LEIP8CHE COURANT. 1881. WOENSDAG 12 OCTOBER. M\ STADS-BERICIITEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd, be prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p, ft, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlentifn is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. Ter gemeente-secreterie is in druk, tegen betaling van 60 cents, verkrijg baar de Memorie van antwoord van Burgemeester en Wet houders op het Algemeen Verslag van het verhandelde in de Seclifin van den Gemeenteraad, omtrent de bagrooting dezer Gemeente voor 1882. LEIDEN, 11 October. Nog maar kort geleden ging de heer G. II. Bertrand met zoo vele andere vrienden opwaarts naar hel graf, dat het stoffelijk overschot van den heer J. H. Giezen zou ontvangen; lieden werd ook zijn stoflelijk overblijfsel op het kerkhof aan de Groenesteeg aan de aarde toevertrouwd. De thesau rier van het genootschap Mathesis Scientiarum Genitrtx was spoedig den secretaris in den dood gevolgd. Gelijk deze was de heer Bertrand in ver schillende betrekkingen even nnttig als belangeloos werkzaam. In de eerste plaats behoort genoemd te worden de reeks van 30 jaren dat hij als lid van het bestuur des genootschaps niet alleen de belangen van die instelling had behartigd, maar met trouwe zorg gedurende 24 jaren als penningmeester aan die instelling uitnemende diensten bewees. Velen, die de algemeene jaarlijksche vergaderingen van dat genootschap bijwoonden, kunnen het ge tuigen, hoe naauwkeurig het debet en credit der boeken was opgemaakt, hoe conform van ieder genootschaps-jaar de rekening en verantwoording sloot. In gelijke mate bewees de heer Bertrand groote diensten aan de Spaarkas, waarbij hjj mede 30 jaren als commissaris zittiug had, als voor zitter van hel college van heeren brandmeesters, als lid van de vereeniging Bouwkunst en Vriendschap. Het leven van den nog zoo krachtigea man werd binnen weinig tijds gesloopt en zjjn verscheiden had bijna gelijktijdig plaats dal de doodsmare uit Neêrlandsch Indié kwam van zijn tweeden, nog jeugdigen zoon. Op het kerkhof bevonden zich o. a. het college van heeren brandmeesters, commissarissen van de Spaarkas, het bestuur der vereeniging Bouwkunst eu Vriedschap, het bestuur, de leeraren, een 30-lal leerlingen, oud-vertegenwoordigers van de scholen, van het genootschap M.S.G. Als zoovele tolken van vereering was door elke dier corporatieneen krans op de ljjkkist gelegd: kransen ook van laurieren. Zeker, Bertrand had, zooniet op ander gebied, lauweren bij het genootschap verdiend. Dat deed prof. J. M. van Bemmclen, toen de menigte zich om de groeve geschaard had, waarin de lijkkist was neergelaten, als voorzitter van het bestuur des genoot schaps, treflend uitkomen. Spreker zou niet stilstaan brj hetgeen Bertrand als echtgenoot en vader, als burger, ook als meester in zijne kunst, geweest was; wel hoezeer hij van zijne jeugd af de belangen yan dat genootschap aanhing en wat hij door zijne verknochtheid aan die instelling er voor wrocht. De bloei eener gemeente hangt niet af, zeide spreker ongeveer, van het streven naar eigen grootheid, maar van het werkzaam deeldat men zonder zelfzucht in de maatschappij op zich neemt. Daarom bragt hij hulde nil naam van het bestuur, van de leeraren en van de leerlingen van bet genootschap aan de nagedachtenis van zulk eenen man. Daarom wilde hij er de jongelingen op wijzen, wat godsdienst, zedelijkheid en pligtsvervulliog vermogen. Zegt aan uwe moeder, zeide spreker, zich tot de zonen van den overledene wen dende, welk woord van innige overtuiging wij hier aan bet graf van haren echtgenoot en uwen braven vader gesproken hebben. Dat zijne asch in vrede ruste! Prof. van Bemmelen had krachtig en met vuur gesproken. Zgne rede maakte diepen indruk. Overstelpt van aandoening, bedankte een der beide overgebleven zonen van den overledene voor de eer, hun vader bewezen. De zerk zal weder op dat graf geschoven worden en de kransen zullen vergaan; maar de nagedachtenis van Bertrand zal blijven voortleven. Heden middag bood de afd. Leiden en omstreken der Nederl. Maat schappij voor tuinbouw en plantkunde in het gebouw der Loge eene ten toonstelling van talelbloemversieringen aan. Zeer velen hadden van de vriendelijke uitnoodiging tot bezigtiging, hun door het bestuur gedaan, gebruik gemaakt, en voorzeker zullen de oogen- blikken, in de zaal doorgebragt, bij eiken bezoeker een aangenamen indruk hebben teweeggebragt. De prachtige en welriekende bloemen, betzij in keurig opgemaakte bouquelten, hetzij in met veel smaak ontworpen pièces de milieu, deden bij de bezoekers, vooral bij het gore