LE1B8CH 1881. D1NGS0AG 4 OCTOBER. STA DS-B ERICH TE IN* B1NNENLANDSCIIE BERIGTEN. II". 233. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.60franco p. p. f2. Afzonderlijke nmnmers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentifn is tan 1—4 regels 1.— iedere regel üieer 25 cents. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 6d,D October 1881, des namiddags te twee uren. 1». Benoeming van onderwijtend personeel aan de Kweekschool vooronder- wijzers en onderwijzeressen. (188) 2'. Idem van 2 tweede onderwijzers aan de Jongensschool der 2de klasse. (194) 3«. Idem van een lid der Plaatselijke Schoolcommissie. (193) 4«. Idem van een ambtenaar belast mei hel toezicht op de honden. (197) 5». Verzoek van Mej. A. M. Will, om ontslag als eerste onderwijzeres aan de Meisjesschool der tweede klasse. (195) 6*. Voorstel lot wijziging van de verordeningen op de heffing en invorde ring der plaatselijke directe belasting. (179 en 192) 7«. Verzoek van J. P. Luyben c. s.betrekkelijk het wegnemen van de pomp n de Duizenddraadsteeg. (185) 8": Idem van S. A. Klaasen, betrekkelijk den aanleg en exploitatie van een stoomtram langs de llaarlcmmertrekvaart. (186 en 192) 9". Voorstel betrekkelijk het verzoek van den heer Swaan in zake de be bouwing van het buitengoed Vreewijk enz. (187) 10". Verzoek van J. II. Zitman om continuatie van de levering van school boeken enz. (189 en 192) 11». Voorstel tot vaststelling van verordeningen op de heffing en invordering van het vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank. (190 en 192) 12*. Suppletoire staal van begrooting, dienst 1881. (191 en 192) 13'. Voorstel tot wijziging van de Verordening regelende het getal der open bare scholen voor lager onderwijs enz. (196) LEIDEN, 3 October. De gedenkdag- van Leidens ontzet in 1574 werd heden met opgewekt heid gevierd. Allerwege wapperde de vaderlandsche vlag. In de bedehuizen der Ned. hervormde gemeente, die der Christ, gerelormeerde gemeenten en dal der gereformeerde gemeente werd dat feit godsdienstig herdacht. Op den middag liet het klokkenspel zich hooren. Ten 2 ure had er eene open- hare imiziekuitvoering op de Korenbeursbrug plaats, door de muziek der dienstd. schutterij. Door hel fraaije weder uitgeloktwoonde eene talrijke menigte deze uitvoering bij. lieden avond zal eene dergelijke uitvoering op de Beestenmarkt plaats hebben, die zeker niet minder toehoorders zal vinden. Door burg. en weth. is bij den raad ingediend een besluit tol regeling j van het gemeentelijk regt, te heffen voor het verleenen der vergunning tot liet uitoefenen van den kleinhandel in sterken drank binnen deze gemeente, dat in werking zal treden met 1 Nov. aanst. Burg. en weth. hebben ge- i meend voor het verguuningsregt hel maximum van 25 per honderd gulden huurwaarde of gedeelten daarvan te moeten voorstellen. Het aantal inrig- (ingen, alwaar sterke drank alhier wordt verkocht, bedraagt ongeveer 350, terwijl het in gemeenten met meer dan 20000 en ten hoogste 50000 zielen, waaronder de gemeente Leiden valt, niet meer mag bedragen dan 1 op 400 inwoners, alzoo in deze gemeente met 41238 zielen 103. Daar het dus wenschclijk is dat successivelyk een groot aantal der bestaande inrigtingen worde opgeheven, zal, meeneu z(j, de heffing van een regt van 25 ongetwijfeld daartoe veel bydragen. Met het oog op de toegestane gelden voor de stedelijke gaslabriek, 19/500, te vinden door gcldleening, en op de behoeften van audere tak ken der gemeente-administratie, o. a. het slichten van schoollokalen, stellen burg. en weth. voor volgnommer 47 en 156 der hegi ootirig van 1881, uit getrokken op 75000, met 50000 te verhoogen. De commissie van finan ciën heeft daartegen geene bedenking. Ter vervulling der vacature iii de plaatselijke schoolcommissie, wegens liet door de heer ror. P. A. van der I.ith genomen ontslag, worden door die commissie voorgedragen de bh. J. H. Donner en mr. S. Ie Poole. Ter vervulling van twee vacatures aan de openbare jongensschool 2kl., worden ter benoeming van onderwijzers aan die school voorgedragen: 1" de hh. F. J. F. Tijssente Waalwijk, W. 11. Hasselbach, te Gouda. J. C. van der Hekte Gouda; 2" de hh. W. H. Hasselbach Voornoemd, J. G. van der Hek voornoemd C. Pannekoekte Velp. Gisteren avond heeft zekere vrouw V. op den Rijnsbnrgschen weg een toeval gekregen; zij werd door haar man op een wagen huiswaartsgebragt. Gisteren namiddag, ongeveer 6 nui\ is de harmonicaspeler J. G. S., onder geleide van een paar politic-agenten en van eene talrijke menigte jongens, in verregaanden staal van dronkenschap naar het politie-bureau gebragt, iets hetwelk reeds ontelbare malen heeft plaats gehad. In den namiddag is de schipper H. R. aan den Ouden Vest in het water gevallen, doch zonder letsel door eenige voorbijgangers gered. In de maand September werden door den Leidschen tramway vervoerd 35869 personen. De minister van binnenlaudsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dal, met 1 November 1881, de betrekking van leeraar in wiskunde (meetkunde), natuurkunde en régtlijnig teékenen aan de rijks- hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Zalt-Bommel te vervullen is. Jaarwedde ƒ1800. