BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 3d October óH8diV0. 253. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Sommigen achtten de raming van 42 ets per half kilogram voor dit jaar te hoog. Ten aanzien van den vorm der leening vindt men in het verslag aange- teekeuddal naar veler oordeel van eene afzonderlijke Indische leening geen sprake meer kan zijn, doch dat anderen meenden, dat, bij de toch altijd bestaande administratieve scheiding, eene leening voor Indische be hoeften ten laste van Indië met waarborg van Nederland wel mogelijk zoude zijn. Eene opmerking over de bijdrage lokte de vraag uit, hoe, na de afstem ming van het wets-ontwerp tot regeling dier bijdrage, de minister thans denkt omtrent de financiële regeling lusschen Nederland en Indië. Bij de bespreking der verhouding van Indië en Nederland uit een oogpunt van handelsbelang stond tegenover het gevoelendat het niet meer dan billijk is, dat Nederland voordeel trekke uit Indië, welke bezitting voor Nederland iets meer moet zijn dan een lastpost, het gevoelen van vele andere leden, die, wel verre van Indië als een lastpost te beschouwen, er op wezen, dat aan den Nederl. ondernemingsgeest in Indië, onder veel gunstiger omstandigheden dan voor den buitenlander, een ruim veld werd geopend, hetwelk zonder het bezit van Indië waarschijnlijk niet denkbaar ware. Andere leden, van meening, dat directe financiële voordeelen regt- matig aan Nederland toekomen, verklaarden zich echter tegen eene handels politiek van bescherming van Nederlandsche nijverheid en handel, bij welke verklaring de voorstanders van onzen handel zich aansloten. De afschaffing der tolliniën tusschen Nederland en Indië werd uit verschillende oogpunten bepleit, doch daartegen stelde men de meening, dat het oogenblik daarvoor zeer slecht gekozen zoude zijno. a. met het oog op de behoeften der Indi sche schatkist. Het gevoelen van hen, die de differentiële regten zouden wenschen te herstellen als represaille-maatregel tegenover die staten, die zeer booge protestregten heffen, bleef niet zonder tegenspraak. 's GRAVENHAGE 29 October. Door Z. M. is vergunning verleend aan den vice-admiraal jh'. J. H. van Capellen, adjudant-generaal en tweeden chef van het militair huis des ko- nings, tot het dragen van het grootkruis der Frederiks-orde, hem door den koning van Wurtemberg geschonkenen aan den gepens. kolonel titulair van bet corps mariniers J. J. Korndörffer, tot het dragen van de activiteits uniform, verbonden aan den rang van kolonel bij gemeld corps. - Heden is de vergadering der commissie voor de internationale regeling van de visscherij op de Noordzee gesloten. Verschillende gedelegeerden zijn dezen namiddag naar hunne woonplaatsen teruggekeerd. - Gisteren werd voor het geregtshof te dezer stede bepleit het appel van een vonnis der regtbank alhier, waarbij is toegewezen de vordering van den beer D., tot ontbinding van het huurcontract met zekeren M., gesloten ten aanzien eener boeren-hofstede onder Voorschoten. Aanvankelijk was mr. D. S. van Emden voor M. opgetreden, maar deze had zich, zeker om gewigtige redenen, aan de zaak onttrokken ten gevolge waarvan mr. Ph. A. Haas, advocaat te Amsterdam, de grieven van appellant tegen het vonnis voor het hof ontwikkelde. Volgens zijn gevoelen had, alvorens eene vordering tot ontbinding in te stellen, de huurder tot nako ming zijner verpligtingen gesommeerd moeten worden. Mr. A. M. van Sti- priaan Luisgius. die namens den geïntimeerde het woord voerde, beschouwde het hooger beroep meer als eene handeling om tijd te winnen, dan wel als eene poging om regt te verkrijgenwaardoor geïnt. groote schade kan worden berokkend. Hij wees er voorts op, dat een eisch tot nakoming toch niets zou gebaat hebben, daar appellant gedrukt