LE1PSCMË 0ER4NT. ruk n 1881. SI0. 254. ZATURDAG 29 OCTOBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 1osdui iddags t"E\, EEL. 'noemj Ie con. )N, voor ;d ea ver- 1 AMP. van ten. d l'rolt Bi FF, eedt I de te, 361 99S 116» 46) 45) 29 88 90 90) De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p. f2.- Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 28 October. Heden morgen zijn alhier op de veemarkt aangehouden twee mans personen (Engelschen), verdacht van zakkenrollerij te hebben gepleegd hetgeen echter niet overtuigend is bewezen. Genoemde personen zjjnals ronder geld oi middel van bestaan, op transport gesteld, om uit dit rijk te worden verwjjderd. Bij gelegenheid van eene in het vorige jaar door het bestuur van den kon. liol-schouwburg te Munchen uitgeschreven prijsvraag, waarnaar 98 stukken mededongen, is een blijspel, getiteld: «Bijgeloof", van de ook in ons land welbekende schrijfster van: «Glückauf!" enz. E. Werner, bekroond. Dit stuk is hier te lande nog onbekend, daar het in Duilschland nog niet in den handel gebragt, noch, zooals met hare stukken gewoonlijk geschiedt, in «Die Gartenlaube" verschenen is. Naar wij vernemen heelt de schrijfster het ter uitgave in onze taal afgestaan aan den uitgever P. Gouda Quint, te Arnhem, bij wicn al hare overige werken mede verschenen zjjn. Wij meenen bestuurders van rederijkers-kamers en liefhebberij-tooneelen geen ondienst te doen met hen op dit humoristische stukje opmerkzaam te maken. De Staatscourant deelt den uitslag mede van de examens in de Fran- sehe taal gehouden ter uitvoering van hel kon. besluit van 9 Augustus 1879, te'sGravenhage en te Zwolle, van 10- 25 October 1881. Commissie te 'sGravenhage. Voorzitter: dr. E. I'iaget. Voor de acte A, middelbaar ondcrwjjs, hadden zich aangemeld 10 mannelijke candidaten: 2 candidaten zijn niet verschenen, 2 trokken zich vóór en 1 gedurende het examen terug. 4 werden afgewezen. De acte werd uitgereikt aan: P. de Se'vouz, W. T. Glusenkamp, i. 11. V. Hennekens, J. A. Dirks, G. A. van der Heyden, 11. J de Wijn, J. M. Keen. Van 13 vrouweljjke candidaten trok zich een vóór het examen terug, 3 werden afgewezen. De acte werd uitgereikt aan: 11. W. Torchiana, B. M. P. van Aalst, C. 11. van der Dussen, A. 11. A. Roöll, C. Kleeuwens, A. van Osenbruggen, A. M. Rosman, J. C. Nieuwenhuisen, W. Smitz. Voor de acte B, middelbaar onderwijs, had den zich aangemeld 8 mannelijke candidaten 1 trok zich gedurende het examen terug, 2 werden algewezen. De acte werd uitgereikt aan: A. Sunier, A 11. W. de Bock, Ch. J. Gigandet; terwijl de acte A werd uitgereikt aan: B. van der Weel, F. Rochelte. Van 5 vrouwelijke candidaten trok zich 1 vóór en 1 gedurende het examen terug, 1 werd afgewezen. De acte werd uitgereikt aan: C. 11. P. de Wijs, J. P. 11. H. Gordon. Voor de acte van bekwaamheid voor lager onderwijs hadden zich aange meld 34 mannelijke candidaten; 2 candidaten trokken zich gedurende het examen terug. 21 werden algewezen. De acte werd uitgereikt aan: I. D. Merewoldt, H. J. Oonk, K. Benjert, J. Z. Mewe, L. A. Cossaad, J. Vermeu len, J. Klok, J B. G. J. Jansen, 1. Korswagen, J. Nijland, W. A. P. T. L. Jacobs. Twee vrouwelijke candidaten slaagden: J. J. Damme, J A. Damme. Commissie le Zwolle. Voorzitter: L. 11. Baale. Voor de acte A, middel baar onderwijs, hadden zich aangemeld 22 mannelijke candidaten; 9 candi daten zijn niet verschenen, 1 trok zich gedurende hel examen terug, 5 werden algewezen. De acte werd uitgereikt aan: R. K. Bijlsma, J. P. ChamprenaudW. II. A. Clifford, C. Goedeljee, C. A. Hofman, H. F. van Maarseveen, G. Welbergen. Van 9 vrouwelijke candidaten is 1 niet ver schenen, 2 werden afgewezen. De acte werd uitgereikt aan: E. Th. van Bfuzekom, L. L. Lebet, II. 11. D. R. Machielsen, J. van der Veen, L. Vis- scher11. A. Weber. Voor de acte B, middelbaar ouderwijs, hadden zich aangemeld 8 mannelijke candidaten; 3 candidaten zijn niet verschenen, 3 hebben zich tijdens het examen teruggetrokken, 2 zijn afgewezen. Van 7 vrouwelijke candidaten is 1 niet verschenen, 1 trok zich terug, 3 werden afgewezen. De acte is uitgereikt aan: O. S. B!om. G. Jaski. Voor de acte van bekwaamheid voor lager onderwijs hadden zich aange meld 36 mannelijke candidaten; 12 candidaten zijn niet verschenen, 2 trok ken zich gedurende het examen terug, 17 werden afgewezen. De acte werd uitgereikt aan: A. A. J. van EgmondW. F. Keizer, L. Nooter, 11. P. Stty- üng, K. Vlieg. Van 3 vrouwelijke candidaten werd 1 afgewezen. De acte "erd uitgereikt aan: II. P.. Lebbing, W. J. Remmers. Acte-examens middelbaar onderwijs, afdeeling wis- cn natuurkundige wetenschappen enz. Geëxamineerd 5 candidaten voor de acte in de gym nastiek. 