BUITENLAN DSC11E 13 E R I G TEN. De Prov. Gr. Cour. deelt het volgende mede als een eigenaardig be wijs van het instinct bij dieren. In den slormachtigen nacht van Vrijdag op Zaturdag werd de koemelker J. Piel en gezin, wonende in de Tuinstraat te Groningen, gewekt door een vervaarlijk geloei, dal zich boven hel ge weld der elementen deed hooren. Toen dat geloei bleef aanhouden, besloot men naar de oorzaak daarvan te vernemen. En wat bleek, toen men buiten kwam? Dat, natuurlijk tot groote verwondering, de geheele koppel koeijen, een 11-tal, van genoemden koemelker, voor de woning stond. Dadelijk werden de beesten op stal gezet en werd den volgenden morgen een onderzoek naar dit zonderlinge geval ingesteld. Men bevond, dat het hek, dienende tot afsluiting van het land en den weg, builen de voormalige Steentilpoort, door den storm was stuk geslagen, waarna de koeijen hel land, waar hel haar zeker niet aangenaam meer was, verlieten en den weg insloegen naar den stal, hetgeen haar dan ook uitstekend gelukte. Dezer dagen is ten ijzeren stang van een der wagens van den stroom- Iram van Ooslerhoul naar Dongen gebrokenzoodat hij ontspoorde. Men vond op de rails verschillende voorwerpen, waardoor eeue ontsporing niet kon uitblijven. Gisteren nacht heeft er inbraak plaats gehad in het bureau van het station te Echt. Men heeft zich meester gemaakt van de brandkast en die op den weg geworpen, na zich den inhoud, ongeveer ƒ400, te hebben toegeëigend. Gisteren, avond had in de zaal der Loge wederom eene vergadering, plaats der leden van de afdeeling Leiden en Omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde. Een tiental personen, waaron der ook de burgemeester van Leiden, werden als lid voorgesteld en aange nomen. Na goedkeuring van de notulen der vorige vergadering, werd over gegaan tot de behandeling der ingekomen stukken. Als zoodanig was aan de orde een briel van het hoofdbestuur, luidende aldus: Zooals u bekend is, is op de laatste algemeene vergadering, naar aanlei ding van het voorstel der afdeeling Gooilandeene commissie benoemdbe staande uit de heeren II. Th. Boelen, dr. J. Th. Cattie en dr. F. A. Jenlink, om een onderzoek in te stellen: 1°. naar de schade die door het wild en voornamelijk door het konjjn aan den tuinbouw wordt toegebragt, en 2'. naar de wenscltelijkheid om door het veranderen der jagtwet in dezen toestand verbetering Ie brengen. Op verzoek van genoemde heeren, leden dier commissie, noodigen wij u uit ons vóór den len Janttarij 1882 te willen opgeven de schade, die door het wild en bepaaldelijk door het konijn, zoo ver ii bekend is, in uwe afdeeling aan den tuinbouw wordt toegebragt De president uoodigde op grond van dit stuk de leden uit in eene volgende vergadering een naauwkeurig verslag te geven van de schade aangerigt door het konijn. Vervolgens was de bespreking der wintervergaderingen aan de beurt. De president deelde den aanwezigen tiiede, dat gedurende de wintermaanden iederen eersten Maandag van de maand eene vergadering zou gehouden wor den, ook óp enkele zou aan de dames der leden toegang verleend wor den De heeren Wit te-en van Nnolen. de laatste vroeger secretaris van het hoofdbestuur, thans uit Iudië teruggekeerd, hadden zich reeds welwillend ter beschikking gesteld om als sprekers op te treden. Thans volgde, zooals de agenda aanwees, de beantwoording der vraag: Wat is de oorzaak der daling in de prijzen van de hyacintben De heer Mater zocht voornamelijk de reden hiervan in de talrijke afgesneden bloe men. die jaarlijks naar Engeland verzonden worden. De heer Kiuyfï, uit Sassenheim. meende, dat de oorzaak van deze daling niet alleen daarin te zoeken was, maar ook in de groote productie, waarin wij ons in de laat ste tijden hebben kunnen verheugen, terwijl in Engeland, ten gevolge der vele oorlogen, waarin het in de laatste jaren is gewikkeld geweest, eene groote malaise in den handel is ontslaan, liet antwoord kwam dus in