze in eens de gekapitaliseerde som der nu uitbetaalde tractemenlen werden toegewezen? Wat denkt zjj met name van eene uitkeering aan de Ncd. herv. kerk, waarbij de afrekening, niet met de synode, maar met iedere gemeente af zonderlijk zou plaats grijpen? Deze twee vragen waren in drie aldeelingen de uitkomst eener langdurige beraadslaging. Ook de toestand der Christ, gereformeerden kwam Ier sprake. Men beweerde, dat hun, door het ont houden van tractemenlen aan hunne leeraars, onrcgt geschiedde. De schei ding van kerk en slaat bleefvolgens sommige leden, hier buiten spel, en het was onbetwistbaar, dat de vrijheid der kerk bjj zulk een maatregel zeer zou winnen. Andere leden echter konden zich met deze beschouwin gen niet vercenigen; zij waren van oordeel, dat eene algeheele scheiding van kerk en staat tot de onmogelijkheden behoort, en dat er tusschen heide steeds verband zal eu moet blijven bestaan; omdat de staat belang heeft bij het bestaan der kerk, en deze behoort te beschermen naar de mate harer behoeften; omdat de kerk tegenover den slaat onvervreemdbare reglen be zit, voortspruitende uit de inbezitneming harer goederen en uit andere oorzaken. De staat heeft er belang bij, dat het vok godsdienstig zij en dat er, waar het noodig mogt blijken te zijn, meerdere kerken worden opge- rigt om godsdienstzin te bevorderen, terwijl volgens deze opvatting art. 168 der Grondwet wel degelijk bezwaren legen eene dergelijke afrekening oplevert. 'sGRAVENHAGE 3 November. Dlijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram, is de oefe ningsdivisie, onder bevel van Zp. M*. adjudant in buitengewone dienst, den kapitein ter zee F. H. P. van Alphen en bestaande uit Zr. M'. schroefsloom- schepen Zilveren Kruis, Leeuwarden en Marnixden l,lcD dezer te Madeira aangekomen. liet gereglshof alhier heeft lieden de ontaarde moeder uit Middelharnis, die de vorige week voor dat hof teregt stond, veroordeeld tot tien jaren tuchthuisstraf. Zij had haar jeugdig kind van het leven beroofd. i (A'er Telegraaf) Het gereglshof alhier behandelde heden de zaak van J. D. v. D., die op 24 Aug. jl. in eene herberg in de Morschstraal te Leiden een revolverschot heeft gelost op den milicien Aarsen. haar minnaar, die haar had verstooten, na haar te hebben verleid. Het onderzoek jdezer straf zaak vervulde een ieder met medelijden voor de ongelukkige en bragt een diepen indruk te weeg. Zij beleed berouwvol haar daad. Zij had te ver- geels getracht haar verloren eer terug te bekomen. Adv. gen. Gregory laakte zeer bet gedrag van den verleider en requireerde, met aanneming van verzachtende omstandigheden, een half jaar celstraf. De verdediger, mr. Francois Jr.trachtte aan te loonen dat zijn cliënte ontoerekenbaar was en verzocht hare vrijspraak. Het hof, dal lieden nog uitspraak deed, verklaarde de beschuldigde wel toerekenbaar en veroordeelde haar, niet aanneming van zeer verzachtende omstandigheden, tot de door hel openb. min. geeischte straf De politie alhier deed gisteren een ruime vangst. Herhaaldelijk reeds had zij klagten vernomen over verschillende diefstallen op de openbare straat en in winkels, b. v. door het wegnemen van broodjes uit onbeheerde bakkerswagens, het ontvreemden van waren uit kruideniersneringen eu hel stelen van voor winkels uitgestalde voorwerpen. De 'ijverige nasporingen van den rechercheur de Fionw werden bekroond niet de ontdekking van eene jeugdige dievenbende, uit 7 deugnieten be staande, waarvan de oudste niet meer dan 17 jaren telt, bij welke tal der ontvreemde voorwerpen werden gevonden, zoomede verschildende sleutels, ilte hier en daar vermist werden. Allen zijn sedert 2 dagen door den com missaris van politie der 2"> afd. in verhoor genomen, die termen heeft ge vonden hen naar hel huis van arrest te doen overbrengen, als verdacht vaii diefstal in vereeniging. Een paar dezer knapen bezochten de ouderlijke woning niet meer, maar waren altoos zwervende; van lien, die zich van lijd tot tijd naar het ouder lijk htiis begavenwordt vermoed dat de ouders niet onbekend waren met de gepleegde feiten. De voor eenigen tijd ontslagen magazijnmeester van de Haagsche Tramway-M latschappij acht dagen geleden aangehouden w egens hel schrif telijk bedreigen van een lid van het parket bij de reglbank alhier, bevindt zich nog in arrest. De leden der sociëteit genaamd //de Groote Club", gelegen op den hoek van de Houtstraat en het Korte Voorhout, die gisteren ruim 5 ure in dat getouw bijeen waren, werden op dat oogenblik op onaangename wjjze ver rast. Op de verdieping boven de socieleilszaal stond alles in vlammen, welke weldra door een der vensters naar buiten drongen en zich tot boven den nok verhieven. De vlammen namen allengs in omvang toe en ver spreidden zich in de aangrenzende vertrekken. Juist toen zij de derde)(l dieping begonnen aan te lasten rukte de brandweer aan; eerst de spuit, de grenadiers en jagers en vervolgens de haspelwagen van een der poly, bureaux. Twee flinke waterstralen uit de buizenleiding plasten in liet<|lt mende gedeelte der bovenwoning, na het verbrijzelen der dubbele ruit(l Deze krachtdadige hulp stuitte het vuur, dat al dadelijk in omvang