13UITENLAN DSCIIE BERIGTEN. Nagenoeg algemeen was men van gevoelendat de minister niet reeds dadelijk na zijn oplreden had mogen terugkomen op de door dc kamer ten vorigen jare genomen beslissingen betredende de verlioogingen op dit hoofd stuk. De financiële bezwaren, die toen daartegen bestonden, zijn nog van kracht. Velen meenden ook, dat als er van verhoogingen sprake was, deze niet aan de diplomatie, maar in de eerste plaats aan het consulaatwezen moesten ten goede komen. In verschillende afdeelingen werd gevraagd, welke de inzigten van dezen minister zijn ten opzigte der builenlandsche handelspolitiek. De commissie van rapporteurs doet opmerken, dat dit gevoelen althans gedeeltelijk reeds gebleken is uit het verslag over handel en nijverheid te Herlijn gedurende 1880, voorkomende in de verzameling van consulaire verslagen. Voorts wenschte men te vernemen door welke der twee mogendheden, Nederland ol Frankiijk, het initiatief is genomen lot het onderhandelen over een nieuw handeltractaat met laatstgenoemd land en of men gunstige verwach tingen omtrent den uitslag dezer onderhandelingen zou mogen koesteren. Verder werd gevraagd ol de bemoeijingen der Ned. regering tot opheffing der surlaxe in Noord-Amerika reeds tot eenig resultaat hebben geleid, vooral met het oog op de optreding van een nieuwen president; of er uit- zigt beslaat op het spoedig sluiten van een handelstractaal met Japan wal men voor Nederland van zeer groot belang achtte; en of er niets na ders bekend is omtrent eene eventuele opzegging van het Duitsch-Belgisch handelstractaal door Duitschland. In eene afdeeling achtte men eene over eenkomst met Duitschland betreflende het waarborgen van het auteursregt niet ongeraden, al erkende men, dat de voordeelen «r van oneindig grooter voor Duitschland dan voor Nederland zouden zijn. Hulde werd gchragt aan dm minister, op wiens initiatief de internationale visscherij-conferentie was zaamgeroepen. Ongunstig werd geoordeeld over de verhooging ten gevolge van het over brengen der uitgave van de consulaire verslagen bij het departement; over de verhoogingen voor het aanstellen van een gezantschaps-secretaris te Rome, en voor de raogverhooging van het hoofd der missie in Turkije. Het terug komen op de aanstelling van een diplomatiek agent in Kumenie maakte in hel algemeen een onaangenaraen indiuk. Hulde werd gehragt aan den ijver onzer consulaire agenten en aangedrongen in liet belang van den handel op uitbreiding van hel getal bezoldigde consuls. Tegen de verhooging van ƒ2500 voor de oprigting van eene monsterkamer te Warschau hadden vele leden bezwaar. 'sGRAVENHAGE. 26 October. Door Z. M is de dirigerende officier van gezondheid 2' kl. Kleynen- lierg, te Utrecht, benoemd tot officier der orde van den Gouden Leeuw van Nassau. De officieren van gezondheid 2' kl. bij de zeemagt L. I. van Coevor- den en d'. P. G J. Vogelpoel zijn. bevorderd tot officier van gezondheid 1'kl. De officier van administratie 3* kl. W. G. L. Brnnings. dienende aan boord van hel wachtschip te Amsterdam, wordt overgeplaatst aan boord van het wachtschip te Willemsoord, en vervangen door den officier van administratie 3' kl. C. M. Krul. Aan den 1" luit. jhr. L. Engelen van Pjjlswecrtvan het reg. grena diers en jagers, is, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. C. R.vrachtrijder te Charlois, die jl. Donderdag ter zake van mis handeling en poging tot moord voor het geregtshof te 's Gravcnhage teregt stond, is heden, met aanneming van verzachtende omstandigheden, veroor deeld tot vier jaren correctionele gevangenisstraf en ƒ8 boete. Aan dc kennisneming van hel geregtshof alhier was heden onder worp n een waarschijnlijk nog nimmer voorgekomen geval. S. G. K.kui per te Goes, had in den loop van het vorige jaar aangenomen hel maken en leveren