BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsehe Courant van Maandaq 24 October óHXóJV". 249. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Voor liet dezer dagen gehouden examen tot het verleenen eener acte van bevoegdheid, tol het geven van middelbaar onderwijs in het hand- teekenen (acte Ml)hebben zich aangemeld 33 candidaten, onder welke 6 vrouwelijke. 5 candidaten zijn niet verschenen, 12 trokken zich gedurende het examen terug, 2 werden algewezen. De acte werd nitgereikt aan de bh. J. N. T. Braining, L. 11. Dinn, J. J. Garjeanne, J. II. Geerlings, A. F. Gips, F. T. Grabijn, W. Koning, T. Koch, J. C. U. Legner, en aan de dames; C. P. Crans, H. Giltay, C. 11. Ueijermans, L. J. Metzelaar, H. van Uildriks. Bij het te Utrecht gehouden examen in de Engelsche taal is voor het lager onderwijs toegelaten de heer W. G. Meijer, van Leiden. Naar men verneemt heeft de heer Duyrnaer van Twist zijn ontslag ge nomen als lid van de eerste kamer der stalen-generaal. Het stoomschip Conradvan Amsterdam naar Batavia, is op 21 Oct. van Napels vertrokken. Naar gemeld wordt hebben de stoomvaart-maatschappij //Nederland" en de Rotterdamsche //Lloyd'' hun tarief voor vrachtgoederen van Amster dam en Rotterdam naar Batavia, Samarang, Soerabaija en Padang voor regtstreeksche booten tot op de helft verlaagd. Te Zwammerdam is eene huizinge, door twee gezinnen bewoond, eene prooi der vlammen geworden. Een der bewoners, een werkman, heeft alles verloren. Men meldt uit Schiedam: Eergisteren avond hield een paard met wa gentje stil voor de herberg van P. Brouwer aldaar. Op dit wagentje zaten twee personendie door den eigenaar werden aangesproken over het zonder zijn voorkennis wegnemen van zijn paard en wagentje. Terwijl men hier over in woordenwisseling wasverzamelde zich eene menigte menschen voor de herberg, waaronder ook twee rijksambtenaren, die nu tot de ont dekking kwamen, dat in het wagentje twee vaatjes geborgen waren, die bij onderzoek bleken in te houden 59 liter gedistilleerd, welke in beslag werden genomen, terwijl tegen" de vervoerders proces-verbaal werd opge maakt, als zijnde niet voorzien van een geleibillet. Bij een door de politie ingesteld onderzoek naar de herkomst van het gedistilleerd moet gebleken zijn, dat dit is ontvreemd uit de branderjj vati den heer C. A. Beukers. Dientengevolge zijn de beide vervoerdersalsmede de personen van J. v. d. K. en de meesterknecht uit de genoemde branderij, door de politie aangehou den en, als verdacht van dien diefstal, naar de gevangenis te Rotterdam overgebragt. Te Deventer ontstond eergisteren brand bij een winkelier in koloniale waren, door het breken van een kruik petroleum, welk vocht met de in den winkel staande kagehel in aanraking kwam. De vlammen stegen lot aan den zolder en hadden reeds eene toonbank en andere voorwerpen aan getast, toen de winkelier op den inval kwam om een zak maismeel te grij pen en dit op de woedende vlammen te werpenwaardoor het hem gelukte den brand te blusschen. Terwijl eenige dagen geleden alles rondom Zwolle blank stond, zijn nu reeds door den lagen waterstand booten vastgeraakt op het Zwolsche Diep. Te Almelo is Donderdag avond de spinnerij der firma Gebr. Scholten C. in de Sligte geheel afgebrand. Ruim half acht, toen de fabriek nog in volle werking was, ontstond de brand op de 5e of zolderverdieping, ten gevolge van het warm loopen van een rad. De rook, gevoegd bij den schrik, deed de weinige werklieden, aldaar bezig, naar beneden vlugtcn en spoedig waren alle verdiepingen door het volk verlaten. Het gerucht van den brand verspreidde zich minder snel dan men mogt meenen. De brandweer was echter zoodra mogelijk met alle spuiten aanwezig. Aan de redding van het hooge gebouw, dat reeds 45 jaren in gebruik is, viel