BUITENLAN USCIIE BEK 1GTEN. ide 30 November eersik. schriftelijk opgave te doen aan den inspecteur voor het geneeskundig siaaistoezigt voor de provincie Zuidholland, dr. L. J. Egeling, te 's Gravenhage. De Staatscourant bevat het verslag van het rijkstoezigt op de spoor wegdiensten omtrent het ongeval op het station Rotterdam—Delfsche poort, in den avond van 3 October jl. Het blijkt daaruit dat, gelijk reeds vroe ger gemeld is, het ongeluk is te wijten aan de verkeerde opvatting eener dienstorder door den betrokken wisselwachter, die aan den voorman ver klaarde daarvan kennis te dragen, ofschoon dit niet het geval was. Hij meende dat er sprake was van eene dienstorder kort te voren door hem ontvangen. Voor de acte als onderwijzer werden gisteren te 's Hage 9 candidaten gegxamineerd; 2 werden afgewezen en 7 toegelaten, als: de hh. Cl A. Brezat, K. M. Knip, J. II. van Leyden en P. J. J. Stephan, uit Rotterdam; R. A. Ezerman, uil Dordrecht; VV. Rijkee, uil Alblasserdamen P. Teekens, uit Delfshaven. Het programma voor de feestviering van het Metalen Kruis te Amster dam luidt als volgt: Maandag 24 October. Ten 1 uur. Ontvangst der leden door den voorzit ter in de Koningszaal van het kou. zoölogisch genootschap Natura Arlis Magistra. Ten 2 uur. Toespraak van het lid des hoofdbestuurs J. C. van Marken. Ten 3 uur. Rezigtigiug der diergaarde, hel museum en het deel van den hislorischen atlas van den heer A. J. Nijland, te Utrecht, betrek king hebbende op de dagen van 1830-1831, daartoe welwillend door den eigenaar beschikbaar gesteld. Ten 5 uur. Gemeenschappelijke maaltjjd der leien, die zich daartoe tegen betaling van ƒ2 hebben aangemeld. Ten 8 uur. Voorstelling in den schouwburg in de Amstelslraatalwaar bet daartoe vervaardigde tooneelstuk van de heeren Justus v. Maurik Jr. en A. Bnis. onder den titel van: «Gewichtige Dagen 1830- 1831", door de verce- niging «Het Nederlandsch Tooneel". zal worden opgevoerd. Dingsdag 25 October. Ten 10 uur. Ilereeniging in het kon. zoölogisch genootschap Natura Artis Magistra. Ten 12 uur. Muziekuitvoering door de kapel van hel 7e reg. infanterie. Rezigtigiug van het panorama en de kunstzaal door welwillende beschikking van het bestuur, voor de leden van de verceniging kosteloos opengesteld. Vrije toegang tot 's rijks museum, het museum van der lloop. het museum Fodor, hel stadhuis en de aldaar be waarde geschiedkundige oudheden. Ten 5 uur. Gemeenschappelijke maal tijd door de leden der vereeniging, die zich daartoe tegen betaling van f 10 hebben verbonden Ten 8 uur. Bijeenkomst en muziekuitvoering in hel Paleis voor Volksvlijt. Ten 10 uur. Bezoek aan hel monument op den Dam door de zorg van liet gemeentebestuur versierd en verlicht. Ten slotte: vereeniging op de Prins Hendrikkade, ter bijwoning van het vuurwerk Ier eere der feestvierende Metalen Krnisdragers door de stad Amsterdam aangeboden. Naar men uit llellevoctsluis meldt zijn door liet vergaan van de loods- kottcr n». 