aan zekeren L. te Wemeldinge van eene tonvormige inhoudsmaat van een half hectoliter, met het jjkmerk voor dat jaar voorzien. Toen hij met dc vervaardiging gereed was bood hij de maat ter stempeling aan het ijkkantoor te Middelburg aan, maar hoewel er geen aanmerking op de inhoiidsruimte te maken was, ontbrak er eene kleinigheid aan het voorwerp zelf, zoodat de maat niet kon geijkt worden. De kuiper, geen lust gevoelende eene tweede ton volgens het vereischte formaat te vervaardigen, stelde de aflevering telkens eji telkens uit. maar ging daartoe toch over, nadat hij zoo goed of zoo kwaad als hij kon hel ijkmerk zelf op de maat had geplaatst. Deze fraude kwam aan het licht en de kuiper zag zich vervolgd wegens liet namaken van merken bestemd otn van wege de hooge regering de verschillende soorten van waren oi koopmanschappen te merkleekenen en hel desbewust gebruik maken daarvan. Adv.-gen. mr. Bijleveld reqiiireerde eene veroordeeling tot 8 maanden celstraf 5 en Hvee boeten van 50. Als verdediger trad op jh' m'. van den Bergh. j Naar zijn gevoelen was de maat in quaeslie niet te begrijpen onder de koop manschappen door de wet bedoeld. Hij concludeerde tot ontslag van regts- vervolging en subsidiair tot vrijspraak. Donderdag aanst. uitspraak. Met 1 Jauuarij a. s. zal het tegenwoordig gebouw der arrondissements- regtbank op den Vijverberg, hoek Tournooiveldontruimd worden en de zetel van dat regtscdlegie overgebragt worden in het huis vroeger bewoond door den heer Groen van Prinstcrer en waarin tijdelijk de bureaux van het di parlement van justitie gevestigd waren. De heer P., in de Parkstraat alhier, ontving Zondag een brief, waarin hij met moord bedreigd werd. De schiijver is daarop gevangen genomen en bleek een ontslagen beambte der llaagschc Iramway-maatschappij te zijn. De stallen achter hel paleis van wijlen Z. K. K. prins Frederik en gelegen in de Casuarieslraat zullen hoogstwaarschijnlijk verkocht worden. Sarah Bernhardt trad gisteren avond in den kon. schouwburg alhier voor eene digt gevulde zaal op. Bij hare verschijning ten tooneele werd zij levendig toegejuicht. Verscheidene bouquelten waaronder een zeer fraaije bloemruiker, werden haar toegeworpen. Na afloop der voorstelling werd haar aan het hotel door de muziek der grenadiers eene serenade gebragl die met het »Wien Neèrlandsch bloed" werd ingeleid en door het ontsi van Bengaalsch licht werd opgeluisterd. De artiste bevond zich voort^ aan het venster en werd door de talrijke menigte, op het Tournooitelj gaderd, levendig toegejuicht. Later vertoefde zjj nog een wijle in dep, j, lige rijk gestoffeerde Casino-zaal, alwaar de muziek de "Marseillajj, v de fantaisie uit //Traviata" ten gehoore bragt. BELK1E. b De periodieke verkiezingen voor de gemeenteraden hebben plaaij 11 had, en zoowel de liberalen als de clericalen zijn zeer tevreden ore, uilslag. De liberale bladen zeggendat zelfs hunne stoutste verwaclnj overtroffen zijn en de tegenpartij ziet in den uitslag een ontwaken vai katholieke gevoel in den lande, vooral blijkende uit de wijze waarij minderheden in de groote steden zijn versterkt. E ft' O K A ft' I». LONDEN, 25 October. j In Ierland blijven de gevangennemingen voortduren. Onder de at houdenen is ook eene dame. De heer Forster ontvangt daarentegen menigte bedreigingen tegen zijn leven. r De correspondent van de Daily News meldt, dat het besluit vu 8 Transvaalschen volksraad onder alle klassen der bevolking voldoening1 De correspondent verneemt dat het bestuur van de Transvaal voorneiis, onmiddellijk den aanleg van den spoorweg naar de Delagoabaai as besleden. e De heer R. S. Baker, te Hargrave in Northamptonshire, vestigtj 1 Times de aandacht op het feit. dat zware boomen, die met wortel, 1 en al omgerukt zijn, gemakkelijk weder opgerigt en in hunne oude p| hersteld kunnen worden, indien men ze slechts van hunne kruin oi) Hij staaft deze mededeeling met voorbeeldenhoe boomeualdus behant 3 nienwe takken schoten en dus als herleefden. 