het kort hierop neer: de productie is oneindig veel grooler dan de vraag. Dè lieer Jenlink, die met den heer van Veen als afgevaardigden van deze afdeeling de onlangs gehouden algemeene vergadering had bijgewoond, gaf hierna een verslag van het behandelde op die vergadering. Veel had hij niet te zeggen, daar de meesten reeds vroeger alles zoo uitgebreid mogelijk in de verschillende dagbladen hadden kunnen lezen. Hij wilde echter nog enkele feiten aanhalen, omdat deze bepaald betrekking hadden op helsuccès, dat de afdeeling^-Leiden hij gelegenheid van die vergadering was te beurt gevallen. Vooreerst toch was op eene prijsvraag, vroeger op voorstel van 1 deze afdeeling uitgeschreven, een antwoord van den heer Ottolander inge komen, dat met goud bekroond werd. De prijsvraag, ook thans weder door deze afdeeling voorgesteld, werd aangenomen. Het plan, ook al weder door deze alderling geopperd, om eene tentoonstelling Van specimina te houden, vond eveneens bjjval. Verder werd de afd. Leiden met Gooiland benoemd tot hrt nazien der notulen, en last not least, de president van deze afdeeling was op voorstel van den vroegeren president van hel algemeen bestuur thans, in diens plaats gelreden, terwijl de heeren Boursse Wils en de Boer even eens als leden van het hoofdbestuur waren benoemd. De heer Witte besprak vervolgens de wenschelijkheid van een vaste (uniforme) thermometerschaal. De verschillende wijzen, waarop men in ver schillende plaatsen en landen de temperatuur berekende, berokkenden voor vele tuinlieden groote moeijelijkhedenwelke nog verhoogd werden, daar sommige tijdschriften de minder loflelijkc gewoonte hadden om bij het aantal graden niet te vermelden welke schaal door hen als maatstaf werd "aangenomen. De heer Kruyfï', ofschoon eveneens het wenschelijke van de uniforme therniomelerschaal begrijpende, was van meeniug, dat deze poging echter vruchteloos zoude blijven en schipbreuk zoude lijden op Engeland, daar dit land zeer vasthoudend is en steeds volgens de schaal van Fahren heit te werk gaat. Algemeen werd de schaal van Celsius het meest wen- schelijk geacht om als uniformschaal dienst te doen. Na de pauze had de uitreiking plaats der diploma's, welke door de ver schillende inzenders op de tentoonstelling van 8 October II. waren behaald Als zoodanig werden bekroond de bh. A. Kriest, W. van Veen, tlusgens Biukes, Godefroy, J. van Veen. J. Benée en mejufvrouw Kriest. De heer Witte vroeg hierop aan de vergadering de vergunning eenige woorden te mogen spreken buiten het programma. Nadat hem dit was toegestaan, zeide spreker ongeveer het volgende: Sedert onze laatste bijeenkomst heeft er eene gebeurtenis plaats gegrepen die niet, zonder een enkel woord aan haar te wijden, mag voorbijgegaan worden. Het is namelijk het feit, dat onze president, de heer ObreendjtJ de vergaderingen steeds zoo uitstekend wist te leiden, die <le afdeeling steeds zoo krachtdadig heeft ondersteund, thans als president van het algemeen bestuur is benoemd. Moge deze benoeming voor hem zelveti zeer vereereJ zijn, ongetwijfeld is zij ook zrer vleijend voor deze afdeeling. Moge de heer Obreen, zoo eindigde de spreker, wanneer ook hij geroepen wordt als pre sident af te treden, op een tijdvak neerzien, dal bloeijend voor de maai. schappij en vol zelfvoldoening voor hem zclven was. Daverende applaJ dissementen volgde op deze woorden. Over de gestelde vraag: hoe men een kleine en een groote stadstuin b«| best zoude kunnen beplanten, werd zeer weinig gediscussieerd; de lieer WiM beloofde in eene volgende vergadering hierover het woord te zullen vocrej hetgeen met luide teekenen van goedkeuring werd aangenomen. Na de beantwoording der in de bus gevonden vraag: kan het nadeeli;I zijn dat mannelijke Aucuba's met vrouwelijke vereenigd worden, werd de»I vergadering gesloten. 