PER TELEGRAAF. jee gelijk. Te Keighley stroomde het water van de Aire over de velden en sleepte geheele kudden ossen en schapen mede. Op de Severn werden twee bruggen weggeslagen. De stad Swansea, waar de koningin ver wacht wordt, heeft ook haar deel van de verwoesting. Twee ingezete nen werden gedood. Alle tritimfbogen werden als Neurenbergerwaar weggeslagen en cene kolossale feestzaal, opgerigt voor het bal, dat de mayor zich voorstelde Dingsdag ter eere van den prins van Walles te geven, werd door den wind opgenomen en in duizenden brokstukken verstrooid. Te Shepwhick woedde tijdens den storm een brand, die 16 visscherswonin- gen vernielde. Een honderdtal ingezetenen zijn hierdoor van alles beroofd. De Brighton-spoorwcgmaatschappij heeft eene proel genomen om een liarer wagens door electriciteit te doen verlichten. In een der wagens van den trein, die des namiddags van Victoria naar Brighton vertrekt, waren twaalf lampen van Swan aangebragt, en het noodige lichtvcmnogen werd verstrekt door 32 cellen van Faure's secondaire batterij. De proel is allezius tiaar wensch geslaagd en dc maatschappij is voornemens al hare wagens op die wjjze te verlichten. F ft A W H ft De regering heeft besloten de gemeenteraden tegen 20 November bijeen te roepen tut liet verkiezen elk van een gemagtigde in de provinciale kies- collegies. die den 8,ten Januarij zullen overgaan tot het verkiezen van 75 seuaioren. In de groote opera te Parijs heeft eene gala-voorstelling plaats gehad ter gelegenheid van de eleciriciteits-tcntoonstelling. Er werden gedeelten uit verschillende stukken vertoond, verzen voorgedragen enz. Tusschen de bedrijven kon men de elcctrische verlichting van het gebouw volgens de verschillende stelsels in ongeuschouw nemen. De president der republiek met zijne echtgenoot en zijne dochter, de graal van Vlaanderen, de Bel gische gezantal de ministers enz woonden de voorstelling bij. In de Ruc de Ia Douane ie Parijs heeft eene bijeenkomst plaats gehad van ongeveer 20ü0 personen welke bijeenkomst was georganiseerd door de revolutionaire comités. De politie had groote voorzorgen genomen, en men verwachtte eene groote manifestatie, die echter achterwege is gebleven. De generaal der commune Eudes werd tot president gekozenGranger en Bigeon tot assessoren en Francard tot secretaris. Louise Michel had met eene revolutionaire geloofsgenoote plaats genomen achter het bureau. Vijf personen hebben achtereenvolgens gesproken, de een al heiliger dan de ander, tegen het ministerie entegen de Tunesische expeditie. De burger Gadet trok te vergeefs de partij van het ministerie. Hij moest van de tribune af dalen. Louise Michel was heftiger dan ooit, en schold meer dan ooit op de opportunistische republiek. De vergadering besloot bijna eenparig het ministerie in staat *au beschuldiging te stellen. Zij is daarop uiteenge gaan, roepende: Leve dc Commune! Leve de sociale omwenteling! De Gaz. de Médecine heeft geantwoord op de geruststellende berigten, welke generaal Forgamo! in zijn rapport betreffende het leger in Tunis ge geven heeft. Het blad zegt: nWanneer men den gezondheidstoestand van eene krijgsmagt, die in een veldtogt door typhus gedecimeerd wordt, bevredigend noemt, dan zouden wij wel eens willen welen, wanneer men dien onrust barend zou moeten noemen". Het blad beschuldigt den minister van oorlog valsche cijfers bekend te maken. Te Parijs zal men in het volgende jaar eene tentoonstelling houden van al de werken van den schilder Meissonier. Allerlei eigenaars zjjncr stukken uit Frankrijk en van elders zullen die schilderijen voor de ten toonstelling inzenden; er komt een groot aantal uit Amerika, en ook de koningin van Engeland heeft beloofd, zijn "Rixe" te leenen, die in haar bezit is. Zekere Charles P., als kassier aan een bankiershuis in de wijk Vivienne te Parijs verbonden, is in hechtenis