bij de organisatie van 1 April jl.geraakten bij dat wapen 15 kapiteins overcompleet en hadden daarom in den laatsten tijd bevorderiugen tol dien rang nagenoeg niet plaats. Door de verschillende mutalien sedert dien tijd, als pensioneringenbevorderingen enz.bestaat nu bij de infanterie dat overcompleet niet meer, en znllen voortaan, bij vacatures, de benoemingen tol kapitein weder op de gewone wijze geschieden. Een Fransch gezelschap, onder bestuur van den heer Emile Marck, voormalig directeur van het Fransche theater te 'silage, zal door Nederland cenc kunstreis doen, ter opvoering van »Le monde oil Ton s'ennuie", van Edmond Pailleron. De voorstellingen zijn bepaald als volgt: 15 October te Dordrecht, 16 te 's Bosch, 17 te Rotterdam, 18 te Haarlem, 19 te 'sHage, 20 te Leiden en 21 Ie Amsterdam. Bedoeld stuk werd voor het eerst te Parijs opgevoerd op 25 April dezes jaars, en het mogt aldaar een groot succes verwerven. De Parijsche bladen spraken daarvan met hoogen lof. Het algemeen college van toezigt op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen van de Hervormde gemeenten in Nederland heeft op den 19" en 20'° Sept. zijne gewone jaarlijksche vergadering te 'sGravenhage gehouden. Ouder de meest gcwigtige in die vergadering behandelde zaken behooren de mededeelingen nopens de kosterijgoederen, waaromtrent een onderzoek heeft plaats gehad, ten gevolge van eeu verzoek, gedaan door de algemeene syno dale commissie der Ned. herv. kerk en waaruit aanleiding is genomen om maatregelen aan te bevelen, ten einde hel regelmatig gebruik en beheer der inkomsten, uit die goederen voortvloeijende, te waarborgen. Verder zijn vele berigten wegens belangrijke beslissingen van provinciale colleges overwogen, alsmede opgaven omtrent de grondslagen van de hoofdelijke omslagen in de gemeenten. Aangaande de toetreding van gemeenten in Friesland tol het algemeen en provinciaal toezigt werden mededeelingen ontvangen. Tol secretaris werd bjj stemming benoemd hel lid de heer J. van Deventer II. Azn., die tijdens de vacature de betrekking heeft waarge nomen en zich bereid verklaarde de benoeming aan te nemen, ook uit aan- me king, dat die slechts voor een jaar geldt. De heeren van Loon en Jorde lis werden voor 1882 tot voorzitter eu onder-voorzitter herbenoemd. Eergisteren ochtend was de schipper Drop van Vlaardingen in de Maas tusschen die plaats en Schiedam met zijn schuitje, geladen met aardappe len, zeilende, toen eensklaps de mast losraakte en teregtkwam op het ligchaam van den schipper, wien daardoor de nek werd platgedrukt. Het schuitje werd door eene stoomboot naar Schiedam gebragt, waar niet an ders dan de dood van den schipper kon worden geconstateerd. Te Rotterdam is gisteren door de politie bij de aankomst van het stoomschip Cafand van dat vaartuig in ontvangst genomen de uit Amerika overgebragle ltaliaanschc struikroovcr Guizeppe Esposito, bijgenaamd Ran- dazzi. llij is voorloopig in de cellulaire gevangenis opgesloteuom later naar Italic overgebragt te worden. Heden, meldt dc A'. R. C., zouden de lijken van de twee personen, die bij het ongeluk op den Hollandschen spoorweg II. Maandag avond het leven verloren, door de betrekkingen worden afgehaald van liet ziekenhuis alhier. Dit gebeurde ook, maar de verwanten hadden geen doodkisten medegebragt. Zij kregen aan het ziekenhuis den raad die aan te vragen bij den chef van bet station van den Hollandschen spoorweg. Deze ant woordde, dat zjj zich moesten wenden tot het bestuur te Amsterdam. On middellijk werd hieraan gevolg gegeven; per telegram werden de doodkis ten aangevraagd. Er kwam echter geen antwoord. Uren werd gewacht, vergeefs. Daarop zorgde de administratie van het ziekenhuis voor de kis ten. zoodal de verwanten ten minste op betamelijke wijze de treurige over blijfselen van hunne familieleden konden vervoeren. Op de heide tusschen Velzen en IJmuiden is gisteren nacht een onbe woond huis geheel algebrand. Toen de spuiten aanrukten, bleek het dat het pand niet te redden was. Te Dokkum is eergisteren avond een lievige brand uitgebarsten in een manufactuurwinkeldie zoo snel toenam, dat binnen zeer korten tijd ook de beide