LEIDSCHË COURANT. lei sr.. 248. g: 14 18S1. ZATERDAG 22 OCTOBER. STADS-BE RICHT EN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. set uitgezonderdDe prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p. 2. wil di! SE ton ti De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen Ifumderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN; Gezien art. 1 der Verordening op het Rrandwezen van den 15 Juni/24 Au gustus 1871 (Gemeenteblad n». 14); Brengen ter algemeene kennis dat door hen is benoemd: tot opperbrandmeester aan de stads-spuit n°. 4 de Heer P. J. GROEN AJz. in de plaats van den Heer W. A. Vak Lith, die benoemd is tot adjunot- directeur van de brandweer tot brandmeester aan dezelfde spuit de Heer J. G. MATHOLin de plaats tan den Heer P. J. Gboen AJz. voornoemd; en lol adjunct-brandmeester aan de stads-spuit n°. 7 de Heer H. FILIPPO, in de plaats van den Heer J. G. Mathol bovengenoemd. Rurgemeester en Wethouders voornoemd, Lzidek, 21 October 1881. DE KANTER. Burgemeester. E. KISTSecretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Maandag den 24'1" October 1881, des namiddags te een uur. Voortzetting van de behandeling der gemeente-begrooting voor 1882. II»! 381 KI LEIDEN, 21 October. Bij de algemeene beschouwingen ten opzigte van de gemeente-begrooling toor 1882, in de zitting van den gemeenteraad van gisteren, kwam de beer Schellema op tegen hetgeen burg. en weth. gezegd hadden omtrent de gemiddelde belasting per hoofd, vroeger en thans. Hij had daarop reeds in de sectiën gewezenmaar wederom hetzelfde antwoord ontvangen. Zijns inziens bestond er, wanneer men de belasting per hoofd berekende, wel degelijk een groot verschil. De heer Dercksen gal te kennen dat hij niet hechtte aan de berekening van hetgeen per hoold werd betaald, maar wel aan de wijze waarop en door wien betaald wordt. De wijze waarop de gelden van de belastingschuldigen gevonden worden, moest hij zeer alkeuren. De heer Le Poole meende aanmerking te moeten maken op hetgeen voor kwam op bladz. 16 van het antwoord van burg. en weth. op het sectie- verslag. De belangen van het onderwijs zouden de voornaamste zijn die men moest behartigen. Maar daardoor ging men met eenzijdigheid tewerk. Voor het onderwijs slaan, wat er ook gevraagd wordt, de beurzen open, mei verwaarloozing der stoffelijke belangen. De heer Bool verwonderde zich dat men een grief maakte van hetgeen werd uitgegeven voor het onder wijs. Het was slechts een voldoen aan de eischen der wel. En was dit zelfs niet het geval, dan zou bet nog hoogst loflelijk zijn, als een bewijs dat het tegenwoordig geslacht nog doordrongen is van de ontwikkeling der voorvaderen uit de zestiende eeuw. De heer Buys was mede van gevoelen dat men de belasting niet moest berekenen per hoofd. Gok hij gelooide dat men wel eens te eenzijdig is te werk gegaan. Als men alle takken van dienst op gelijke wijze wilde behartigen als het onderwijs, dan zou spoedig liet percent van den hoofdelijken omslag van 2 op 3 moeten gebragt worden, het hoogste cijfer dal hier wel te bereiken was. Leiden toch was geen stad zooals Amsterdam, Rotterdam, 'sllage en Arnhem. Nu er nog zooveel te behartigen was, moest men voorzigtig zijn. Ook hij was voor uil voering der wet maar hij het voorstellen van nieuwe uitgaven moest men zeggen: wees voorzigtig. Het vrij aanzienlijk kapitaal dat de stad vroeger bezat is verdwenen en hij ge loofde dat er weinige jaren noodig zouden zijn om op ons te laden eene schuld gelijk aan dal kapitaal. De voorzitter zeide dat hij reeds in het vorige jaar aangetoond had dat de renten die men thans geniet uit de gasfabriekbank van leening, gehoorzaal enz. meer bedroegen dan men vroeger trok van het grootboek. Ook de -scholen die opgerigl zjjn cn in goeden staat onderhou den worden, zullen tot de nakomelingschap overgaan. De daarvoor gedane uitgaven waren het uitvloeisel der wel of strekten Ier bevordering van in- teHiëiuële belangen. De beer Buys merkte hierop aan dat er buiten de gas fabriek nog een aanzienlijk kapitaal was. De bank van leening had kapi taal teruggegeven zoodat alleen nog de som voor de gehoorzaal besteed «verbleet. De heer de Fremery zeide dat in 1847 de gemeente 647,000, renlende ƒ16000, op het grootboek bezat. Voor den bouw der gasfabriek was 2% ton gebruikt, en als men nu al de openbare werken naging, ge loofde hij te kunnen zeggen dalj daarvoor groote sommen waren besleed. Op de begrooling vond hij daarvoor /22000 uitgetrokken. Volgens den heer Donncr meende men dat men binnen dc perken der wet was gebleven; maar, zeide hjj, schreef de wet ons voor eene hoogere burgerschool voor meisjes op te rigtenin weerwil dat er op gewezen was dat die zoo noodig niet was? Hij wilde aan de wet voldoen en ook aan de besluiten van den raad, maar