BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag ó7 October dHHó_/V°. 243. BUITENLAN DSC HE BERIGTEN. 'sGRAVENHAGE15 October. De kapitein R. H. Eyssonius de Waal. van den generalen staf, is op non activiteit gesteldin afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Door den minister van koloniën zijn de hoofdonderwijzers D. II. van der Maaien, G. J. F. RiegmanW. Grondijs, P. Prins.. D. Koumans, R. A. Schoonhoven, R. Smit, H. H. Muntinghe, J. Poetsma en S. Hermanides ge steld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indie; om te worden benoemd tot onderwijzer 3e kl. voor de dienst daar te lande' De hevige storm, die gisteren nacht reeds menigen boom deed bezwij ken en belangrijke schade aan huizen toebragt, doch in den loop van den dag was gaan liggen, stak gisteren tegen den namiddag wederom op met eene felheid en kracht, welke vooral des avonds het verkeer langs straten en wegen hoogst gevaarlijk en onveilig maakten. Menig huis en gebouw dreunde, ten gevolge van de hevige windstooten, j op zijne grondvesteu. Sommige straten lagen bezaaid met steenklompen van ingestorte schoorsteenenwelke in sommige buurten als puin voor de voeten vielen. Zinkplaten van daken werden als vloeipapier door de lucht geslingerd. De zinken bekleeding op het dak van het kabinet des konings boven de Stadshouderspoort werd over eene groote lengte losgerukt. Een gedeelte van het dak op een der huizen van den heer D. in de St. Jacob- straat stortte met donderend geraas in. In het nieuwe gedeelte van de stad werd een villa door eene windvlaag als het ware opgenomen. Van deze woning bleef dan ook weinig meer in wezen dan de fondamenten. Op het Hooge Zand werd een huis van de gelieele nok beroofd, op sommige plaatsen waren de daken als door den wind doorboord. Op den Scheveningschen weg velde de storm tal van boomen, wier lakken tot in den kom der stad werden voortgeslingerd. Ten gevolge van de versperring van den weg was de tramway verpligt de dienst te staken. De verwoesting, door den wind op den Rijswijkschen weg aangerigt, was nog grooler. Langs dezen straatweg werden de boomen werkelijk gedecimeerd. Alleen op den Delfsche weg telden men 117 om gewaaide boomen. De kiosk voor dagbladen op het Huygensplein is omgewaaid. De be zoekers van het Café du Passage in de Poolen ontsnapten aan een groot gevaardaar twee groote spiegelramen in de koffijkamer werden losgeslagen en in het midden der zaal geslingerd, lichtkroonen en glaswerk verbrijzelende. Twee heeren ontkwamen gelukkig het doodsgevaar. Ook de glazen dak bedekking leed zwaar door den wind. In het Haagsche Bosch heeft de orkaan eene ware verwoesting aange rigt. Bijna overal liggen boomen ontworteld. Vooral de eerste laan heeft het zwaar te verduren gehad. Het terrein van de Boschwachterswoning is een waar slagveld van woudreuzen. Met drietallen naast elkaar liggen zij er geveld in hun val de telephoondraden tosschen de Societeitstent en het Plein medevoerende. De houten tenten aan de overzijde zijn niet gespaard. De meesten hebben door de omvallende boomen schade geleden. Men schat het aantal in het bosch gevallen boomen op p. m. 1000. Eergisteren avond keerde te Scheveningen o. a. eene bomschuit van de wed. P. Krul aan den wal terug. In de branding gekomen, kreeg zij eene stortzee over boord, waardoor niet alleen de aan boord aanwezige hout waren werden over boord geslingerd, maar zelfs twee der opvarenden van dek sloegen, met het ongelukkig gevolg, dat de schoonzoon van den schip per in de branding verdronk, terwijl de ander op het houtwerk teregt kwam, waaraan hij zijn behoud had te danken; immers hij werd met het hout als het ware aan den wal gesmeten. Het lijk van den verdronkene is onder Wassenaarsch