niet te denken. Het houtwerk van dergelijke fabrieken- is zoodanig met olie doortrokken, dat het bijna onmogelijk geacht moet worden de vlammen te stuiten, De brandweer stelde zich dan ook bijna uitsluitend tot taak de bijgebouwen te behouden. Dit gelukte haar wat betreft de eenige meters verder gelegen sloomvcrwerij der firma en een tweetal gebouwen, in een waarvan weinige dagen te voren een nieuwe kalander geplaatst was. De ge bouwen, waarin de ketels en machines zich bevinden, bleven grootendcels staande, doch hun voor weinige jaren vernieuwde inhoud is zeer zeker on bruikbaar, zoodat ook in de verwerij de arbeid geruimen tijd gestaakt zal zijn. Onmiddellijk aan de fabrieksgebouwen gelegen oude woningen bleven gespaard, hoewel een houten zijgevel vuur vatte. De rijen arbeiderswonin gen, waarop steeds een vonkenregen viel, werden door het vuur niet aan getast. De vuurgloed was hevig. Toen het gebouw op alle verdiepingen brandde en de vlammen de talrijke vensters uitsloeg, was het een treffend gezigt. Middernacht was bet verder gevaar gewekenhoewel het vuur nog verre v;;i gebluscht was. De schade is natuurlijk zeer groot; men noemt een cijfi van twee ton. De gebouwen enz. zouden verzekerd zijn op beurspol; te Amsterdam. Een honderdtal werklieden zijn vooreerst zon der werl. Te Goes overleed voor eenige dagen een man, die door allen voor arm gehouden werd en daarom nogal eens werd bedacht. Lijdende aan eene ongeneeslijke kwaal, zocht hij hulp bij de diaconie der herv. gemeente, 2j waartoe hij behoorde, en werd voor rekening van deze in het gasthuis op genomen en tot zijnen dood verpleegd. Toen, na zijn overlijden, diakenen kennis namen van zijne nalatenschap en meenden slechts eenige lompen le zullen vinden in het eenig huisraaddat hij achterlietondekte men eene nassa geld, in papier en contanten, lot een bedrag van meer dan 5000. De lOcts.-stukkeri waren daarbij hel ruimst vertegenwoordigd; meer dan 200 aan deze specie kwam te voorschijn, gedeeltelijk uit een oude slaapmuts. -- De burgemeester van 's Hertogenbosch ontving dezer dagen van den heer van Zttylen, kolonel der genie bij het O.-I. leger, een bedrag van 1950, ten behoeve van de slagtoffers van den jongsten watersnood in Noordbrabant. Dit bedrag was door den kolonel van Zuylen tot dat doel in Indië ver zameld. In de St. Rosa-kapel te Sittard is ingebroken. Het offerblok werd geledigd, twee beelden werden verminkt en vernield, en een op het altaar staand crucifix medegenomen. In weêrwil van alle nasporingen zijn de daders niet ontdekt. 'sGRAVENHAGE22 October. Door Z. M. zijn benoemd tot lid der commissie belast met het afnemen der diplomatieke examens de heer dr. R. J. Fruin, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Leiden, en tot secretaris dier commissie mr. W. N. van Hamel, commies bij het dep. van buitenlandsche zaken. Aan den gepensioneerden kapitein der artillerie R. F. de Bruyn is de rang verleend van majoor. De officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemagt J. Bijleveldgeplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord, wordt op non-activiteit ge steld. De luit. ter zee 2C kl. D. N. Wentholt, dienende aan boord van het ramschip Buffel, wordt, onder intrekking zijner overplaatsing aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis, op non-activiteit gesteld. De minister van justitie zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. BELGIE, Te Luik heeft een aanslag op den burgemeester gepleegd groote ver ontwaardiging verwekt. Die aanval had op de volgende wijze plaats. De burgemeester, de heer Mottard, wilde zich naar het stadhuis begeven en passeerde 's morgens de place Saint-Lambert, toen een man zich op hem wierp, gewapend met een wandelstok en hem aan het hoofd en de beenen