BUITENLAN DSCIIE BER 1GTEN. zijne toespraak tot het cnratorinm en de hoogleeraars, rigtte spr. zich met een woord van dank tol zijn Leidschen leermeester, prof. J. T. Buys, daar aanwezig, en uitte daarbij dên wensch, dat de lijd nog verre zou zijn waarop de Leidsche hoogeschool de lessen van dezen hoogleeraar zou moeten der ven. Eenc warme toejuiching van professoren en studenten begroette deze heilbede. Te Amsterdam heeft gisteren avond op de Keizersgracht bij de Spie gelstraat eene gasontploffing plaats gehad, die, hoewel geen brand veroor zakende, zoodanige uitwerking had, dat de hardsteenen sloep met palen, waaronder de ontploffing geschiedde, werd opgeligt en ondersteboven ge keerd en een paar voorbijgangers door den schok tegen de boomen werden geslingerd. Aan den Burg op Texel heeft gisteren nacht een hevige brand plaats gehad. Eene der grootste hooischuren, waarin 40 wagens hooi waren ge borgen, is door de vlamman verteerd. Uit Zwolle meldt men, dat, wegens het hoog gestegen water, op het Kamper-eiland de toestand zeer benard was. De arbeiders, weikzaam aan bet op te rig ten schoolgebouw, kregen bet te benaauwd en staken de nood vlag uit. Ook een landbouwer seinde om hulp. En waar sommigen aar zelden om tijdens het onstuimige weder hulp te verleenen, stak Gerrit. van den Belt, de wakkere veerman met zijn zoon en T. Penninkhof van wal, om hulp te bieden. Zij rnogten dan ook het genoegen smaken den land bouwer Bartcld van der Kolk uit zijne zeer netelige positie te verlossen. Bij zijne pogingen om eene schuit in veiligheid te brengenwas het vaar tuig tegen eenige wilgen gestoolen, met het gevolg, dat het bootje hem ontgleed en de boer te water kwam en zich aan de wilg moest vastklem men tot de redders hem kwamen ontzetten. Een oogenblik later waaide de noodvlag van het erve van Harm Post op den Mandjeswaard. Ook hier wilden de drie moedige mannen hulp verleenen. Doch toen zij bij den be woner kwamen, vroeg dezeof men niet een paar kaarsen konde brengen, dewijl men er misschien gebrek aan konde krijgen; wat jenever zoude ook welkom zijnMen begrijpt de verontwaardiging van de drie mannen over deze handelwijze. L'e landbouwer de Leeuw te Kamper-eiland en diens knecht zijn, ter' wijl zij bij de overstrooming het vee wilden redden, met 21 stuks vee verdronken. Nabij llindelopen is eene flesch aangespoeld, waarin een in het Engelsch geschreven briefje, gedagteekend 30 Augustus 1881eu ondertee^ Ueud door John Smith. Voor zoover dit nog leesbaar was, zou het stoom schip Eclairuit Londen, verongelukt zijn, en verloren daarbij twee hon derd menschen het leven. Uil Joure meldt men nog uader omtrent den brand, die aldaar heeft gewoed, dat de pninhoopen nog altijd rookende zijn. De schade is nog niot te begrooten. Behalve de meubelmakerij eu het woonhuis van J. F. Koster, waar de brand ontstond, zijn links de heereuhuizinge van den heer 11. Ament, regts de winkelhuizingen van S. Tieleman en L. Ebben, met daarachter gelegen arbeiderswoning, geheel vernield. Daar de stormwind met ontzettende kracht uit het westen woei, werden aan de overzijde der straat de huizen door de vlammen aangetast, en zijn achtereenvolgens het sigaren magazijn van den heer J. C. Bijslcrboschde winkelhuizinge en pakhuis van de tabakskervers en kruideniers wed. D. Egberts Zoon, de apotheek van den heer G. A. Oosterbaa# en de bakkerij en winkelhuizinge van den heer H. J. Gorter afgebrand. Door den wachtmeester der marechaussee te Helmond zijn de rijks- gewiglen op het hulp-postkantoor te Mierlo in beslag genomen, omdat zij niet geijkt waren, en is tegen den brievengaarder (burgemeester M. N. Pauken) proccs-verbaal opgemaakt. Viijdag avond is de laatste trein van Goch naar Boxtel, even voorbij het station Sehijndd, ontspoord, doordien er een omgewaaide boom dwars over den weg lag. De machine, met den machinist en stoker er op, kwam in eene aangrenzende sloot leregt. De passagiersrijtuigen werden allen uit de rails geworpen en stootten tegen tender en bagagewagen. Het materiëel is zeer beschadigd, doch gelukkig heeft er niemand letsel bekomen. Passa giers en personeel kwamen met den schrik vrjj. 