is onder een invloed, die hem belemmert in zijne handelingen, maar waarvan hij zich niet schijnt te kunnen bevrijden. Zijne conclusie strekte ten slotte tot bevestiging van het vonnis. De uitspraak is bepaald op 21 Novemb Het is der politie mogen gelukken heden een persoon aan te houden, verdacht van diefstal bij nacht in een bewoond huis. De aangehoudene werd door een inspecteur en hoofdagent uit zijne woning gehaald en geboeid naar het commissariaat le afdeeling overgebragt. In hoever deze arrestatie de politie op het spoor zal brengen van de daders der in den laatsten tijd gepleegde inbraken, zal uit het onderzoek moeten blijken. De equipage der verongelukte vischschuit Noordster is van Kopenhagen te Scheveningen aangekomen. Een moest echter in het hospitaal te Kopen hagen achtergelaten wordendaar een zijner beenen gekneusd was. BELCflE. De Briiiselsche politie heeft eene dievenbende aangehouden, bestaande uit kinderen van 6-13 jaren, 6 meisjes en 4 jongens. Die jonge zakken rollers stalen portemonnaies op de markten en openbare plaatsen. 4 hunner waren door hunne ouders aangezet om diefstal te plegen. Te llerenthals hebben na afloop der verkiezingen groote baldadigheden plaats gehad. Zoodra de uitslag bekend was hebben eenige groepen werk lieden de gemeente doorkruist. Zij droegen aan een stok een pop, die een lid moest verbeelden van de familie van den gekozen candidaat. De gen darmerie is niet opgekomen. Het volk is daardoor stout geworden en heeft rich naar de huizen van de gekozen candidalen en van een aantal Catholieken hegeven, waar zij de ruiten hebben ingeworpen. Men rekent dat een 30-tal huizen schade hebben geleden. Het parket van Turnhout heeft zich naar die plaats begeven. ESGELAIÜ». LONDEN. 28 October. Te Berwick is met 1046 stemmen de liberale candidaat tot lid van het parlement gekozen, terwijl de conservatieve er slechts 529 verkreeg. De gekozene is, wat hier te lande zeer de aandacht trekt, een katholiek. Te Liverpool kwam Woensdag weder een geval aan het licht, dat groote ontsteltenis ter beurze wekte. Het werd bekend, dal in een aantal balen katoen, uit Liverpool, aan onderscheidene fabrieken in Oldham ge- expedieerd, gevonden waren schietpatronen, in een der balen zelfs wel tot een veertigtal. Eenige er van werden naar Liverpool gebragt en onder zocht. Het waren revolverpatronen van de gewone bulldog soort. Met uitzondering van eén geval werden zij ontdekt vóór de katoen aan de machinerie was overgeleverd. In dat andere enkele geval heeft de machine er veel door geledenmaar de percussie schijnt niet getroffen. Ware dit geweest, er zou ontploffing zijn geschied, en hoogst waarschijnlijk brand ontstaan in de aanwezige katoen, mogelijk met schrikkelijke gevolgen. De balen waren al eenigen tijd te Liverpool opgeslagen geweest en op de ge wone wijze gekocht en van de markt genomen. Daardoor is het voor het oogenblik te moeijelijker om een spoor te ontdekken hoe de patronen er in gekomen zijn. In het district Kimberley. Westkust van Australië, heeft men dezer dagen een parel gevonden ter waarde van 2000 24,000). De kostbare vondst is naar Engeland gezonden. Naar men uit New-York meldt is het proces van Guiteau uitgesteld tot 14 November. Zijn advocaat had nog eene week langer uitstel gevraagd. Hij heeft le kennen gegeven, dat hij waarschijnlijk de bevoegdheid van het hof niet zal betwisten. Wat de krankzinnigheid betreft, hebben de be schuldigde en hij begrepen, dat zij zich in hunne pogingen, om hem goed krankzinnig te doen schijnen, wat moesten matigen. De politic te New-York doet onderzoek naar een zeer geheimzinnige!) brand, die aan boord van de Bolivia is uitgebroken. Stellige bewijzen, dat dit weder het werk der Fenians is, bestaan er niet, daar al de uitleg gingen, die tot nu