3 waren niet opgekomen, toegelaten werd de heer W. Eymers, 'an 's Gravenhage. De heer dr. II. Ilarlogh Ileys van Zoiiievccn, le Assen, heelt van den minister van binnenl. zaken eene beschikking ontvangen, houdende kennis geving, namens den 'koning, dat er geen termen bestaan om aan zjjne adressen (bezwaren tegen eedsaflegging) gevolg te geven. Men verzekert, dat vrij algemeen in de sectiën der tweede kamer bjj het onderzoek der staatsbegrooting voor 1882 ernstig bezwaar is gerezen tegen het artikel betreffende de stichting van een akademiegebouw voor 'srijks universiteit te Leiden op het groote Ruïneplein, omdat reeds uit de daaromtrent plaats gehad hebbende stemming is gebleken, dat de beschik king over dat plein aan Leiden behoort. (D. v. 's Gr.) Naar het llll. verneemt hebben Frankrijk, de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en Spanje aan onze regering officiëel kennis gegeven van hunne medewerking tol het doen welslagen der koloniale tentoonstelling, in 1883 te Amsterdam te houden. De Engelsche regering heeft nadere inlichtingen gevraagd. Bij de stoomvaartmaatschappij Nederland is uit Aden berigt ontvangen dat eene der nog vermiste sloepen van de Koning der Nederlandenmet 19 personen, door het stoomschip Delcommgn is gevonden, zoodat de passagiers zijn gered. Die sloep, de kleinste, stond onder commando van den kabelgast Sclton. Er waren toch slechts vijf officieren aan boord van de Koning der Nederlanden, zoodal de kleinste sloepen aan de leiding van andere beambten moesten worden toevertrouwd. Nu de kleinste sloep te regt is, wordt de hoop nog levendiger, dat ook de andere vaartuigen met de nog vermiste 156 passagiers zullen gevonden worden. Iedere dag kan iets van de onzekerheid daaromtrent wtgnemen. De namen der negentien aangebragten te Aden zijn: Sclton. kabelgast; Otto, zeilmaker; de Waard, matroos; Bolt, assistent-machinist; Terbeek, llartendorp en Bosman, stokers; Fttsschbahn, kellner; Fantiek en SchalT, vermoedelijk militairen; 2 Afrikaansche militairen en 7 bedevaartgangers. De Willem Barents, meldt het llbl.heelt het hard te verantwoor den gehad, doch het heeft geen enkel hout verloren. Twee dagen voordat de beruchte storm, die ons teisterde, het schip op de oostkust van Schot land overviel, had het op de westkust van Noorwegen een nog zwaarder storm doorstaan. De Barents moest lang bijleggen de zware stortzeeën donderden op het dek; kapitein van Broekhnyzen werd over boord geslin gerd, doch het touw, dat hij zich om den arm had geslingerd, stelde Item in slaat zich te redden en alles, wat niet onwrikbaar vast stond op het dek, werd stuk geslagen en over boord geworpen. De twee vossen, op de ijsvelden gevangen, vonden hun graf in de Noordzee. Gelukkig overviel deze storm en de volgende hel schip niet op onze kust. De aan houdende tegenwind bleek der Barents gelukkig. De Barents is dezen keet- langer in en tusscheu het ijs geweest dan op een der vorige logten, eit ze heeft goed en nuttig werk gedaan, dat zeevaart en wetenschap ten goede komt. Men meldt uit Wassenaar aan het D. v. 's Gr.: Door eene ruime gift van de hooge erfgenamen van Z. K. 11. prins Frederik, is men hier in staat gesteld onbekrompen in de behoeften der armen te voorzien. Alle vaste arbeiders van Z. K. H. krijgen eene aardige som geld in handen uit een fonds, destijds door graaf van Limburg Stirum opgerigt. De meeste arbeiders van wijlen Z. K. H., die ontslagen zouden moeten worden, zullen in dezen winter in het aldaar te verkoopen boschhakhout kunnen blijven arbeiden. Burg. en weth. van Haarlem hebben aan den raad voorgesteld, aan die ingezetenen, die zich bij adres tot den raad hebben gewend met het verzoek, dat het houden van de kermis op zoodanigen tijd worde vast gesteld, dat zij valt gedurende de vacantie van de meeste scholen en inrig- tingen van hooger, middelbaar cn lager onderwys in deze gemeente, te be- rigten dat het algemeen belang niet gedoogt, dat in hun verzoek worde getreden. Burg. en weth. zijn van gevoelendat de kermis niet moet wor den algeschaft, en vreezen een besluit, als dat hetwelk gevraagd wordt, een eerste stap zou zijn op den weg die tot afschaffing der kermis leidt. Te Haarlem had gisteren avond in ren huis aan de Ged. Oudegracht eene gasontploffing plaats, terwijl eenige wetküeden bezig waren eene gas leiding na te zien. De ontploffing was zoo hevig, dat een aantal glasrui ten zijn gesprongen en de zoldering der kamer, alsmede de voorgevel van het gebouw uit hun verband zijn gerukt. Een timmerman bekwam ernstige wonden aan hel gezigt cn aan de handen. Het geregtshol te Amsteidam behandelde gisteren twee gelijksoortige zakennamelijk beschuldigingen ter zake van hel schrijven van brieven,

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1