BÜITENLAN DSCHE BERTGTEN. De roor die te Utrecht en te Groningen is gerekend op de verhooging van jaarweddewaarop sommige hoogleerarenovereenkomstig het koninklijk besluit van 2 Februarij 1879, Sibl. n». 29, aanspraak zullen verkrijgen. Ma- teriëcl. Voor aanvulling en uitbreiding der verzamelingen en hulpmiddelen voor het onderwijs, buitengewoon toezigt, reis- en verblijfkosten voor administrativehuishoudelijke en andere uitgaven wordt aangevraagd een gezamenlijk bedrag van 178,015, waarvan de verdeeliug wordt gespecifi ceerd. Legt men die opgave naast de verdeeling der voor 1881 voor die zelfde behoeften toegestane gelden dan vindt men eene verhooging van 16310. lie minister is niet in gebreke gebleven curatoren te wijzen op het wen- schelrjke eener zorgvuldige administratie van het akademisch ziekenhuis, waarop ten vorigen jare ook door de vertegenwoordiging te regt werd aan gedrongen. Zucht tot spaarzaamheid mag hem evenwel niet terughouden van het ondersteunen eener aanvrage tot verhooging, die hij in elk opzigt gereglvaardigd acht. Dit is buiten twijfel het geval met de aanvraag voor de materiële behoeften van de genoemde inrigting. Rijks-universiteit te Utrecht. Personeel. De hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte dr. W. G. Brill zal, op grond van art. 58 der wel van 28 April 1876 (Sibl. n'. 102), met hel einde van het studiejaar 1881/82 van zijn ambt worden ontheven. Naar het eenstemmig oordeel van die faculteit en van curatoren vordert het belang der universiteit de benoeming van drie hoogleeraren te zijner vervanging. Reeds bij de invoe ring der wet zou eene splitsing van den leerstoel van dien hoogleeraar zijn lot stand gebragtindien de regering niet had gemeend het verlangen te moeten eerbiedigen van den ijverigen en werkzamen hoogleeraar, die gedu rende zijue laatste akademische dienstjaren op den bestaanden voet wenschte voort te gaan. Met curatoren is de minister van gevoelendat het bij de wet voorgeschreven doctoraat in de Nederlandsche letterkunde eischen stelt, die door het onderwijs van een hoogleeraar niet bevredigd kunnen worden. In de eerste plaats is noodig scheiding tusschen de historische en de taai en letterkundige vakken. Maar ook de taal- en letterkundige vakken van hei doctoraat hebben thans zoodanigeu omvang verkregen, dat een persoon ze niet alle naar den eisch der wetenschap kan onderwijzen. Twee leer stoelen worden daar gevorderd. Worden die professoraten ingestelddan zal de betrekking van lector vervallen. Materiëel. Wegens kosten voor aanvulling en uitbreiding der verzamelingen en hulpmiddelen voor het onderwijs, voor administratie, huishoudelijke en andere uitgaven, is door curatoren 72300 aangevraagd, met de daarbij aangegeven verdeeling, Wat het ziekenhuis betrelt, zullen de uitgaven stijgen van 25000 tot ƒ36000, doch ook dan bedragen de kosten nog op verre na niet het 1/3 gedeelte van hetgeen daarvoor te Leiden wordt gevorderd; daargelaten nog dat het rjjk in de stichting van het ziekenhuis te Utrecht niets heeft bjjgedragen. lïijks-universiteit te Groningen. Met uitzondering van de periodieke ver hooging der jaarwedde van de hoogleeraren, welke daarvoor in den loop van 1882 in de termen zullen vallen worden geene gelden tot verhooging van jaarwedden of lot uitbreiding van personeel aangevraagd. Materiëel. Wegens kosten voor aanvulling en uitbreiding der verzamelingen en hulp middelen voor het onderwijs, voor administrative, huishoudelijke en andere uitgaven, wordt een bedrag van ƒ37400 aangevraagd, waarvan de verdee ling wordt aangewezen. 