is^l. V. 251. WOENSDAG 20 OCTOBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Jet De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs dir Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2.— Hficmderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenlidn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 25 October. Boor Z. M. is benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw de heer mr J. van Outcren, vice-president der commissie van administratie over de gevangenissen alhier. Toen gisteren avond de bekende P. V., sjouwer, wonende in de Doe lensteeg, in beschonken toestand te huis kwam, joeg hij eerst, zooals reeds meermalen gebeurd is, zijne vrouw de deur uit. Vermoedelijk denkende, dat zij bij een der buren was gevlugt, liep hij aldaar de kamer op en mis handelde den bewoner, een GO-jarig man. door hem te schoppen en te slaan. Ingeroepen politie-adsislentie gaf aanleiding, dat hij in verzekerde bewaring werd genomen, bij welke gelegenheid hij den agenten van politie slagen en schoppen toebragt en een hunner in den vinger heeft gebeten. Oe Staatscourant bevat uittreksels uil de verslagen omtrent 's rijks museum van oudheden en het rijks ethnographisch museum. Volgens eerstgenoemd verslag is de toestand van de verzameling over het algemeen en betrekkelijk voldoende te noemen. De nadeelige invloed van veranderlijk luchtsgestel en van de daarmede in verband slaande voch tigheid, worden zooveel mogelijk en meestal met goed gevolg bestreden, lie groote benedenzaal n". II. met de zware Egyptische monumenten, gaf in dit opzigt meermalen aanleiding tot bezorgdheid. Een in de volle lengte van het locaal onder den vloer donrloopend riool had in vroegere jaren, misschien ook in vereeniging met andere invloeden op enkele der zoo bij zonder zeldzame, in menig opzigt zelfs geheel eenige kalksteenen grafstee- wen cewe hoogst treurige werking te weeg gebragt, en op de geheele opper vlakte vlakken doen ontstaan, die niet meer konden verwijderd worden. Sedert de herstelling van het metselwerk en de afsluiting van de nadeelige gassen is de kwaal gestuil. De vochtigheid van het locaal kan niet geheel en al met goed gevolg bestreden worden. Enkele monumenten leveren daarvan de telkens terugkomende blijken en vorderen voortdurende zorgen. Een drietal gingen vroeger bijna geheel te loor. Zij hadden in Egypte reeds, of misschien hij de onderscheidene zeereizen, de nadeelige bestand- deelen in zich opgenomen, die hun eenigzins ongeschonden behoud onmo gelijk maakten. Met hijzonder good gevolg werden de verwoestingen van konten voorwerpen, door schadelijke insecten veroorzaakt, bestreden. De toestand van de papyrusgaanderij blijft voortdurend groote bezwaren opleveren. Zij bevat wel het tnresi zeldzame gedeelte van het museum en voorwerpen die uit hunnen aard, meer dan andere, aan nadeelige invloeden blootgesteld tijn. Een gelijkmatige warmtegraad en drooge lucht zijn daar de meest noodige vereischlen, maar waarin niet genoegzaam kan worden voorzien. Bij grooic droogte en geweldige hitteontslaan in den zomer scheuren en barsten, die met de oppervlakte het schrift beschadigen of zelfs wel eens geheel en al doen verdwijnen. In natte jaargetijden vertoont zich schim- iel. die wel oumiddelijk verwijderd wordt, maar niet zonder gevaar, dat nok daaabij de oppervlakte van de zoo brooze stof loslaat en het schrift beschadigd wordt. Tc vergeefs wordt tot nog toe naar een middel uitge zien om aan papyrussen de vroegere taaiheid, die zij eenmaal bezatenterug le geven en, zonder de duidelijkheid van het schrift Ie benadeelende be schreven oppervlakte met eenig bindmiddel te dekken, dat aan het geheel Je noodige sterkte geeft en de teksten tegen den nadeelige» invloed van voclu en uitdrooging beveiligt. Het ethnographisch museum heeft, wat het gebouw betreft, groote ver anderingen oudergaanwaardoor meerdere ruimte is verkregen. De verbou wingen worden thans nog met kracht voortgezet, en hel wegbreken van 'enige binnenmuren zal nog eene aanmerkelijke verbetering in de verdeeling der voor expositie bestemde ruimie le weeg brengen. De verwoestende werking van insecten wordt met goed gevolg, vooral door aanwending van vergiftige stoffen, bestreden. Voor zoover de voorwerpen daarvan reeds ge- Wen hebben, of door vocht als anderzins beschadigd zijn, worden ze zoo Hoed mogelijk gerestaureerd en gereinigd. Op 8 November aanst. zal aan het depart, van marine te 's Hage de aanbesteding plaats hebben van 200 stuks eenmans wollen dekens ten be hoeve van het corps mariniers. Bij de regering is berigt ontvangen, dat Z. M. de koning der Belgen jaarlijkschen prijs van 25000 frs. heeft uitgeloofd, tol aanmoediging wn voortbrengselen van den geest. Deze prijs, bij den tweeden internatio nalen of gemengden wedstrijd, zal in 1885 toegewezen worden aan het beste werk over