belendende percelen in vlam stonden en grootendeels zijn afge brand. Volgens gerucht zou er bij dien brand een 4-jarig kind zijn omgekomen. Omtrent den te Veere gepleegden moord verneemt de Midd. C. nog het volgende: De vermoorde moet. blijkens de in de slaapkamer op de bovenverdieping heerschende wanorde, daar aangevallen en later naar bene den gevlugt zijn, waar het lijk werd gevonden. In eene kist op de slaap kamer werd eenig linnengoed gevonden, dat met bloed was bevlekt, bene vens een Russisch effect, dat in papier was gewikkeld, waarop eveneens bloed werd waargenomen. Het ontvreemde horloge was een groot model (Engelsch) met dubbele gladde gouden kast, witte wijzerplaat, gewone Romeinsche cijfers en gouden wijzers. Het draagt nommer 2087. Door de justitie is reeds een groot aantal personen gehoord. Hoewel verschillende geruchten de ronde doen, is echter omtrent den dader nog niels met zeker heid bekend. Te Vlissingen is een persoon in verhoor genomen, op wien nog al sterke verdenking mst. Door de politie te Oosterhout is in verzekerde bewaring genomen eene ongehuwde vrouw van 39 jaren, die zich ruim vijf maanden in de bosschen tusschen die plaats en Seters heeft opgehouden, zich voedende met allerlei raauwe veldvruchten, zooals aardappelen, wortels, granen enz. Hare geestvermogens schijnen eenigzins gekrenkt te zjjn. 'sGRAVENHAGË7 October. Z. M. de koning heelt den heer J. N. Winter, adjunct-commies 1* kl. ter provinciale griffie van Noord-Brabantbenoemd tot ridder 3< kl. der orde van den Gouden Leeuw van het huis van Nassau. -- Aan den heer Ch. E. de Coninck, consul der Nederlanden te Kopen hagen, is de persoonlijke titel verleend van consul-generaal. Door den minister van binncnlaudsche zaken is bepaald, dat de com io d van De zen. cellu twee Al Gigc Dom missie, aan welke wordt opgedragen het examineren van hen, die eene acte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs wenschen te verkrijgt, in de Ncderlandsche taal- en letterkunde, geschiedenis, aardrijkskunde, staats- en handelswetenschappen, en schoonschrijven, voor het jaar 188| zitting zal houden te 'sGravenhage; en zijn benoemd: tot lid en voorzitter dier commissie dr. D. J. Steyn Parvé, inspecteur van het middelbaar onder- wijs; lot leden: dr. J. Verdam en dr. C. M. Kan, hoogleeraren te Amsterdam; mr. B. II. Pekelharing, hoogleeraar aan de polytechnische school; jh', d' D. II. Waubert de Puiseau, districts-schoolopziener te Leeuwarden; dr. W J. A. Huberts, directeur der h. burgerschool te Zwolle; N. W. Posthumus, directeur der le h. burgerschool van 3-jarigen cursus te Amsterdam; L. 8 Fikkert. directeur der kon. h. burgerschool //Prins Hendrik der Nederlan- den" te Apeldoorn: dr. W. II. van de Sande Bakhuyzcn, leeraar aan de h. burgerschool te Utrecht; mr. J. Forluyn Drooglever, leeraar aan de h. bur. gerschool le Gouda; C. J. Theunisse, leeraar aan de h. burgerschool le Rol- terdam, en J. C. F. Prikken, leeraar aan de h. burgerschool te Amersfoort, De luit. ter zee le kl. A. F. J. Frackers, dienende aan boord van hei wachtschip te Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld, en de luit. ter| zee 2« kl. C. F. W. K. Ilappé wordt geplaatst aan boord van het wacht- schip le Amsterdam. «M' E. i verti nope houd Zitting van de tweede kamer van heden. Nadat de minister van jus titie in hoofdzaak zijne vroegere rede had gehandhaafd en verdedigd, maar: beperking der eeds-aflegging wenschelijk had geoordeeld, en na tal van replieken, heeft de heer lleydenrijck zijne motie ingetrokken en is de interpellatie afgeloopen. De quaestie van de marine-schrijvers is mede alge- loopen, nadat de minister verklaard had, dat de beperkende bepalingen en de verordeningen opgeheven zouden worden, de straffen gewijzigd zullen worden en de straffen, aan de schrijvers opgelegd, in nadere overweging zullen worden genomen. De minister van koloniën heeft zich bereid ver klaard lot publiciteit der vroeger onder geheimhouding overgelegde Atjeh- stukken, maar niet van alle stukken lot het einde van den oorlog, als zijnde dit onmogelijk. De kamer is verdaagd tot 18 October. luk berg ren. de tege Op Ier 17-j De criminele