LGIDNCHG €011(4 m en, 1881. MAANDAG 31 OCTOBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. it den 'burg ,|j m des hectoljt, hectolit, dagen 1 ER. Hoogs •242, •285.- '17 ■325, - 78, 19, ffi 21- 35, 12, en. 37S 99S 99S 46* 46* 72» 29* 90» -0» 8» £55. - J5t Oe Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. 2. /[jimderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. B« dese Courant behoort een BQvoegsel. i* LEIDEN, 29 October. Bij de door bestuurderen van het werkhuis gehouden aanbesteding voor de levering van levensmiddelen van 1 November 1881 tot 31 October 1882. zijn de artikelen gegund tot de navolgende prijzen: aardappelen f5 ge 100 kilogr., rundvleesch 0.69, rnndvet 0.60, gort 0 1407, rijst 0.1290groene erwten /0.1550, bruine boonen ƒ0.1540, capucijner erwten 0.1550. groenten 0.0650 peper ƒ0.70, koflfij ƒ0.89, cichorei ƒ0.15, siroop ƒ0.12 per kilogr., zoetemelk f 0.0775 per liter, karnemelk f 3 de 100 liters. - Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 49 tot 71 volwassen personen en 4 lot 12 kinderen. - Heden middag is Daniel Regeer, oud 6 jaren, wonende bij zjjne ouders jan de Oranjegrachlal spelende op een vlot in de Heerengracht te water geraakt, doch onmiddellijk door de dienstbode van den heer Zaalberg gered. - De heer i. van Rossum du Chattel, alhier, is benoemd tot leeranr in Je wis- en natuurkunde aan de middelbare meisjesschool te Middelburg. - Acle-examens middelbaar onderwijs, afdeeling wis- en natuurkundige weienschappen enz. Geëxamineerd 7 candidaten voor de acte voor gym nastiek, middelbaar onderwijs; 1 was niet opgekomen. Toegelaten de heer K. Wierstravan Kampen. - Ter nilvoering van de wet van 29 Julij jl.betreffende den aanleg van een kanaal, ter verbinding van Amsterdam met de Merwede, zijn onver wijld de noodige schikkingen getroffen. Het voornemen is. de werkzaam heden aan het kanaal in drie sectiën te verdeelen, ongeveer als volgt: eene sectie tusschen de Merwede en de Lekeene van de Lek tot in de Vecht, beneden Utrecht; eene van daar tot Amsterdam: de uitvoering op te dragen aan drie sectie-ingenieurs, onder de leiding van den hoofdingenieur tan den waterstaat. Ofschoon de uitwerking der plans nog niet zoover is gevorderddat reeds nu eene bepaalde som voor de werken of aankoop van grond kan worden uitgetrokken, zoo moeten toch reeds dadelijk uitgaven worden gedaan voor bezoldiging van personeel, bureau- en locaalbehoeflen huur van localen, reis- en verblijfkosten, kosten van opnemingen, enz. Ter voorziening in die behoeften gedurende het loopende jaar, strekt eene aan- tiilling en verhooging der waterstaatsbegrooting voor 1881 met ƒ10000. - Blijkens uit Suez ingekomen berigt is de naam van den onderofficier Ier lattdmagtdie tot de opgenomenen door het stoomschip fp'yberton be hoort, van de Srnee. - In den Zuid-Afrikaan vinden wij in een brief van een zeer bevoegde uit Nederland het volgende, wal zeer behartiging verdient. Ten slotte een enkel woord aan correspondenten in Transvaal en andere plaatsendie hunne ondervindingen in de Hotl. couranten laten verschijnen. Wacht toch ren jaar of vijf voor gij naar de pen grijpt en leest ten minste zesmaal over wat gij geschreven hebt voor gij het verzendt. Als men in Holland leest hoe gemakkelijk er in Transvaal fortuin te maken is. dan raken vele hoof- fa in de war en wil men tot eiken prijs naar Transvaal. Wat moet daar- ta» worden? Vooral moedige men geen "jongelui" aan om naar Trans- 'aal toe Ie komen, een paar maanden schoolmeester te worden en in dien tusschentijd een //goed heenkomen te zoeken". Zulke //jongelui" doen beter om hier Ie blijven en zulke "schoolmeesters" kunnen de Roeren missen, öok tij men voorzigtig in het noemen van namen. De Transvalers knnnen er nooit mede gediend zijn om zoo in de couranten, met naam en toenaam, in dagelijksch leven besproken te hebben. Hbl - Te Vlaardingett zijn deze week 5 schepen van de vissdierij terugge- homta, die betrekkelijk weinig of geen schade beloopen hebben, en van 23 101 25% last haring medebragten. Een logger van Scheveningen, die bin nenkwam zonder eenige vangst, verloor de geheele vleet; hij was nog maar enkele dagen in zee. - Naar het Hbl. verneemt, zal dezer dagen te Amsterdam eene nieuwe maatschappij tot stand komen, ten doel hebbende de cultuur vau Java- T«Beh ia het groot. Reeds sedert zéér langen tijd was de aandacht van m- Mêlcn bp dezê zoo belangrijke vezelstof gevestigddie echter nimmer op hsdatiige groole schaal kon worden bereid om binnen- en bnitenlandsche *P«ners te bewegen hunne fabrieken voor de verwerking daarvan in te rig- lai' Hierin nu meenen de oprigters van deze maatschappij te kunnen