de middelen en maatregelenwelke tot de verbreiding onder het volk van de studie der aardrijkskunde zijn aan te wenden, alsmede tot de ontwikkeling van het onderwjjs in die wetenschap aan de verschillende inrigtingen van onderwijs. Vreemdelingen, die aan dezen wedstrijd wen- schen deel le nemen, moeten hunne werken in druk of in handschrift in zenden vóór 1 Januarij 1885 aan het ministerie van binnenl. zaken te Brussel. Men meldt uit Parijs aan de Amst. C., dat de president der Fransche republiek het grootkruis der orde van het Legioen »an Eer heeft geschon ken aan generaal van der Star, chef van den gcneralen staf; terwjjl tot ridder dier orde is benoemd de luitenant de Neve, van het Oost-Indisch leger. Beide officieren hebben de najaars-manoeuvres in Frankrijk bijgewoond. In den namiddag van 11 Oct. jl. is in een kantoor te Rotterdam ont vreemd een langwerpig vierkant blikken trommeltje, zwart gelakt met gelen bics, staande op het deksel, waarop een koperen handvat bevestigd is, met gele verf geschilderd: Officieren-soeieteitdal trommeltje hield in: een bankbiljet van ƒ300, een twee muntbilletten van ƒ10, eenig zilvergeld, een hoekje van de onivangsien en uilgaven der sociëteit, eenige quitantiëu 10 loge-cotipons van de lloogduilsclie operamemorandum van de heeren Nijsh C". en een wit linnen zakje, waarin eenige guldens, kwartjes, dubbelt jes en centen. De commissaris van politie in de 2' afd. te Rotterdam verzoekt opsporing, aanhouding en herigtzijnde door den benadeelde eene belooning uitgeloofd voor zoodanige aanwijzingen, die tot ontdekking van den schuldige of de schuldigen aan den diefstal leiden. Ter vervulling der predikants-vacaliire bij de lierv. gemeente te Lei derdorp is het volgende drietal predikanten gevormd: dd. Lazondcr, te Zeg veld; Oosllmyzen, te Woudrichem. en Pikaar, te llarmelen. Den 19J"> October 11. heeft de opneming der verzwaring van den Lekdijk- Bovendams door liet hooghremraadsch^) van den Lekdijk-Bovendams le Utrecht en van Rijnland te Leiden plaats gehad. De dijk werd zorgvuldig geïnspecteerd en geheel goedgekeurd. Men is nu nog bezig met den aanleg van bfrmen aan den binnentecn des dijks, om hem nog meer kracht cn weêrstandsvermogon te geven. De collegics gingen 's morgens per eersten trein naar Maarsbergenvan daar in zes rijtuigen naar Amerongen en van daar langs den dijk over Wijk bij Duurstede, Schalkwijk en Vreeswijk tot aan het Klaphek, van daar terug naar Vreeswijk rn venolgens naar Utrecht, waar men tegen half zes 's avonds aankwam. Aldaar werd door de leden en ambtenaren van het cr.ilegie van den Lekitfjk-Bovendams een diner bij den heer Ockhnizen aan de leden en ambtenaren van het collegie van Rijnland aangeboden. Eene te Vlaardingeu binnengekomen schuit l erigldat zij op zee het grootste gedeelte harer vleet heeft verloren, doordien hare touwen waren afgevijld. Men heeft toen pogingen aangewend die terug te bekomendoch men bemerkte weldra, dat de netten aan een vaartuig vastzaten. Rij die manoeuvres kwam het gedeeltelik hoven, en bemerkte Dien, dat liet eene schuit was. Men kon alleen de giek hij zich aan boord halen, en heeft die als herkenningsirrken medegebragt. Men zal uil trachten daaruit op te maken welke schuil het zijn kan en op welke plaats zij thuis behoort. Te Deifsbaven zag gisteren nacht een wekker, dat er in de r. k. kerk licht brandde, hetwelk hem verdacht voorkwam. Hij gal hiervan berigt aan de pastorie, waarop terstond naar de poliiie en eene nabij gelegen branderij werd gezonden. De politie en de brandersknecht gingen de kerk doorzoeken en bevonden, dat uil de schalen en olïerbakken liet geld was ontvreemd. Het bleek niet. dat de dieven meer liaddeu medegenomen. De feestelijke herdenking van de instelling van hel Metalen Kruis door koning Willem I, na de roemrijke dagen van Augustus 1830, had gisteren in de hoofdstad plaats. Van verschillende plaatsen waren de dragers van dat kruis, thans allen mannen van vergevorderden leeftijd, derwaarts gegaan. Ingevolge het bepaalde programma kwamen zij in de Koningszaal van Artis bijeen, alwaar een hunner voormalige wapenbroeders, d'. J. C. van Marken, eene hartelijke toespraak lot hen rigite. Hjj besloot zijne rede met de bede: //Bescherm, o God, bewaar den grond!" Daarop viel een onzigtbaar orchest in met de melodie van het volkslied. Staande werd deze bede door allen zingende herhaald en met aandoening werden de slotwoorden van den wei sprekenden redenaar aangehoord: //Dat lied blij ve van geslachte tot geslachte de bede van het volk van NederlandEn als de kinderen onzer kinderen het aanheffen, mogen zij voor de wereld getuigen: De geest der vaderen is nog niet geweken; het is ook bij ons nog de oude leus: Met God! Trouw aan vaderland en koning". Door 's koning vertegenwoordiger bij dit feest,

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1