teregtzitting van het geregtshof alhier werd gisteren besp door een talrjjk en belangstellend publiek bijgewoond. De namen der per- VOii sonen, die thans teregtstondenzweefden reeds geruimen Ijjd op velerj( lippen, nadat ook hunne arrestatie in April jl. groot opzien had verwekt jori Beiden waren hel leden van geachte familiën en behoorden lot het meer ontwikkeld gedeelte der maatschappij. Het waren ambtenaren der gemeente Rijswijk, die op schromelijke wijze het vertrouwen, in hun gesteld, mis bruikt hadden. De eerste, J. A. K.. oud 33 jaren, bekleedde sedert April T 1876 de betrekking van gemeente-ontvanger te Rijswijk; de ander. W. v. D.,"a' oud 26 jaren, en te 'sGravenhage woonachtig, kwam eenigen lijd later™ als klerk ter gemeente-secretarie te Rijswijk in dienst. De Iractementen. die beiden genoten, waren zeer gering, de eerste had slechts ƒ250. de?"1 tweede ƒ400. De eerste vcrriglte nog wel eenige andere werkzaamheden, ft' maar dit bragl hem slechts ƒ75 'sjaarlijks op. Reeds spoedig omstonden tusschen beide beschuldigden vriendschapsbetrekkingen, die zich boofdza- kclrjk bepaalden tot het bezoeken van koffijhuizenschouwburgen, kortom tot het maken van zeer grove verteringen, waartoe hunne traclemenleii ias onvoldoende waren. Om echter toch aan hun zucht tot uitgaan gevolg te geven, werden de gelden, die de eerste als ontvangir van de ge- W meente in kas had, herhaaldelijk aangesproken. Na zijn 5-jarige dienst 'n ontbrak in April van dit jaar aan de kas van den ontvanger een bedrag 1 van ruim /600'J. Hij kon, toen zijne boeken en kas werden gecontroleerd door het gemeentebestuur, slechts vertoonen ƒ771.17. in plaats Van ruim le ƒ7300. die hij zon moeten verantwoorden. Waar waren die gelden ge- bleven? Dit was de groote vraag, die het hoofdpunt van het debat ter teregtzitting uitmaakte. Dc eerste besch gaf op. dat hij wel iels van de hem toevertrouwde gelden ten eigen bate had aangewend, maar 1 dat het grootste bedrag in handen van den tweeden besch. was geko- men. Deze tweede besch. had hem telkens en telkens, zoowel schril- P teljjk als mondeling, om grootere of kleinere sommen gevraagd, en hÜ was uit vrees, dat de ander aan hel licht zou brengen, dat hjj 1 zijne boeken niet rigtig had gehouden, zwak genoeg geweest toe le geven en zelfs tol een bedrag van 2800 aan hem ter hand te stellen. Slechts van October 1879 tot Junij 1880 had hij de sommen genoteerd, die hij aan zijn medebesch. heeft verstrekt, en daaruit bleek, dat in dat tijds verloop de tweede besch. ruim 619 van hem had ontvangen. Wat betreft de eerste ƒ800, die v. D. in eens van hem ontvangen had. maar door diens vader later waren terugbetaald, was hij van meening, dat die dienen moes ten voor gemeente-uitgaven, later bleek echter het tegendeel. De boeken, die telken drie maanden door v. D. namens hel gemeentebestuur werden gecontroleerdwerden door verandering van cijfers, bepaaldelijk wat aan gaat de ontvangsten van het rijk der 4/5 van de personele belasting en verhooging van uitgaven voor de gemeente, zoo ingerigt, dat niet dadelijk in hel oog viel, dat zij onjuist waren gehouden. Eindelijk toen burg. en weth. zich zelf van den stand van zaken overtuigden, kwam alles aan het licht. De tweede besch., die, evenals de eerste, een langdurig ver hoor onderging, bekende vele en groote uitgaven te hebben gedaan, waarvoor zijn tractement ontoereikend was, maar hjj had van zjjn invloed op den eersten beschuldigde gebruik gemaakt, om van hem gelden te bekomen, die hij wel wist, dat uit de gemeentekas wer den genomen, maar als voorschotten op zijn tractement moesten wor den aangemtrkt; die opgave maakte het noodig, dat de president hent voorlas zijne bekentenis in de instructie afgelegd, waarin geen woord van voorschotten voorkwam. Uil het getuigenverhoor, dat vervolgens plaats had, bleek, dat van de zijde van het gemeentebestuur geen wantrouwen tegen de beschuldigden bestond. Het was van meeuing, dal de kas steeds in orde was en vergenoegde zich met het proces-verbaal, dal v. D. alle drie maanden overlegde. Overigens loonden de getuigen aan de onjuistheden, die

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2