hij wilde er ook op wijzen dat er zoo velen zjjn die bezwaren hebben tegen het onderwijs en die toch daarvoor betalen moeten. Daarop moest worden gelet. Hij vroeg of daarop wel werd gelet door den raad bjj het nemen van besluiten of het uitvoeren van die besluiten. De voorzitter antwoordde hierop dat hij gesproken had van inrigtingen waartoe de wet verpligl en van die buiten de wet, die strekten tot bevordering van intel lectuele belangen Door de politie alhier is legen een 5-tal knapen proces-verbaal opge maakt ter zake van diefstal van druiven uit eene schuit met vruchten, lig gende in den Nieuwen Rijn, en medepligtigheid daaraan ten nadeele van den koopman D. alhier. Volgens door de maatschappij "Nederland" uit Aden ontvangen telegram, is den 4iea October de as van het stoomschip Koning der Nederlanden kapt. Bruyns, op reis van Batavia naar Suez, op 5" Z.B en 64" OL., in den achtersteven gebroken, en drong hel water binnen, waarna den vol genden dag bel schip verlaten moest warden en het vervolgens is gezonken. Al de opvarenden hebben zich in tijds in de sloepen begevengeprovian deerd voor drie weken, en maakten zeil naar de Chagos-eilanden. Den llw October is de sloep, waarin zich de l',e officier met een gedeelte der equi page cn een gedeelte der passagiers bevondendoor het stoomschip Ifyberton opgenomen en le Aden aangebragt. Toen die sloep werd opgenomen, waren de andere sloepen niet in het zigt; de 1!,< officier verwacht dat deze de Ciiagos- eilanden zullen bereikt hebben, terwijl door het gouvernement te Aden naar Cey lon is getelegrafeerd, om van daar een oorlogschip naar de Chagos-eilanden te zenden. De ramp viel voor op een afstand van 100 geographiscbe mijlen, of ongeveer een week zeilens van die eilandenen deze liggen weêr op een afstand van vijf dagen stoomens van Ceylon. Het schip was des 24,l> September van Batavia vertrokken en had dus reeds tien dagen reis, toen de schroefas, die onder in de kiel der boot ligt, brak, en een gat geslagen werd in de kiel. De opvarenden van stoomschip Koning der Nederlandenaangekomen te Aden per stoomschip Hyberton, zijn: le officier, Drooglever Fortuin. Passagiers: Kogens chol (Kogen, schot? of Kogenschot?), familie Maclean, echtgenoote Bisschop, Engelbrecht, Bejj (van der Ley?). Verschuur, ecu marine-matroos, een sergeant en ell sol daten. Equipage: hoofilmachinist Vis. timmerman van der Sluis, kwartier meester Vos, matroos de Graaf, kolenwerker Lijmbach, stoker Jobs, chef kok Stuur, 2e hofmeester dc Boer, slagter Croese, ziekenoppasser de la Fonteyne, hofmeesteres Gicsbcrs en 4 Javaansche kellners. Te Katwijk is gisteren, door eene stoomboot naar den wal gebragl, eene bomschuit in zeer ontredderden toestand aangekomen met verlies van drie mandie bij den storm over boord waren geslagen. Tot dusver is dus reeds het verlies van zeven Katwijksche visscherlieden bekend. Te Vlaardingen zijn in de laatste dagen eenige schepen aangekomen met eene bevredigende haringvangst. Een hoeker van eene der oudste firma's aldaar bragt 29 last (ieder last is 14 ton) puike Noordsche haring aan. Daar eene goede soort van haring nu geheel ontbrak en de door bomschuiten aangebragte van geen qualiteit is om veel in aanmerking te komen, wordt door Vlaardingen niet alleen in de behoefte voorzien, maar handhaaft die plaats telkens haar eenmaal verkregen naam. - De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belang hebbenden gebragt, dat in den loop der maand December e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot hel afleggen der examens, ter verkrijging van een getuigschrift als apothekersbediende. Zij zullen worden afgenomen le Mid delburg en le Utrecht. Zij, die lot die examens wenschen te worden toe- gelalen, onverschillig waar zij met der woon gevestigd zijn, zjjn uitgenoo- digd daa-van vóór 30 November e. k. schriftelijk opgave te doen aan den inspecteur voor het geneeskundig staalstoezigt voor de provincie waarin de plaats gelegen is, waar zij het examen wenschen af te leggen; zjj die te Middelburg wenschen geëxamineerd le worden, behooren zich te wen- den tot den inspecteur voor het geneeskundig staatstoczigt voor Zeeland, dr. J. P. Dozy, te Middelburg, en zij die Utrecht verkiezen, tot den in specteur voor het geneeskundig staalstoezigt voor Gelderland en Utrecht, H. L. Verspyck, te Utrecht. Gok heelt voornoemde minister ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat in den loop d< r maand December e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot liet afleggen der examens, ter verkrijging van een getuigschrift als vroedvrouw. Zij zullen worden afgenomen te Rotterdam. Zjj. die lot die examens wenschen te worden toegelaten, worden niigenoodigd daarvan vóór

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1