grondgebied gevonden. ESGELAWO. LONDEN, 14 October. De bekende Parnell werd aangehouden in Momson's hotel te Kings- bridge, terwijl hij op reis was naar eene bijeenkomst van de League te Kildare. De beschuldiging tegen hem is: 1°. dat hij het volk heeft opgeruid om anderen te intimideren tot het niet-betalen van eene regtmatige pacht; 2". dat hij pachters heeft geïntimideerd tot het niet gebruik maken van de be palingen der nieuwe landwet. Hij werd in een rijtuig naar de gevangenis te Kilmainham vervoerd. De markies van Waterford, een der rijkste Iersche grondbezitters, heeft bij het nieuwe landgeregtshof een voorstel tot verhooging van de pacht van twee zijner pachters aanhangig gemaakt; omdat die huurpennin gen, naar zijne overtuiging, in verhouding tot de opbrengst van de hoe ven, veel te laag zijn. Dit is het eerste voorstel van dien aard, dat het hof in overweging heeft te nemen. Woensdag 19 dezer zal te Londen in publieke veiling worden gebragt het groot te stoomschip dat ooit gebouwd is, en dat als zoodanig nu reeds vele jaren geleden zooveel van zich heeft doen spreken: de Great Eastern. Het schip, met schroef en raderen beide, is zevenhonderd voet lang en tachtig breed. Het was gebouwd voor de vaart tusschen Engeland en Amerika, maar nooit is het gelukt het vereischt getal passagieés, of de henoodigde vracht te krijgen om de kosten van eene reis te dekken. Er moesten te dien einde namelijk 800 passagiers le klasse, 2000 voor de 2e en 1200 voor de 3e zijn. De stoommachines hadden gezamenlijk 3000 paar denkracht. De snelheid was 15 knoopen per uur, de tonnemaat 23,000, en vorderde 400 man voor de dienst. Bijgeloovigen hebben den Great Eastern altjjd een ongelukkig lot voorspeld. De tegenspoed begon reeds brj het te water laten, dat een arbeid van drie maanden gevorderd heeft, te weten van 3 Nov. 1857 tot 31 Jan. 1858. Toen voor de eerste maal de ankers gewonden waren om zee te kiezensprong een der stoomketels op de hoogte van Hastings. Dit ongeluk kostte tien matrozen het leven, gezwegen van de gekwetsten. Toen het, na hersteld te zijn, Southampton zou verlaten, gebeurde er weder een ongeluk: kapitein Harrison, een der bekwaamste officieren van de Cunaud-lijn, en die tot bevelhebber op de Great Eastern benoemd was, viel nog in de haven over boord en verdronk. En eindelijk: na elke reis, die het stoomschip gedaan heeft, kwamen deurwaarders beslag leggen, en de ongelukkige aandeelhouders, altijd op beter tijden hopende, pasten gedurig bij en verschaften nieuw kapitaal. Eindelijk geven zij de zaak op en laten zij het schip aan zijn noodlot over. Berigten uit Indië bevestigen de tijding, door de Times uit Quettah ontvangendat Ayoub-Khan ten tweeden male de nederlaag leed en dat zijne troepen naar Perzië vlugtten; maar zij bevestigen nog niet het berigt, dat Herat bezet is door de troepen van den Emir. Deze trekken echter met spoed daarheen, zoodat die bezetting weldra kan verwacht worden. Uit New-York meldt men aan de Daily News, dat Guiteau voorwendt ziek te zijn om het proces te vertragen. Zijn verdediger is voornemens 30 getuigen tot zijne ontlasting op te roepen, en te bewijzen dat hij krank zinnig is. FRANKR UK. Ingevolge de uitnoodiging van den president der republiek heeft de heer Gambetta zich Donderdag namiddag naar het Elysée begeven. Hij heeft een onderhoud met den president gehaddat ongeveer een uur heeft geduurd. Het optreden van een nieuw kabinet moet daarin besproken zijn. De ministers zullen hunne portefeuilles behouden, voorloopig tot dat de kamer bijeen is gekomen, en tot dat een debat heeft plaats gehad. Die bijeenkomst heeft plaats 28 October. Daarna duurt het onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw gekozen leden eene