1 Donderdag II. is in het Iersche Kanaal de stoomboot Clan fc z vergaan. Zij was Dingsdag uit Liverpool naar Bombay uitgezeild, lleti kreeg bij den hevigen storm, die Woensdag uit het zuidoosten waaide, s' lek en Donderdag moest de bemanning haar heil in de booten zoeken. 0 paar van de booten werden bij het uitzetten verpletterd, een paar n dreven weg eer ze bemand waren; een kind, dal aan eene moeder. 8 reeds in eene der booten was, toegeworpen worden moest, kwam it golven om; een ander kind werd gelukkig opgevangen en deze booth behouden aan wal. Eene boot met 25 man sloeg om. en slechts 5 pers klemden zich aan de boot vasteen hunner stierf toch nog van in ting; een ander sprong in eene vlaag van waanzin over boord. 19't die gecne plaats meer konden vinden, bleven aan boord, maar w door eene voorbijkomende stoomboot gered. In het geheel zijn vault personen, die aan boord waren, 30 gered, 22 omgekomen en 9q nog vermist. Het aantal Mormonen, dat dit jaar over Liverpool naar Amcriki trok, bedraagt reeds 2400; velen kwamen uit Schotland, de meesten tl van het vastenland van Europa. FRANKRIJK. De heer Lefaure, lid der kamer van afgevaardigden, die naar Ti is gegaan om den staat van zaken aldaar op Ie nemen, schrijft o.a. den Telegraphe: Dc wetgever, die de krijgswetten heeft gemaakt. It slechts één doel voor oogen gehad, ik zul hem daarvan geen verwijt ken na den Duilschen oorlog: hij heeft alleen aan een oorlog met Diiili land gedacht. Zeker, wij willen den vrede, want 1870 heeft ons gek wat de oorlog zeggen wil; maar toch, men mag niets achterwege latei klaar te zijn, en vooral moet men hel oog gevestigd houden op deze ga afdoende oorzaak van succès: liet vertrouwen. De pligt der regering» dus geweest, indien zich eene kleine, eene gemakkelijke expeditie tt deed, te bewijzen, dal wij kant en klaar zijn. Zij had moeten zots dat de natie, denkende aan 1870, een zucht van gerustheid had kon slaken. Zij had moeten bewijzen, dat de twee en half milliard van! buitengewoon budget en de vijf en een half milliard van de gewone begn ting, die men sedert 1871 voor militaire zaken heeft uitgegeven, ml zijn besteed, en zoo. dat er geen critiek op haar beleid te tnakeu w Is dat zoo? Ik antwoord rondweg: neen. En wat is daaruit af te kilt Dat wij op nieuw aan hel werk moeten gaan. Wij moeten op nieuw i voor één onze inrigtingen ter hand nemen, de onvolmaaktheden tri verwijderen, ons niet tevreden stellen met half werk Ligtvaardigl'fl zooals men ze nooit in Frankrjjk heeft aanschouwd, dat is het wocrl hetwelk de toestand teekent. Men vertrekt op goed geloof. De matt heeft geen sloepen om manschappen te ontschepen. Het departement' oorlog sluit niet één contract met de stoombootmaatschappij voor den o't logt, zoodal de staal 90 Irs. betaalt voor het vervoer van een paard,li aan ieder ander 80 frs. kost, en 31 frs. voor fen ton vrachtgoed, die et handelaar overgevoerd krijgt voor 24 frs. Geen enkele voorzorg was? nomen, geen enkele kaart was er verspreid. De correspondent van de Figaro te Tunis meldt: De trein, die den 23* naar Beja vertrok, ontmoette op zijn weg een groot rotsblok, datdemaeS nist van verre bemerkte. Twee individuen werden in hechtenis genot» die, in den omtrek verborgen, het gevolg van het ontsporen afwachten. beschuldigden werden naar Tunis overgebragt, en daar veroordeeld om ij de plaats der misdaad gefusilleerd te worden, wal ook geschiedde. HW hoofden werden vervolgens afgehouwen, en op lange slaken gezet, op4 de inboorlingen deze van verre konden zirn, en aan de straf een voorbed nemen.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2