8. acht gezinnen in rouw gedompeld. Een der manschappen was ongehuwd en de steun zijner moeder. Te Haarlem heeft gisteren morgen een treurig ongeluk plaats gehad. Een voermanskneeht uit Haarlemmermeer, die langs de Zomervaart een wagen heiaden met stroo naar Haarlem vervoerde, moest uitwijken vooreen hem tegemoetkomend rijtuig. Zijn wagen gleed daarbij te veel uit en kan telde, waardoor hij van den hok in een sloot viel. en den wagen met stroo <p hem, waaronder hij ongeveer een kwartier daarna levenloos werd ge bonden. Hjj was de kostwinner van zijne moeder, die weduwe is. Te Amsterdam had gisteren middag in het groot auditorium der Vrije Univtrsileit de overdragl van het rectoraat plaats. De aftredende rector, dr. A. Kuyper, hield daarbij eene redevoering over «De hedendaagsche Schriftcritiek in bare bedenkelijke strekking mor de gemeente des levenden Gods". Als nieuwe rector trad op dr. F. L. Rutgers. Te Hoorn is, bij het opruimen der Vrijdag II. omgewaaide boomen, em dier boomen op een werkman gevallen, die op korten afstand als ver- wer werkzaam was. De man is aan de gevolgen overleden. Te llaringcarspcl is Woensdag morgen bij den landman J. Kuilman, alwaar jl. Vrijdag door den storm het dak v3n het woonhuis vernield was. zoodal hij met zijn gezin de wijk moest nemen in een bclendenden kapberg, een lelie brand uitgebroken, die beide gebouwen vernielde. Vijftig wagens hooi, eene aanzienlijke hoeveelheid graan, een varken, bijna al het boeren gereedschap en huisraad werden eene prooi der vlammen. Te Leeuwarden heeft de justitie termen gevonden om het lijk van den in Augustus jl. overleden directeur der gemeentelijke gasfabriek wederom te doen opgraven en gereglelijk te schouwen. Er waren in den laalsten tijd. in strijd met vroegere mededeelingen betredende den dood van dien ambtenaar, zulke bezwarende verklaringen afgelegd, ten laste zijner vroegere huishoudster, dat door de politie een streng onderzoek was noodig ge acht Naar men verneemt heeft deze schouwing in geenen deele het ver moeden bevestigd als zoude de overledene een gewelddadigen dood zjjn gestorven. Men meldt uit Dinteloord aan de y. R. C.: Gedurende den laatslen storm is een tjalkschip over de Gorzen tegen den Drievricnden-polderdijk geslagen. Thans, nu het water weggeloopen is, ziet men het schip met tuigage midden op het land op 20 minuten alstands van het water regt- standig lusschen grazende schapen. Sedert 1825 is de vloed niet zoo hoog geweest. 'sGRAVENHAGE, 21 October. Door Z. M. is aan jhr. mr. D. A VV. van Tets, gczantschapsraad, werkzaam bij het dep. van buitenlandsche zaken, verlof verleend tot het, aannemen van de versierselen der orde van de Rijzende Zon 2e kl.hem door den keizer van Japan geschonken. Door Z. M. zijn benoemd lot notaris: te Seheveningen de heer J. Vorstman, thans notaris te Delft; te Delft de heer N. G. H. Kleyn van Wil ligen. thans notaris te Seheveningen; te Reuver (arr. Roermond) de heer F. W. Vogels, cand.-notaris te Blerick; te Barneveid (arr. Utrecht) de heer D. van Henven. cand.-notaris te Velp; te Urmond (arr. Maastricht) de heer L. P. 11. Liuiaerts. cand.-notaris te Merkelbeek; Ie 'sGravendeel (arr. Dordrecht) de heer G. C' lloolmans, cand.-notaris te Dordrecht. De kolonel A. M. Sierevelt, benoemd plaatselijke kommandantte 'sGra- venhage, is, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, en bij den plaatselij ken staf is benoemd tot kolonel plaatselijken kommandant te 's Gravenhage, de luit.