COURANT. 1881. ZATURDAG 1 OCTOBER. 230. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. I)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1 De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. iedere regel meer 25 cents. Ter Gemeente-Secretarie is, in druk. tegen betaling van 40 cents, ver krijgbaar bet Algemeen Verslag van liet verhandelde in de Sectiën van den Gemeenteraad, bij het onderzoek van de ontwerp-begrooting dezer ge meente, voor het dienstjaar 1882. LEIDEN, 30 September. Door het kiescollegie der Ned. hervormde gemeente alhier is tot predikant bij die gemeente beroepen d'. G. H. van Kasteelpred. te Kollum. Heden is door de politie alhier naar de gevangenis te 'sGravenhage overgebragt een jongen, genaamd H. P., oud 17 jaar, als hebbende zich schuldig gemaakt aan misbruik van vertrouwen ten nadeele van zijn patroon d. H. te Voorschoten. Heden voormiddag, ongeveer 10'A uur, is op hel Kort Rapenburg eene tilbury, bespannen met een paard en waarin twee boeren gezeten waren, ten gevolge van het uitglijden van het paard, omgeslagen, terwijl de boeren op de straat zjjn teregtgekomen; een en ander zonder ongeluk ken te veroorzaken. Blijkens hierachter voorkomende aankondiging zal Donderdag aanst, in de Pieterskerk alhier de reeds vroeger door ons vermelde uitvoering van oude meesterwerken van Nederlandsche componisten plaats hebben, onder leiding van den heer Dan. de Lange. Het doel is die meesterstukken aan de vergetelheid te ontrukken, dat zij ten volle waardig zijn. De heer de Lange wordt in zijn pogen gesteund door een uitgelezen koor; de namen der leden zijn ons borg, dat het zich zal beijveren het schoone in de oude compositiën te doen uitkomen en aan onze oude meesters weder de plaats te doen innemen, waarvan zij in later tijd verdrongen werden, maar die hun regtmatig toekomt. Wij vertrouwen dat, na de bijwoning dezer uit voering, ook hier ieder volgaarne aan die meesters regt zal laten weder varen. Reeds in enkele naburige steden had eene dergelijke uitvoering plaats, die door een talrijk publick met de meeste belangstelling en voldoening werd hjjgewoond. Het weer schijnt, meldt men ons, zich tot een Sint-Michaëls-zomertje gestemd te hebben; het mag dan ook wel na zooveel droevig weer. Als hel waar was dat de kortstondige zomer nu nog eenige vergoeding gaf, menigeen zou er voordeel van hebben. Misschien komt er dan van de druiven ook nog wat leregt, die zooveel zon hebben moeten ontberen. De polders, die door molens bediend worden, zijn zooveel meer ten achteren bij die, welke van een stoomgemaal zijn voorzien. Voor de eerste is er geen wind genoeg geweest, zoodal zij nog vrij ruim in het water zitten, terwijl liet stoomgemaal daarvan de andere heeft verlost. Zoo heeft o. a. de Haar lemmermeer geen overtollig water meer. Rijnland heeft in acht dagen ook geholpen door een gunstigen wind, het water als naar zee gejaagd. De boezem daalde b|j het uur. Wij vernemen dat voor het paleis van justitie te Brussel, een der grootste gebouwen der wereld, kostende thans reeds p. m. 50,000.000 fr. 24 gebogen spiegelruiten noodig zijn, waarvan het gebleken is, dat die in België, de bakermat der venster- en spiegelglas-n|jverheidniet kunnen ge maakt worden, en de fabricatie daarvan thans is opgedragen aan de kon. Nederlandsche fabriek van gebogen glas (J. J. B. I. Bouvy) te Dordrecht. Bij kon. besluit van 16 Sept. jl. is vernietigd het besluit van gedep staten van Noordholland van 25 Mei jl., houdende goedkeuring van een be sluit van den gemeenteraad van Zwaag, tot het verleenen van subsidie aan de r. k. bijzondere school aldaar. Dat kon. besluit berust op de over weging dal bedoelde school een brpaald kerkelijk karakter heeft en dal dus het onderwijs in die school niet voldoet aan art. 33 der wet van 17 Aug. 1878. Bij kon. besluit van 21 Sept. jl. is bepaald, dat de wet van 28 Junij 1881 Staatsblad n". 105) in werking zal treden op 1 Februarij 1882. De minister van hinnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat, met 1 November, de betrekking van leeraar in hand en regtlijnig leckencn aan de rijks- hoogcre burgerschool met driejarigen cursus te lleerenveen te vervullen is. Jaarwedde ƒ1000. