COURANT. MIOSCIII MAANDAG 17 OCTOBER. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. ADVERTENTIE N. Die Hociizeit des Figaro, li'. 843. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenlifn is Tan 1—4 BU deze Courant behoort een Bijvoegsel. Vergadering van den Raad der geWeehte Leiden, op Donderdag den 20,lfl1 October 1881. LEIDEN, 15 October. Zoo de windstoolen van gisteren avond niet die van den beruchten Pinksterstorm van I860 overtroffen, minder waren zjj zeker niet. Wanneer men heden morgen de straten doorliep, zag men overal de sporen van de verwoesting door den storm aangerigt. In de stad toch is eene menigte booaien omgeworpen, waaronder ook belmoren ruim 70-jarige iepen aan de Ruïne. De fraaije roode Meidoorn in den tuin aan de Nieuwsteeg, die tal van jaren hare welriekende bloemen in ruime mate schonk, is, ofschoon nog al tnsschen muren beschut, mede geveld. De schade aan schoorsteenen en daken toegebragt is grooteen perceel, dat niets heeft geledenbehoort tot de uilzonderingen. Zwaar hebben in dit opzigt geleden het akademisch ziekenhuis, liet stationsgebouw en de kazerne aan de Morschpoort. In den omtrek der stad was het niet minder treurig gesteld. Dikke boomen in de bosschen der buitenplaatsen zijn gekraakt, broeiramen opgenomen als bladen papier enz. üp de meeste plaatsen is het hout kaal gewaaid; liet vertoont zich zoo bla derloos als in den winter. Het was dan ook bij tusschenpoozen noodweêr. Spoortreinen konden eerst laat op de plaats van bestemming komen en de scheepvaart was gestremd. Eene wagenloods op het terrein van den spoor weg Leiden-Woerden werd vernield. Wat de inrigting der telegrafie heeft geleden is ligt te begrijpen. Aan de kust was het vreesselijk gesteld. De dienst op den tramweg Leiden-Katwijk moest gestaakt worden. Van persoonlijke ongelukken hebben wij hier niets vernomenmaar onder Alkemade moet een persoon door nedervallend puin zijn gedood. Te Bode graven moet eene boerenwoning met aanhoorigheden eene prooi der vlammen 2ijn geworden, daar bij den storm aan geen redding te denken viel. Men heelt ons verzoeht mede te deelendat er, ten gevolge van den storm, fci de Hooglandsche kerk Zondag en Woensdag, 16 en 19 October, geen godsdienstoefeningen kunnen gehouden worden. Nu er zoo dikwijls, en niet zonder grond, gewezen wordt op het voor het onderwijs zoo schadelijke schoolverzuim, mag het volgende, dat ons wordt medegedeeld, niet onvermeld blijven. Trots den orkaan, waren gisteren avond nog drie leerlingen van de bouwkundige school aan hef genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix van Koudekerk herwaarts ge komen. Met een welverdiend woord van lol voor hunnen moed en als een beschamend voorbeeld voor zoo menig leerling in de stad, die dikwijls zonder wettige redenen afwezig blijft, werden deze door den directeur der scholen vroegtijdig naar huis gezonden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 49 tot 69 volwassen personen en 8 lol 10 kinderen. -- Blijkens mededeeling van Z'. M\ gezant te Parijs moeten alle schepen, komende uit de Roode zee en van verder, met bestemming naar Frankrijk, hunne gezondheidspassen te Suez door den Franschen consul aldaar laten viseren. Het visum te Pbrt-Saïd wordt dientengevolge in Frankrijk niet meer vereischt. Professor Ilarling heelt tot een gewezen lid van hel «Transvaal-Iude- pendence-committee", te Londen, een schrijven gerigt, waarin hij zjjne be zwaren tegen de door Engeland den Boeren opgedrongene conventie uit eenzet en het betreurt, dat het bovengenoemde comité zich reeds ontbonden heelt en dus ook bij het thans gerezene geschil niet weder zijnen steun aan de Boeren verleenen kan. Dit schrijven, in het Fransch gesteld, heeft bij den triigever L. Bosch, te Utrecht, het licht gezien. Te Amsterdam is aan den heer Oscar Carré vergunning verleend om «ook in dit saizoen zjjne houten tent aan den Binnen-Amstel te behouden en daarin voorstellingen te geven, onder bepaalde voorwaarde echter, dat vóór 1 Julij 1882 een aanvang moet worden gemaakt met den bouw van -een steenen circus, op verbeurte van ƒ5000. Bij den storm, die gisteren woedde, heeft op het Rokin te Amsterdam «en kassiersknecht, die zijn afgewaaid hoofddeksel naliep, zjjne portefeuille 'aten vallen, waardoor een aantal bankbiljetten te water gingen. De meeste werden opgeVisChf. maar de man miste ten slotte een bankje van 1000 De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.60, franco p. p. f2. gels 1.