'sGKAVENllAGE18 October. Aan dr. H. van Vollcnhoven is, wegens verandering van woonplaats, en aan zijn plaatsvervanger dr. S. J. Halbertsma, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als geneeskundigenbelast voor Botterdam met het ge zondheidsonderzoek van schepen. Voorts is dr. C. P. C. Bosch, voor den tijd van 3 jaren, voor Rotterdam belast met gemeld onderzoek, en dr. W. Nolen benoemd lot zijn plaatsvervanger. Blijkens een door de regering ontvangen berigl van den consul-gene raal der Nederlanden te Konstaulinopelis baron van Ittersuin, Zr. M'. minister-resident bij de Verheven Porte, den 15dfn October overleden. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn benoemdtot griffier der kamer de heer mr. J. D. Veegens, te 'sGravenhage, en tót commies-griffier de heer mr. 11. Zillcsen, te Amsterdam. Aangenomen werd het ontwerp tot regeling der uitgifte van schatkistpromesscn. liet voorstel om eene proef te nemen met de uitgave van een analytisch verslag van de handelingen der kamer werd verworpen. De schipper J. C. v. d. V., wonende te Delft, thans in gijzeling al hier, stond gisteren voor de arrond.-regtbank te 's llage teregt, beklaagd ter zake van eene gepleegde opligterij. De feiten, hem ten laste gelegd, dagteekenden reeds van de 2e helft van hel jaar 1878. Omstreeks dien tijd werd de schipper in staat van faillisse ment verklaard. Ouder de schuldeischers, die zich, ingevolge de oproeping, kwamen aanmelden, behoorde o. a. de vader van den gefailleerde voor een vrij aanzienlijk bedrag, ter zake van het verhuren van eene pakschuit aan zijnen zoon. liet inkomen van deze schuldvordering bragt aan liet licht, dat bekl. het vaartuig, dat hij van zijn vader in huur had bekomen, voor ƒ1000 v«rb« den hadbij acte gepasseerd voor een te Delft residerenden notaris, was dus eene geldleening gesloten op eene schuit, quasi toebehoorende den bekl., die zelfs nog niet den huurprijs ten volle had uitbetaald. van bodemerij werd opgemaakt en ingeschreven op het hypolheekkanti te 's llagemet den naam van bekl. als eigenaar. De geldschieter, die dupe was van deze bedriegelijke handeling, was de heer B.verblijfh dende in Ned. Indie, wiens gemagtigde te Delft het geld had verstrekt. Bekl. weêrsprak heden ter teregtzitting de feilen niet, maar bewees dat hjj, bij het sluiten van hel leeningscontraciin den waan verkee eigenaar van de schuit te zijn. Hoezeer opmerkzaam gemaakt, dat hij zich ook als huurder in hen lissement had opgegeven, volhardde hij bij zijne verklaring, dat hij aim de bedoeling had de 1000 op slechte wijze in handen te krijgen, denken dat hij, na voldoening van zeker bedrag aan zijn vader, eigenaar van vaartuig was geworden. De subst.-officier van justitie m'. Pape, die, vooral met het oog op den den regter-commissaris afgelegde verklaringenhet bedriegelijke oog® van bekl. handeling aannam, eischte zijne schuldigverklaring aan opligij, door zich, met gebruikmaking van bedriegelijke middelen en valsche q« teitengelden te doen afgeven eu veroordceiing van bekl. lol eene cels van 183 dagen en eenc geldboete van 1 25. (Jok bij zijne verdediging hield de gegijzelde schipper zijne goede trouw liet bestuur der Vereeniging voor handel en nijverheid heeft aan i gemeenteraad een adres ingediend, waarbij verzocht wordt de afdoeuin; de aanvrage der Ned. Rell-Telephoon-maatschappijom concessie voori aanleg en