'sGRAVENllAGE27 September. De heer mr. J. A. Teilegen, advocaat en plaatsvervangend kantonregter te Groningen, is benoemd tot lector aan de rijks universiteit aldaar, gedu rende het studiejaar 1881/82, om onderwijs te geven in het Romeinsch regt. De kapitein M. 11. J. M. van Son, van het 4' reg. infanterie, is op pensioen gesteld. De luit. ter zee 2" kl. D. J. Boom, uit 0 I. teruggekeerd, is op non- activiteit gesteld. Hel antwoord des konings op het adres van rouwbeklag van de eerste kamer der staten-generaalop den 26s,eD September 1881, luidde; Mijne heeren' Ik dank de eerste kamer der staten-generaal voor hare deelneming in den rouw, dien het overlijden van mijnen beminden oom op nieuw gebragt heeft over mjj en mijn Huis, en ik verzoek u, mijne heeren, die dankbetuiging aan de eerste kamer der staten-generaal te willen overbrengen". In cassatie werd heden door den hoogen raad behandeld de voorzie ning van den gewezen rijksontvanger te Goes A. R.door het geregtshof te 'sGravenhage veroordeeld lot 5 jaren tuchthuisstraf en verschillende geld boeten. wegens valschheid in geschrifte en verduistering van gelden. De gronden voor het beroep werden kortelijk ontwikkeld door den advocaat m'. J. van Gigch, die van oordeel was, dat door het hof was regt gedaan op onwettig bewijs en mitsdien geschonden art. 434 in verband met art. 427 van het Wetboek van Strafvord. Den B'"0 October a. s. zal door bet O. M. conclusie genomen worden. Bij den gemeenteraad is ingekomen een adres van den heer uir. G. L. Jansma van der Ploeg om concessie tot het leggen van buizen in den grond voor het plaatsen en in beweging brengen van eleclrisclie uurwerken. Bij het indienen van de begrooting in de zitting der tweede kamer van gisteren heeft men opgemerkt, dat het benijdenswaardig geheugen van den minister van financiën hem in staat heeft gesteld de gcheele rede, elf bladzijden druks en krielende van cijfers, van het begin tot bpt einde uit het hoofd voor te dragen, zonder zich ook maar eenmaal te vergissen. Langs beide spoorwegen hier ter stede zijn heden ochtend naarNoord- brabant vervoerd de escadrons van het 3" reg. huzaren alhier garnizoen houdende en hetwelk deelneemt aan de veldmanoeuvres in de zuiderpro vinciën. De inlading van troepen en paarden werd in betrekkelijk korten tijd aan liet Rijnspoorstatiou, binnen drie kwartier, in 50 wagens volbragt. liet badsaizoen te Scheveningcn wordt niet op 8, maar op 1 October gesloten. - =- - - - ga IS lü L O I E. §pi Het Conscicnce-fcest, op Zondag 11., is in alle opzigten goed geslaagi J>'( alleen de illuminatie had door het ongunstige weder veel te Ijjden. Cot sl( science wist op de bij herhaling hem gebragte hulde op eene gepaste^ va alleraangenaamste wijze te antwoorden. Het album uit Nederland weit 17 overhandigd met eene toespraak van den heer 11. de Veer, uit Amsterdaj s,i en de heer Hubrecht, secretaris-generaal van het ministerie van binnei <e zaken, te 's Hage, bood den schrijver, mede met eene toespraak, uit nas; van Z. M. Willem III de gouden medaille van verdienste aan. an Zondag avond had er eene feestelijke bijeenkomst op het stadhuis plaat] *a door de stedelijke regering aangeboden. Ook daar mogt Conscience j nieuw menig huldeblijk ontvangen. Door het gemeentebestuur van Antwerpen is het volgende besluit p nomen: De gemeenteraad van Antwerpen, gezien de verschijning van In honderdste boekdeel der werken van Hendrik Conscience, gezien de feesti lijke hulde, hem te dier gelegenheid door het Belgische volk en door zijg vrienden en bewonderaars uit den vreemde gebragt, dankbaar voor al de arbeid, door hem tot opbeuring van den nationalen geest en ter veredeld zijner medeburgers gewrochttrolsch op den roemdoor dezen zoon u Antwerpen over zijne moederstad verspreid, besluit: 1*. Vóór den oostelijke gevel der nieuwe stads-bibliotheek tegen den puitrap op het Jezuïien-plrg in aanbouw, zal, in name van Antwcrpens bevolking, op stads kostei Hendrik Conscience's standbeeld worden opgerigt; 2°. de plaats, waar Ji 4t beeld moet verrijzen, wordt, van heden af, "Conscience-plcin" genaaml S( 3°. de straat loopende aan de weslerzijde langsheen de volksbibliotheek zi »Leeuw-van-Vlaanderenstraat" heeten; 4". op het huis, waar Hendrik Coi 1" science geboren werdzal een marmeren gedenksteen worden aangebragi u lijke gebeurtenis herinnerende. bi |M den volke deze heugelijke gebeurteni; Dit besluit, op perkament gedrukt, werd den heer Conscience ter ha» gesteld. EReELAN». LONDEN. 