week op zijn minst. Een nieuw ministerie zal dus ongeveer half November kunnen optreden. Het Journ. off. bevat twee rapporten van den minister van onderwijs over de administratie der schoone kunsten. Het eene bevat een voorstel aan den president der republiek om de betrekking van administrateur der na tionale musea af te schaffenhet andere om de dienst dus te reorganise ren, dat het opperbestuur zich splitst in twee afdeelingen; het beheer der musea en van het onderwijs in de schoone kunsten, en het beheer der kunstwerken. In dien zin is een besluit door den president uitgevaardigd. Voorts is de heer Barbet de Jouyvroeger administrateur der musea en sinds eenigen tijd op wachtgeld gesteld, tot honorair administrateur be noemd. Het is eene hulde aan de diensten, door hem in 1871 bewezen, toen hij verscheidene kunstschatten uit de handen der woestelingen van de commune heeft gered. De Dominicaansche pater Didon, indertijd wegens zijne al te vrijmoe dige predicatiën ter afzondering op Corsica verwezen, heeft verlof gekregen om te Parijs terug te komen, ten einde zich door de studie van Duitsche werken voor te bereiden op eene reis naar Palestina, waar hij oudheidkun dige onderzoekingen zal doen. Zijn doel is, de nieuwste ontdekkingen in het Heilige Land, als de Bijbelverhalen volkomen bevestigende, in het licht te stellen. Te Parjjs is thans eene verzameling van voorwerpen, afkomstig van koning Lodewijk XVI, te zien. Zij werden door den trouwen kamerdienaar van den ongelukkigen koning, Cléry, die met hem 5 maanden achtereen zjjne gevangenschap in den Temple deelde, gered en worden thans door de nakomelingen van Cléry als onschatbare kleinoodiën bewaard. De heer Levita, advocaat honorair'van het Oostenrijksch gezantschap, had zich Woensdag naar hel Credit Lyonais begeven om eene som van 90000 fr. te deponeren. Op het oogenblik, dat hij zijn borderel ging ma ken, legde de heer Levita twee pakjes van 17000 fr. aan bankpapier digt bij zich. Kort daarop bemerkte hij dat zij gestolen waren. Zekere heer G.onderwijzer te Parijs, verloor eene maand geleden i een zijner bloedverwanten, na eene ziekte van meer dan een jaar. Hij zelf was uit de stad en de nalatenschap werd verzegeld. Teruggekomen, nam hij deze in bezit, en in eenige papieren snuffelende, vond hij het lot der Spaansch-Fransche weldadigheidsioterijwaarop de prijs van 150,000 fr. gevallen was. Hij snelde daarmede naar den heer Sandos, secretaris van het comité, doch kwam te laat. De voor de uilbetaling van den prijs ge stelde termijn was sedert eene maand verstreken en het geld was bij den prefect der Seine en den Spaanschen ambassadeur gestort. OUITSCHLAII0. De keizer heeft aan den heer von Giers, uit aanmerking van de diensten op de Dantziger bijeenkomst bewezende orde van den Rooden Adelaar le kl. in brillanten geschonken. De dagbladen maken melding van eene redevoering van den heer von Bennigsen, die ditmaal als ernstig tegenstander der hervormingen van prins Bismarck optrad. Hij verklaarde zich tegen het tabakmonopolie en tegen het staatssocialisme, dat hij even strijdig acht met den aard van het Duit sche volk als het democratische socialisme. Ten opzigle van de algemeene politiek verklaarde hij geen geloof te hechten aan een duurzaam verbond tusschen de conservatieven en clericalen. Zij zouden zich wel is waar over sommige bijzondere punten kunnen verstaanmaar de zegepraal zou ten slotte blijven aan de liberale leerstellingen, sterker dan elke coalitie. Prof. Virchow viert binnenkort het 25-jarig jubilé zijner benoeming tot hoogleeraar aan de universiteit te Berlijn. De vrienden en vereerders van dien geleerde hebben het voornemen opgevat de noodige fondsen bijeen

Leydse Courant | 1881 | | pagina 5