de exploitatie van lelephoon-geleidingen in de residentie, zooi mogelijk te bespoedigen. Een aantal handelaars in brandstoffen alhier heeft bij adres aan gemeenteraad, instemming betuigd inel het verzoek der Vereeniging handel en nijverheid, om niet over Ie gaan tot demping der Turfmarkt Te Scheveningen kwamen gisteren ochtend twee schuilen aan, die storm van Vrijdag 11. hadden doorslaan. Eene schuit van den reeder C, der Toorn is tusschen Ameland en Terschelling gestrand, met verlies het roer enz. I" IIELOIE. De storm van Vrijdag jl. heeft ook hier te lande vrij wat verwoei gen aangerigt; geen stad of dorp bleef verschoond. Op de Schelden Antwerpen werden door eene windvlaag twee werklieden van liet dek een schip geworpen, waarop zij werkzaam waren; e'én slaagde ment te reddendoch de andere is in de rivier verdronken. Te Brugge is in aanbouw zijnde bijzondere school door den wind vernield en neêrgj men op drie kleine daarnaast liggende wouingjes. die geheel verplet! werden. Drie werklieden werden onder het puin bedolvenwaaruit li dood te voorschijn werden gehaaldterwijl de derde zwaar gewond De drie bewoonsters der kleine huisjes, die onder het neérvallende sekt gebouw bedolven werdenzijn allen min of meer zwaar gewond. ËKiGELA K I». LONDEN. 17 October. De Pali MalI Gazette vestigt de aandacht op den brief van Harling. Zij houdt hem voor een bevoegd beoordeelaar van de onlworj schikking op zijn standpunt, dat, ofschoon het meer tot dat dei Doei dan tol dat van eenigen Engelschman overhelt, toch nader dan dat eenigen Boeren bij dat der Eugelschen is. Zijne opmerkingen verdient meent het bladminstens met achting te worden aangehoord en zoo misschien niet overtuigen, zullen zij toch het publiek in staat stelle den tegenzin van den volksraad tegen de ratificatie der conventie begrijpen. Sedert Parnell's inhechtenisneming hebben Gladstone en de minis Harcourl dreigbrieven van ongewoon heftigen aard ontvangen. De wonios van alle ministers zijn dientengevolge onder buitengewoon politie-toeii gesteld. De pachters van een uitgestrekt landgoed in Cork hebben verklaard,! zij den eerstdaags vervallenden termijn van hunne pacht niet zullen beta! vóór dat Parnell uit de gevangenis is verlost. - Vrijdag II. heeft ook hier te lande een lievige storm allerwege verw ting aangebragt. Prachtige boomen in de Kcnsingtoutuiiien te Londen den geveld. In de dokken vielen eenige schepen omver. Te Londen vict huizen in, waaiden gevelstukken weg en werden velen gekwetst, ja ent len gedood, o. a. een koetsier, die, zittende op den bok van het rijtuig, tl# een vallenden boom werd doodgeslagen. Sommige van de omgewaaide ingestorte huizen waren bewoond en de zware en ligtc verwondingen wart vele. Een koetsier was even een //spatje" gaan nemen, liet zijn cab ont» heerd staankwam terug en zag dat paard en rijtuig onder een gevel »t ren bedolven. Gelijkluidend zijn de berigten uit geheel Engeland. Het lelt grafisch verkeer was hoogst gebrekkig. Met Schotland en Ierland werd fc verkeer met de grootste moeite langs ée'n enkele draad volgehouden Liverpool waaiden omnibussen om en daar, evenals overal, kwamen té j, persoonlijke ongelukken voor. Nabij Darlington heeft de schoorsteen eene gieterij vijf werklieden verpletterd en twaalf min of meer ernslij kwetst. In eene verwerij te Leicester is een dergelijk ongeluk gebeuri Twee mannen werden daar gedood. Zoo hoort men ook van doodent Newmarket, Lidderminster, Little Dean (Gloncesterhire), Leatherhead, op K eiland Wight, enz. In de verschillende havens hebben de schepen grot!1 schade geleden. Door het builen de oevers treden van sommige rivier® staan vele streken in Engeland blank. De omstreken van Preston zijn ceot en

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2