toe gegeven zijn, geen opheldering omtrent den brand verstrekken. Het is mogelijk, dat de oorzaak in wrijving gelegen is. De lading bestond namelijk uit chloorkalium. FRANkRIJ K. De minister van oorlog heeft besloten de cavalerie-school te Saumur op te heffen, wanneer de kweekeling-officierendie hem en Grévy in spot liederen beschimpt hebben, niet ontdekt worden. Het zoo bekende ultra-radicale kamerlid Bonnet-Duverdier, afgevaar digde voor Lyon, is dezer dagen door eene beroerte getroffen. Volgens berigten uit Tunis hebben de Fransche troepen Kairouan be zet zonder tegenstand te ontmoeten. De opstandelingen waren zuidwaarts gevlugt. De jaarlijksche openbare zitting der vijf akademiën van Frankrijk is Woensdag onder voorzitting van den heer Caro gehouden en daarbij is de prijs van 1500 Ircs. toegekend aan den heer James Üarmesleter, voor eene historische spraakkunst der Perzische taal. De tweejaarlijksche prijs van 20000 fres. is toegekend aan den heer Désiré Nisard, voor zijne geschiedenis der Fransche letteren. In het volgend jaar zal te Parijs eene tentoonstelling plaats hebben van de werken van Meissonier. De meeste bezitters der schildergen van dien meester hebben reeds hunne toezegging gegeven, ze ter leen te zullen afstaan. De dagbladen van Rheims geven eenige bijzonderheden over Florion, die, zooals men weet, het plan zou gevormd hebben om den heer Gam- betta te vermoorden. Florion is te Béiheniville (Marne) geboren, 22 jaar oud en wever van beroep. Den 13en October verliet hij Rheims, tot zijn huisheer zeggende, dat hij zich naar Amiens begaf en van daar naar Parijs, en dat men van hem zou hooren spreken. Zijn koffer heeft hij achterge laten. Den 20en loste hij zijn revolver op doctor Alex, de Meyraz, in het Bosch van Boulogne, na vijf dagen te Ville d'Avray, waar Gambetta's bui tenplaats gelegen is, vertoefd te hebben. Indien hij naar Amiens gegaan is, heeft hij slechts korten tijd daar doorgebragt. Florion behoorde tot geen der socialistische comité's. Na afloop van eene bijeenkomst, te Rheims door burger Jules Gnesde belegd, zijn de socialisten in eene particuliere zaal zamengekomenwaar voorlezing gedaan werd van den moordaanslag van Florion en de beweegredenen, die hem daartoe gebragt hadden. Niemand der aanwezigen kende Florion. Te Havre is de tijding ontvangen, dat het nieuwe drijvend dok te Saigonlang 240 meter en hoog 30 meter, gezouken is. Het dok was tijdens het ongeval nog niet door de bouwmeesters in ontvangst genomen. De synode, die te Marseille wordt gehouden, heeft ook eene beslissing genomen ten aanzien van het vraagpunt der bijbelvertaling, Zij heeft over wogen, dat er geen grondige vergelijkende studie omtrent de bijbelverta lingen in het Fransch bestaat; dat het dus voorbarig en onbillijk zou zijn, aan zekere vertaling, hetzjj van den bijbel in het algemeen, hetzij van het Oude of Nieuwe Testament in het bijzonder, als gezaghebbend de voorkeur te geven boven eene andere, en dat mitsdien eene commissie zal worden benoemd om eene vergelijkende studie te maken van de verschillende bijbel vertalingen en deswege een rapport in te dienen bij de aanstaande alge- meene synode. Die commissie zal bestaan uit vijf leden, die de vereischte waarborgen van wetenschappelijkheid en geloof in zich vereenigen. De keus van de leden dier commissie is opgedragen aan de permanente commissie der synode, onder dit beding, dat zij niemand tot lid der commissie mag benoemen, die, hetzij als vertaler, hetzij als revisor van een der nieuwere bijbelvertalingen, belang bij de zaak heeft. Eene som van 1000 fr. uit de synodale kas zal ter beschikking gesteld worden der commissie ter goedmaking der kosten voor het aanschaffen van boeken als anderzins.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 5