— iedere regel meer 25 cents. en een van /200, benevens een zak met specie, die echter niet in het water geraakt schijnt te zijn, doch in de Verwarring zoek geraakt is. Een groote stal in de Pieter Paauwstraat aldaar, waarin 70 paarden aanwezig waren, is gisteren avond ingestort. Vier paarden zjjn daarbij gedood en een verminkt. Te Arnhem is een driejarig meisje door een afgewaaiden boomtak op het hoofd getroffen; het bekwam daardoor eene hevige hersenschudding, zoodal men voor het behoud van haar leven vreest. De burgemeester van Barneveld, mr. C. A. Nairac, heeft bjj zjjn 40-jarig jubilé op Woeusdag jl. een telegram van gelukwensching namens Z. M. den koning ontvangen. De jjsvereeniging Thiall te Heerenveen heeft besloten in den aanstaanden winter een wedstrjjd op schaatsen «a l'inslar de Bussttm" te houden. Volgens plan en teekening zullen telkens vier rijders tegelijk eene ronde baan van ruim 300 meiers een- of tweemaal moeten omrijden; de rijders rijden af van vier verschillende punten, elk 25 meter van elkaar verwijderd, en die het eerst weder bij zijn aanvangspunt terug is heeft van die vier gewonnen. De Friesche hardrijders worden door dezen wedstrijd in de gelegenheid gesteld, door vergetjjking van hun snelheid met de opgaven, die verleden winter in de couranten hebben gestaan, te onderzoeken of zij bij een inter nationalen wedstrijd met Engelschen en Amerikanen zullen kunnen concur reren. Te Groningen heeft zich eene vereeniging gevormd, het «Doorgangs huis" genaamd, welke zich ten doel stelt, evenals dergelijke inriglingen op andere plaatsen, verwaarloosde of gevallen meisjes te helpen en haar het leven in de maalschappjj mogelijk te maken. Regtspersoonlijkheid is door de vereeniging aangevraagd en inmiddels reeds een huis met grooten tuin, namelijk dat van wijlen d'. van Herwerdenaangekocht. Uil Vlissingen wordt gemelddat hel Amerikaansche schip James Foster Junior, kapt. Abeel, van New-York naar Antwerpen bestemd, be oosten die stad op strand is gedreven. Zie verder het Bijvoegsel). Bevallen van een welgeschapen Dochtertje S. H. SCHRIEKE CORTS. Noobdwijkerhoüt, 14 October 1881. Heden nacht overleed ons lief Dochtertje, ruim een jaar oud. Mr. II. L. A. OBREENv Leiden, 15 October 1881. C. M. OBREEN, De Heus. Het HOOFDBESTUUR DER LEIDSCI1E MAATSCHAPPIJ VAN WELDA DIGHEID brengt bij deze ter kennisse van belanghebbenden, dat de Reke ningen van het afgeloopen boekjaar mei het Verslag daaromtrent uilgebragt door de Commissie, welke de jongste Aleemeene Vergadering met het onderzoek dier rekeningen belastte, op Dingsdag en Woensdag 18 en 19 October, des namiddags van 1 lol 2 ure, ter iuzage zullen liggen voor 1111. Medewerkers en bijdragende Leden, in een der lokalen van het Caecilia-Gast huis. LEID SC HE SCHOUWBURG. Iloogduitsche Opera van Rotterdam, onder directie van CARL PFLAGING. MAANDAG 17 OCTOBER 1881, Grosse Opcr in 4 Acten. Musik von W. A. Mozarl. Bureel geopend te zes uren. Aanvang te zeven uren. P R IJ Z E N DER PLAATSEN. Loges ƒ2 50. Baignoires 11.--. Parterre ƒ1.50. Galerij 0.75. Plaatsen kunnen eiken werkdag van 10 tot 4 uren. Zondag van 10 tot 12 uren, besproken worden bij de Bitreelisle. Langegracht A N». 1en op den speeldag aan den Schouwburgvan 10 tot 2 uren, a 10 cents extrg per plaats.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1