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschèn te komen, moeten zich vóór of uiterlijk op 15 October e. k. aanmelden bij den hoogleeraar-inspecteur van bet middelbaar onderwijs, dr. M. Salverda, te 's Gravenhage. Volgens bij de regering ingekomen berigt, zal in 1882 te Bordeatix door de //Société Philomathique" eene tentoonstelling van voortbrengselen van landbouwnijverheid en kunst gehouden worden, die, voor zooveel wijnen en geestrijke dranken betreftvoor deelneming uit alle landen openstaat. Tot het bekomen van inlichtingen wordt vervvezèii naar de Nederlandsche maatschappij tot bevordering van nijverheid, te Haarlem, aan welke verschil lende bescheiden, tot die tentoonstelling betrekkelijk, zijn toegezonden. Betreffende de nalatenschap van wijlen Z. K. 11. prins Frederik heeft het Fad. van goederhand de navolgende bijzonderheden vernomen: Een notarieel testament heeft de prins niet nagelaten; wel bestaat èr eeh eigeubandig door hem geschreven uiterste wilsbeschikking, die door de vorstelijke erfgenamen is aangenomen en dus de heteckeiiis van een geWöon testament heeft gekregen. Dit document is door den hofmaarschalk Van prins Frederik, graal M. van Limburg Slirum, gevonden ter plaatse, Hetn weinige uren voor het afsterven door Z. K. 11. aangewezen. Het is de bepaalde wensch der hooge erven, dal aan elke bepaling dezer beschikking overeen komstig de bedoeling van den overledene gevolg wórde gegeven. Graaf van Limburg Stirum, wieu de prins hij hel aauwijzen van de plaats, waar de beschikking geborgen was, tevens de zelfstandige regeling van z(jne nala tenschap opdroeg, is door de erfgenamen als executeur-testamentair erkend. Van een man, zoo edcldeiikend als prins Frederik. mogt het verwacht worden, dat hij lien, die jaren lang in vertrouwelijke betrekking tol hem stónden, somuiigeu genoten dit vöorregl meer dan een halve eeuw, ol dié hem dienden, hetzij in hooge waardigheid of in lagereii rang, niet onbe loond of onverzorgd zou achterlaten. De beschikking beval dan ook bepa lingen welke een nieuw getuigenis geven van de genegenheid van den vörsielrjken meester jegens allen, die bij hem in betrekking waren Niét enkel de hofdignitarissenook zij, die Behóórden lol het gewone dienst- trf stalpersoneel, behouden hunne bezoldiging als levenslang pensioen. Diege nen onder hel lager dienstpersoneel, wier dienstjaren nog te gering warert om voor pensioen in aanmerking te komen, ontvingen van de hooge erfges namen eene ruime geldelijke uit keering. Verschillende liefdadige en andere instellingen, welke de ondersteuning of begunstiging van den vorst genoten, zijn mede miidelijk bedacht; in dé eerste plaats de «Louisa-stichliiig", êeue instelling, door den prins in het leven geroepen, waaraan hij den naam schonk zijner onvergetelijke gemalin en voor welker onderhoud hjj met onbekrompen hand zorgde. Dat hjj deze wilsbeschikking aan Z. M. den koning en Z. K. H. Alexander der Nederlanden, prins van Oranje, aanzienlijke legaten vermaakt' zjjn, gelijk een der bladen heeft gemeldis onjuist. Al wat door enkelen is geschreven over de hoegrootheid der nalatenschap berost op onderstellingen. De waarde der aanzienlijke en zeer verspreide bezittingen van den overledene is nog onmogelijk te bepalen. Voor het verkrijgen eener globale taxatie worden maanden gevorderd en met het opmaken van den volledigen inventaris zal minstens een jaar gemoeid zijn. Behalve het paleis in het Voorhout te 's (lagehet landgoed //de Paauw" met de daaraan grenzende en daartoe behoorende buitenverblijven onder Wassenaar en het paleis te Berlijn, bezat prins Frederik nog goederen m Silezië, Polen en Neuland. Over de bezittingen in Neuland voerde de prins van Wied reeds bij het leven van zijn schoonvader hel beheer. Door iemand te plattenlande, die onbekend wenscht te blijven, is, tegen den 20'° October e. k., den dies natalis der Vrije Universiteit te Am sterdam, eene som van 2000 beschikbaar gesteld voor het hospitium, dat aan de universiteit zal verbonden worden.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1