-kolonel F. J. Langlois van den Bergh, van hel 8e reg. infanterie. In de bank der beschuldigden nam gisteren voor het geregtshof alhier plaats Cornclis R., oud 48 jaren, van beroep vrachtrijder en wonencje te Charlois. Van dezen persoon werden alles behalve gunstige getuigenissen afge legd. llij was nl. in de laatste twee jaren doorloopend min of meer beschonken, bezat een woeslen aard en blufte steeds op het bezit van geld tegenover zijne gemeentenaren. Dit laatste was dan ook de eerste oorzaak, dat hij zich voor het hof te verantwoorden had niet alleen wegens mishand, maar ock ter zake van poging tot moord. Eene brave huisvrouw van vijf kinderen, was bijna hel slagtoffer van de woestheid van denï geworden. In den loop der maand Julij jl. had bedoelde vrouw, C. v. V., huisvr. van H. v. O., zich legen eene andere vrouw uit°t over de grootspraak van R., ten aanzien van eene portemonnaie mri en dit was hem ter oore gekomen. Den 28" Julij ontmoette lijj den dijk en bragt haar toen een stomp op de borst toe. De vrom zich deze beleediging echter niet aanleunen en beklaagde er zich oit secretarie harer gemeente; er werd proces verbaal opgemaakt en Aug. moest besch. het verbaal gaan teekenen. R.. die bemerkt hg eene aanklagt was gedaan, ontstak in toorn en gedurende vier dagei hij allerlei bedreigingen tegen de vrouwmoest hjj op de sett komen, dat hij voor eene vrouw niet doen zou, dan waagde jaren tuchthuis aan, dan zon hij Kee v. V. vermoorden en niti ten voordat hij zijue handen in haar bloed gewasschei! had. Ren Augustus kwam hij evenwel ter secretarie; hij betoonde zich tea wrevelig, dat hij eenige oogcnblikken moest verzuimen en herhaal! volgens zijne bedreigen tegen de vrouw. Werkelijk begaf hij zich dellijk naar hare woning op de heide, trachtte de deur in te tra maar toen dit mislukte sloeg hij het raam in stukken en sprong wilde man met zijn scherp puntig mes in de hand de woning binnen, der de vreesselijkste verwenschingen en bedreigingen trachtte hij de tj aan te vallen. Toen zij hem in haar woonvertrek zag hield zjj ii(| goed mogelijk op een eerbiedigen alstand, maar dit had haar tocb kunnen redden, ware het niet, dat de veldwachter, in lijds gewaarstln nog lusschen beiden kon komen en den woesteling tegenhouden, wilde hij zich op den veldwachter werpen, maar deze zette hem een den revolver op de borst en dit had eene goede uitwerking; hij droo| delijk af, maar gaf te kennen, dat de veldwachter op zijn post moest vendaar er bloed zon stroomen en hij de vrouw toch uit de werili helpen. Nadat van het voorgevallene aan den burgemeester was kent» geven en deze de arrestatie van den besch. had gelast, had zijne au ding met de grootste moeite plaats. Toen hij tot kalmte was gekomen, we instructie geopend en legde besch. eene volledige bekentenis af. Ter leregln died hij eene poging om op zijne bekentenis terug Ie komen, maar tegenover de pertinente verklaringenzoowel door de vrouw als den veldw» onder eede afgelegd, niet volhouden, dat het zijn voornemen niet wat weest, een moord te plegen en beleed dan ook ten laatste zjjne schuil. Advocaat-generaal mr. Gregory requireerde eene veroordeeling lot 5j tuchthuisstraf en 8 boete. De verdediger, m'. Bax. bepaalde zich» vol op enkele verzachtende omstandigheden te wijzen, llij verzocht, dat hof eene ligle straf zou uitspreken, in ,eenzame opsluiting te ondergaat De kolonel Tasima, attaché-militair bij de Japansche legatie te j,et en S. Ishimolo, luitenant-kolonel der genie iu Japansche dienst, ig deze residentie aangekomen en hebben hun intrek genomen in het den Ouden Doelen. De gezant van het Japansche keizerrijk hier ter stede, mede lij Belgische hof geaccrediteerd, zal zich in de volgende maand gedurende gen tijd te Brussel vestigen. taa liet en de pal pis me lift het EMGFbAN», LONDEN. 