trof. De slagen waren zoo hevig, dat de heer Mottard op den grond viel. Zijn aanvaller wilde hem opnieuw slaan, toen voorbijgangers den woestaard grepen en in handen van de politie overgaven. In dien tijd werd aan den heer Mottard, wiens been gebroken was en die bijgevolg moest vervoerd worden, de noodige geneeskundige hulp verstrekt. De aanvaller bleek te zjjn de ontslagen verificateur der maten en gewigten, Doyen, en heeft wegens dit ontslag zijn wraak op deze wijze willen koelen. De toestand van den burgemeester was zeer bevredigend. ËNGELAJiD, LONDEN, 21 October. De katholieke aartsbisschop van Cashel, dr. Croko, heeft in het Freeman's Journal een krachtig verzet aangeteekend tegen het jongste manifest van de League, vermanende de pachters tot het niet betalen van pacht. Hij noemt deze manoeuvre eene betreurenswaardige afwijking van het oorspronkelijke programma der League, waarmede hij instemde. Miss Parnell heeft hare moeder in Amerika geseind, dat zij niet naar Ierland moest overkomen, daar zij de zaak beter zob dienen door in de Vereenigde Staten te blijven en nu en dan in het openbaar op te treden. De heer Egan, thesaurier van de Land-League, die te Parijs vertoeft, heeft een schrijven aan het Iersche volk gerigt, waarin hij mededeelt, dat de Land-League een reservefonds van 50,000 heeft, en waarin hij de Ieren tot het algemeen weigeren van pacht aanspoort. Hij verklaart, dat, daar de landwet de pacht verminderen, maar de League die, met vergoeding aan de grondeigenaar, afschaffen wil, zij natuurlijk tegenover elkander staan. Het Peabody-fonds, bestemd tot het bouwen van model-woningen voor den werkmansstand, bedroeg oorspronkelijk 500,000 Het is thans reeds tot 720,000 aangegroeid, door den ruimen interest, dien de gebouwen af werpen. Onder de bewoners der Peabody-blokken bedraagt de gemiddelde jaarlijksche sterfte slechts ruim 16 per duizend, terwijl dit cijfer voor ge heel Londen 23 en voor de digt bevolkte buurten in den omtrek van Peabody's stichting tusschen de 30 en 40 beloopt. De Great Eastern is in Lloyd's Rooms, een Londensch beursgebouw, geveild. Daar het hoogste bod intusschen niet meer dan 30000 bedroeg, werd het schip teruggenomen. Het reuzenschip heeft ongeveer millioen gekost. Het stedelijk bestuur van New-York heeft de burgers uitgenoodigd om de rouwversieringendie men op den dag der begrafenis van den president heeft aangebragt, aan het stadhuis te schenken, waar die in het openbaar zullen worden verkocht. De opbrengst van den verkoop, geschat op een half millioen dollars, zal dan besteed worden voor de oprigting van een liefdadigheidsgesticht; opdat, zegt een der voorstanders van dit denkbeeld, de voorwerpen, die gediend hebben als een bewijs voor de droelheid der rijken, mogen aangewend werden tot leniging van den nood der armen. Guitteau is den 2eo October in de ijzergieterij van Gregory en Cie.te Iersey City, Vereenigde Staten, //in effigie" opgehangen. Drie dagen later be sloten de werklieden het ligchaam, dat was blijven hangen, te verbranden. Het werd dus afgehangen en in het midden der straat in een vuur gewor pen. Terwijl de pop brandde, voerden de werklieden een krijgsdans rondom de vlammen uit. FEANHR IJK, De conferentiën voor de onderhandelingen over een handelsverdrag tusschen Nederland en Frankrijk zijn te Parijs aan het departement van buitenlandsche zaken aangevangen onder leiding van den minister Tirard. Woensdag II., bij gelegenheid van het eeuwfeest te Yorktown, zijn te Parijs van verschillende huizen Fransche en Amerikaansche vlaggen uitge stoken. In het Amerikaansche gezantschaps-hótel is des avonds een groot diner gegeven, waaraan verscheidene ministers en leden van het corps diplomatique aanzaten.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 5