genomen wegens het verduisteren van gelden tot een gezamenlijk bedrag van 120,000 fres. Tc Passy is Zalurdag de eerste steen gelegd van een nieuw lyceum, bestemd, zooals dc minster-president Ferry, die de feestrede hield, zich uitdrukteom een lyceum te zijn van den nieuwen lijd, met de nieuwe methoden van onderwijs; niet, gelijk de oude inrigling van dien aard, een middending tusschen klooster en kazerne, maar zoo nabij mogelijk komende aan liet hedendaagsche ideaal, een verblijf voor de jeugd vol leven en licht. In het noorden des lands heeft de storm op Vrijdag avond erg gewoed en aan torens, huizen en plantsoen groote schade berokkend. Daarbij is een aantal persoonlijke ongevallen te melden. Te Rjjssel werd een kind de beenen gebroken door een zwaren boomtak; te Roubaix werd een man verpletterd door een stuk muur. In het district Msilah., Constantine, in Algerië, heeft eene waterhoos groote verwoestingen aangerigt. Vijf-en-zestig personen, wie men niet tijdig Ie hulp kou komen, zijn omgekomen. DUITSCHLAND. Dezer dagen heeft de benoeming plaats gehad van den heer von Putt kamer tot vice-president van het staatsminislerie, welke post sedert de aftreding van den heer von Slolberg-Wernigerode onbezet was. De heer von Puttkamer behoudt daarbij zijne portefeuille van hinnenlandsche zaken. Deze benoeming heeft de aandacht gelrokken, want de heer von Puttkamer is niet de oudste der tegenwoordige kabinetsleden en daarbij wordt afgewe ken van een tot dusver bestaand gebruik. Men wil de keuze van den heer von Bismarck hierdoor verklarendat de heer von Puttkamer steeds den rijkskanselier ondersteunde in vraagstukken, waarmede andere ministers bet niet volkomen eens waren. De storm van Vrijdag II. heeft ook over een groot deel des lands zijne kracht doen gevoelen. Niet het minst langs de kusten. Te Hamburg is veel vernield en ook te Berlijn is de schade uitermate groot. Te Keulen is dezer dagen gehouden het tweede congres van liet atiti- vaccinevcrbond. Er was ook een aantal builenlandsche leden tegenwoor dig, maar voorstanders van de vaccine waren niet opgekomen, zoodat de discussie niet zeer levendig was. ft U L, A Hf ft. Dc Agence Gen. Russe meldt, dat het berigt, opgenomen in Duitsche bladen, over eene ingediende aanklagt tegen Walujelï, valsch is. Bij een onderzoek omtrent plaatselijke misbruiken is gebleken, dat er geen reden tot aanklagt tegen hem beslaat. Zijne aftreding is geheel vrijwillig. Even ouwaar zijn de berigten aangaande nieuwe vervolgingen legen de Joden. OOS T-I NUIE. BATAVIA. 10 September. Aan de Java-Bode wordt uit Atjeli gemeldIn den nacht van 18 op 19 Augustus om half twaalf werd de kraton verontrust door in de rigting van Pendetie vallende schoten en spoedig werden de vermoedens zekerheid, dat er wederom een aanval plaats had. De veekraal in die rigting, gelegen een kwartier buiten den kraton, was aangevallen door een 100-tal Aljehers. Van de aldaar geplaatste wacht was de kommandant, een Europeesch sergeant, op gruwelijke wijze vermoord en twee soldalen werden ernstig gewond. Die sergeant was zoogenaamd getjinljangd; hij had een paar schoten en een stuk of zeven ernstige klewanghouwen ontvangenwaarvan enkele op zich zelf reeds doodelijk waren. Weldra rukte van uit Pendetie en den kraton versterking op, doch toen waren de aanvallers spoedig spoorloos verdwenen, honderd en vier melksappis uit de kraal als buit medenemende, waarvan men er honderd den volgenden dag terugvond die niet over de kali sche nen mede te kunnen genomen worden, in welke rigting de roovers gevlngt waren, 's Morgens daarop rukte om 5 uur eene sterke compagnie uit om het spoor der vijanden te volgen, doch kwam. zooals gewoonlijk, zonder gevangenen terug. Alleen hadden zij het lijk gevonden van een gesneuvel den Atjeher, die in den beginne scheen mede teruggedragen te zijn en door eene kogelwond