20 October. Er worden nog meer troepen naar Ierland gezonden. Het lainlgr begint thans zijne zittingen te Dublin. Er zijn reeds 340 aanvragen- I pachters tot vaststelling der pacht ingekomen. kla I ma mi: har hei I fo het I sch uit 1 In Ierland blijft rustverstoring nog aan de orde van den dag. Dublin waren Dingsdag avond de straten opgevuld met een woest gepen; dat de vensters van hel postkantoor insmeet, de staaaisteenen opbrak, aan de woningen van verscheidene personen schade toebragt. In het laatste manifest, door de Land-league vóór hare verplaats uitgevaardigd, wordt de regering beschuldigd van een schrikbewind hebben willen invoeren. Laat u geen schrik aanjagen, leest men daar door de arrestatie van uwe hoofden. Uwe voorvaderen schaften de tieuf wel af langs dezen zeilden weg zonder aanvoerders en met te naauwera een schaduw van de voortreffelijke organisatie, die thans in eik deel Ierland wordt aangetroflen. Laat u niet bang maken door bedreiging militair geweld, liet is minstens even wettig, de pacht te betalen als te weigeren. Tegen het passief verzet van eene gehcele bevolking heeft militaire magt geen wapenen.... Wordt gij verdreven, welnu dan zult ten minste niet lijden. De landheer, die u uitdrijft, zal een geruïiia mail zijn, en de regering, die hem met hare bajonetten steunt, zal iu enkelen winter leereu, hoe magleloos het gewapend geweld is legen t wil eener vtreenigde vastberaden en op zich zeil bouwende natie. -- De president der Vereenigde Staten heeft bevolen, dal op het eit van het eeuwfeest geschut-salvo's door de troepen en de oorlogschef zullen gelost worden ter eere van de Engelsche vlag. Iu de desbetrellei order wordt gezegd, dat dit certbetoon geschiedt als een bewijs va» vriendschappelijke betrekkingen lusschen Engeland en de Vereenigde Stalt Inzonderheid wcnschl de president daardoor getuigenis te geven van diepen eerbieddien het Ainerikaansche volk der koningin van Engel) toedraagt. Te Philadelphia is eene beeldtenis van Gladstone door een troep «Wo 1500 Ieren onder aanvoering van League-mannen met veel ophef' verbrandee, De Electrician deelt mede, dat de Brush Electric-light Company «toe stedelijk bestuur van Cincinnati heeft aangeboden, de straten en plein zij aldaar electrisch te verlichten, en wei 25 ten honderd goedkooper dan or-hai tot dusver voor de gasverlichting moest betalen. p|» FRASHK 1.5 li, Generaal Lambert, kommandant van Parijs, is naar Tunis verlroltin ken, waar bij de waardigheid van plaatselijk bevelhebber der hoofdstad ajuii vervullen. Te Parjjs is hij vervangen door generaal Millol. ori Bij de opening der kamers op 28 Oct. zal de militaire wacht ter kp» waking van het Luxembourg en liet paleis Bourbon aanzienlijk verslet^'1 worden, daar manilestaiién van de communards verwacht worden. OolWe verwacht men eene manifestatie voor het Elysée tegen aanstaanden Zondi:|°i Men wil de gratie eischen van Berezowski, die te Parijs op Alexauder ™el geschoten heeft, en van Nourrit, die by den opstand van Junij 1848 ge»rj't'1 raai Bréa heeft vermoord. P® De bekende lluberltiic Auclert, die belasting heelt geweigerd Ie lieitr.' len, omdat zij niet de regten had van den man, heeft aan den minis!'-'lc van oorlog een brief gerigt met verzoek om bij hel leger in Tunis toep reg lot bes voe Br] e«

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2