26 September. De aartsbisschop van Canterbury heeft in naam der Engelsche kerk een brief aan den Amerikaanschcn gezant geschreven, ten einde hartelijke T- deelneming te betuigen in het overlijden van generaal Garfield, den gezant uilnoodigende, zulks over te brengen aan de familie van deu overledene ein de Amerikaansche regering. De beroemde schilderij, bekend als de "koning der weiden", geschilj, derd door T. Sidney Cooper en het eigendom van den heer Alcroft, Lancaster- gate, Hydepark, is onder de meest buitengewone omstandigheden vernield, of gestolen. Terwijl de eigenaar van huis en de hoede zijner woning aai twee dienstmeiden toevertrouwd was, werd in den ochtend van den 13<,"fi' dezer brand ontdekt in de kamer waar de schilderij tijdelijk geplaatst was?1 lydens de algemeene verbouwing, die het huis dezer dagen ondergaat. Iie^ brand was spoedig gebluscht, maar toen ontdekte men, dat het doek uit de'i Ijjst was gesnedenterwijl beneden aan den rand sporen van verschroejjins1* zigtbaar waren. Men onderstelt dat de vermetele booswichten zich in de woning zullen verscholen hebben, des avonds eene kaars hebben ontstoken en bij hun roofwerk in hun zenuwachtigen haast brand zullen hebben ver oorzaakt, of dit zullen hebben gedaan om ongemerkt uit het gedrang tet( komen. Naar gemeld wordt hebben op Cyprus groole boschhranden gewoed;, zjj worden aan kwaadwilligheid toegeschreven. Ouder dagleekening van 4 Julij schrijft de bekende ontdekkingsreizi ger Stanley, van de Congohet volgendeDe gehecle maand Mei ben ik ernstig ziek geweest, zoo ernstig zelfs, dat ik op den vijftienden dag, mijn laatsten dacht ik, mijne lieden deed roepen: bevelen werden den Europea nen gegeven en ik nam afscheid. De crisis verliep echter en ik ben nog in leven, weder sterk en gezond. Maar ik weet nu, wat hel zegt weikelijk ziek te zijn en wat Afrika is wanneer het ernstig meent. De Time» deelt bijzonderheden mede over den veldslag in Afganistan. Donderdag vroeg brak de Emir zijn kamp op voor Kandahar, met het voor nemen om Ayoeb Khan Vrijdag aan te vallen; maar Ayoeb Khan's vuur noodzaakte hem tot het onmiddellijk aannemen van den slag. Ayoeb Khan's voorhoede vormden de Kandaharische troepen, alsook de Ghazi's; daar ach ter stonden des Emirs overgeloopcne troepen. Gedurende eenige uren was het gevecht zonder resultaat, toen plotseling des Emirs overgeloopene troe pen een verraderlijk vuur openden op de tegenover hen staande Kandaharsclie troepen en Ghazi's. Beiden gaven het gevecht op en vlugtten, waarop Ayoeb Khan's Heratsche regimenten naar den vjjand overliepen. Ayoeb Khan vluglle naar Herat, achterlatende in 's vijands handen zijne tenten, bagage en veertien kanonnen. Kandahar opende zijne poorten. Des Emirs troepen plunderden huizen en bazars. Des Emirs verlies bedraagt slechts een vijftigtalAyoeb Khan's verlies 250. FKARKRIJK, De heer Ferry bevindt zich thans te Monl-sous-Vandrey, om met den president der republiek te raadplegen. Tegen het einde der weck wordt Grévy te Parijs verwacht en dan zou de dag worden vastgesteld waarop de nieuwe kamer zal bijeenkomen. Naar de Constitutionnel verzekert, is namens eenige buitenlandsche regeringen niet onduidelijk aan het Fransche kabinet te kennen gegeven, dat de mogelijkheid van Gambetla's optreden als minister wantrouwen wekt, omdat men daarin, teregt of ten onregte, zien zou het begin der verwezenlijking eener revanche-politiek. Men klaagt te Farijs over den treurigen toestandwaarin de boomen der openbare wandelplaatsen verkeeren. De oude reuzen van de Tuileriën, hel Luxembourg, de Champs Elysées enz. beginnen langzaam te verdwijnen.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2