'sGRAVENIIAGE, 2G October. Door Z. M. is benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw ij heer M. Manger Cats, vice-president der commissie van administratie oveil de gevangenissen te Leeuwarden. Door Z. M. is vergunning verleend: aan den heer Wm. HenriqutJ consul van Spanje op Curacao, tol hel aannemen van het ridderkruis lil orde van Isabella la Catolica, hem door den koning van Spanje geschal ken; aan den generaal-majoor jhr. W. I. A. Storm de Grave, inspecteurd-J cavalerie, tot het dragen van het Ridderkruis 2« kl. met de Ster der orlj van den Rooden Adelaar, hem door den keizer van Duitschland, koning tj Pruissen, geschonken; aan den len luit. van den groolen staf jhr. W. J.l van den Boschlot het dragen van de versierselen van ridder 3e kl. ii Pruissische Kroonorde, Item door den keizer van Duitschland, koning J Pruissen, geschonken: en aan den fuselier bij het leger in Nederl. Indill Sold tot het dragen der Dttitsche Herinneringsmedaille voor den velJicj tegen Frankrijk in 1870—71. -- Aan jhr. mr. F. P. van der Hoeven is eervol ontslag verleend uit zijJ betrekking van V. M». buiteitgewonen gezant en gevolmagligdeu mimsiel le kl. te St. Petersburg, ter-vijl hij in dezelfde hoedanigheid benoemt! te Berlijn. Door Z. M. zijn benoemd: E. Franken, adjunct-controleur der (M, belastingen enz. te Schiedam, tot controleur drrzellde middelen te Coeil den; C. C. A. M. Dominicus, ontvanger der directe belastingen enz. te M nikendam, tot adjunct-controleur der directe belastingen te Schiedam; Dj van Idsinga, ontvanger der iuvoerregtenaccijusen enz. te Maastricht,:! ontvanger derzelfde middelen en tevens entreposeur te Arnhem; J. G. Lol- van Troostenburg de Bruyn, ontvanger der directe belastingen enz. lelt len, tot ontvanger derzelfde middelen te Makkinga; C. II Pan, onivaisl der directe belastingen enz. le Sluis, tot ontvanger derzelfde middeltil Brouwershaven; C. A. Penning Jrontvanger der directe belastingen J le Borculotot ontvanger derzelfde middelen le Baalte; C. Bek, surmiw rair der registratie, tot ontvanger der registratie te Weert; C. A. M. ta du Tour, eervol ontslagen controleur der directe belastingen enz te Til thans op wachtgeld, lot ontvanger der directe belastingen enz. te Alkonj G. G. van Butlingha Wichers, ontvanger der directe belastingen ent! Brouwershaven, met intrekking van zijne benoeming tot ontvanger i! directe belastingen enz. te Domburg, tot ontvanger der directe belaslircl enz. te Stadskanaal. Aan den heer dr. C. J. J. Ninck Blok is, op zjjn verzoek, eervol»! slag verleend als leeraar aan de rijks hoogcre burgerschool le Zwolle. I Ingevolge magtiging des konings, is aan den heer m'. L. RuysseiiMl gezantschapssecretaris te Weenen, opgedragen, zich zoo spoedig mo;« naar Konslantiuopel te begeven, ten einde aldaar als tijdelijk zaakgelasiil op te treden, lol dat een opvolger van wijlen baron van Ittcrsum benoi* en in dienstverrigting getreden zal zijn. De minister van financiën zal morgen geen gehoor verleenen. Door een aantal bewoners van de nieuwe wijken dezer stad is inf Zuidhollandsch Koffijhuis eene vergadering gehouden, met hel doel middel te beramen tot verkrijging van meerdere veiligheid in die gedeelte»! stad. De vergadering besloot le dien einde een adres le rig ten tol! minister van justitie en een lot den gemeenteraad, terwijl eene comtnif werd benoemd, die bij den burgemeester op dadelijk afdoende uiaatreidl zal aandringen. Sarah Bernhardt kwam heden voormiddag, na den avond te voltij Amsterdam groot succes te hebben verworven, met haar tooneelgezelsti alhier aan, om heden avond voor het Haagsche pub tek op le treden. I directeur der opera ontving de kunstenares aan het Iloll. spoorwegslil en begeleidde haar naar haar hotel, alwaar dezen avond tijdens de serenti haar door een muziekcorps gebragl, eene gas-illuminatie met de doortal ren omgeven naamcijfers der artiste zal ontstoken worden. ENGELAND. LONDEN, 25 October. Zaturdag avond had op het Trafalgar-Square eene mceiing plaaH

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2