omgekomen was. De wacht, die aan de veekraal dienst deed, was 13 man sterk en is nu aanzienlijk vermeerderd De aanvallers hebben het geweer van den gesneuvelden sergeant medegenomen, als ruil twee oude donderbussen achterlatende, welke later gevonden werden. Er heeft een hevige brand gewoed in hel bosch aan de oostzijde van de haven te Tandjong l'riok. De brand werd zoo hevig, dat er gevaar ontstond voor de aan die zijde staande cementloodsen. Men heeft den gc- heelen nacht met inspanning gewerkt om het vuur terug te dringen en te blusschen, dat dan ook is mogen gelukken. -- Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn dc volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Benoemdtot adsist.-resident van Tassikmalaja (Pre- anger Regenlsch.), de controleur 1' kl. bij het binnen), bestuur op Java en Madura B. II. H. Ravenswaay; tot onderwijzeres 3e kl.L. Ch. Slot, hulp- onderw. voor de Indische dienst, werkzaam aan de school te Kotla-Radja (Atjeli). Bevorderd: tol verificateur 2' kl., de verificateur 3' kl. J. Lava- lette; tot verificateur 4' kl., de verificateur 5e kl. J. A. C. Hiel. Door den inspecteur-generaal, chef van de dienst der staatsspoorwegen op Java, is bij het algemeen beheer benoemd: tot 3'° commies, de tijdel. 3' commies H. A. Kiefler. YVEENEN, 17 October. De reis van den koning van Italië heeft zijn be slag gekregen. Eene ontmoeting met den keizer van Oostenrijk zal op 5 November plaats hebben. ALEXANDRIE. 17 October. Het Engelsch pantserschip Invincible wordt den 19dtD hier verwacht. Men gelooft, dat de pantserschepen hier zullen blijven tot alle Turksche commissarissen, die nu in Egypte vertoeven, ver trokken zijn. LONDEN, 17 October. Het centraal bureau der Land-League is van Dublin naar Liverpool verplaatst, Arthur O'Connor heelt de leiding der League over genomen. LONDEN, 17 October, De Times bevat een telegram uit Cairo van lieden, inhoudende, dat de Turksche commissarissen heden naar Alexandrië zullen gaan en Donderdag naar Konstantinopel zullen vertrekken. De president van den ministerraad zal hen tot Alexandrië vergezellen. LIMERICK, 17 October, lieden avond hebben weder ongeregeldheden plaats gehad. Toen dc politie den penningmeester van de plaatselijke al- deeling der League naar de gevangenis brast, werd zij onophoudelijk met sternen geworpen. Herhaaldelijk heelt zij cene charge moeten doen en eindelijk vuur moeten geven waarbij onder anderen eene jonge dame werd gekwetst. De ongeregeldheden duren voort. De openbare autoriteit heeft per telegraaf hulp aangevraagd. KONSTANTINOPEL, 17 October. Bij de begrafenis van den Nederland- schen minister-resident, op beden, was de Sultan vertegenwoordigd. De leden der regering en van het corps diplom itique woonden de plegtig- heid bij. ROME, 17 October. De Agence Ste/ano ontving uit Cairo berigt, dat de Turksche commissarissen Egypte niet zullen verlaten voordat deFransche en Engescbe gepantserde schepen zijn vertrokken. LONDEN. 18 October. Gisteren zijn te Dublin op nieuw rustverstoringen voorgeval)_ii. Het gepeupel wierp de vensters van ecnige minder bevriende dagblad-redactiën in, en dwong door steenworpen de politie lot den aftogt. Na middernacht moest de militaire magt te hulp worden geroepen. Drie regimenten ontvangen bevel zich naar Ierland te begeven. PETERSBURG, 13 October. Hel regtsgeding legen de vier personen, be schuldigd van deelneming aan de uitgave van het nihilistisch blad Tscherny Peredel. is heden afgeloopen met de veroordeeling van Koiistantinovi.a KriloH, Innocenti Pavlinof! Pjankoff en Peter WassiljefI Tcsskendo Prikhodko tot verbanning naar Tobolsk, en van Wassili Alexeil Perepleichitolï tot vier maanden opsluiting. Dc debatten werden mei gesloten deuren gevoerd en slechts twaalf der vrienden van de beschuldigden werden toegelaten.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3