vertlj, derde. De aangrenzende vertrekken waren niet zoo gemakkelijk voort water toegankelijk. De gesloten luiken in deze apartemenlen boden vaukelijk weerstand aan de watermassa, zoodat hel personeel van de bram weer zich genoodzaakt zag deze sluitingen eerst'als hel ware open,, rameijen. Met den aanvoer van water uit eenige andere kranen werdj,, het vuur spoedig meester. Het gemeubeld kwartier, bewoond door jh',i D. v. H., is grootendeels vernield en wat door de vlammen gespaard leed veel door het water, waarmede veiligheidshalve ook de bovenstei, dieping werd nat gehouden. K IV O R I. A K LONDEN, 2 November. Volgens de Morning Post zijn Gladstone, de speaker en de gri|, van het lagerhuis tegenwoordig ijverig bezig aan het bewerken vang nieuw reglement van orde voor het huis. Bij de in alle steden gehouden gemeenteraadsverkiezingen hebbq over het algemeen genomen, de conservatieven gezegevierd, met natnii die steden waar het Ierscli element talrijk vertegenwoordigd is. Out stemden de leren, wanneer zjj zich niet onthieldenvoor de conservatie Reeds zijn er 10000 aanvragen om bepaling van pacht bij het la ingekomen. Dit wordt zoozeer met werk overstelptdat er reeds in sub-commissiën zijn benoemd, waarvan de eene te Belfast, en de ande te Castleblanye zitting zal houden. De Iersche correspondent van de DA News, die bepaald lot taak heeft, de werking der landwet na te jut maakt evenwel de opmerking, dat de arbeid van het hof niet zoo onts gelijk is als men uit het getal aanvragen zou opmaken, daar er zeern gevallen zijn, die zoodanig met elkander overeenkomen, dat de beslis» over enkele geveld, tot eene terugneming van de aanvrage en eene miiinel| schikking aanleiding geven zal. In de Agricultural Hall is thans eene tentoonstelling van levensniij len geopend, waar allerlei soort van voedsel te bezigligen is, Onder ant merkwaardige zaken trekt daar ook eene bruinachtige Zulu-kaas den dacht, die vervaardigd is door de jongste der vrouwen van koning Cd wayo. De kaas n.oet er niet zeer smakelijk uitzien. Het Britsche illed. Journal meldt, dat de locale geneesheeren.l president Garfield behandelden, bij de regering eene rekening hebben ingd verd van honderd dollars per dag êu de doctors Hamilton en Agncw e van duizend dollars per dag. De nationale handwerkslieden-bank te Newark, in Nienw-Jersey, U ten gevolge van geldverduisteringen door den kassier, hare betalingenökJi staken. Er was een kapitaal van 500,000 en een overschot van 460 dollars, maar de kassier bekent, alles aan ongelukkige speculation gemaakt te hebben, zoodat er niets over is dan het op 50000 dollarsp schatte gebouw. De ontdekking, welke de stad als een donderslag truf.i aan de vrijwillige bekentenis van den kassier te danken, die geenekansa om zijne verliezen langer te dekken. De stad Edgefield, in Zuid-Carnlinais voor twee derden afgebrtii De brand was in een stal opzettelijk aangestoken. In de handelswijk! plaats zijn slechts drie winkels overgebleven. FKANHKIJK. De onderhandelingen tusschen Frankrijk en een groot aantal sliii hebben een eersten definitiven uilslag gehad. Een handelsverdrag en ei overeenkomst om het auieiirsregt en de fabrieksmerken te beschermen.ij door de Belgische en Fransche gevolmagtigdcn geteekend. Het verdragt de twee overeenkomsten zullen aan hel parlement ter bekrachtiging w»rè overgelegd en den 9'"» Februarij in werking treden. Het Fransch-Italiaansd handelsverdrag zal mede geteekend worden en met het Fransch-Beljisi verdrag bij de kamer worden ingediend. Paul de Cassagnac is er verheugd over, dat de heer Gambelta zali voorschijn treden, om hel verantwoordelijke hoold van een ministerie worden. Nu verandert de zaak, schrijft hij: //haal de violen voor li dag, want de beerendans begint". Amouroux, het nieuw gekozen raadslid te Parijs, was een der dolt voorvechters der Commune, en een zijner voorstellen strekte om den«t stand tegen de gevestigde regering te verlengen. Dit voorstel hield nam# in, dat de vrouw van ieder Communard, die in den strijd tegen de Irofp der regering sneuvelde, een levenslang pensioen van 800 fr. zou bi kon» Dit was voor de vrouwen, die gaarne gepensioneerd wilden zijn, geno« om hunne mannen te prikkelen den slrjjd tot het uiterste vol te houden, Op Allerheiligen gingen naar gewoonte duizenden bedevaartgang® naar de kerkhoven, om de graven van dierbare betrekkingen te bezoekt' Reeds vroeg in den morgen zag men lange sleepen van menschen derwaatt hunne schreden rigten. Eene menigte immortellen-kransen was neêrf legd op het gedenkleekenopgerigl ter nagedachtenis van de soldaten, 4 in den oorlog van 1870—71 gevallen waren. De nagedachtenis va» Ti® werd minder geëerd dan vroeger het geval w as. De Communards wn slechts in geringen getale op Père-Ia-Chaise verschenen. Zjj hielden»® rustig. De politie had goede voorzorgen genomen. De Moniteur Univ. wijst met nadruk op de //ridders van den do® wier beslaan op de socialistische congressen len duidelijkste bljjkt. nietiging van het kapitaal is bij hen geen vage wcnsch in eene met"' minder nabijzijnde toekomst, maar een eisch, waaraan oogenblikkeltjk,

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2