voor zien, daar zij ten eerste uitgestrekte gronden op Java hebben, die gedeelte lijk reeds ontgonnen en met ramelt beplant zijnen ten tweede genoegzaam kapitaal hopen bijeen te brengen, om steeds met voldoende krachten de ont ginning, aanplauting en vooral de bereiding in het groot te kunnen door zetten. De ondernemers verwachten, dat ook anderen zich. in hel belang van de industrie en den handel, aan die cultuur zullen laten gelegen liggen. Op het rangeerterrein van dén Holiandscben spoorweg, bij het cen- traal-station te Amsterdam, zijn gisteren morgen twee treinen tegen elkaar geloopen; t. w. de locomotief van een in beweging zijnden ledigen trein liep legen de achterste wagens van een anderen ledigen trein, die in ach- lerwaartsclie beweging was. Een paar waggons zijn daardoor zwaar be schadigd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Naar men verneemt moet de officier van justitie te Leeuwarden van den regter-commissaris in strafzaken een voorloopig onderzoek hebben ge- requireerd omtrent den verdachten dood van zekere IJ. D., huisvrouw van IJ. J. II. aldaar. Er moet twijlel bestaan, of deze vrouw door ophanging zich zelve van het leven beeft beroofd, dan wel of haar man haar door worging heeft gedood. De toestand, waarin het lijk moet gevonden zijn, de geheimhouding van den dood door den man gedurende omstreeks 36 uren, en de bevinding van het lijk bij de geregtelijke schouwing, schijnen grond op te leveren voor het vermoedendat liet laatste het geval is. IJ. J. B is aangehouden en reeds voor den regter-commissaris in verboor geweest, maar moet alle schuld ontkennen. Door dc commissie, belast met liet voorbereiden van den bouw van een nieuw sociëteitsgebouw voor de leden van bet Groningsche studenten corps, is eene prijsvraag uitgeschreven. Een prjjs van ƒ300 wordt uitge loofd aan het ontwerp, dat het beste zal worden geoordeeld. De gemeete Veere zal verrijkt worden met een bedelaarsgesticht. Het groote rijksgebouw, vroeger als lands- en admiraliteits-arsenaal en artillerie- magazijn gebezigd, zal door de regering daartoe worden bestemd. De rijks- gestichten Ommerschans en Veenhuizen schijnen reeds zoo bevolkt, dal eeu dergelijk gesticht noodig is. Bovendien zijn die gestichten aangewezen, om, ter uitvoering van art. 23 der drankwet, de herhaaldelijk wegens dronkenschap veroordeelden op te nemen. Het verslag over liet afdrelings-onderzock van de Indische begrooting voor 1882 vangt aan met eene klagt over de betrekkelijk lalt indiening van de begrooling en het koloniaal verslag, zoodat werd aangedrongen op indiening der Indische begroeting, evenals vroeger, voor den aanvang der zitting; voorts brengt liet de opmerking over, dal de begrooting nog te weinig met de werkelijkheid overeenkomt, in verband waarmede gewezen werd op het ruime gebruik van buitengewone crediet-openingen. Bij sommige leden was de algemeene indruk der begrooting niet gunstig, in de eerste plaats op grond van liet hoogst aanzienlijke cijfer der tekorten. De gegrondheid der bemoedigende vooruitzigten betreffende de raming der koffijopbrengst en de verhooging van de productieve kracht der bevolking werd betwijfeld. Ook in andere opzigten beschouwde men den toestand als ongunstig, o. a. ten aanzien van de wisselvalligheid in dc opiumopbrengst; de vermindering van den suikeraccijns; de onzekerheid van liet aeqnivalcr.t voor de afschaffing der panljens-dienstenwaar tegenover staat de onver mijdelijkheid van vermeerdering der uitgaven, ook ten gevolge van uitbrei ding; van ons grondgebied. Vandaar in bet algemeen ern aandrang naar bezuiniging, door de nieuw voorgestelde ondernemingen althans voorloopig te laten rusten, naar het oordeel van sommigen, tot de pacificatie in Atjeli werkelijkheid is geworden. Hoe zullen de kosten »oor de voorgestelde werken worden bestreden, zonder op den weg van hel sluiten van leenin gen voor groote werken te ver te gaan. Andere leden velden een gunstiger oordeel en erkendendat deze begrooting in geen enkel opzigt te kort doet aan de eischen eener goede financiële huishouding, er voorts op wij zende, dat, tegenover de natuurlijke vermeerdering van gewone uitgaven, ook eene vermeerdering staat van inkomsten, b. v. van de landrente. Van deze zijde dan ook groot bezwaar legen inkrimping der uilgaven voor openbare werken, waarvoor, wegens liet winstgevende voor de schatkist, eene leening allezius geregtvaardigd is en in somaiiger oog nog te weinig is uitgetrokken. Verscheidene leden konden niet inzien, waarom de lage koffijraming tot geruststelling van dc toekomst moest stemmen. Zie terder hel h'ijrnegselj.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1