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, moeten zich vóór of uiter lijk op 10 October a. s. aanmelden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, d'. D. .1 Steyn I'arvcte 'sGravenhage. Hel bouwen van eene cellulaire gevangenis te Groningen, waarvan de aanbesteding den Sept. heelt plaats gehad, is door den minister van justitie opgedragen aan den heer L. Kalis Kzn.te Slicdrechl, voor 534,400. Voor de acte als onderwijzeres werden gisteren te 's llage geëxami neerd 8 candidalen. 4 werden afgewezen en toegelaten, behalve de twee reeds gisteren genoemde, mej. II. J. Merls en mej. D. A. Noteboom, uit Delft. ii Door de algemeene Doopsgezinde sociëteit zjin tot proponent bevorderd de hh. P. Botkc, C. P. van Eeghen Jr. en L. llesta. Heden is op het kerkhof Ie Warmond begraven het stofTeljjk over blijfsel van den hoogeerw. heer Petrus van der Ploeg, geheim kamerheer surnumerair van Z II. Paus Pius IX en sedert 1853 professor in de ker kelijke geschiedenis aan het bisschoppelijk seminarie te Warmond. Hij was geboren te Wassenaar, uit eenvoudige ouders, in 1815 en werd tot priester gewijd iu 1840. Bij eene missie te Bovencarspel werd hij II. Jlaandag avond plotseling door den dood getrollen. Prof. van der Ploeg was bekend als een ijveraar voor het levend woord en als een vader voor den eenvoudig geloovige, ook bij menige kerkelijke gelegenheid gereed tot het vervaardigen van eenig godvruchtig gedicht. OnovcrtrofTen heeft deze geleerde het Dies irae, dies iliamet hetzelfde rhythmus in onze taal overgezet. De raad der gemeente Wassenaar heeft, onder goedkeuring van hh. gedep. staten, besloten dit jaar, wegens het overlijden van Z. K. 11. prins Frederik. de kermis niet te doen plaats hebben. Twee ingezetenen van Oosterwoud zouden dezer dagen met hunne echtgenooten een uitstapje maken naar Amsterdam. Toen de vrouwen in het rijtuig hadden plaats genomen, terwijl de mannen zouden volgen, ging het paard op hol. De vrouwen, daardoor verschrikt, sprongen uit het rijtuig, met het noodlottig gevolg, dat een barer zoodanig gekwetst werd, dat zij terstond dood was. Tc Hilversum is eergisteren avond een huis afgebrand. De inboedel en een voorraad hooi en etrno werden geheel vernield. Eene koe kwam in het vuur om en eene 78-jarige vrouw kreeg eenige brandwonden. Te Arnhem is Woensdag de 44' algemeene vergadering gehouden van de Maatschappij tot bevordering van bouwkunst. Ter sprake werd gebragt het houden eener tentoonstelling te Amsterdam ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan der maatschappij gedurende de maanden Augustus en September 1882. Na gedachtenwisseling werd besloten hel daarvoor gemaakte programma te wijzigen, uithoofde van te groote kosten, en eene tentoonstelling op een weinig grooter schaal te organiseren dan die gewoonlijk hij de algemeene vergaderingen worden gehouden. Aangenomen werd het uitschrjjvcn van eene prijsvraag voor een verenigingsgebouw voor beoefenaars der bouwkunst en aanverwante vakken. Tot eereleden werden benoemd: de heer 1.1 zendijkc, architect te Brussel, prof. Hasiuk te Hannover, prof. Verstel te Wcenen, prof. Stork te Weenen en de directeur van het kunsl-industric-museum in Saksen. Te Zwolle is door de politie aangehouden Ilerbertus Pelle, koopman in nieren en colporteur, wonende te Rotterdam, legen wien, wegens be* driegelijke opligtingdoor de reglbank te Rotterdam bevel van gevangen neming was verleend. Het geregtshof te Leeuwarden heeft Jitske Maria Sandbrink, oud 20 jaren, geb. te Joure, ter zake van kindermoord, voor de eerste maal door de ongehuvyde moeder gepleegd, veroordeeld tol 2 jaren gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan. Naar men verneemt is de brugwachter te Akkrum weder in zjjne be trekking hersteld, daar uit het onderzoek moet gebleken zijn, dat hel on geval met den sneltrein, in den avond van 20 Sept., niet aan hem te wijten is. De persoou uit 's Bosch, zekere A., die te Vlissingen een valscli bank- billet van 725 zou hebben uitgegeven en gevangelijk naar Middelburg was gevoerd, is weder in vrijheid gesteld, omdat, bij onderzoekhet legen hem opgevat vermoeden bleek ongegrond te zijn. Het algemeen verslag van hel verhandelde in de sectiën van den gemeen teraad, bij het onderzoek der ontwerp-bcgrooting dezer gemeente voor 1882is verschenen Bij de algemeene beschouwingen over die begrnotine werd in twee sectiën op nieuw de vraag gesteld of het onderzoek der commissie van financiën niet moest voorafgaan aan dal in de sectiën, zoodat men in de sectiën van de voorlichting der commissie kon gebruik maken. Even als vroeger liep

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1