weder van daar huiten, de gedachte opkomen, of men in een Eden van altijddurende lente 2jjnc intrede gedaan had. Ongetwijfeld heeft de commissie ter beoordeeling zich eene zeer zware taak op de schouders geladen, door hier de superioriteit van den eenen inzender boven die van den anderen te moeten erkennen-, gelukkig echter kunnen wij er bijvoegen, dat zij zich, volgens het oordeel van alle aanwe zigen, en er waren er velen, uitstekend van die moejjelijke taak heeft gekweten. Door de welwillendheid der dames, die de commissie vormden, zjjn wij in staat gesteld hare namen te vermelden, waarvoor wjj haar onzen opregten dank betuigen. Zjj bestond uit de dames: mevrouw M. M. van der Kaay, pres., mevrouw S. M. Jentink, secr., mejufvrouwen H. J. de Fremery, J. J. C. Brumuud en E. E. Boursse Wils. Van de 17 inzenders werden met certificaten eerste klasse vereerdN'. 6, F. H. G. Binkes, te Leiden, voor een tafelmiddensluk; n". 12, J. Buurman, van Zoeterwoude, voor idem; n°. 11, W. van Veen, van Leiden, voor drie bloemstukken; n». 5, A.C. Kriesl, van Zoeterwoude, voor vijf bloemstukken; n». 10, P. A. Huskeu, van Ocgstgeest, voor bloemstuk; n°. 9,mej. J. F. Briest, voor twee bouquetten; uc. 17, J. Buurman, van Zoeterwoude, voor twee bouquetten. Een certificaat tweede klasse viel te beurt aan: n". 4, J. van Veen. van Zoeterwoude, voor drie bloemstukken; n». 8, W. van Veen, van Leiden, voor drie bloemstukken; n». 2, H. Godefroy. van Leiden, voor twee bloem stukken; n". 16, A. C. Kriesl, van Zoeterwoude. voor twee bouquelten; n*. 1, J. Ileuée. van Zoeterwoude, voor drie bouquetten. Met een certificaat eerste klasse is nog bekroond, op voorstel van liet bestuur, n°. 14, een tafelgarnituur met bloemen, van mej. M. de Fremery, te Leiden. Het zij ons vergund een enkel woord van lof te brengen aan n°. 10, ingezonden door P. A. Huskea, van Oegstgeest. Om de kunstmatige zamen- stelling, de symmetrische orde der bloemen, waaruit dit in den vorm van een kegel gerangschikt bouquet bestond, de keurige en duideljjk leesbare woorden, door witte bloemen aaneengevlochten«Leve de Tuinbouw", trok dit kunstgewrocht aller aandacht en dwong het ieders bewondering af. Verscheidene inzenders, die hunne kunstproducten te koop hadden aan geboden, mogten zich verheugen liefhebbers gevonden te hebben. Onder de talrijke bezoekers merkten wij op den burgemeester met zjjne echtgenoote en verscheidene leden van den gemeenteraad. Heden nacht, ten ongeveer 12% uur, is door een politieagent uit het Rapenburg gehaald eene 70-jarige vrouw, genaamd M. U weduwe S., welke vrouw malende is en zoodoende getracht heeft een einde aan haar leven te maken. Na voorloopig door dr. B. W. behandeld te zijn, is zij naar het akademisch ziekenhuis overgebragt. De Staatscourant beval de officiële opgave van de aan Ncderlandsche inzenders op de iuternationale tentoonstelling Ie Melbourne toegekende on derscheidingen. Op die lijst komen, zooals vroeger reeds is medegedeeld, als bekroonden voor de lieer D. J. Sleyn Parvé en de firma Sanders C'. alhier. De minister van justitie is voornemens aan den arbeid in de gevange nissen eene noodzakelijke uitbreiding te geven en die ook op de bedelaars- gestichten van toepassing te maken, en wel door het aantal werkuren belangrijk te vermeerderen. Het stoomschip Prins ran Oranje is op 27 Augustus te Batavia aan gekomen. De Prinses rimalia, op weg naar Batavia, is op 9 October te Suez aangekomen. De Celebes, op weg naar Amsterdam, is op dien dag van Port-Saïd vertrokken. Van den gisteren te Delft gehouden roeiwedslrijd, uitgeschreven door de studentcn-vereeniging »Laga'' aldaar, en waaraan met deze deelnam de studentcn-roeivereenigiiig «Njoid" van Leiden, was de uilslag als volgt: I. Tweeriems gieken, geroeid en gestuurd door leden van »Laga", prijs; bronzen medaille, behaald door de heeren Cli. C. Cooiiians (stuurman), C. D. Nagtglas Versteeg en C. A. van der Leije' (roeijers). II. Vierriemsgiekengestuurd en geroeid door leden van »Laga". of een uitgenoodigde studenten-rocivereeiiiging. 1» prijs, de gouden medaille der vereeniging; overwinnaar op de haan van 3500 meter was «Laga" in 15 minuten; "Njoi'd" kwam slechts ;2 seconden later aan het eindpunt. De prijswinners waren de heeren van Gelde Jr. (stuurman),, J. de Bruyn Kops, A. F. Gips, J. Enlhovrn en W. G. Moojjcn (roeijers) N". Ill van het programma is vervallen door ongesteldheid van twee roeijers. In het Prinses-Maria-Park nabij Amsterdam is Zaturdag avond door de politie van Nieuwer-Amsiel in den schonitnelbak eene dienstmeid aange-

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1